Norwegowie trenują w Rosji

 • 2019-06-18 12:52

Wspólne treningi na skoczni, konsultacje szkoleniowe i promocja dyscypliny we wschodniej Europie. Oto główne założenia trwającego zgrupowania Norwegów w Czajkowskim, gdzie Skandynawowie przybyli na zaproszenie Rosjan. Na kompleksie Śnieżynka pojawiła się nie tylko czołówka kadry  kierowanej przez Alexandra Stoeckla, ale i kluczowe postacie damskiego zespołu z Maren Lundby na czele.

W podróż do największego kraju świata udała się większość członków norweskich kadr narodowych na sezon 2019/20. Mowa m.in. o Danielu-Andre Tande, Annie Odine Stroem czy Thomasie Aasenie Markengu. Pozostali przedstawiciele obu kadr mają do dyspozycji obiekty znane z turnieju Blue Bird, Letniego Grand Prix czy Pucharu Kontynentalnego. Pomimo braku funduszy na organizację konkursów najwyższej rangi latem 2019 roku, Rosjanie znaleźli środki, aby zaprosić do siebie drużynowych mistrzów olimpijskich w celu rozwoju i promocji skoków narciarskich.

Jak informuje nas Steinar Bjerkmann, rzecznik prasowy nordyckiego zespołu, Norwegowie przystali na propozycję Rosjan, ponieważ ich założeniem jest bycie postrzeganym jako najważniejsza reprezentacja świata. W ramach kooperacji Skandynawowie odbywają kilka sesji na skoczniach w Czajkowskim, a do tego dzielą się swoimi doświadczeniami z tamtejszymi trenerami i młodymi skoczkami.

- Poza aspektami technicznymi i fizycznymi, ważne w procesie szkolenia jest wypracowanie ciekawej filozofii i obranie odpowiedniego kursu - mówił Alexander Stoeckl podczas poniedziałkowego spotkania w sali konferencyjnej. Przypomnijmy, iż austriacki trener prowadzi norweską kadrę nieprzerwanie od 2011 roku, a jego kontrakt sięga 2022 roku, a więc zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Norweski Związek Narciarskich oprócz działań związanych z aktualnymi kadrami narodowymi podjął w ostatnim czasie ruchy dotyczące młodzieży celującej w najważniejszą imprezę czterolecia. Federacja po raz pierwszy w historii powołała grupę skoczkiń, która została objęta wsparciem sprzętowo-szkoleniowym pod kątem wydarzenia organizowanego przez Chińczyków. Projekt ma odpowiadać męskiemu zapleczu kadry narodowej, a jego członkiniami zostały Karoline Andrea Roestad, Eva Elise Johansen Amble i Karoline Bjerke Skatvedt.

- Ich ma być zbliżenie się poziomem do kadry narodowej. Mamy nadzieję, iż część z nich zimą będzie w stanie rywalizować w Pucharze Świata - mówi Line Jahr, była skoczkini i koordynatorka zespołu. Wsparciem objęto też trzy juniorki - Pernille Kvernmo, Eirin Marię Kvandal oraz Heidi Dyhre Traaserud.

- Dla tych dziewczyn kluczowa będzie możliwość trenowania i podglądania kadry narodowej. Głównym założeniem jest dobry występ na mistrzostwach świata juniorów, a w dłuższej perspektywie awans do Pucharu Świata - kontynuuje Jahr, która dodaje, iż do projektu Pekin 2022 włączono też kombinatorki norweskie.


Dominik Formela, źródło: inf. własna + skiforbundet.no
oglądalność: (3262) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @Qwerty_PL

  Na specjalne zaproszenie. Nic dziwnego.

 • Oczy Aignera profesor
  Urodziny

  Wczoraj 19. urodziny obchodził Thomas Aasen Markeng.

 • Qwerty_PL początkujący

  W sumie ciekawe, mają tyle skoczni u siebie, a trenują w Rosji.

 • Oczy Aignera profesor
  Cierpliwość

  To ja sobie jeszcze na autografy od Norwegów trochę poczekam. Wysłałem niedawno maila do Thomasa i nawet nie odpowiedział. WIdocznie ciężko pracuje na tych obozach w Austrii i Rosji.

 • Kolos profesor

  Norwegowie trenują w Rosji... A Rosjanie w Norwegii? :) :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).