Małysz o skoczniach w Harrachovie: Wyglądają jak po wojnie

 • 2019-08-14 16:59

Legendy skoków narciarskich walczą o nowe życie kompleksu w czeskim Harrachovie. W środę - 14 sierpnia - w Karkonoszach pojawili się m.in. Jakub Janda, Adam Małysz czy Pavel Ploc, którzy wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej kwestii planu przywrócienia blasku tamtejszym obiektom.

Wiatr na skoczni w HarrachovieWiatr na skoczni w Harrachovie

W XXI wieku Harrachov stał się kolejnym "polskim" miejscem na mapie skoków narciarskich. To tutaj - na oczach tysięcy rodaków - Adam Małysz odnosił triumfy na skoczni mamuciej oraz dużej. Dziś wiślanin z sentymentem wspomina tamte chwile i w brutalny sposób ocenia aktualny stan areny. - Z jednej strony, to tutaj skakałem daleko i miło spędzałem czas. Z drugiej strony, dziś obiekty wyglądają jak po wojnie - czytamy na isport.blesk.cz

Dziś bohater Polaków przybył do Czech, aby wesprzeć tamtejszych działaczy i pasjonatów w boju o fundusze na modernizację zniszczonych obiektów. Choć największą uwagę przyciąga zdewastowany "mamut", aktualnie gra toczy się o uratowanie najmniejszych skoczni, o wielkości 40, 70 i 90 metrów. - Nie ukrywamy, że chcielibyśmy, aby cały kompleks, ze skocznią do lotów włącznie, został jak najszybciej odbudowany. To marzenie każdego z nas - zapewnia Stanislav Slavik, prezes tamtejszego klubu.

Tego lata utworzono publiczną zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na modernizację skoczni mających być bazą treningową dla reprezentacji Czech, w tym dla adpetów skoków narciarskich z kraju naszych południowych sąsiadów. Od początku lipca zebrano 225 000 CZK, a więc około 38 000 PLN. Mowa o strefie mniejszych skoczni, która nie jest bezpośrednio powiązana z negocjacjami w sprawie przebudowy skoczni K-125 i K-185. O podpisanym w tej sprawie memorandum informowaliśmy >>>TUTAJ<<<.

Ostatnia impreza najwyższej rangi odbyła się w Harrachovie w 2014 roku, gdy miasteczko organizowało mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Złoto w dwuseryjnych zmaganiach indywidualnych wywalczył Severin Freund, a konkurs drużynowy został odwołany z powodu zbyt silnie wiejącego wiatru. Od tego czasu komleks nie przeszedł choć jednego przeglądu czy prac konserwacyjnych. W tym roku Czesi zgłosili chęć ponownego przeprowadzenia tego wydarzenia, wysyłając do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) wniosek z aplikacją o goszczenie MŚ w lotach w 2024 roku.


Dominik Formela, źródło: isport.blesk.cz
oglądalność: (3990) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kris1952 stały bywalec
  @Wojciechowski Janda

  A co zrobił Janda bo nie mam żadnych danych[***]

 • Kris1952 stały bywalec
  Skocznie

  38000 to nawet nie kropla w morzu!!!

 • Wojciechowski profesor
  @mario74

  Teraz Ploc nie ma żadnego stanowiska z wyboru, ale kiedyś przez 11 lat był posłem i przez 12 lat radnym Harrachova. Co tu dużo mówić, Janda przez niecałe dwa lata zrobił chyba więcej (przynajmniej rozgłosu) niż Ploc przez cały ten czas.

 • mario74 bywalec

  Wszedłem z ciekawości na czeski portal sportowy, jest tam wywiad na ten temat z Małyszem, a pod spodem, tak jak się spodziewałem, komentarze w rodzaju: przecież to nigdy się nie zwróci, to głupi pomysł, już wystarczy, że organizowaliśmy MŚ i była wielka strata kasy, są popularniejsze sporty, ale też - a co zrobił Ploc dla tych skoczni (podobno jest zastępcą burmistrza Harrachowa, tak zrozumiałem). Zero entuzjazmu w każdym razie, wszyscy na nie.

 • mario74 bywalec

  Czesi mają dużo forsy, w co drugiej mieścinie hala lodowa albo hala do tenisa, więc gdyby im zależało, to by to odbudowali, tyle, że u nich dzieciak jak ma do wyboru: tenis, hokej czy skoki, to wybierze - chłopak hokej, dziewczyna - tenis. I mają sukcesy w tych dyscyplinach i wielkie zainteresowanie kibiców, skoki mało ich obchodzą. Nawet gdy Janda odnosił sukcesy, to mało kogo obchodziły, w każdej zresztą knajpie gdzie jest telewizor - albo hokej, albo biatlon zimą albo tenis, nawet już T4S nie transmitują w całości, bo za drogie dla czeskiej TV.

 • TonioTonio początkujący

  To miły gest ze strony Małysza i doceniam to, ale może by się najpierw włączył w odnowę i budowę skoczni na własnym podwórku? Chociażby na Podkarpaciu była niedawno przeprowadzana zbiórka.

 • Lukasz161017 początkujący
  RĘCE OPADAJA

  Ktoś się stara ktoś coś robi a tu typowo dla Polaka że nic z tego nie będzie. ludzie zamiast pisać te kocopoly dajcie szansę temu projektowi i jak Adam mówi chociaż złotówkę od siebie jak każdy da to ile może dać to korzyści. Kochasz skoki kochasz ta dyscyplinę to nie bądź skanera i daj coś troszkę ile życie ci pozwala a dzięki temu twoja miłość rozkwitnie bo skoki to więcej niż sport!!!!! https://youtu.be/8kyBvHCVF5E. TYLE W Temacie

 • Oczy Aignera stały bywalec
  Wspomnienie

  Jakub Janda, skocznia do lotów... To kojarzy się tylko z jednym:
  [***]v=0vqQNbkiqf4

 • Bishop początkujący

  Nic z tego nie będzie

 • Oreo doświadczony

  A jakiś link do zbiórki może? helo?

 • Kolos profesor

  A propos wojny, to poglądałem sobie w miarę aktualne zdjęcia (z 2018 roku) skoczni w Sarajewie i wyglądają one o niebo lepiej niż obiekty w Harrahovie... Smutne to...

 • Alo2 początkujący

  Szczerze to wątpie,że uratują mamuta. Te mniejsze skocznie owszem,możliwe że tak,ale nie wiadomo,czy Czechom się to opłaci. Nie wiadomo,czy starczy środków i na tą skocznię. Mam nadzieje,że uda się,bo lubie jak każdy kibic skoków loty. Oby jak najwięcej zawodów było rozgrywanych na tego typu obiektach. Ciekawe,czy coś robią w przypadku Ironwood

 • zesrasieanieskoczy początkujący

  Skocznie zarosły jak podbródek Małysza...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).