Dramat Maren Lundby. Mistrzyni olimpijska spadła ze skoczni [AKTUALIZACJA]

 • 2019-08-15 10:00

Trwa seria niefortunnych zdarzeń w norweskiej reprezentacji skoczków narciarskich. Jak podaje tamtejsza federacja narciarska, podczas jednego z ostatnich treningów Maren Lundby poślizgnęła się podczas ustawiania belki startowej, w efekcie czego zsunęła się po najeździe obiektu w Lillehammer i spadła na bulę. Najlepsza zawodniczka ostatnich lat doznała wstrząśnienia mózgu oraz bardzo się poobijała. 24-latka przechodzi dokładne badania, które mają powiedzieć więcej na temat jej stanu zdrowia.

Clas Brede BraathenClas Brede Braathen

- Przez wiele lat sporo przeżyłem na skoczniach, ale nie da się przewidzieć, że dojdzie do czegoś takiego. To zdarzenie nas zszokowało. Najważniejsze, że ten wypadek nie miał tak poważnych konsekwencji, jakie mógł mieć w najgorszym scenariuszu. Teraz najważniejsze jest zdrowie Maren. Jestem przekonany, że jest w najlepszych rękach. Ta sytuacja jest lekcją dla nas wszystkich. Mam nadzieję, że szybko wróci na skocznię - mówi Clas Brede Braathen, szef norweskich skoków cytowany przez skiforbundet.no.

Jak doszło do wypadku? O tym opowiada jego uczestniczka. - Chcąc ustawić belkę startową, należy przejść na drugą stronę rozbiegu, aby należycie ją zamontować. Asekurowałam się i kiedy byłam bliska skończenia, wówczas straciłam równowagę. Tego dnia mocno padał deszcz, więc dookoła było bardzo ślisko. Dopóki nie znalazłam się na plecach, sunąc w dół najazdu, nie byłam w stanie niczego zrobić. Próbowałam wszystkiego, co mogłam, aby zwolnić, zarówno nogami, jak i rękoma. Niestety, nie udało mi się zatrzymać, przez co spadłam na beton. 

- Wylądowałam na jednej nodze czy kolanie, po czym uderzyłam głową o ziemię. Uderzenie było mocne, przez co byłam bardzo wystraszona. Tracąc równowagę, obawiałam się najgorszego. Nie wiedziałam, co się stanie, jeśli się nie zatrzymam. Cieszę się, że miałam na sobie kask... - dodaje dwukrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli.

Lekarze, pod których opiekę trafiła sportsmenka, stwierdzili wstrząs mózgu i mocno posiniaczone kolano, które poddano badaniu rentgenowskiemu. To nie wykazało żadnych złamań, jednak ważniejsze może być badanie rezonansem, mogące wykazać ewentualne uszkodzenia struktur stawu kolanowego. 

Norwegowie potwierdzili, iż Lundby nie weźmie udziału w finałowych zawodach Letniego Grand Prix 2019. To oznacza, iż już dziś pewna triumfu w klasyfikacji generalnej może być Sara Takanashi, której również zabraknie we Frensztacie pod Radhoszczem. Japonka kontynuuje tym samym niesamowitą serię zapoczątkowaną w 2012 roku. To wtedy rozegrano premierową edycję LGP pań, a Azjatka nie miała sobie równych w każdej z dotychczas rozegranych. 

W poniedziałek pisaliśmy o trudnym okresie reprezentacji Norwegii, która w ostatnich miesiącach musiała zmierzyć się ze śmiercią jednej ze skoczkiń, serią upadków i kontuzji, a także poważną chorobą Bjoerna Einara Romoerena. - Nie ma limitu pecha na tego typu sytuacje. Musimy być przygotowani na to, iż podobne rzeczy nadal będą działy się w przyszłości - mówił Braathen. Niestety, kolejna przydarzyła się już w tym tygodniu, odbierając szanse Lundby na przełamanie passy Takanashi. Więcej o pechu Norwegów przeczytacie >>>TUTAJ<<<.

AKTUALIZACJA: Dobre wiadomości napłynęły z Norwegii. Przeprowadzony rezonans magnetyczny nie wykazał żadnych złamań u Maren Lundby. Mistrzyni olimpijska z niebezpiecznej sytuacji wyszła niemal bez szwanku.

- Fizjoterapeuta mówi, że wszystko wygląda obiecująco. Rezonans wykazał jedynie obrzęk tkanki mięśniowej od zewnętrznej i przedniej strony kolana. Było to bolesne, ale nie na tyle, aby zakończyło się złamaniem. Nie ma żadnych oznak uszkodzenia kości, chrząstek lub więzadeł. Jestem trochę w szoku, że uniknęłam kontuzji - mówi Norweżka.

- Prawdopodobnie minie tydzień, miesiąc albo i dłużej, zanim ból całkowicie zniknie. Ale będę mogła wrócić do treningu już za kilka dni. Trudno powiedzieć, kiedy powrócę na pełne obroty, ponieważ mam dostosywać obciążenia treningowe do odczuwanego bólu ciała - kończy Lundby.


Dominik Formela, źródło: skiforbundet.no
oglądalność: (9802) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Głównie chodzi o to, że nie bardzo istnieje środek farmakologiczny, który mógłby w tak znacznym stopniu wpłynąć pozytywnie na wyniki, aby warto było go brać. Tutaj taki cytat z Tajnera:

  "Skoczkowie są jedną z najbardziej restrykcyjnie kontrolowanych grup sportowców na świecie. Z drugiej strony takie coś jak doping w skokach, raczej w przyrodzie nie występuje. Nie znam takiego środka, który mógłby znacząco wpłynąć na lepszą formę zawodnika."

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Nie mówiłbym z taką pewnością o braku dopingu w skokach narciarskich, zważywszy że kontrole antydopingowe skoczków są bardzo rzadkie i raczej iluzoryczne.

 • EmiI profesor
  @bardzostarysceptyk

  Szybkiego zbicia wagi w celu poprawy wyników. Już pomijając czy środek był skuteczny i czy przynosił rezulatat, celem była poprawna. W przypadku pozostałych przypadków to była dyskwalifikacja za trawkę, gdzie celem była rozrywka a nie wynika.

 • Pavel profesor
  @bardzostarysceptyk

  Toż to to samo napisałem niżej o_0 Zażywał dokładnie Diuretikę, która dzięki działaniu moczopędnemu pozwala maskować zażywanie sterydów anabolicznych, które w skokach są przydatne jak dziura w moście. Ale w związku z tym, że jest wpisana listę substancji zakazanych to go zdyskwalifikowali. Zapewne nie stosował tego nawet w kontekście bezpośredniej poprawy wyników, tylko, aby zmieścić się w limicie wagowym i jakby wybrał inną substancję ku temu służącą to afery by nie było. Niestety nałożyło się to na nagły wybuch jego formy i stąd powstały mity na temat niesamowitego dopingu jaki zażywał, a po powrocie okazało się, że po prostu jest to bardzo dobry skoczek. Ot cała tajemnica.

  Z resztą Wasiljew stał się taki sztandarowym przykładem, że w skokach doping istnieje co jest kompletną bzdurą. Doping farmakologiczny miał sens w latach 60-70 gdy skoki były bardziej siłowe, ale paradoksalnie wtedy nikogo za rękę nie złapali. Najgłośniejszy chyba przykład pokazujący, że anaboliki stosowano to Aschenbach, który się do tego przyznał jednocześnie pokazując funkcjonowanie całej machiny dopingowej w NRD.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Sama profesura a nie pamięta ?

  Wasiliew zażywał niedozwolone środki moczopędnie w celu szybkiego zbicia wagi. Ciało ludzkie to w większości woda,
  dlatego mumie są takie lekkie. A więc nie był to doping bezpośredni, bo nawet niska waga ciała to żadna gwarancja dobrych
  wyników a takie gwałtownie odwodnienie odbiera siłę.

 • Pavel profesor
  @EmiI

  Nawet u tego Wasiljewa był to środek na zrzucenie wagi i przełożenie na wyniki miał nieporównywalnie mniejsze niż środki dopingowe stosowane np w kolarstwie.

 • EmiI profesor
  @Pavel

  Tak naprawdę tylko Wassiliew był złapany na stosowaniu zakazanej substancji w celu poprawy wyników, reszta złapanych była za używki.

 • Pavel profesor
  @DanielBlanco

  Tak, przez doping poślizgnęła i spadła ze skoczni, piszesz takie farmazony aż głowa mała. Z resztą w skokach dopingu farmakologicznego praktycznie nie ma, po prostu ryzyko złapania jest większe niż korzyści jakie z niego płyną. Najbardziej podatne na wspomagacze są sporty bazujące na wytrzymałości (biegi, kolarstwo, pływanie itd.) oraz na sile (podnoszenie ciężarów, konkurencje rzutowe itd.). Skoki to sport, bazujący w głównej mierze na technice, a tu ciężko coś poprawić chemią. Nie bez przyczyny mieliśmy tu tak niewiele przypadków dopingu, a nawet te wykryte były dosyć mocno dyskusyjne. Dużo bardziej opłaca się zainwestować środki w "doping technologiczny" bo ma niewspółmiernie większe przełożenie na wynik skoczka.

 • Admary bywalec
  @Alo2

  Odpukaj w niemalowane!

 • DanielBlanco bywalec

  "To czwarta śmierć norweskiej narciarki/narciarza w ciągu ostatnich niespełna 6 miesięcy. Zmarli to same młode osoby i łacza ich dziwne/zagadkowe/nie do końca wyjaśnione okoliczności śmierci. Przypadek? Czy może są to tragiczne ofiary eksperymentów norweskiego zorganizowanego systemu dopingowego? "
  Oto mój archiwalny komentarz z grudnia 2018 pod artykułem o śmierci młodej skoczkini. Nie wierzę w seryjnego pecha norweskich narciarzy klasycznych. Coś musi być na rzeczy. Przypominają się lekkoatleci i pływacy z NRD... Tylko wtedy dostęp do środków masowego przekazu był niewspółmiernie mniejszy i częściej można było zamiatać sprawy pod dywan...

 • wierny kibic początkujący

  Czym Norwegowie zasłużyli sobie na takiego pecha? Kontuzja Fannemela, wykryty nowotwór u Romoerena, śmierć Thei Sofie Kleven w ubiegłym roku, a teraz Maren Lundby spada ze skoczni... Będę mocno kibicować Norwegom w najbliższym sezonie.

 • Alo2 początkujący

  Szkoda. Nie wiadomo kiedy wróci teraz do formy. Całe szczęście że nie uszkodziła więzadeł. Norwegowie to mają jakiegoś niesamowitego pecha. Dobrze,że nas nie spotyka nic takiego. Kamil kontuzje ostatnio miał w 2016 roku,pozostali nie pamiętam kiedy,także mamy szczęście

 • Major_Kuprich profesor
  Tak się kończy dopuszczanie kobiet

  Do męskiej dyscypliny - ona chciała skakać na mamucie?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).