Okiem Samozwańczego Autorytetu: Alleluja i do domu!

 • 2018-12-17 01:07

Engelberg. Czy to dlatego, że podobnie jak Wielka Krokiew, Gross Titlis jest skocznią naturalną, czy przez podobne parametry, a może coś nieuchwytnego w powietrzu, ta urokliwa miejscowość jest dla naszych skoczków gościnna. Choć nie udało się zwyciężyć, to jednak Polacy wywalczyli trzy indywidualne podia. Brawo chłopaki! Jest dobrze! Alleluja i do domu! Na zasłużoną przerwę świąteczną.

Ryo znaczy SmokRyo znaczy Smok
fot. Tadeusz Mieczyński
Kamil StochKamil Stoch
fot. Tadeusz Mieczyński
Piotr ŻyłaPiotr Żyła
fot. Tadeusz Mieczyński
Dawid KubackiDawid Kubacki
fot. Tadeusz Mieczyński
Tak wygląda radośćTak wygląda radość
fot. Tadeusz Mieczyński
A tak nie powinna wyglądaćA tak nie powinna wyglądać
fot. Tadeusz Mieczyński
Noriaki KasaiNoriaki Kasai
fot. Tadeusz Mieczyński
Simon AmmannSimon Ammann
fot. Tadeusz Mieczyński
Tak wyglądają wąsy. Spod kapturaTak wyglądają wąsy. Spod kaptura
fot. Tadeusz Mieczyński
Tak wygląda Trener przez wielkie TreTak wygląda Trener przez wielkie Tre
fot. Tadeusz Mieczyński
Tak wygląda WłochTak wygląda Włoch
fot. Dominik Formela
A tak KanadyjczykA tak Kanadyjczyk
fot. Tadeusz Mieczyński
Dzięki, SimonDzięki, Simon
fot. Dominik Formela

Po raz dwunasty w historii Pucharu Świata, na podium konkursu staje dwóch Polaków. Z tych dwunastu przypadków na przestrzeni czterdziestu sezonów, aż siedem przypada na kadencję Stefana Horngachera. Tylko w dwa, te z czasów, gdy pies Pana Boga był jeszcze szczeniakiem, nie był zamieszany Kamil Stoch. Cieszmy się i radujmy bracia i siostry albowiem jest z czego. Niedzielny konkurs w Engelbergu był najlepszym do tej pory dla nas konkursem. Oczywiście tej zimy. Dzięki świetnej postawie Piotra, Kamila i Dawida oraz skromnej ale docenianej kontrybucji Jakuba i Stefana, zgarnęliśmy 198 punktów – tylko dwóch zabrakło do dwójki z przodu. Dzięki niedzieli, znów odskoczyliśmy trochę Niemcom w Pucharze Narodów i po raz pierwszy mamy ponad 100 pkt. przewagi. Zapewne fakt ten kręci tylko tak zakręconych na punkcie statystyk nieszkodliwych dziwaków jak ja, bo 100 punktów to tak naprawdę żadna różnica. Nie na tym poziomie w każdym razie. Dzięki niedzieli Norwedzy przegonili też Austriaków a Kanadyjczycy Włochów. Albo Kanadyjczyk Włocha – jak kto woli. Trzecie miejsce wciąż okupuje Japonia. Nie dzięki niedzieli, tylko dzięki kapitalnej wciąż formie swego lidera. Smok jest trochę jak Małysz. Poza tym, że ma brata. A nie ma wąsów. I nie jada bułki z bananem. I nie jest Polakiem, tylko Japończykiem. I młodszy jest. I wyższy trochę. Właściwie to nie jest jak Małysz, tylko ten, no… no wiecie o co mi chodzi! Ryōyū a potem długo, długo nic i reszta kadry.

Kobayashi powoli staje się w Polsce wrogiem publicznym. Trudno się w sumie dziwić, bo jednak wygląda na to, że nas nie lubi. Wystarczy spojrzeć – w indywidualnych konkursach pozwolił już wygrać Klimowowi, Forfangowi i Geigerowi. Ale Stochowi i Żyle nie odpuszcza. Tym samym, pomimo ośmiu podiów (najwięcej w stawce), nie mamy jeszcze zwycięstwa. Ale spoko. Co się odwlecze, to nie uciecze. Napisałem po Niżnym Tagile, że Kobayashi będzie dominował do Engelbergu, ale TCSu nie wygra. I zdanie podtrzymuję. W Engelbergu Smok po raz pierwszy w tym sezonie nie stanął na podium. W pierwszym konkursie był "dopiero" siódmy. Teraz wpadek będzie więcej. Co nie zmienia faktu, że ja go lubię i bardzo mu kibicuję. Gdyby tej zimy Polacy nie prezentowali tak wysokiej formy, kibicowałbym mu bezwzględnie w wyścigu o Kryształową Kulę. Ale sorry Ryōyū (spróbujcie to powiedzieć na głos szybko) – tej zimy będę ściskał kciuki za kogo innego.

Po Engelbergu można by zaryzykować wniosek, że forma Smoka podziałała w końcu też na kolegów. Przynajmniej chwilowo. Junshiro od początku sezonu skacze w miarę przyzwoicie, ale ten Nakamura to on mnie zaymponował w tej chwyly. Nawet Kasai zdobył punkcik. Widać, że niedzielne popołudnie w Engelbergu było łaskawe dla weteranów, bo dwa zdobył Amman. Wyręczając lidera (tak, tak) kadry Kiliana Peiera, który po raz drugi tej zimy nie zapunktował.

Karl Geiger zaliczył swoje pierwsze w karierze zwycięstwo. Gdy blisko trzy lata temu stawał pierwszy raz na podium, odebrano to jako małą sensację, bo był to wynik zdecydowanie odstający od formy, którą prezentował w tamtym sezonie. Tym razem jednak nikt nie powinien być zaskoczony. Kariera dwudziestopięciolatka z Oberstdorfu rozwija się stabilnie z roku na rok. Geiger od początku sezonu jest niezwykle regularny. W każdym z konkursów plasował się w pierwszej dziesiątce a dzięki występom w Engelbergu awansował już na czwartą pozycję w generalce. Zakoczeniem jest raczej to, że jak na razie, tylko raz stanął na podium.

Nieco podobnie jak było z Geigerem, ma się teraz rzecz z Danielem Huberem. Jego pierwsze podium też jest małą sensacją, choć warto zauważyć, że w poprzednim – dość przeciętnym sezonie – Austriak miał dwa wyskoki. Na inauguracji w Wiśle był szósty a w Willingen zajął dziewiąte miejsce. Poza tym meldował się najczęściej w trzeciej lub czwartej dziesiątce a zdarzało mu się też przepaść w kwalifikacjach. W niedzielę też mu się zdarzyło. "Nie martw się Daniel, nie takim jak Ty się to zdarzało" – powiedział skromnie Robert Kranjec i klepnął pocieszająco młodszego kolegę w plecy. Kariera Hubera też rozwija się z roku na rok, tyle że będąc równolatkiem Geigera, jest w stosunku do niego opóźniony w rozwoju o trzy sezony. Czy Huber może być austriackim Bardalem? Ja mu osobiście sukcesów nie wróżę. Ale dobrze mu życzę. Jego młodszemu bratu też, bo lubię rodzeństwa w skokach. Wciąż się łudzę, że może tej zimy zobaczę w PŚ obu, bo Stefan mógłby wystąpić w krajówce w Innsbrucku czy Bischofshofen. Na razie nadzieje marne, bo Stefan jeździ po Pucharach FIS, nie Kontynentalnych.

Piotr Żyła. Gdyby ktoś nie zauważył, to jest to jedyny skoczek w stawce obok Kobayashiego, który stał na podium w każdej miejscowości, w której rozgrywano do tej pory zawody. W Wiśle drużynowo, a w Ruce, Niżnym Tagile i Engelbergu indywidualnie. Nie będę orginalny w stwierdzeniu, że to powtarzalnością wygrywa się Turniej Czterej Skoczni. Bywały już takie historie, że Turnieju nie wygrywała gwiazda, która potrafiła wygrywać, ale też wypaść bardzo słabo w jednym, lub dwóch konkursach, ale właśnie zawodnicy, którzy nie odnieśli żadnego zwycięstwa, ale regularnie meldowali się na podium. Oczywiście do TCS zostało sporo czasu. Historia uczy nas również, że między Engelbergiem a Oberstdorfem zdarzały się spore przetasowania. Dotychczasowi liderzy i faworyci tracili rozpęd a Turniej kreował nowych liderów PŚ. Może być różnie, ale ja trzymam się opinii, że do TCS japoński smok straci swą magiczną moc a Piotr będzie tylko lepszy.

Ostatnio sporo mówiono o Piotrku, jak to się zmienił. Że nowy jest nie do poznania. Że się wyciszył i zamiast sypać żartami mówi mało. Moi drodzy, to nie jest nowy Piotrek. To jest stary Piotrek. Nowy to był właśnie ten rozgadany. Przypomnijcie sobie wywiady telewizyjne z Wewiórem z pierwszych lat kariery. Dla dziennikarzy to była męka. Piotr odpowiadał półsłówkami, myślał pół minuty nad każdym słowem, czasem z dwóch minut nagranego materiału dało się sklecić trzydzieści sekund wypowiedzi, na które składały się dwa zdania i jeden równoważnik. I tak było dobrych kilka lat. Aż podczas Mistrzostw Świata w Oslo w 2011 roku, pewien młody, ambitny reporter stwierdził, że ma tego dość. Widział, że z kolegami z kadry Piotrek rozmawia dużo i często, że żartuje, że jest na luzie. Ale jak widzi mikrofon, to nagle się spina jak agrafka na zepsutym rozporku. Reporter doszedł do wniosku, że Wewiór ma taką osobowość, że po prostu się krępuje rozmawiać z dziennikarzami i że trzeba go jakoś oswoić, rozruszać, pokazać mu, że dziennikarze to nie są jakieś potwory, tylko normalni ludzie, z którymi można normalnie porozmawiać. I postanowił, że następnym razem nie zapyta Piotra o skoki, nie będzie go męczył prośbą o ich analizę, czy ocenę, nie będzie pytał "czego znowu zabrakło, by wejść do drugiej serii" (a w tamtych latach takie pytania padały przecież bardzo często), tylko spyta go o coś zupełnie innego. By rozmowa nabrała luźniejszego, mniej oficjalnego charakteru.

I nagle okazało się, że Piotr, któremu właściwie trzeba było wcześniej wkładać wypowiedź w usta i prosić o potwierdzenie lub zaprzeczenie jedną sylabą, nagle zaczyna sam z siebie nawijać jak katarynka! Luźny temat – luźny Piotrek. Więc dziennikarz poszedł za ciosem i od tej pory, zawsze, zanim zaczął pytać o skoki, zagajał najpierw na jakiś inny temat. I dalej już poszło. Piotr zaczął oswajać się z dziennikarzami i mikrofonem, nabierał pewności siebie, a po kilku latach stał się gwiazdą youtuba, potem reklam i tym rozgadanym, rozdowcipkowanym Żyłą, którego znają młodsi kibice.

A teraz po prostu powrócił do źródeł. Choć niezupełnie, bo jednak uśmiech da się od niego wydębić a i pewna swada i wyrobienie mu pozostały.

Nie zapominam też o Kamilu. Jego od wygrywania również dzieli tylko mały kroczek, drobny detal, istotny, ale nieduży szczegół. Na razie zbiera kolejne podia. Wkrótce przyjdą zwycięstwa. Głęboko wierzę w to, że tej zimy może dojść do polsko-polskiego wyścigu o Kryształową Kulę. I od razu odzywa się we mnie wrodzona ciekawość o lekkim zabarwieniu socjologicznym: jak w tej sytuacji zachowają się polscy kibice, nieobyci z tego rodzaju dylematami? Nie myślę tu oczywiście o kibicach z Podhala i Beskidów, ale o reszcie Polski.

Wiadomo już, że podczas Turnieju będziemy mogli wystawić siedmiu skoczków. A to za sprawą świetnie spisującego się w Pucharze Kontynentalnym Olka Zniszczoła, który po czterech konkursach PK, plasuje się w tej chwili w czołowej trójce klasyfikacji generalnej. Nawiasem mówiąc, obecność Olka naruszy ilościową w tej chwili równowagę między dwoma polskimi regionami skokowymi. Piotrowi przybędzie kolega z klubu.

Póki co to jednak niestety jedyny zawodnik z zaplecza, którego można chwalić. Reszta bardzo mocno odstaje. Transfer z Pucharu Kontynentalnego do Pucharu Świata zawsze jest niewiadomą, dlatego naprawdę jestem bardzo ciekaw bezpośredniego porównania formy Olka z dyspozycją Maćka, Stefana czy Kuby. W każdym razie, dzięki jego wynikom nie trzeba nikogo zastępować i w Niemczech oraz w Austrii ruszymy na przeciwników kupą, mości panowie!

O czym to ja jeszcze chciałem? A, od czasów, gdy usłyszałem, że ktoś wynalazł hamak na banany, myślałem, że już żaden wynalazek mnie nie zaskoczy. Ale skoczek zawsze człowieka zaskoczy. Johansson konkretnie, który będzie sprzedawał żel do wąsów. Tak. Zapachowy, odporny na wiatr i mróz. Od razu się zacząłem zastanawiać, czy można by go też użyć do brody. Albo czupryny. Albo brwi. Nie, jestem pewien, że do brwi ktoś wymyśli osobny. Albo już wymyślił. Nie takie rzeczy wymyślano.

Na koniec mam małą prośbę. Nie używajcie brzydkich słów. Motyla noga. Kurcze pióro. Termika. O tych dwóch pierwszych mówił Wujek Dobra Rada. O termice ja pisałem kiedyś tutaj, ale jeszcze mi się czasem zdarza je słyszeć tu i ówdzie z telewizora. Komu się nie chce klikać – wytłumaczę pokrótce, że termika to prąd powietrza wznoszący się do góry na skutek oddziaływania ogrzanego światłem słonecznym podłoża. Prąd wznoszący się nocą od nagrzanego śniegu to zjawisko równie prawdopodobne jak latające kowadło napędzane benzyną z otrębów. Ok, zjawiska termiczne są teoretycznie możliwe podczas zawodów LGP rozgrywanych w środku dnia. Tyle, że aby wykorzystać takie zjawisko, skoczek musiałby mieć powierzchnię nośną równą szybowcowi. FIS się nigdy nie zgodzi na narty o długości dziesięciu metrów. A biodra skoczków zaprotestują przeciw takim o szerokości półtora metra.

Nie, nie. To, co wieje na skoczni, za co skoczkom się dodaje lub odejmuje punkty, to zwykły, wiejący poziomo względem podłoża wiatr. Fachowo zwany żaglem lub falą. Tyle, że skoro podłoże nie jest całkiem poziome, to i wiatr wieje trochę pod górkę. Albo i z górki. Bo gdzieś musi. Inaczej się udusi.

Muszą też być tabelki, inaczej ja bym się udusił.

Czołówka PŚ 17.12.18
Lpzawodnikkrajpkt.strata1strata2
1 Ryoyou Kobayashi Japonia 556 0 0
2 Piotr Żyła Polska 445 111 111
3 Kamil Stoch Polska 365 191 80
4 Karl Geiger Niemcy 327 229 38
5 Johann Andre Forfang Norwegia 321 235 6
6 Stephan Leyhe Niemcy 255 301 66
7 Jewgiennij Klimow Rosja 238 318 17
8 Robert Johansson Norwegia 202 354 36
9 Andreas Wellinger Niemcy 198 358 4
10 Timi Zajc Słowenia 179 377 19

Dawid awansował na dwunastą pozycję i mam szczerą nadzieję, że wkrótce dołączy do starszych kolegów w pierwszej dziesiątce.

Poczet Zwycięzców 17.12.18
LpzawodnikkrajliczbawPŚ
1 Ryoyu Kobayashi Japonia 4 1
2 Karl Geiger Niemcy 1 4
3 Johann Andre Forfang Norwegia 1 5
4 Jewgiennij Klimow Rosja 1 7

No i Niemcy już ze zwycięstwem a my wciąż nie! Termi!... ups, przepraszam.

Poczet Podiumowiczów 17.12.18
Lpzawodnikkraj123sumawPŚ
1 Ryoyu Kobayashi Japonia 4 0 2 6 1
2 Johann Andre Forfang Norwegia 1 1 0 2 5
3 Karl Geiger Niemcy 1 0 0 1 4
8 Jewgiennij Klimow Rosja 1 0 0 1 7
4 Piotr Żyła Polska 0 3 2 5 2
5 Kamil Stoch Polska 0 1 2 3 3
6 Stephan Layhe Niemcy 0 1 0 1 6
7 Andreas Wellinger Niemcy 0 1 0 1 9
8 Daniel Huber Austria 0 0 1 1 17

Polacy 17.12.18
Lpzawodnikpkt.wPSkadra
1 Piotr Żyła 445 2 A
2 Kamil Stoch 365 3 A
3 Dawid Kubacki 154 12 A
4 Jakub Wolny 61 23 A
5 Stefan Hula 25 32 A
6 Maciej Kot 7 49 A

Bracia 17.12.2018
Lpbraciakrajpkt.
1 Kobayashi Japonia 628
2 Prevc Słowenia 175
3 Huber Austria 101

Jeden Huber goni dwóch Prevców.

Plastikowa Kulka 17.12.2018
Lpzawodnikkrajpkt.wPŚ
1 Stefan Hula Polska 8.1 32
2 Richard Freitag Niemcy 8.1 27
3 Jarko Maatta Finlandia 5 54
4 Mackenzie Boyd-Clowes Kanada 5 47
5 Severin Freund Niemcy 5 44
6 Kilian Peier Szwajcaria 5 22
7 Jewgiennij Klimow Rosja 5 7

Lidera mamy! Nikomu go nie oddamy!

Zasady punktacji w Plastikowej Kulce do znalezienia w tym felietonie.

Cytat zupełnie na temat:

"Nie można mieć wszystkiego naraz"
Kamil Stoch

Chłopaki będą zawiedzeni…

Cytat zupełnie nie na temat:

"Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg"
M. Staszczyk

I to by było na tyle z Engelbergu. Dwa tygodnie temu pisałem, że z rosyjskiego bajzlu PŚ przenosi się do najbardziej uporządkowanego kraju na świecie, gdzie to, że konkursy się odbędą, jest najzupełniej pewne. Niestety zapomniałem o tym, że nawet Niemcy nie potrafią kontrolować pogody. Jednakże jestem przekonany, że podczas zbliżającej się ku nam wielkimi krokami 67. edycji TCS, przynajmniej dwa konkursy są pewne. Pewne jest też to, że większość z nas będzie je oglądała z wypiekami na twarzach i talerzach oraz w ogólnej poświąteczno-noworocznej atmosferze. Zatem już teraz awansem życzę PT czytelnikom Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

***

Felieton jest z założenia tekstem subiektywnym i wyraża osobistą opinię autora, nie stanowiąc oficjalnego stanowiska redakcji. Przed przeczytaniem tekstu zapoznaj się z treścią oświadczenia dołączonego do artykułu, bądź skonsultuj się ze słownikiem i satyrykiem, gdyż teksty z cyklu "Okiem Samozwańczego Autorytetu" stosowane bez poczucia humoru zagrażają Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny - Marcin Hetnał, skijumping.pl. Przeciwwskazania - nadwrażliwość na stosowanie językowych ozdobników i żartowanie sobie z innych lub siebie. Nieumiejetność odczytywania ironii. Nadkwasota. Zrzędliwość. Złośliwość. Przewlekłe ponuractwo. Funkcjonalny i wtórny analfabetyzm. Działania niepożądane: głupie komentarze i wytykanie literówek. Działania pożądane - mądre komentarze, wytykanie błędów merytorycznych i podawanie ciekawostek zainspirowanych tekstem.


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13585) komentarze: (216)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • alm bywalec

  Jakaś awantura się tu z obywatelami kraju z NORWEGAMI zrobiła nie wiem po co przecież ważniejsze jest to że podhale jest z małopolski okolice Wisły to co prawda Śląsk cieszyński ale tam też w niektórych słowach używa się gwary Krakowskiej a więc ... POLE POLE żaden jakiś tam dwór POLE to poprawna forma dla skijumping pl gdyby kiedyś to słowo miałoby się jakoś pojawić POLE POLE POLE !

 • dervish profesor
  @stivus @MarcinBB

  1. O tym że forma Norwedzy jest poprawna dowiedziałem się (ze zdziwieniem) jakieś 3 lata temu przy okazji któregoś z kolei sporu językowego właśnie na łamach skijumping :).

  2. Od tamtego czasu przyjąłem do wiadomości, że obydwie formy są poprawne, jednak sam od zawsze używam formy Norwegowie, a forma Norwedzy nieodmiennie stanowi gwałt dla moich oczu i uszu.

  3. Co do formy Norwegowie to nie wiem kiedy ja sobie przyswoiłem. Na pewno w dzieciństwie. Już nie pamiętam czy tak uczyli w szkole, bardziej prawdopodobne że przejąłem ją z książek Centkiewiczów zwłaszcza tych o wyprawach do Arktyki (Spitsbergen itp). :)

  4. Argumenty typu dlaczego skoro Norwegowie to analogicznie nie Szwedowie uważam za niemądre. No bo skoro ktoś uważa, na odwrót i używa określenia Norwedzy jako analogicznego do Szwedzi, to dlaczego na tej samej zasadzie nie używa Fini zamiast Finowie? :)

 • dervish profesor
  @MarcinBB @MarcinBB

  1. O tym że forma Norwedzy jest poprawna dowiedziałem się (ze zdziwieniem) jakieś 3 lata temu przy okazji któregoś z kolei sporu językowego właśnie na łamach skijumping :).

  2. Od tamtego czasu przyjąłem do wiadomości, że obydwie formy są poprawne obydwie formy, jednak sam od zawsze używam formy Norwegowie, a forma Norwedzy nieodmiennie stanowi gwałt dla moich oczu i uszu.

  3. Co do formy Norwegowie to nie wiem kiedy ja sobie przyswoiłem. Na pewno w dzieciństwie. Już nie pamiętam czy tak uczyli w szkole, bardziej prawdopodobne że przejąłem ją z książek Centkiewiczów zwłaszcza tych o wyprawach do Arktyki (Spitsbergen itp). :)

  4. Argumenty typu dlaczego skoro Norwegowie to analogicznie nie Szwedowie uważam za niemądre. No bo skoro ktoś uważa, na odwrót i używa określenia Norwedzy jako analogicznego do Szwedzi, to dlaczego na tej samej zasadzie nie używa Fini zamiast Finowie? :)

 • MarcinBB redaktor
  @stivus @stivus

  Oczywiście, to powiedziała jedynie gosposia. Uważam jednak, że to nie jest tak, że jedynie nieuctwo czy niechlujstwo zmusza RJP do czegokolwiek. Nie wyobrażam sobie, by kiedykolwiek uznano za poprawne formy "Austryjacy" "muszem" czy "Polaką".
  pozdrawiam

 • stivus profesor
  Norwedzy czy Norwegowie

  Skończmy temat bo nudno się robi. W żadnym momencie nie podzielił em zdania, że forma "Norwedzy" gwałci moje uszy. Przychylił em się tylko do stwierdzenia, że nieuctwo i niechlujstwo językowe zmusza RJP do przyjmowania kolejnych form. Niejednokrotnie wcześniej pisałem że ewolucja języka jest nieunikniona bo ten jest żywym tworem i co najwazniejsze: tworem ludzkim. Wiele niepoprawnosci słyszę na co dzień, a to czytam w internecie a to słyszę w tv czy radio. Uodporniłem się na nie juz dawno. Dla mnie jednak są przejawem braku szacunku dla interlokutora.

 • MarcinBB redaktor
  @stivus i gosposia

  Mario0993 ładnie już Wam to wyłuszczył, ale dorzucę jeszcze od siebie:
  Gdyby autorzy słowników PWN już jakieś 50 lat temu (Rada Jezyka Polskiego istnieje dopiero od 1996 roku) uznali, że to forma "Norwedzy" jest poprawna a "Norwegowie" niepoprawna (no bo czemu "Szwedzi" a nie "Szwedowie") to dziś moglibyście zakrzyknąć "Norwegowie"??? Ależ jak to brzmi?? To gwałt na języku polskim! Tego się nie da słuchać!
  Mierzi nas to, do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Do czego przywykniemy, wydaje nam się normą.
  Na zdrowy rozsądek ktoś może zakrzyknąć "poszedłem"?! Jak to brzmi?! Przecież to gwałt na języku polskim! Przecież jest "poszła" i "poszło" oraz "poszli" i "poszły"!

  Nawiasem mówiąc tych nieszczęsnych Norwegów już się kiedyś ktoś czepiał pod moim felietonem. Chyba ze dwie lub trzy zimy temu. Choć - jak pisałem - obu form używam zamiennie, bo nie lubię, jak mi się zbyt często to samo słowo powtarza. A łatwiej jest napisać "Norwedzy" niż "przedstawiciele kraju z północnej Skandynawii" lub "rodacy Amundsena". Więc pewnie trafia mi się to słowo w co najmniej co drugim felietonie od 10 lat.
  Ale tamta dyskusja skończyła się dość szybko, gdy odesłałem delikwenta do słownika. Bóg raczy wiedzieć, czemu tym razem rozpętała się tu taka awantura.

  Może zaczniemy dla odmiany jakiś wątek socjologiczny? :-)

 • MarcinBB redaktor
  @firefly

  No dobrze, umówmy się, że sens tej wypowiedzi gdzieś nam się rozminął. Natomiast mam jeszcze kilka drobnostek: po pierwsze nie wie wiem, czy RJP usankcjonowała formę "Norwedzy" 10 lat temu. Napisałem, że co najmniej 10 lat temu ta forma już była poprawna, być może stało się to 20 lub 30 lat temu. Po drugie - stivus w swoim poście ładnie Ci zobrazował, że zasady języka polskiego mają w sobie bardzo dużo wyjątków, które czasem są wręcz nielogiczne. Dla Ciebie "Norwedzy" brzmi jak potworek, dla mnie brzmi tak samo dobrze, jak Norwegowie, bo jestem z tą formą bardziej osłuchany. O gustach się nie dyskutuje.
  Język ewoluuje i jeśli RJP sankcjonuje jakieś słowa jako poprawne, to dlatego, że są powszechnie używane i jest również ku temu jakiś logiczny powód. No bo skoro Szwedzi, a nie Szwedowie, to dlaczego i nie Norwedzy?
  Zdaję sobie z tego sprawę, że forma "Norwegowie" jest bardziej rozpowszechniona, ale celowo używam w swoich felietonach obu form zamiennie.

  Po trzecie - jak niby RJP miałaby "dbać o to, by każdy wiedział, że forma Norwegowie jest poprawna"? To trochę taki postulat, jak żeby pan prezydent RP dbał o to, że wszyscy obywatele znali na pamięć hymn.

  >>Natomiast używanie słowa "idiotyczny" w stosunku do mnie i mojego nicka to już po prostu z Twojej strony złośliwość, jeśli nie chamstwo.

 • cavalierjan19 profesor
  @Redakcja @tad

  Miła wiadomość, cieszy, iż administracja reaguje na niepotrzebna zaśmiecanie dyskusji mało merytorycznymi i na siłę kontrowersyjnymi komentarzami i tego pana zbanowała.

 • FunFact weteran
  @Redakcja @Aaabbbb

  Shi, Andy_Stawowsky, Alicja, Salto, Becouse, AlanWake i niezliczone multikonta, z którymi prowadził "dyskusję".

 • Aaabbbb profesor
  @Redakcja @dejw

  Kurde, a ja nie wiem kto to taki i jakie są/były jego aliasy.

 • mario0993 stały bywalec

  Zapewne, gdy Samozwańczy Autorytet użył słowa "Norwedzy" nie przypuszczał, że wywoła to taką burzę w komentarzch oraz że będzie posądzony o przekroczenie kodeksu karnego poprzez "gwał" na języku polskim. Czytając niektóre komentarze zastanawiam się... hmm, wy tak na serio? Najbardziej bawi mnie fakt, iż do żadnego wykroczenia nie doszło, a wciąż oburzenie niemałe. Tyle słów w artykule a wy naprawdę po przeczytaniu wszystkiego wciąż byliście zniesmaczeni jednym słówkiem użytym na początku? Już się boję co by było gdyby Samozwańćzy użył jakiegoś słowa w stylu "poszłem". Chyba skończyłoby się donosem na policję za przeprowadzenie zbiorowego gwałtu na biednej polszczyźnie z użyciem ciężkich narzędzi.

  Czy niektórym się to podoba czy nie, to że raz nauczyliśmy się czegoś za młodu nie oznacza, iż nie będzie trzeba zrobić update swojej wiedzy. Człowiek uczy się całe życie, a język stale ewoluuje. Codziennie dochodzą nowe słowa inne wymierają jak dinozaury. Jestem przekonany, że gdyby wasi pradziadkowie ożyli i was posłuchali to załamaliby się nad stanem języka polskiego i zastanawialiby się dlaczego ci nieucy tak kaleczą mowę ojczystą. Zawsze możecie się cofnąć kilka stuleci wstecz i mówić najpoprawniej jak tylko się da po staropolsku, używając słowa wielce wulgarnego obecnie na "k" zgodnie z jego oryginalnym zastosowaniem. To dopiero byłoby śmieszne. Czytając was dochodzę do wnosku, iż to byłoby wymarzonym scenariuszem.

  Rada Języka Polskiego nie ustala niczego wedle własnego widzimisię. Społeczeństwo generuje trędy językowe. Tak jak popularne jest używanie nicków angielskich, zastępowanie słowa "przepraszam" angielskim "sorry", tak "Norwedzy" przyjęło sie bardziej niż takie "poszłem" i zostało dołączone do słownika. Postawy niektórych tutaj lekko podchodzą dla mnie pod snobizm językowy i chyba są narzekaniem dla samego narzekania. No, może poza panem krzykaczem, który polował na lajki, a dostał przedświątecznego bana.

 • Lestek weteran
  Ciekawostka na temat

  Od dziecka używałem i słyszałem tylko formę "Norwedzy". Czy wyłącznie, czy też mój mózg automatycznie przerabiał czytaną dłuższą wersję na jedyną mi znaną (co też możliwe), nie wiem - faktem jest, że uświadomiłem sobie istnienie w języku polskim słowa "Norwegowie" dopiero jako nastolatek. I byłem, co dobrze pamiętam, naprawdę w sporym szoku, że takie słowo istnieje i że w dodatku jest poprawne! A braku oczytania czy zainteresowania poprawnością językową już wtedy nie można było mi zarzucić...

 • stivus profesor

  "Sęp zasępił się strasznie....". Ano trochę to smutne. Ale to tak jak z wyższością porządnego rocka czy bluesa nad disco - polo. Niby argumenty są ale nikt ie chce ich słuchać. Ale czy to znaczy ze ludzie słuchający disco - polo czy popu są gorszymi ludźmi? Nigdy nie należy oceniać książki po okładce.

 • gosposia weteran
  @MarcinBB @stivus

  Generalnie zgadzając się tym co napisałeś, należy bardzo boleć nad tym, że nieuctwo jest przyczynkiem do tworzenia norm językowych. W tym też się, mam nadzieję, zgadzamy.
  A co do wyrazu "Norwedzy" i abstrahując od tego, że słownik każe go uznawać za uprawniony.
  No jak to, psia krew, brzmi? Toż to gwałt na języku polskim w biały dzień!
  Uszy bolą i cierpią!
  Cietrzew się zacietrzewia słysząc takie słowo.
  Nie pisząc już o innych stworzeniach, że o ludziach, w tym kibicach sportowych, nie wspomnę.
  Autentycznie nie można brzmienia tego wyrazu słuchać.

 • stivus profesor
  @MarcinBB @firefly

  No widzisz, tak się składa że angielski, od którego to specjalistką się mienisz, tez kiedyś posiadał przypadki, końcówki fleksyjne itp . jednak na przestrzeni wieków znacznie się uprościł. Głównie pod wpływem angielskiej kolonizacji i faktu, że używali go ludzie niewyksztalceni. Tak więc jeżeli większość używa formy niepoprawnej, to z czasem staje sie ona norma językową . I może ci się to podobać lub nie, ale tak właśnie jest. Nie ma sensu gniewac sie i oburzać z powodu rzeczy, na ktore nie mamy wplywu. Trzeba je po prostu zaakceptowac.

 • firefly weteran
  @MarcinBB @MarcinBB

  Już spieszę wyjaśnić:
  "powinniśmy uczyć dzieci poprawnej polszczyzny zamiast pozwalać, żeby przenikały do niej takie potworki"

  "żeby przenikały do niej" - czyli w domyśle, wiem, że ten konkretny potworek do niej przeniknął. Że został uznany za poprawny. Ale wg mnie Rada Języka (10 lat temu) lepiej by postąpiła dbając, by każdy wiedział, że forma Norwegowie jest poprawna, zamiast (wtedy) wprowadzać do kanonu formę do tamtej pory niepoprawną.

  Więc, jeszcze raz powtarzam - nie powiedziałam, że forma Norwedzy jest niepoprawna. Po prostu źle mnie zrozumiałeś. A że wg mnie brzmi idiotycznie - cóż. Natomiast używanie słowa "idiotyczny" w stosunku do mnie i mojego nicka to już po prostu z Twojej strony złośliwość, jeśli nie chamstwo. Bo to bezpośredni atak na mnie, w odróżnieniu od tego, co ja napisałam (komentarz o brzmieniu danego słowa chyba nie może być odebrany jako atak na Ciebie, prawda?).

  Co do angielskiego nicka, to naprawdę nie rozumiem, w czym Ci przeszkadza albo dlaczego mając taki nick nie można rozmawiać o poprawności języka polskiego. O poprawności angielskiego też chętnie porozmawiam, jeśli to ma pomóc mojej wiarygodności.

 • dejw profesor
  @Redakcja @tad

  Miła wiadomość. Szkoda, że taki apel da tylko tyle, że gość prędzej czy później - raczej prędzej, wróci z kolejnym nickiem i cała zabawa zacznie się od nowa.

 • MarcinBB redaktor
  @firefly

  >>Pokaż mi gdzie napisałam, że forma Norwedzy jest niepoprawna.Wiem, że nie ja o tym decyduję, ale chyba mam prawo do własnej opinii, prawda?>Gdybyś przeczytał pozostałe moje posty,,,>A mój nick w języku angielskim...

 • MarcinBB redaktor
  @MarcinBB @mario0993

  W dodatku często my nie znamy tych kolorów, bo okazuje się, że nagle fuksja, śliwka i łosoś to też kolory...
  A myśmy głuptaski myśleli, że to kwiat, owoc i ryba ;-)
  Ale za to jak już sie uda dobrze przewidzieć, to frajda jest wyjątkowa. W obu przypadkach ;-)
  Gdyby Stoch wygrał po raz trzeci z rzędu, to Norwegowie mogliby zaktualizować swoje powiedzenie "Skakać po Wirkoli".

 • MarcinBB redaktor
  @MarcinBB @gosposia

  Po pierwsze - niczego się nie spodziewałem.
  Po drugie - jeśli to nie była replika, to co? :-)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).