Maciej Kot o współpracy z Dolezalem: Musieliśmy coś zmienić, skoro poprzednie rozwiązania nie przynosiły poprawy

 • 2019-06-04 11:40

Brak powołania na mistrzostwa świata w Seefeld i problemy z regularnym punktowaniem w Pucharze Świata zmotywowały Macieja Kota do wytężonej pracy od początku wiosny. 27-latek, który po sezonie poolimpijskim zmienił stan cywilny, wierzy w owocną współpracę z Michalem Dolezalem, co ma przywrócić jego karierę na właściwą ścieżkę. 

- Wpływ obrączki na wyniki na skoczni? Nie wierzę w takie mity. Takie rzeczy nie mają przełożenia na rezultaty sportowe. Dla mnie to wyłącznie pozytywna zmiana w życiu prywatnym. Wiadomo, że teraz nie odczuwam dużej różnicy. Ta jest bardziej duchowa, ponieważ nadal czekamy na odbiór mieszkania. Po przeprowadzce będziemy mogli rozpocząć układanie sobie życia wedle wspólnych wymagań i pomysłów. Czy uda się to zrobić przed sezonem zimowym? Zobaczymy, wiadomo jak to w budowlance bywa <śmiech>... Deweloperzy często nie oddają mieszkań na czas. Już teraz są pewne opóźnienia, ale nadzieja pozostaje. Nie zamierzamy się jednak na nic nastawiać, bo czeka nas jeszcze wykończenie mieszkania, co też trochę trwa. Teraz trzeba skupić się na treningach, a do przeprowadzki dojdzie w najbliższym możliwym terminie - mówi zakopiańczyk, który w maju poślubił Agnieszkę Lewkowicz.

Większy stres towarzyszył naszemu reprezentantowi na skoczniach całego świata czy przy okazji przygotowań, a także w trakcie ślubu i wesela? - To stres o zupełnie innym podłożu. Bardziej denerwowałem się jednak podczas organizowania wesela, a także w niektórych jego fragmentach, jak np. pierwszy taniec <śmiech>... Wynika to z doświadczenia, które pozwala obniżyć stres w przeżytych już sytuacjach, w moim przypadku np. podczas zawodów. Doświadczenie z poprzednich startów pozwala radzić sobie z nerwami, a także wyluzować się i skoncentrować. Działają automatyzy wyrobione przez lata skakania. Ślub brałem po raz pierwszy, pierwszy raz organizowałem też wesele. To wszystko wiązało się ze stresem, choć  najwięcej w kwestii organizacji robiła i tak Agnieszka. Ja starałem sie być głową na treningach, ale przyszedł czas, gdy trzeba było wziąć sprawy w swoje ręce i dopiąć wszystko na ostatni guzik. W dniu ślubu wszystko miało wyjść zgodnie z planem. 

- Wyciągnęliśmy wnioski po poprzedniej zimie i rozpoczęliśmy pracę z Michalem Dolezalem. Przygotowaliśmy bardzo dobry plan treningowy i działamy nad poprawą błędów. Do tej pory trenowaliśmy tylko na siłowni i w sali gimnastycznej, a kilka dni temu wróciliśmy do zajęć na skoczni. Przed powrotem na belkę startową szlifowałem technikę przysiadów i odbić, aby cała sekwencja ruchów była wykonywana możliwie najbliżej ideału technicznego. Pierwsze wrażenia są pozytywne, ponieważ obaj obraliśmy wspólny kierunek - opowiada na temat nowego etapu, którym jest współpraca z czeskim szkoleniowcem.

Jakie są różnice w działaniu Michala Dolezala względem metod Stefana Horngachera, które przez całą zimę nie pomogły Kotowi? - Plany są podobne, ale musieliśmy coś zmienić, gdyż nie było sensu trzymania się tych samych rozwiązań, skoro nie przynosiły poprawy. Nie ma jednak mowy o rewolucji, to bardziej kontynuacja dotychczasowej wizji. Koncentrujemy się na innych elementach, w odświeżony sposób. Znajomość Michala bardzo nam pomaga. Zdążyliśmy się poznać przez trzy lata jego asystowania Stefanowi, zatem od razu mogliśmy przejść do konkretnych działań, nie tracąc czasu na wstępny etap zapoznania. To duży plus, dzięki któremu wcześnie zaczęliśmy przygotowania do kolejnej zimy. Michal wie, w którą stronę należy prowadzić każdego z nas. Nie dostrzegam problemów z komunikacją w grupie.

- Pomimo nieudanej zimy, nie było problemów z motywacją do wznowienia treningów. Jestem zawodnikiem, który zawsze utrzymuje ją na wysokim poziomie, niezależnie od przebiegu sezonu. Z każdego można wynieść coś dla siebie, choć łatwiej jest w przypadku sukcesów. Zły sezon to duża nauka, a przy odpowiedniej analizie i nastawieniu można złapać dużo chęci do dalszej pracy - zapewnia dwukrotny zwycięzca zawodów rangi Pucharu Świata.

- Jeżeli zmierza się na szczyt, droga jest pod górę i czasami wyboista, ale nie należy tracić zapału do pracy. Wierzę, że sportową złość po słabym sezonie można przekuć w siłę do dalszego rozwoju - dodaje triumfator Letniego Grand Prix 2016. 

Korespondencja ze Szczyrku, Dominik Formela i Tadeusz Mieczyński


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4834) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • atalanta początkujący

  Na razie wciąż wierzę w Maćka, ale jeśli kolejny sezon nie będzie jakoś znacząco lepszy, to chyba już przestanę.

 • Major_Kuprich profesor
  Dlaczego ten artykuł

  Nie pojawia się na stronie głównej?

 • Oczy Aignera stały bywalec
  @zesrasieanieskoczy

  W internecie jest kilka stron i blogów, na których są podane adresy skoczków. Jeżeli miejsce zamieszkania zawodnika nie jest znane, to wtedy najlepiej skorzystać z adresu klubu. Mam też plik PDF Niemieckiego Związku Narciarskiego, gdzie są podane adresy do korespondencji. Z niektórymi skoczkami i klubami kontaktowałem się drogą mailową, ale nie każdy mi odpowiadał.

 • zesrasieanieskoczy początkujący
  @Oczy Aignera

  Jak się z nimi komunikujesz? Jakieś społecznościówki? Widziałem parę Twoich wpisów i widzę, że masz trochę podpisów.

 • Oczy Aignera stały bywalec
  Autografy

  Dzisiaj dostałem list od producenta nart Slatnar. Chciałem zdobyć karty z podpisami Roberta Johanssona i Yukiyi Sato. Połowa mojej prośby nie została spełniona, ponieważ nie otrzymałem autografu od Japończyka. W zamian za to w kopercie znalazła się karta z podpisem Tilena Bartola, a także karta Anže Laniška, ale jestem przekonany, że podpis jest nadrukowany. Nie jest to dla mnie problem, ponieważ wysłałem osobisty list do tego zawodnika.

 • ZXCVBNM_9999 weteran
  @Nowyskoczek5

  To jest człowiek z syndromem Freitaga trochę. Jego stać nawet na KK, ale nie do końca coś gra. Liczę, że w ciągu tego sezonu zlikwiduje ten błąd.

 • Nowyskoczek5 profesor

  Niech tylko cos drgnie u Kota.
  Bo na wygrywanie to go stać .

 • Major_Kuprich profesor
  Kot jest w wieku Stocha

  Kiedy ten odnosił największe sukcesy.
  Tegoroczne lato to będzie znów ten czas kiedy Maciej pokaże pazur.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).