Kim jest Sandro Pertile? Odsłaniamy postać następcy Waltera Hofera!

 • 2019-06-03 16:42

Nawet jeśli jego nazwisko dotąd nie było znane szerokiej publiczności, nominacja Sandro Pertile na nowego dyrektora Pucharu Świata w skokach narciarskich nie powinna być rozpatrywana w kategoriach sensacji. 49-letni Włoch to uznany w środowisku działacz sportów zimowych, szczególnie w dziedzinie skoków narciarskich. Tuż po ogłoszeniu nazwiska sukcesora Waltera Hofera, postanowiiśmy przyjrzeć się osobie następcy Austriaka, który najważniejszym cyklem w skokach zarządza nieprzerwanie od 1992 roku.

Sandro Pertile pochodzi z włoskiej Doliny Płomieni, gdzie w Predazzo mieszka wraz z żoną i dwiema córkama. Menedżer sportowy, jak sam o sobie mówi, na co dzień porozumiewa się w języku włoskim, angielskim oraz niemieckim i od początku był wymieniany w gronie kandydatów na następcę Waltera Hofera, który po sezonie 2019/20 odejdzie na emeryturę. 

Do 1986 roku Pertile sam próbował swoich sił w narciarstwie klasycznym, zarówno w skokach narciarskich, jak i kombinacji norweskiej. W latach 1997-2003, z wykształcenia księgowy, był szefem zawodów FIS rozgrywanych na terenie Italii. Od 2002 roku Włoch jest delegatem technicznym, a podczas zawodów Pucharu Świata sprawował tę funkcję ponad sto razy. W świecie skoków narciarskich jest bardzo lubiany, m.in. ze względu na komunikatywność oraz umiejętność sprawnego działania w zespole.

Oprócz pracy przy najbardziej prestiżowym cyklu w kalendarzu FIS, Pertile ma też duże doświadczenie na innych polach. Od 2014 do 2018 roku był dyrektorem sportowym ds. narciarstwa klasycznego we Włoskim Związku Narciarskim, a do tego pełnił znaczącą rolę przy udanej organizacji mistrzostw świata w 2015 roku w Falun. Włoch był bowiem zewnętrznym doradcą Szwedów. Stało się tak za sprawą jego działań w roli dyrektora marketingu przy okazji światowego czempionatu w rodzinnym Predazzo i zawodów rangi Pucharu Świata w latach 2008-2013.

- Po pierwsze, to wielki zaszczyt, że Prezydent i Rada Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) postanowili mianować mnie dyrektorem Pucharu Świata od sezonu 2020/21. Chcę im podziękować za zaufanie, którym mnie obdarzono - mówi Pertile w rozmowie z Horstem Nilgenem, pełniącym rolę media-koordynatora PŚ w skokach.

- Zastąpienie Waltera Hofera, który po zakończeniu najbliższego sezonu odchodzi na emeryturę, będzie ogromnym wyzwaniem. Walter Hofer od lat wykonuje świetną pracę i wiele się od niego nauczyłem przez 20 lat znajomości. Nie mogę się doczekać współpracy z nim, a także pozostałymi przedstawicielami FIS. Z niecierpliwością oczekuję nowych zadań. Wraz z pozostałymi członkami rodziny skoków narciarskich zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby skoki narciarskie pozostały dyscypliną na najwyższym poziomie - dodaje Włoch.

Pertile zastąpi Waltera Hofera po sezonie zimowym 2019/20, jednak już podczas najbliższego sezonu będzie współpracownikiem Austriaka.


Tadeusz Mieczyński i Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4658) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera stały bywalec
  @Fanskokowpolska

  Może i fajnie, ale Włosi nie będą takiej kasy wykładać na odnowienie tych obiektów. Sandro Pertile przecież nie będzie płacić za to z własnej kieszeni.

 • Wojciechowski profesor
  @fridka1

  Chyba na igrzyskach nie nosił, bo ma tam logo sponsora. ;)

 • kibicsportu profesor
  @fridka1

  Zgadza się. Będzie brakowało Hofera. Nikt nie jest idealny, ale on naprawdę zrobił dużo dla skoków. Skoki się bardziej rozwinęły, itd..

 • fridka1 doświadczony
  @atalanta

  Opaskę Hofer powinien opatentować. Widział go ktoś zimą bez niej?

 • fridka1 doświadczony

  O Hoferze można mówić różne rzeczy, ale ten sport ma to do siebie, że jest parę nazwisk, które działają na nerwy, a jak ich zabraknie to się tęskni i dopiero docenia. Większość kibiców nie zna skoków bez Waltera. Jest twarzą tej dyscypliny tak jak Małysz czy Ahonen.

 • atalanta początkujący

  Zupełnie nie mogę sobie wyobrazić, że niedługo kto inny będzie przechadzać się po skoczni z krótkofalówką i skupioną miną. Ciekawe, co będzie miał na głowie. Może też jakąś gustowną opaskę?

 • Fanskokowpolska początkujący
  Pragelato

  Może wróci Pragelato ,ale ponoć skocznie są w stanie nieużywanym do skakania ,fajnie byłoby zobaczyć rywalizację na obu włoskich obiektach.

 • Gerwazy stały bywalec
  Kontrkandydaci

  Wiadomo czy były jakieś oficjalne wybory i kontrkandydaci?

 • kibicsportu profesor

  Myślę, że Predazzo zostanie na stałe w kalendarzu, oby.

 • Oreo doświadczony

  Przynajmniej nie szwab

 • Oczy Aignera stały bywalec
  Dobry wybór

  Sandro Pertile jest lepszym wyborem niż Lasse Ottesen, ponieważ gdyby to Norweg został dyrektorem, to byłby to początek tzw. ''mafii norweskiej'' w skokach.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).