Rasnov zorganizuje zawody Pucharu Świata!

 • 2019-07-22 09:30

Po raz pierwszy w historii Puchar Świata w skokach narciarskich mężczyzn zawita do Rumunii! W dniach 21-22 lutego 2020 roku zawody tej rangi zostaną przeprowadzone w Rasnovie (HS97). Informację ogłosiła w poniedziałek Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS), która jednocześnie potwierdziła organizację grudniowych konkursów PŚ w Niżnym Tagile.

Skocznie w RasnovieSkocznie w Rasnovie
fot. Tadeusz Mieczyński

Początkowo zawody Pucharu Świata w dniach 22-23 lutego 2020 roku miały gościć w Iron Mountain. Amerykanie nie spełnili jednak wszystkich wymogów stawianych przed FIS, przez co rywalizacja na Pine Mountain została wykreślona z terminarza. Tym samym w kalendarzu sezonu 2019/2020 pojawił się wolny weekend i szansa, iż zostanie on zapełniony przez inną miejscowość.

W poniedziałek światowa federacja ogłosiła, do kalendarza Pucharu Świata 2019/2020 dopisane zostaną zawody w Rasnovie (21-22 lutego 2020). Tym samym po raz pierwszy zawody mężczyzn w ramach tego cyklu odbędą się w Rumunii, która zostanie 21. państwem na mapie męskiego odpowiednika tej imprezy (licząc oddzielnie Czechosłowację i Czechy oraz Jugosławię i Słowenię).

Zawody zostaną zorganizowane na skoczni Trambulina Valea Carbunarii (HS97). Arena gościła już konkursy Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży (2013) oraz Mistrzostw Świata Juniorów (2016). Ponadto regularnie rozgrywane są w Rasnovie zawody FIS Cup, Pucharu Kontynentalnego, zaś od sezonu 2013/2014 - Pucharu Świata kobiet.

W ubiegłym sezonie Rasnov po raz pierwszy gościł najlepszych skoczków narciarskich świata. W dniach 22-23 września 2018 roku rozegrano tutaj zawody Letniego Grand Prix. Doszło wtedy do kuriozalnej sytuacji, albowiem żaden z zawodników gospodarzy nie był uprawniony do startu w konkursach tej rangi.

W efekcie Rumuni otrzymali ultimatum ze strony FIS - Rasnov zorganizuje konkursy LGP w 2019 roku, jeśli gospodarze do końca sezonu 2018/2019 zyskają choć jednego zawodnika z prawem startu w tych zawodach. Warunek ten jednak nie został spełniony i rywalizacja w Siedmiogrodzie została wykreślona z tegorocznej edycji Letniego Grand Prix.

Nagły zwrot akcji nastąpił osiem dni temu. 14 lipca, podczas konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Szczuczyńsku, Daniel Andrei Cacina zajął 25. pozycję i uzyskał dwuletnie prawo startu w zawodach najwyższej rangi. Na dopisanie Rasnova do programu LGP było już za późno, ale Rumuni postanowili udanie wykorzystać problemy Amerykanów i otrzymać konkursy Pucharu Świata.

Trambulina Valea Carbunarii (HS97) w Rasnovie będzie najmniejszym obiektem nadchodzącej 41. edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn. Jednocześnie będzie to jedyna skocznia normalna w kalendarzu.

FIS ogłosiła także decyzję w sprawie organizacji zawodów Pucharu Świata w dniach 7-8 grudnia 2019 roku przez Niżny Tagił. Zgodnie z zapowiedziami rosyjskich organizatorów, którzy stwierdzili, iż spełnili wszystkie żadania federacji, ich miejscowość pozostanie w kalendarzu cyklu.

Zobacz kalendarz Pucharu Świata mężczyzn 2019/2020 >>


Adam Bucholz, źródło: FIS
oglądalność: (21371) komentarze: (64)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Mes03 stały bywalec
  Rumunia

  Ciekawe czy Rumunia wystawi grupę krajową na Rasnov?

 • Bernat__Sola profesor
  @dejw

  W ubiegłym sezonie był konkurs w Czajkowskim HS102.

 • Bernat__Sola profesor
  @Oczy Aignera

  D. Szymański jest w Achmacie Grozny i gra, więc jego powołania teraz są już uzasadnione.

 • Bernat__Sola profesor
  @tjzE

  Do Niżnego Tagiłu czy w poprzednim sezonie nawet do Sapporo czołówka jeździ, nie widzę powodu, dla którego mieliby nie przyjechać do Rasnova.

 • Bernat__Sola profesor
  @pi0ter

  Czemu nie spełnia wymogów FIS? 3 lata temu jeszcze był na niej PŚ, 2 lata temu FC. W tak krótkim czasie aż tak ją zaniedbali?

 • Bernat__Sola profesor
  @Cafu 805

  A czemu nie? Spokojnie mogłyby być zawody w Courchevel, Park City (oni w przeciwieństwie do Iron Mountain się jakoś nie palą do PŚ, ale skocznia w dobrym stanie), Whistler, Libercu, Ałmatach/Szczuczyńsku (jeśli ta druga skocznia jest już w stanie) i Pjongczangu. W Szwecji nie mają zawodników z prawem startu, chyba że poślą po jakichś weteranów, żeby wystartowali. Bułgaria, Łotwa, Węgry i Wielka Brytania nie mają nawet jakiejś skoczni średniej. W Gruzji takowa jest, K45 w Bakuriani, która chyba przez miejscowych zawodników wciąż jest używana. Niby FC w Rastbuechl jest, ale tamten obiekt jest mimo wszystko o wiele większy i na pewno w lepszym stanie. Co do Słowacji, Szczyrbskie Jezioro K90 chyba wygląda jeszcze jako tako, ale jest wyłączone z użytku. Jest też Bańska Bystrzyca K63. Estonię i Chiny na organizację zawodów stać, w Otepaa i (chyba) w Yabuli.

 • Janek145 weteran
  Rasnov

  Jak dla mnie świetna decyzja. Puchar Świata w Rumunii, w dodatku na HS-97-super. Brakuje skoczni normalnych w kalendarzu, więc chociaż ten jeden weekend wpadnie. Szkoda tylko, że od razu po lotach.

 • michcio2434343 bywalec
  NH po lotach

  Będzie ciekawie

 • Raptor202 weteran
  @Oczy Aignera

  A możesz przestać jęczeć o to, że ktoś nie pojechał na trening do Hinterzarten?

 • Domin10 weteran
  @Oczy Aignera

  A swojego Błaszczykowskiego i Rece ma?

 • .....sieanieskoczy stały bywalec
  @Pavel

  Piszę o tym od lat.
  3-4 seryjne MŚ to podstawa.

  Mistrz Świata kojarzy się dla laika z kimś najlepszym, z liderem. W skokach narciarskich niekoniecznie tak jest, dlatego 2 seryjne konkursy to śmiech na sali.

 • Pavel profesor
  @dejw

  Ja mam zdanie odmienne, albo najlepsi rywalizują na skoczni normalnej, albo nie rozdajemy na niej medali rangi mistrzowskiej. To tak jakby w kombinacji norweskiej cały PŚ był rozgrywany według obecnego systemu, a MŚ i IO w Gundersenie i Sprincie.

  Ja osobiście uważam, że spokojnie można by organizować 4-seryjne MŚ zamiast na dwóch różnych skoczniach, może byłoby mniej przypadkowy mistrzów.

 • .....sieanieskoczy stały bywalec
  @dejw

  Lecisz go ignorowanych za hejt na normalne skocznie.

 • dejw profesor
  @Pavel

  Od kilku lat widoczny jest trend, aby w PŚ skoczni normalnych nie było. Albo inaczej, organizatorzy zgłaszający do kalendarza swoje propozycje, po prostu wolą przygotować skocznie duże, a nie normalne. Mało tego, to samo można zaobserwować także i w zimowym PK, drugi kolejny sezon najmniejsze obiekty w kalendarzu mają parametry K105, HS117. Nawet Sapporo zrezygnowało z rozgrywania jeszcze jednego konkursu na Miyanomori.
  MŚ czy IO to inna sprawa, zawody o medale mają inną otoczkę, terminarz jest rozwleczony na dwa obiekty, na dwa tygodnie. Tutaj dziwnie by wyglądało jakby zostało to skrócone tylko do konkursu na dużej skoczni. Bądź rozgrywania dwóch zawodów na LH.
  Dlatego nie, nie uważam że to jest kuriozalne.

  Rasnov w tym sezonie dostał to miejsce w zasadzie jako zapchajdziura po fiasku mrzonki jaką miała być organizacja PŚ w Stanach i to jeszcze na relikcie w Iron Mountain. Miał to być weekend dla egzotyki, to taki pozostał. Podobnie jak jeden z przedmówców, mam nadzieję że to tylko jednorazowy epizod.

 • tomtom początkujący
  @dejw

  Oj tam. Jak będą jedne zawody na normalnej skoczni nic się nie stanie. Zawsze to jakieś urozmaicenie. A jak ktoś nie lubi NH zawsze może odpuścić oglądanie tego jednego konkursu :)

 • mario74 stały bywalec

  Mi się to podoba, skoki na normalnej co prawda jak chodzi o czołówkę nie rożnią się zbytnio odległościami, ale nasi dobrze skaczą na normalnych, bo są dobrymi "stylistami" i dostają wysokie noty.

 • Kolos profesor

  Logika FIS-u jest pokrętna, delikatnie mówiąc, ale dobrze że Rumuni będą mieć zawody PŚ.

 • Oczy Aignera profesor
  @Złoty Orzeł

  Ostatni konkurs PŚ na skoczni normalnej, który był od początku zaplanowany na tego typu obiekcie miał miejsce właśnie w Lillehammer, ale nie w 2011, lecz w 2013 roku.

 • Oczy Aignera profesor
  @Matthias88

  Według mnie te obiekty mają ze sobą pewne cechy wspólne. Ta skocznia w Rasnovie to taka uboższa wersja Kulm.

 • Pavel profesor
  @dejw

  Nie uważasz, że kuriozalne jest rozgrywanie MŚ czy IO na nieużywanych w zawodach najwyższej rangi obiektach? Nawet z racji tego albo powinni nie rozdawać medali na skoczniach normalnych albo przynajmniej jeden weekend poświęcić na taką skocznię w kalendarzu PŚ.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).