Kompleks skoczni w Libercu z nową homologacją FIS

 • 2019-08-30 16:44

Wszystko wskazuje na to, iż jeszcze w tym sezonie nastąpi długo wyczekiwany powrót areny w Libercu do kalendarza Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Kompleks skoczni narciarskich Jested otrzymał nową homologację FIS, co znacznie przybliża Czechów do ponownej organizacji zawodów najwyższej rangi.

Skocznia w LibercuSkocznia w Libercu

W połowie sierpnia nasi południowi sąsiedzi wystosowali otwarte zaproszenie do przedstawicieli innych nacji, w którym zachęcają do wzięcia udziału w jesiennych mistrzostwach tego kraju, o czym informowaliśmy >>>TUTAJ<<<. Impreza zaplanowana na 14 września, będąca jednym z punktów obchodów jubileuszu istnienia skoczni, ma być początkiem powrotu Liberca na międzynarodowe salony. W lutym 2020 roku Czesi planują zorganizować u siebie konkursy zaliczane do bieżącej edycji klasyfikacji generalnej FIS Cup, natomiast latem przyszłego roku nad Nysą Łużycką mają odbyć się zawody z cyklu Letniego Grand Prix.

O przełomie w tej sprawie informuje dziś serwis idnes.cz, który informiuje przyznanie pięcioletniej homologacji przez FIS, która obejmuje dużą i normalną skocznię. - W ubiegłym roku skupiliśmy się na poprawę stanu stoków narciarskich, a teraz nadszedł czas na skocznie narciarskie. Choć w naszej umowie z miastem nie ma zapisu o obowiązku organizowania zawodów na obiekcie, los skoczni nie był nam obojętny - powiedziała Renata Balasova, przedstawicielka Tatry Mountain Resorts (TMR), a więc zarządcy kompleksu Jested.

Tym samym Liberec dysponuje jedyną dużą skocznią w Czechach, na której można rozgrywać konkursy rangi FIS. Stało się tak za sprawą prac modernizacyjnych, których wartość szacuje się na ponad pół miliona koron czeskich, a więc około 85 tysięcy złotych. Wieści przekazane przez dziennikarzy zza naszej południowej granicy potwierdza delegat techniczny FIS, Christian Kathol. - Kiedy widziałem obiekty minionej jesieni, były w naprawdę złym stanie. Tym bardziej jestem zaskoczony efektem prac, które zastałem tego lata. Różnica jest bardzo duża, jak dzień i noc. Teraz skocznie się w idealnym stanie, co pomoże Libercowi wrócić do grona najważniejszych ośrodków narciarskich.

- Choć skocznie na pierwszy rzut oka sprawiały wrażenie sprawnych, było wiele rzeczy, które albo nie spełniały obowiązujących standardów, albo były zepsute - nie ukrywa Jakub Cerovsky, sekretarz generalny Czeskiego Związku Narciarskiego.

Przy pracach remontowych zwrócono uwagę m.in. na tory najazdowe, będące w bardzo złym stanie. - Tory wręcz rozpadały się. Niestety, ich producent nie produkuje już nowych części, więc musiał nam odmówić. Wobec tego rozebraliśmy tory, a najbardziej zniszczone elementy naprawiliśmy na własną rękę - relacjonuje Richard Peukert, odpowiedzialny za zarządzanie skoczniami. Wspomniane rozwiązanie jest dotychczasowe, a TMR już zwrócił się o dotację na nowe tory ceramiczne. W planach jest też postawienie siatek przeciwwietrznych, mających zwiększyć bezpieczeństwo skoczków w trakcie lotu. 

Radości z przyznania homologacji nie kryje trener czeskiej kadry narodowej, David Jiroutek. - To świetna wiadomość. Wreszcie będziemy mieli możliwość odbywania treningów w kraju. Aktualnie jeździmy poza granice Czech, do Planicy, Innsbrucku czy Oberstdorfu, co jest trudne i kosztowne. Dobrze, że skocznie posiadają igelit, dzięki czemu będzie można z nich korzystać przez cały rok. 

Obecność na międzynarodowych mistrzostwach Czech, zaplanowanych na 14 września, zapowiedział Walter Hofer. Włodarze areny otwarcie przyznają, że w planach jest organizacja konkursów Pucharu Świata już w sezonie 2020/21.


Dominik Formela, źródło: idnes.cz
oglądalność: (4114) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  @Gerwazy

  Jest jeszcze przecież austriacka kuźnia talentów, czyli skocznia w Stams.

 • NitsurcLZOR początkujący
  @Gerwazy

  Nie, tylko Innsbruck i Bischofshofen

 • Gerwazy doświadczony
  Austria

  czy są jakieś duże skocznie w Austrii, które mają homologację FIS? (oprócz Bergisel i Bischofshofen)

 • Oczy Aignera profesor
  Test

  Zanim Liberec zorganizuje zawody PŚ, to najpierw powinien ugościć skoczków latem podczas konkursów LGP. Po tym, co zrobili organizatorzy, Czesi powinni dostać coś w rodzaju tymczasowej umowy. Jeśli Liberec spisałby się dobrze w kwestii przygotowań, a opinie zawodników i kibiców byłyby przychylne, to wtedy droga Czechów do PŚ stałaby otworem.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).