Miasto wesprze modernizację skoczni w Libercu - echa decyzji polityków

 • 2019-10-29 11:35

Czy Puchar Świata w skokach narciarskich powróci do Czech? Pomimo tegorocznej decyzji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), która ulokowała Liberec w prowizorycznym kalendarzu na sezon 2020/21, w mediach ponownie pojawiły się informacje dotyczące problemów z pozyskaniem środków na modernizację kompleksu Jested. Teraz tamtejsza federacja narciarska potwierdza, iż miasto zgodziło się zabezpieczyć pieniądze na ten cel.

Rada Miasta w głosowaniu zorganizowanym pod koniec minionego tygodnia postanowiła, iż Liberec będzie ubiegał się o dotację, która ma pozwolić zorganizować Puchar Świata w 2021 roku. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, iż radni postanowili wesprzeć rozwój skoków i dotrzymali obietnicy, którą otrzymaliśmy od burmistrza w połowie września, kiedy Walter Hofer wizytował Liberec. To bardzo ważny krok w kierunku powrotu światowej elity na Jested - mówi Lukas Hermansky, prezes Czeskiego Związku Narciarskiego.

Lokalni politycy zwrócili się do czeskich władz, aby te - w ramach subwencji z budżetu państwa - przeznaczyły 30 mln koron czeskich (ok. 5 mln złotych) na modernizację areny. Warunkiem otrzymania dotacji jest 15 mln udziałów, które mają zostać podzielone między miasto Liberec i kraj liberecki - po 7,5 mln koron. Drugą połowę ma pokryć Ministerstwo Szkolnictwa, Młodzieży i Sportu.

Choć latem tego roku skocznie usytuowane na wzgórzu Jested otrzymały nową homologację FIS, ich stan nie pozwala na organizację zawodów najwyższej rangi. Powodem jest brak nowoczesnych torów lodowych, a także siatek przeciwwietrznych. Zastąpienie przestarzałych torów ceramicznych i wybudowanie osłon ma pochłonąć wspomnianą kwotę, o którą rada miasta zwróciła się do rządu.

- To niezbędne elementy, aby gościć u siebie duże imprezy. Szkoda byłoby nie wykorzystać potencjału jedynej obecnie dużej skoczni na terenie Czech - dodaje Hermansky na łamach oficjalnego serwisu federacji narciarskiej. 

- W 2020 roku planujemy zorganizować FIS Cup, a następnie Letnie Grand Prix, co ma być testem przed Pucharem Świata. W całej sprawie nie chodzi tylko o pojedyncze zawody Pucharu Świata, ale o wszystkie wydarzenia przed i po nich - zaznacza Jakub Cerovsky, sekretarz generalny Czeskiego Związku Narciarskiego.

Choć nasi południowi sąsiedzi wstępnie planują organizację zawodów FIS w latach 2021-2025, sprawa nadal jest w toku. Jaroslav Zamecnik, burmistrz Liberca, zwraca uwagę na to, iż wniosek o dotację nie oznacza jeszcze jej przyznania przez władze państwowe. Część członków rady miasta, przy okazji głosowania, podważała sens współfinansowania funkcjonowania skoczni ze środków publicznych. Zdaniem tej grupy polityków kompleks skoczni leży na terenie miasta, jednak nikt - wyjąwszy reprezentację narodową - nie może z niego korzystać. Zdaniem opozycji włodarze miasta powinni oddać teren Czeskiemu Związkowi Narciarskiemu, bądź krajowi libereckiemu.

O zawirowaniach dotyczących planów modernizacji skoczni Jested więcej pisaliśmy >>>TUTAJ<<<.


Dominik Formela, źródło: czech-ski.com + libereckadrbna.cz
oglądalność: (2771) komentarze: (16)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor
  @Bajlandopl

  Z grubsza tak. Oni to planują w ten sposób, że miasto i kraj (w sensie ichniego województwa) miałyby wyłożyć po 7,5 mln, a Ministerstwo Szkolnictwa, Młodzieży i Sportu 15 mln.

  Swoją drogą w jednym z tekstów źródłowych jest inna dość ciekawa (choć mało wiarygodnie brzmiąca) wzmianka. Ivo Gréger, członek jednego z podkomitetów FIS, miał powiedzieć, że Czesi mają obiecany termin na organizowanie PŚ w Libercu tuż po TCS aż do sezonu 2014/2015.

 • Oczy Aignera profesor
  @Pavel

  Przynajmniej był wyjątkowy, bo składał się tylko z jednej serii.

 • Bajlandopl weteran
  @Wojciechowski

  Wtedy sens jest zmieniony o 180 stopni, czytam teraz oryginał i faktycznie Google Translator nieudolnie tłumaczy to jako udziały. Jeśli dobrze zrozumiałem tłumacząc czeski na angielski, to chodzi o partnerstwo miasta i kraju libereckiego w postaci inwestycji wartych po 7,5 mln koron.

 • Wojciechowski profesor
  @Bajlandopl

  Tam jest błąd w tłumaczeniu. Chodzi o wkład miasta i kraju do ewentualnej inwestycji.

 • Pavel profesor
  @fridka1

  Adam jak Adam, ale konkurs na dużej skoczni to była farsa, z ostatnich lat chyba tylko średnia skocznia w Seefeld była bardziej "dziwaczna".

 • fridka1 profesor
  @Oczy Aignera

  No i wyniki Adama Liberca "nie takie", to też swoje robi.

 • Bajlandopl weteran
  @deo

  Sprawdź proszę, co to są udziały.

 • deo bywalec
  @Bajlandopl

  To proszę poczytać artykuł wyraźnie pisze że dotacja państwowa będzie wtedy jak miasto i kraj (województwo) dołożą swoją część każdy po 7,5 miliona koron. Czyli państwo da 30 mln jak samorząd da w sumie 15 mln

 • mateo_1809 bywalec
  Puchar Świata w Zakopanem zagrożony

  To prawda, przez Jacka Kurskiego prezesa TVP który chce zrobić Sylwestra na Wielkiej Krokwi....A 5 dni później FIS robi kontrolę czy można robić konkursy.....

 • Oczy Aignera profesor
  @fridka1

  Czempionat w Libercu był chyba najgorszym spośród wszystkich MŚ w narciarstwie klasycznym w tym wieku.
  Potwierdzeniem tego jest fakt, że z tej imprezy praktycznie nie ma żadnych filmików z polskim komentarzem na YT.

 • Oczy Aignera profesor
  Czeski film

  Liberec to czeski film. Nikt nic nie wie.

 • Bajlandopl weteran

  Nie miasto wesprze, tylko dotacja idzie z samej góry. I nigdzie nie jest powiedziane, że ją dostaną, więc darujcie sobie tego typu tytuły. :)

 • Żuczek bywalec
  @zesrasieanieskoczy

  W Czechach zawsze są problemy

 • zesrasieanieskoczy bywalec
  @fridka1

  Dokładnie.

 • fridka1 profesor
  @zesrasieanieskoczy

  MŚ też kiepskie.

 • zesrasieanieskoczy bywalec

  Pamiętam zawody z Liberca z sezonu 2002/2003 - skocznie wyglądały masakrycznie.
  Zawsze jakieś problemy w tym mieście ze skokami, nienawidzę zawodów w tym miejscu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).