Echa wypadku Sabirżana Muminowa [wideo]

 • 2019-01-03 17:47

Pierwszy dzień rywalizacji skoczków narciarskich w sercu Alp i Tyrolu rozpoczął się od dramatycznie wyglądającego wydarzenia z udziałem Sabirżana Muminowa. Reprezentant Kazachstanu z impetem uderzył w bandę okalającą wybieg obiektu Bergisel, a następnie wypadł za nią, lądując tuż przy stanowiskach stacji telewizyjnych. Sportowiec na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń.

Sabirżan MuminowSabirżan Muminow
Matthias ProdingerMatthias Prodinger

Do niecodziennego wypadku doszło już na początku pierwszej serii treningowej przed kwalifikacjami do piątkowego konkursu. Jeden z dwóch Kazachów w stawce, Sabirżan Muminow, wylądował w niej na 95. metrze, co było najkrótszym lotem omawianej rundy. 24-latek zjeżdżając z buli nabrał tak dużej prędkości, iż nie był w stanie wytracić jej przed bandą znajdującą się na górze przeciwstoku areny najbliższych mistrzostw świata. Zawodnik przeleciał nad bandą i zatrzymał się po drugiej stronie, przebijając reklamy sponsorskie.

- Matthias Prodinger, który był jedną z pierwszych osób przy Sabirżanie, mówił mi, że wyglądało to naprawdę groźnie. Po tym wydarzeniu postanowiłem przekazać moim skoczkom, żeby zachowali szczególną ostrożność na przeciwstoku. Na szczęście, nie mieliśmy tego typu problemów i obyło się bez niebezpiecznych sytuacji - relacjonuje Stefan Horngacher, trener Polaków.

- Przeciwstok jest przygotowany dobrze i nie ma żadnych problemów, natomiast jego końcówka jest mocno ścięta. Zawsze było łagodniej, dzięki czemu można było sobie spokojnie wyhamować. W tym roku trochę tam nas wyrzuca - dodaje Kamil Stoch.

- Słyszałem o tym wydarzeniu, ale jeszcze nie widziałem. Trener uczulał nas przed treningiem, że na dole jest nieco szybciej niż zazwyczaj. Przez lata były problemem z dojazdem na górę przeciwstoku, ale poinformowano nas odpowiednio wcześnie, więc każdy miał świadomość, czego się spodziewać - mówi Dawid Kubacki.

- Wystraszyliśmy się na górze, gdy doszły do nas słuchy o tym zdarzeniu. Zawsze nie dało się dojechać do góry, a nagle Kazach wyleciał przez bandę... Ja nie miałem żadnych trudności z wyhamowaniem, więc nie wiem, dlaczego tak się to zakończyło. Przejście na Bergisel jest dość ostre, więc do samego końca należy być ostrożnym, jak na każdym obiekcie. Najważniejsze, że Sabirżanowi nic się nie stało - opowiada Stefan Hula.

- Niezłe jaja... To może być hit nie tylko tego dnia, ale i całego 67. Turnieju Czterech Skoczni - zakończył Jakub Wolny.

Chwile grozy zakończyły się happy endem. Zawodnik z Ałmatów nie pojawił się co prawda na starcie drugiej serii treningowej, gdy wraz ze sztabem szkoleniowym nanosił poprawki w zniszczonym sprzęcie, natomiast na belkę startową wrócił już podczas kwalifikacji, podczas których nie wywalczył awansu, ale wyprzedził Michaiła Nazarowa i Marttiego Nomme. Dodajmy, że tuż po opisywanym zdarzeniu Sepp Gratzer zarządził dodatkowe oznaczenie farbą miejsca, w którym kończy się przeciwstok i zaczyna wypłaszczenie.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (15943) komentarze: (29)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • mkarcz21 bywalec
  @mkarcz21 @Tomeson, @Cineq

  Dzięki,
  Tak też właśnie nie byłem pewien który to konkurs, mam jedynie przebłyski przez mgłę. Pamiętam, że podczas audycji w radiowej Trójce "PoTrójmy o sporcie" (była taka w latach 1996-2002, w każdą niedzielę późnym wieczorem) prowadzący również żartobliwie nawiązali do tych zderzeń i cytatu komentatora.

 • Tomeson doświadczony
  @mkarcz21 @mkarcz21

  To był konkurs na mamucie k-185.
  Wywiad z Muminovem http://sport.tvp.pl/40696414/turniej-czterech-skoczni-kazach-muminov-przelecial-przez-bande-to-jak-matrix

 • Cinu stały bywalec
  @mkarcz21 @mkarcz21

  Wydaje mi się, że to był konkurs na mamucie w Oberstdorfie

 • mkarcz21 bywalec
  Nie wiem czy ktoś pamięta

  Był jeden taki konkurs w sezonie 2000/01, w którym doszło do podobnych sytuacji - co prawda chyba nikt tak efektownie nie przeleciał nad bandą jak Kazach, ale paru (a może parunastu) skoczków zaliczyło zderzenie lub z trudem wyhamowało tuż przed końcem odjazdu. Wydaje mi się, że było to podczas pierwszego dnia próby przedolimpijskiej w Park City (drużynówki). Nawet komentujący zawody (Miklas?) zażartował, że przydałoby się wynaleźć narty z ABS-em.

 • zimowy_komentator profesor
  Kiedy pierwszy raz o tym usłyszałem

  To byłem pewien, że Kazach wybił się z przeciwstoku i przeleciał bandy na nartach. Ale po obejrzeniu video wyszło, że tak naprawdę przywalił w nie bokiem i przekręcił się na drugą stronę.

 • Nowyskoczek5 profesor

  Dobrze ze nic mu sie nie stalo .

 • jmc stały bywalec
  @DanielBlanco @DanielBlanco

  No bez przesady. Chyba nic takiego złego nie powiedział co miałoby o nim źle świadczyć :)
  Zażartował w sumie z śmiesznego wydarzenia, po tym jak już wiedział, że nic Kazachowi się nie stało. Takie wypadki zdarzają się, rzadko i nie są to standardowe upadki po lądowaniu o których się rozpisujesz :)

 • jmc stały bywalec
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  Raczej nie spodziewałbym się punktowania przez Tkaczenko. Na obecnym etapie sukcesem dla niego jest przebrnięcie przez kwalifikacje.
  Natomiast Jakuba Wolnego stać na wywalczenie miejsca w pierwszej piętnastce co zresztą już udowodnił w tym sezonie nie jeden raz :)

 • DanielBlanco bywalec

  Jeżeli faktycznie tak Jakub Wolny skomentował upadek skoczka, to tylko bardzo źle o nim świadczy jako o człowieku.
  Chciałoby się powiedzieć: nie śmiej się dziadku z cudzego wypadku.
  Dodam, że wielu nawet światowej klasy skoczków miało upadki. Także Adam Małysz co najmniej dwa pamiętne: w Park City w 2004 i Zakopanem w 2011.

 • pawel96 profesor
  @Tomeson @Tomeson

  Są takie niebieskie pasy, porównaj sobie jakiś skok z kwali względem skoku Muminowa.

 • anonim
  @Tomeson @Tomeson

  Wygląda podobnie jak oznaczenia trasy w zjeździe i supergigancie w narciarstwie alpejskim, taka niebieska, szeroka na 20-30 centymetrów niebieska krecha, która stosunkowo szybko się zatarła na środku.

 • Jannush weteran

  Myślał, że banda go wyhamuje, przywalił w nią bokiem, a że był rozpędzony to chłopa 1,90 pewnie przeszło 70 kg wagi przerzuciło na drugą stronę xD

 • Roxor doświadczony
  @Tomeson @Tomeson

  To uderzenie w bandę to przede wszystkim błąd zawodnika. Zaczął hamować za późno, przez to walnął w bandę. Nie dorabiał bym do tego ideologii, że to przez krótki skok.

 • Tomeson doświadczony

  Skoczył krótko, to długo zjeżdżał, nabrał prędkości i nie wyrobił się czego efektem jest upadek. Innsbruck nigdy nie miał długiego zjazdu, mam nadzieję, że już nic takiego się tu nie wydarzy. Swoją drogą pomalowali miejsce zakończenia przeciwstoku farbą, ciekawe jak to wygląda ;D

 • Kolos profesor
  @Joannna @Joannna

  W sumie dziecinny błąd, Muminov powinien, przy tak krótkim skoku "pługować" żeby wychamować a on pojechał na "krechę" bo liczył że jest przeciwstok i i tak wyhamuje. No cóż, dobrze że nie skończyło się uszczerbkiem na zdrowiu.

 • Kolos profesor

  Jak on to zrobił że przekoziołkował przez tę bandę? Bardziej naturalne wydaje mi się byłoby "wybicie" się w nią niż przelecenie przez nią... Z drugiej strony paradoksalnie w ten sposób nic mu się nie stało a jakby został w bandzie to mógł się uszkodzić... Zawsze to coś widowiskowe było :) Rzadko pokazują skok Kazacha i to z treningu, a tak ma szansę stać się hitem internetu :)

 • Joannna bywalec
  Literówka

  Oczywiście miało być ląduje* ;)

 • Joannna bywalec
  Prawa fizyki

  No tak, w sumie prawa fizyki. Wylądował blisko, zjeżdżał z dużą prędkością, która była tym bardziej duża, że sam Muminov to naprawdę wielki chłop. W miejscu, gdzie przeciętny zawodnik ładuje i wytraca prędkość poprzez tarcie po zetknięciu się z ziemią, on przez swój krótki skok dopiero nabierał tej prędkości. Pozostaje cieszyć się, że nikomu nic się nie stało. A tego przeciwstoku na Bergisel nigdy nie lubiłam.

 • anonim

  Antonin Hajek zrobił to w stylu 3/10 ale Sabyrżan jak dla mnie 10/10

 • Adrian36 stały bywalec

  Tkachenko pokazał miejsce w szeregu i Kotu i Zniszczołowi, wystarczająco

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).