PK Pań w Notodden: Selina Freitag najlepsza

• 2018-12-14 21:01

Selina Freitag, młodsza siostra Richarda, wygrała inauguracyjny konkurs cyklu Pucharu Kontynentalnego Pań 2018/2019. Drugie miejsce w norweskim Notodden zajęła Elisabeth Raudaschl z Austrii, a podium, po dyskwalifikacji Karoliny Roestad, uzupełniła Guy-Lim Park z Korei Południowej.

Dla 17-latki jest to pierwszy triumf na drugoligowym szczeblu zawodów FIS. Freitag rozpoczęła rywalizację na Tveitanbakken (HS98) od lotu mierzącego 88,5 metra, co na półmetku dawało jej drugą pozycję. Prowadziła Karoline Roestad z Norwegii (88 metrów). W finale Niemka uzyskała 87,5 metra, a Norweżka wylądowała trzy metry bliżej. W pierwotnej wersji rozstrzygnięć dawało jej to najniższy stopień podium, jednak już po zawodach przedstawicielka gospodarzy została zdyskwalifikowana za nieprzepisowy kombinezon. Ostatecznie wygrała Freitag przed Austriaczką Elisabeth Raudaschl (87 i 88 metrów) oraz Koreanką Guy-Lim Park (87,5 oraz 88 metrów).

Szansę na zwycięstwo miała Gianina Ernst, która w pierwszej rundzie poszybowała aż na 97. metr. Niemka urodzona w Szwajcarii nie ustała jednak swojej próby, a w finałowej serii nie pojawiła się na belce startowej. Na niej zabrakło też dwóch faworyzowanych Rosjanek - Mariji Jakowlewej oraz Anny Szpiniewej, które nie oddały dziś ani skoku. Dzięki temu prawo startu w Pucharze Świata zdobyła 15-letnia Gruzinka - Esmeralda Gobozowa. Skoki na 51. i 53. metr dały jej ostatnie 29. miejsce.

Kolejny konkurs odbędzie się już w sobotę. Serię próbną wyznaczono na 11:00. Początek zawodów powinien nastąpić 45 minut później. Listę startową znajdziecie >>>TUTAJ<<<.