Maren Lundby: Jestem gotowa na loty narciarskie

 • 2019-09-18 19:06

Mistrzyni olimpijska z Pjongczangu dochodzi do pełni formy po niefortunnym zdarzeniu na skoczni w Lillehammer, które zaburzyło nieco jej letnie przygotowania. W rozmowie przeprowadzonej przy okazji wizyty w austriackiej siedzibie firmy Fischer opowiedziała o swoich dotychczasowych osiągnięciach, inspiracjach oraz planach na przyszłość.

Maren LundbyMaren Lundby

Pech nie omijał w ostatnim czasie 24-latki. Na początku sierpnia doznała upadku na obiekcie Granaasen w Trondheim. Z tamtej próby wyszła niemal bez szwanku, lecz do groźniejszej sytuacji doszło dwa tygodnie później, na normalnej skoczni w Lillehammer. Lundby zsunęła się z rozbiegu skoczni i spadając z progu uderzyła o betonową nawierzchnię, o czym pisaliśmy >>TUTAJ<<. Skutkiem tego zdarzenia było m.in. wstrząśnienie mózgu. Czy miesiąc po feralnym wypadku zawodniczka odczuwa jeszcze jego skutki?

- Czuję się już dobrze. Muszę przyznać, że miałam sporo szczęścia. Nie doznałam żadnego poważnego urazu, lecz całe zdarzenie bardzo mnie wystraszyło - mówi Lundby.

W przyszłym sezonie Norweżka będzie miała szansę, aby okazać się najlepszą w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po raz trzeci z rzędu, powtarzając niejako wyczyn Adama Małysza, który dokonał tego jako jedyny w historii dyscypliny. Który triumf z dotychczasowych dwóch jest dla niej bardziej cenny? Co uznaje za największy sukces w dotychczasowej karierze?

- Za każdym razem, gdy wygrywałam PŚ, towarzyszyła mi ogromna radość. Z każdą zdobytą Kryształową Kulą wiążą się wyjątkowe wspomnienia. Są one dla mnie bardzo ważne, ponieważ w przyszłości z pewnością często będę sobie o nich przypominać. Chcę dążyć do tego, by zgromadzić tych dobrych wspomnień jeszcze więcej. Moim wzorem do naśladowania jest Adam Małysz. To świetna osoba, inspiruje mnie do tego, by zdobyć trzecią Kryształową Kulę. Największy sukces w mojej dotychczasowej karierze? Myślę, że olimpijskie złoto w Pjongczangu. Oczekiwania przed tą imprezą były ogromne. Nie licząc mistrzostw świata juniorów, po raz pierwszy zdobyłam wówczas indywidualny medal na imprezie mistrzowskiej - na dodatek od razu z najcenniejszego kruszcu. Poza tym, na sukces na igrzyskach pracuje się przez wiele lat. 

Gdyby Norweżka miała wybrać ulubiony rodzaj treningu, na co by się zdecydowała?

- Myślę, że zdecydowanie najlepsze jest oddawanie skoków na śniegu. Spokojny, zimowy dzień w Lillehammer, dobrze przygotowany obiekt, około 5 stopni poniżej zera oraz słoneczna aura. Wówczas mogłabym powiedzieć o perfekcyjnych warunkach do szlifowania formy. Sceneria wokół kompleksu Lysgaardsbakken jest bardzo malownicza.

W 2017 roku mistrzyni świata z Seefeld znalazła się w centrum uwagi wszystkich zainteresowanych skokami narciarskimi, będąc przymierzaną do przetestowania obiektu do lotów w Vikersund. Do zapowiadanej próby jednak nie doszło. Jakie zdanie na temat lotów narciarskich kobiet ma aktualnie Lundby?

- Jestem gotowa na loty narciarskie. W przyszłości chciałabym spróbować swoich sił na mamuciej skoczni. Mam nadzieję, że okazja do tego nadarzy się niedługo, chociaż w zbliżającym się sezonie nie mamy tego w planach. Póki co będę oglądać je w telewizji, lecz liczę na to, że wraz z pozostałymi paniami będziemy w niedalekiej przyszłości rywalizować na obiektach do lotów.


Piotr Bąk, źródło: fischersports.com
oglądalność: (1136) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Roxor weteran

  Spadnięcie z progu na skoczni mamuciej byłoby dużo bardziej bolesne.
  A tak na poważnie, to nie sądzę żeby w najbliższych latach był w ogóle poruszany temat skoków pań na skoczni mamuciej. Co najwyżej na własną rękę może spróbować.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).