Komentarze Stękały i Pilcha do sobotniego konkursu w Lillehammer

 • 2018-12-08 23:00

Co najmniej do niedzieli na pierwsze punkty Pucharu Kontynentalnego 2018/2019 zaczekają Andrzej Stękała i Tomasz Pilch, którzy udział w premierowych zawodach w Lillehammer zakończyli na pierwszej serii ocenianej. Pierwszy z nich uzyskał 115 metrów, a drugi wylądował dziesięć metrów bliżej. Jak obaj podsumowują pierwszy dzień drugoligowej rywalizacji w Skandynawii?

Tomasz PilchTomasz Pilch

Andrzej Stękała (36. miejsce):

- Do pozycji punktowanej zabrakło niewiele, ale zabrakło. Szkoda, bo z każdą serią czułem się lepiej. Klemens Murańka wylądował pół metra dalej i awansował do drugiej rundy. Chciałem raz jeszcze pojechać na górę, ponieważ nie tylko obiekt w Lillehammer jest przyjemny, ale i swój pierwszy skok oceniam pozytywnie. Mam wrażenie, że wszystko zmierza w odpowiednim kierunku.

Intensywne opady śniegu dawały się we znaki na najeździe? – Faktem jest, że tuż po odepchnięciu się od belki startowej poczułem przytrzymanie przez śnieg, ale dalej było już odpowiednio wymiecione. Problemy były zatem tylko na samym początku. Mi, w przeciwieństwie do Tomka Pilcha, nie przeszkadza tutejsza belka. On jest jednak trochę niższy i już w szatni, jeszcze przed zawodami, mówił, iż ma problemy z odpowiednim przyjęciem pozycji najazdowej.

- Oficjalnie nie jestem członkiem kadry narodowej B, ale ściśle współpracuję z grupą trenera Macieja Maciusiaka. Przez to czuję się jak członek tej drużyny. Mam dostęp do planu treningowego i startowego kadry B. Nie stawiałem sobie konkretnych celów na ten sezon, ale głównym jest dobre skakanie. Przeciętność, czyli miejsca poza "30" Pucharu Kontynentalnego, nie sprawia mi radości. Chciałbym regularnie meldować się w "10" zawodów tej rangi. Czuję, że od pewnego czasu jest znacznie lepiej. Moja obecność w Norwegii jest tego dowodem – kontynuuje 23-latek.

- Przed wylotem do Skandynawii mieliśmy wewnętrzny test wieńczący zgrupowanie w Wiśle. Mierzyłem się w nim z Przemysławem Kantyką. Z tego sprawdzianu wyszedłem zwycięsko, skoro trener Maciek postanowił zabrać mnie na premierę Pucharu Kontynentalnego - kontynuuje triumfator cyklu FIS Cup 2014/2015.

Chata Zbójnicka, czyli miejsce pracy Andrzeja Stękały pomiędzy treningami skoczka narciarskiego, znalazła się na kasku polskiego zawodnika. Jest to wyłącznie reklama pracodawcy czy realne wsparcie finansowe w sezonie zimowym? - Owszem, jest to pomoc finansowa. Na co dzień pracuję w Chacie Zbójnickiej w Zakopanem, a z moją szefową doszliśmy do tego typu porozumienia przed startem bieżącego sezonu. Od dawna mogłem zarabiać tam pieniądze, ale teraz właściciele karczmy wspierają mnie jeszcze bardziej. Z tego powodu logo znalazło się na moim kasku. Może jestem najlepszym kelnerem wśród skoczków, ale czy skoczkiem wśród kelnerów? Trudno powiedzieć...

Tomasz Pilch (59. miejsce):

- To mógł być mój dzień. Jeszcze na imitacji wszystko było w porządku, ale na skoczni miałem problemy z... ruszaniem belki, która jest tutaj bardzo wysoka. Nie umiałem znaleźć sposobu, aby lepiej się od niej odepchnąć. Najpierw trzymam się rękoma, muszę "zejść" z belki, a dopiero potem się puszczam, przez co moja pozycja jest zbyt wycofana. Niestety, ale z tego nie da się prawidłowo odbić.

- Zazwyczaj nie mam takich problemów, bo na większości obiektów belki są znacznie niższe. Tutaj dziura między belką a torami jest spora. Myślę, że ta skocznia jest jedną z niewielu tego typu. Kolejnym utrudnieniem był mokry śnieg w torach, który lepił się do nart. Byli tam ludzie z dmuchawami, ale wiadomo, iż wszystkiego nie są w stanie wyczyścić. Chwilami dało się odczuć przytrzymywanie podczas najazdu na próg - dodaje czwarty skoczek tegorocznych mistrzostw świata juniorów. Skocznia w Lillehammer byłaby w porządku, gdyby nie ta belka...

- Stan skoczni w Wiśle, gdzie niedawno trenowaliśmy, był dobry. Jeszcze w poniedziałek naśnieżano obiekt, więc warunki były idealne do odbycia zgrupowania. Zeskok był równiutki, więc nie było najmniejszych problemów. Tam moje skoki wyglądały znacznie lepiej, ale tutaj pogubiłem się z dojazdem, wskutek kłopotów z belką.

- W Pucharze Kontynentalnym jest spokojniej niż w Pucharze Świata, a i nie ma presji ze strony kibiców czy mediów. Zdecydowanie łatwiej jest tutaj realizować swoje zadania. Aktualnie mam jeszcze sporo zapasów i rezerw do wykorzystania. Spokojnie trzeba potrenować, a potem z konkursu na konkurs będę się rozkręcał.

Korespondencja z Lillehammer, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (2848) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • jmc doświadczony

  Mam nadzieję, że Andrzej Stękała wróci do dobrej formy i będzie nie tylko najlepszym kelnerem wśród skoczków :) Jednak jak się ma tak stać to musi się wziąć do roboty i nie myśleć o wynikach. Wyniki pracy przyjdą właśnie wtedy gdy o nich zapomni :)
  Szkoda Tomka Pilcha, że te problemy z belką tak mu przeszkadzały. Mam nadzieję, że już na następnych zawodach nie będzie miał takich problemów i będzie mógł cieszyć się ze skakania.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).