Podsumowanie mistrzostw Estonii, Kazachstanu, Rumunii oraz Ukrainy

 • 2019-10-22 21:37

Październik to okres, kiedy o medale krajowego czempionatu walczy się nie tylko w państwach liczących się w walce o najwyższe laury. W ostatnim czasie poznaliśmy również tegorocznych mistrzów Estonii, Kazachstanu, Rumunii oraz Ukrainy.

Estonia:

Złoto na igelicie w zawodach rozegranych na obiekcie HS97 w mieście Otepää wywalczył Martti Nomme. 26-letni olimpijczyk z Pjongczangu skakał najdalej w obu seriach ocenianych, uzyskując 98 oraz 100,5 metra. Drugie miejsce, ze stratą 13,5 pkt., zajął 20-letni Artti Aigro (96 i 94 metry). Tuż za jedynym Estończykiem, który punktował w minionej edycji Pucharu Świata, znalazł się Robert Lee. 18-letnie kombinator norweski skoczył 97,5 oraz 93,5 metra, a do Aigro stracił tylko punkt. 

Obrońca tytułu sprzed roku - Kevin Maltsev (91 i 88 metrów) - finiszował czwarty z ogromną stratą do triumfatora. 12-letni Kaimar Vagul - niespodziewany zwycięzca tegorocznych zawodów FIS Youth w Hinterzarten - był siódmy w stawce dwunastu uczestników wydarzenia.

W trzyosobowej stawce pań najlepiej poradziła sobie Annemarii Bendi (90 i 86,5 metra). Za 18-latką wylądowały rok młodsza Triinu Hausenberg (82,5 oraz 85 metrów) i 14-letnia Carena Roomets (55 i 61 metrów).

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki zawodów kobiet i mężczyzn >>>

Konkurs drużynowy padł łupem gospodarzy. Trio reprezentujące Otepää - złożone z Andero Kappa, Markkusa Altera i Arttiego Aigro - z dużą przewagą pokonało zespół z Nõmme. Trzecie były kobiety z Võru. Poza kategorią wystąpiła ekipa mieszana, w składzie której startował złoty medalista zmagań indywidualnych

Kliknij, aby zobaczyć wyniki zawodów drużynowych >>>

Kliknij, aby zobaczyć nieoficjalne indywidualne wyniki zawodów drużynowych >>>

Kazachstan:

Niespodziewane rozstrzygnięcia przyniosła rywalizacja na obiekcie HS140 w Ałmatach, gdzie najlepszym Kazachem na niegdysiejszej arenie zawodów z cyklu Pucharu Świata i Letniego Grand Prix został Danił Wassiljew. 15-latek, który tego lata zadebiutował w Pucharze Kontynentalnym, wyprzedził niemniejsze zaskoczenie tegorocznych mistrzostw na dużej skoczni - Nurszata Tursunżanowa. 16-latek - znany dotąd szerszej publiczności z dużych problemów z jazdą na nartach skokowych podczas ubiegłorocznej inauguracji sezonu w Wiśle - zdołał pokonać Siergieja Tkaczenkę i Sabirżana Muminowa. Lepiej spośród wymienionej dwójki zaprezentował się brązowy medalista mistrzostw świata juniorów, który sięgnął po brąz. 20-letni Tkaczenko zrewanżował się młodszym rodakom na skoczni normalnej (HS100), gdzie drugi był Wassiljew, a skład podium uzupełnił Muminow. 

Zmagania pań zostały zdominowane przez Walentinę Sdierżykową. Triumfatorka lipcowych zawodów rangi FIS Cup w Szczuczyńsku brylowała na obu obiektach. Dwukrotnie druga była Weronika Szyszkina, natomiast na na trzeciej pozycji plasowały się Dajana Pecha (K-95) i Amina Tuchtajewa (K-125).

Kazachski Związek Narciarski do tej pory nie opublikował pełnych wyników żadnego z opisywanych wyżej konkursów.

Rumunia:

W Rasnovie, gdzie w lutym po raz pierwszy odbędą się zawody męskiego Pucharu Świata, poza konkurencją krajanów był Daniel Andrei Cacina. Jedyny Rumun posiadający prawo występowania w elicie, które wywalczył w tym sezonie, skoczył 91 i 90,5 metra w mistrzostwach rozgrywanych na obiekcie HS97. Takie wyniki dały mu 21 punktów przewagi nad zdobywcą srebra - Mihneą Alexandru Spulberem (85 i 87,5 metra). Trzecią notę łączną uzyskał Radu Mihai Pacurar (82 i 84 metry). 

Konkurs pań - podobnie jak przed rokiem - wygrała Daniela Haralambie (86 i 87,5 metra). Na pozycjach 2-3 zostały sklasyfikowane Andreea Diana Trambitas (73 i 68 metrów) oraz Daria Maria Chindris (57 i 58 metrów). Druga z nich straciła do najlepszej Rumunki blisko 130 punktów.

W ramach krajowego czempionatu umożliwiono też rywalizację na skoczni HS71. Tam również najdalej latali Cacina i Haralambie, a układ podium w obu przypadkach okazał się niemal identyczny. Jedyną zmianą była brązowa medlistka wśród kobiet. Tym razem trzeci wynik - kosztem Chindris - wyskakała 15-letnia Delia Anamaria Folea.

Rywalizację drużynową na swoją korzyść rozstrzygnęli członkowie CSS Dinama Rasnov (Mircea Stefan Jipescu, Radu Mihai Pacurar oraz Daniel Andrei Cacina). W mikście po złoto sięgnął duet z Dinama Braszów - Daniela Haralambie i Mihnea Alexandru Spulber.

Wyniki wszystkich kategorii wiekowych dostępne są >>>TUTAJ<<<.

Ukraina:

Wcześniej, bo od 10 do 14 października, w Worochcie rozstrzygnięto losy letnich mistrzostw Ukrainy. Na kompleksie wybudowanym w okresie przedwojennym mierzono się w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Złoto na obiekcie K-75 w starciu skoczków wywalczył Dmytro Mazurczuk (80,5 oraz 78 metrów). Za 20-letnim dwuboistą znaleźli się Witalij Kaliniczenko (84 i 71,5 metra) oraz Jewhen Marusiak (dwukrotnie 76 metrów). 

Drużynowe złoto zdobyła ekipa złożona ze skoczkow reprezentujących obwód tarnopolski. W jej składzie znaleźli się Andrij Pyłypczuk, Wiktor Pasicznyk, Ołeksandr Szumbarec i Dmytro Mazurczuk. 

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki zawodów indywidualnych i drużynowych (w cyrylicy) >>>


Dominik Formela, źródło: inf. własna + suusaliit.ee + frschibiatlon.ro + facebook.com/skifederation.ukraine
oglądalność: (4462) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  @PoloTajner4ever

  Ta jasna łata na wypłaszczeniu dodaje tej skoczni "uroku".

 • dejw profesor

  Chyba po raz pierwszy tak oczekuję na oficjalny protokół z mistrzostw u egzotyki. Nie uwierzę, póki nie zobaczę na własne oczy, że Tkaczenko przegrał na LH z Tursużanowem, nie zaliczając jakiegoś upadku (lub nawet dwóch), czy dyskwalifikacji w jednym skoku.

 • PoloTajner4ever początkujący
  Worochta

  Nie wiem jak tam można skakać, strach...

 • alo profesor

  W Kazachstanie niewątpliwie sensacja. Tkachenko dopiero 3. W Estonii bez niespodzianki-wygrał Nomme,chociaż z dosyć niespotykaną wyraźną przewagą nad Aigro. Na Ukrainie niespodzianka- kombinator lepszy od zawodowych skoczków Marusiaka i Kalinichenko.
  Szkoda że niektórzy kombinatorzy którzy dobrze skaczą nie przebranżowią się na skoki. Być może osiągaliby sukcesy. Wielu jest takich jak np.Samuel Costa, Akito Watabe,czy Johannes Rydzek.
  W Rumunii do przewidzenia- Cacina wyróżnia się ostatnio na tle innych Rumunów.

 • Oczy Aignera profesor
  "Pracochłonne" protokoły

  Kazachski i Ukraiński Związek Narciarski jak nie opublikowały pełnych wyników, tak tego nie zrobią już. Protokoły to nie są skomplikowane rzeczy do wykonania, a skoro mistrzostwa Ukrainy odbyły się ponad tydzień temu, to szczegółowych danych nie poznamy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).