Co z Pucharem Świata w Titisee-Neustadt?

  • 2020-01-07 16:43

Wysokie temperatury i brak opadów śniegu w Europie nie ułatwiają zadania organizatorom zawodów pucharowych na Hochfirstschanze. W czwartek ma zapaść ostateczna decyzja dotycząca losów turnieju Titisee-Neustadt Five.

Puchar Świata w Badenii-Wirtembergii, gdzie po raz pierwszy w historii ma się odbyć mini-cykl Titisee-Neustadt Five, zaplanowano na 17-19 stycznia. Impreza wzorowana na turnieju Willingen Five ma poprzedzać zmagania najlepszych skoczków świata na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Czy dojdą one jednak do skutku? 

Niepokój kibiców budzi seria odwołanych konkursów na Hochfirstschanze (HS142) i prognoza pogody dla powiatu Breisgau-Hochschwarzwald w południowych Niemczech. W grudniu 2018 roku, z powodu braku białego puchu i silnego wiatru, zrezygnowano z organizacji zawodów Pucharu Świata, a w miniony weekend nie udało się rozegrać tam konkursów z cyklu Pucharu Kontynentalnego, które odwołano po Świętach Bożego Narodzenia.

Długoterminowa prognoza pogody dla Titisee-Neustadt nie napawa optymizmem. Przez czas pozostały do zawodów temperatury mają być dodatnie, a nadzieję dla gospodarzy konkursów stanowią wieczorne przymrozki, kiedy można wykorzystywać armatki do naśnieżania zeskoku. Kolejnym kłopotem może okazać się brak sztucznych torów lodowych na rozbiegu.

- W tej chwili mamy wystarczająco dużo śniegu, natomiast ostateczną decyzję poznamy w czwartek. Mamy nadzieję, iż tym razem zawody dojdą do skutku - przekazują nam przedstawiciele komitetu organizacyjnego.

Więcej o formacie Titisee-Neustadt Five pisaliśmy >>>TUTAJ<<<. Aktualny obraz z kamery umieszczonej na obiekcie znajduje się >>>TUTAJ<<<.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (18149) komentarze: (65)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • grzmiwuj doświadczony

    Zawody się odbędą. Jest zielone światło z FIS, dziś rano była kontrola.

  • Bajlandopl doświadczony
    @Oreo

    A, na twitterku jest popularny. To myślę, że powinni dzisiaj przerwać programy telewizyjne na całym świecie i poinformować ludzkość, że jakiś nołnejm zakończył zabawę w skakanie na nartach:).

  • Oreo profesor
    @Pavel

    szczerze Karlen zasługuje na artykuł. Raz że skijumpingpl pisało osobno np. o Egloffach, a po drugie Karlen jest dość popularny na twitterze, więc to swoista big figure online :P

  • Bajlandopl doświadczony
    @Kamil1997

    Potrafisz czytać, czy ogarniasz tylko nagłówki i najlepiej jakby reszta była w formie emotikonek?

  • Kamil1997 początkujący

    Wiadomo coś już czy skoki w Titisee-Neustadt się odbędą ? Mam możliwość pojechania i nie wiem czy jest sens.

  • Bajlandopl doświadczony
    @Pavel

    Problem, który sztucznie stworzyło FIS przyznając im miejsce w kalendarzu PŚ. Przy kilku stopniach na plusie raczej te średniowieczne tory nie powinny spłynąć, zobaczymy. Ja tak wierzę w prognozę na 10 dni do przodu w naszym klimacie, jak w wygraną Kota w tym konkursie:).

  • Nowyskoczek5 profesor

    Mam nadzieję ze konkursy sie odbędą. Weekend bez skoków to nie weekend :/

  • Domin10 weteran

    Malo jest skoczni w Niemczech?
    Oberhof, Ruhpolding, Oberwiesenthal, Brotterode, Schonach, Hinterzarten i jeszcze pare by sie znalazlo, a sie tak na Titisee uparli

  • Pavel profesor
    @Bajlandopl

    Tam problem stanowią tory, które sobie wesoło spłyną, a już w ogóle będzie wesoło przy 7 stopniach i deszczu. Mrożone tory to powinien być wymóg, abo w ogóle myśleć o organizacji PŚ, ale o czym ja pisze skoro podczas MŚ mieliśmy z tym problem, a co dopiero na szeregowym PŚ.

  • Bajlandopl doświadczony

    Przy maksymalnie 7-8 stopniach w najcieplejszym momencie dnia mają problem z produkcją śniegu? I do tego gdy są przymrozki w nocy? Niech zadzwonią do Wąsowicza, ten mistrz ekonomii im doradzi jak wyprodukować śnieg nawet na Saharze (za miliony). A tak bardziej serio, to retorycznym pozostanie pytanie, z jakiej racji Titisee ma miejsce w kalendarzu, skoro nie mają nawet torów lodowych. Ciekawe, czy mają chociaż miejsca w hotelach, czy przedskoczkowie będą spać na korytarzu, jak podczas genialnej organizacji TCS-u, a "biedniejsze" ekipy będą bezskutecznie szukać swoich kontenerów przed zawodami.

  • Pavel profesor
    @Oreo

    Szczerze, ale taki zawodnik to w sumie nie jest wart osobnego artykułu.

  • Oreo profesor

    kiedy zrobicie artykuł że gabriel karlen zakończył karierę? było nie było zdobył pkt PŚ

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Tam bardziej chodzi zapewne o tory najazdowe, na tej kamerce widać, że śnieg praktycznie pokrywa cały zeskok.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Ale to jeden przypadek na cały sezon, może dwa w listopadzie, może w marcu ale w Planicy zawsze sobie jakoś radzą.

    A my tu mówimy o sytuacji jak Neustadt kiedy w styczniu jest problem z produkcją śniegu. I jest kilka stopni powyżej zera.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Nie da się. Ale przy taki temperaturach nie problem wyprodukować śnieg. Ja pisze o ekstremalnych sytuacji jak np w Wiśle i nastu stopniach na plusie.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Nie mam nic do igielitu/igelitu zimą. W zasadzie jest za tym, żeby na nim skakać kiedy nie da się wyprodukować śniegu (tu jednak problem w tym, że nie wszystkie skocznie pucharowe igielit/igelit mają, szczególnie loty narciarskie byłby pokrzywdzone).

    Pytanie jest, jak się zachowuje igielit/igelit przy ujemnej temperaturze (i niewielkim plusie, dajmy na to tak do +5 stopni Celsjusza) i czy da się wtedy na nim skakać.

  • Oreo profesor

    oby się odbyły, nie lubię pustych weekendów ;c

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Oczywiście, że tak epizodyczne chłodne lata mogą się trafiać, tylko ogólna tendencja jest zwyżkowa, czyli więcej będzie ciepłych zim niż tych śnieżnych i mroźnych. Kiedyś normą był mróz i śnieg, a epizodycznie pojawiały się cieplejsze okresy, a teraz normą będzie ciepło, a epizodycznie trafi się mróz.

    Co ciekawsze jedna z symulacji zmian klimatu dla Europy przewiduje paradoksalnie przejściowe ochłodzenie klimatu. Wszystko to za sprawą topnienia lodowców i wygaszania ciepłego prądu oceanicznego Golfsztromu, który znacznie ociepla klimat naszego kontynentu. Pożyjemy zobaczymy, jak pisałem niżej skoki i tak są w uprzywilejowanej pozycji bo igelit niczym od śniegu się nie różni w technicznym przeprowadzeniu zawodów.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Tego akurat nie wiadomo, równie dobrze za parę lat znów mogą być bardzo mroźne i śnieżne zimy. Po prostu jedne lata są cieplejsze a inne chłodniejsze, zawsze tak było. Być może trochę rzadziej nam się będą trafiać mroźne zimy ale one nie zniknęły. W przeszłości bywały zarówno mroźne zimy (przeważnie) ale także bardzo ciepłe jak i dziś.

  • alo profesor

    Tak w ogóle to wolałbym loty w Oberstdorfie zamiast Titisee. Mogliby tam przenieść.Wiadomo ze to niemożliwe.Z reguły sprawiedliwsze warunki są,ciekawsze zawody bo to przecież loty,więcej kibiców by się zjawiło. Szkoda,ze nie ma w tym sezonie tam konkursow.

  • Morgensternowy_ doświadczony
    @Raptor202 Według pewnego klasyka

    Gdyby babcia miała wąsy, byłaby dziadkiem.
    Fakt, skocznia fajna jest, a tym bardziej przyjemna dla naszych skoczków, tylko nasuwa się pytanie; kiedy zostanie zmodernizowana? Chodzi mi właśnie o te naturalne tory najazdowe, które są jednym z głównych problemów w rozgrywaniu zawodów przy dodatnich temperaturach. Bo raczej wypadałoby, gdy większość skoczni ma sztuczne tory najazdowe.

    Profil skoczni tak przypomina Wielką Krokiew w Zakopanem, że łatwo można się pomylić. Zeskok to jeszcze będzie, ale gorzej z najazdem. Tak poza tym w przypadku istnienia tej skoczni w Polsce byłaby za to lepiej traktowana i nie sądzę, by aż tak źle by było z czasem trwania tej przebudowy. Cud był, że zeskok WK udało się zmodernizować przed PŚ 2017/2018, bo np. Takie
    skocznie jak Letalnica czy Holmenkollenbakken przez modernizację nie były w kalendarzu PŚ. Jakby tak było w Polsce, PZN zostałby wywieziony na taczkach przez kibiców, że przez modernizację nie byłoby np. Zako czy Wisły w kalendarzu PŚ. To nie jest tak, że miesiąc i już skocznia przebudowana.
    Trzeba najpierw ustalić projekt, który też kosztuje, przygotować pieniądze, uzyskać zgodę od władz, zrobić przetargi i wtedy można MODERNIZOWAĆ. Dodatkowo należy rozpocząć w porze wiosenno-letniej, bo ziemia musi odmarznąć. Jeśli w okresie czasu modernizacji są dni, w których pada deszcz lub są burze, wtedy nie opłaca się zbytnio robić i się to przedłuża. Nasza skocznia była w 2 etapach modyfikowana (2016 rozbieg i 2017 zeskok). Więc tak z modernizacją nie jest tak szybko.

  • Raptor202 profesor
    @W_S

    A jakby Hochfirstschanze była w Polsce, to żaden PŚ by się tam nie odbywał, bo modernizacja skoczni trwałaby do dziś.

  • XuruTu bywalec

    Tak nie do końca bym ufał tym długoterminowym prognozom pogody. Nie mniej coraz bardziej jest odczuwalne ocieplenie klimatu i z tym ciężko walczyć. A jeśli śnieg jest takim problemem to czemu nie robić zawodów tak, gdzie jest igelit? Lato pokazuje, że na tym da się lądować. Ktoś pewnie powie, że to przeczy idei zimowych skoków, ale zauważcie, że do tej pory, nie licząc Ruki, sceneria była wręcz jesienna. Wszędzie wokół zielono tylko śnieg na skoczni czy trasie biegowej sprowadzony i uklepany.

  • Gerwazy doświadczony
    @W_S

    A gdyby Hochfirstschanze była w Austrii, to by nawet przyznali organizację Mistrzostw Świata

  • W_S profesor

    Jakby Hochfirstschanze nie była w Niemczech, to wielce prawdopodobnie za brak torów lodowych FIS nie dałby wtedy im PŚ.

  • Raptor202 profesor
    @Orzeu_Zwisly

    A jakie skocznie w Austrii ty byś jeszcze chciał w PŚ?

  • Oczy Aignera profesor
    Projektanci

    Hochfirstschanze - skocznia zaprojektowana przez rodzinę Jana Ziobry. To dlatego składa się ona z tak dużej ilości drewna.

  • Orzeu_Zwisly weteran
    @stivus

    Problem w tym, że Austria nie jest takim graczem jak Niemcy. Ile jest konkursów w Austrii a ile w Niemczech...

  • alo profesor
    @anonim

    Kapitalni jak widać nie są. Rok temu jakoś konkursy tam się nie odbyly i teraz nie jest pewne czy się odbędą. Mają większe problemy z organizacją konkursow niż my.

  • Cinu profesor
    @nieoficjalny

    Chodziło mi o Zakopane ale myślę że zaryzykować można

  • nieoficjalny początkujący
    @Cinu

    Tak szczerze to ja co roku jeżdżę do Willingen i bilety kupuję zawsze pod skocznią, i jeszcze nie miałem z tym problemów, więc podejrzewam że podobnie będzie w T-N, jako że i tak większość miejsc jest stojąca. Ale gwarancji rzecz jasna nie daję.

  • wikidajlo doświadczony
    kolory

    Skoki na czarnym igielicie w bialych wypchanych kombinezonach Norwegow to byloby niezle wrazenie

  • Pavel profesor
    @stivus

    Daj biały igelit i masz to samo co zimą, a nie wiem co ci to w odbiorze zmienia jak i tak naokoło skoczni jest zielono. Technicznie jest to ten skok w powietrzu jak na najeździe.

  • stivus profesor
    @Toyminator

    Wiem, że jest jak piszesz, ale nie zmienia to faktu, że skoki latem są dużo mniej widowiskowe niz te z zimy i z pewnością nie wzbudzają aż takiego zainteresowania publiczności.

  • stivus profesor
    @alo

    Z polskich konkursów Hofer tak łatwo by nie zgezygnował. Jest w narodzie duże zainteresowanie tą dyscypliną. Widziałem ostatnio wywiad z Hoferem (nagrwyany chyba z rok temu), w którym opisywał historię z Zakopanem, gdzie też poszedł na pewne ustępstwa i zarządził łagodniejsze terminy odnośnie przygotowania skoczni i instalacji torów lodowych, kiedy zobaczył na jednym z plakatów rzeszę ludzi tłumiącą sie pod skocznią. W tej chwili w skokach, tak organizacyjnie jak sportowo, jesteśmy takim samym graczem jak Niemcy czy Austria.

  • Toyminator profesor
    @stivus -

    Ale niby jak? od lat już jeżdżą na sztucznych torach, które są lekko zamrożone.Praktycznie jak lato. To jest tylko kwestia braku krajobrazu.I tyle. To nie są skoki do wody,gdzie wieczna zima,zmieniła by się w konkurs, kto w najlepszym stylu,złamał sobie kręgosłup na zamrożonym basenie.

  • Toyminator profesor
    @Pavel -

    Dokładnie. Ja nie oglądam LGP dlatego,że skaczą na igielicie, tylko dlatego,że to LGP nie ma żadnego znaczenia. Od trening. No i wolę czekać na skoki dłużej ,niż przejeść się jak klubową piłką nożną.

  • stivus profesor
    @Pavel

    No nie wiem, czy dyscyplina sama tego nie odczuje. Skoki na igielicie mają sie do zimowych jak lizanie lizaka przez foliowy woreczek.

  • Toyminator profesor
    @FankaPilcha -

    Rok bez lata, bo wulkan zjadł za dużo grochu:) Dlatego. Raczej nie chciałabyś mieć roku bez lata, z powodu wybuchu wulkanu ;D Wulkaniczna zima, to jedno z najgorszych scenariuszy. Ale spoko, za kilkadziesiąt lat, jak prądy się zmienią, to przywali zimą, jakiej dawno nie było.Ale na razie będzie coraz cieplej,a skoki na prawdziwym śniegu, to będzie abstrakcja .

  • Cinu profesor
    @Bajlandopl

    aaa to chyba nie mam wyjścia, najwyżej z jakiegoś stoku sobie obejrzę do Zakopca nie mam daleko więc whatever

  • Bajlandopl doświadczony
    @Cinu

    Sprzedaż biletów online i tak zakończyła się 31 grudnia 2019r.?

  • atalanta doświadczony

    To zadziwiające, że na takiej skoczni, co roku zgłaszanej do przeprowadzenia zawodów PŚ, wciąż nie ma torów lodowych. A jeszcze bardziej zadziwiające, że FIS-owi to nie przeszkadza.

  • Cinu profesor

    A wiecie jak to jest z biletami na kwali? Nie będzie problemu z kupnem pod skocznią? Bo z czego co widziałem to nie ma kompletu widzów na kwali. Pytam z czysto januszowskiego powodu, nie chcę płacić 35 zł za wysyłkę

  • Pavel profesor
    @FankaPilcha

    Nie będzie ochłodzenia klimatu zapewne w czasie życie najbliższych kilku setek pokoleń (chyba, że uderzy w nas dostatecznie duża asteroida, ewentualnie wybuchnie dostatecznie duży wulkan). Być może trafią się pojedyncze chłodniejsze lata, ale klimat jako taki systematycznie będzie się ocieplał. Skoki jako dyscyplina w sumie nie odczują tego bo w zasadzie lądowanie na śniegu czy igelicie jest bez większego znaczenia dla kibica jak i zawodnika.

  • FankaPilcha stały bywalec
    @Toyminator

    Około 150 lat temu był słynny rok bez lata. Może nie aż w takiej skrajnej formie, ale potrzebne jest obecnie ochłodzenie klimatu.

  • Toyminator profesor
    @mokulowski@wp.pl -

    Istnieje już coś takiego, jak sztuczna mata:) Wygląda i zachowuje się jak śnieg. Taki śnieżny igielit ;D Fajna sprawa.

  • Toyminator profesor
    -

    Porównując temp z naszą, to my mamy ostrą zimę XD Z roku na rok coraz gorzej,w tym sezonie to jakaś masakra jest,przez całe życie,nie pamiętam tak ciepłej zimy. A będzie jeszcze gorzej...a potem pyk za kilkadziesiąt lat, zima powróci jak za starych czasów ;D BTW brak sztucznych torów ,w tych czasach, to kpina .

  • Bernat__Sola profesor
    @SebaSzczesny

    Zgłoś się na casting do TVP Sport albo Eurosportu. Będziesz zaczynał pewnie od komentowania Sapporo, ale może potem dadzą Ci coś więcej :D.

  • Pavel profesor
    @DominikFormela

    A to już większy problem :) Mimo wszystko taka furtka w regulaminie by się przydała.

  • alo profesor

    Gdyby odwolali zawody to byłby pretekst do wyrzucenia z kalendarza PŚ. Ileż można pozwalać na takie uchybienia. Fis nie powinno obchodzic że z powodu pogody. U nas jakby tak było to dawno wywaliliby skocznie z PŚ.

  • SebaSzczesny profesor

    Żałuję że nie jestem komentatorem skoków , Tworzyłbym legendarne teksty , byłbym następcą Włodka.
    Bo niestety ci co sa to nigdy nie beda na wysokim poziomie

  • Nobody stały bywalec
    @DominikFormela

    A oni coś tam w ogóle maja, oprocz checi przeprowadzenia zawodow? :D

  • kibicsportu profesor
    @Orzeu_Zwisly

    Najlepiej to chyba jeden dzien w sektorze na dole, drugi dzien w sektorze na górze.
    Dobra dzięki za pomoc.

  • mokulowski@wp.pl stały bywalec

    Ehhh - przez tfu globalne ocieplenie jakie występuje, powinna być możliwość rozgrywania PŚ na igielicie w sytuacji, kiedy nie można naśnieżyć skoczni ze względu na bardzo wysoką temperaturę. Inaczej jest na mamucie, gdzie igielit jest zabroniony ze względów bezpieczeństwa i FIS będzie dalej podtrzymywać swoją decyzję. Dlatego przyszłość skoczni mamucich przez taką aurę stoi pod bardzo dużym znakiem zapytania.

  • Orzeu_Zwisly weteran
    @kibicsportu

    Byłem w 2009 roku na bocznym sektorze z prawej strony skoczni, super widok zawodników z boku, trochę tak jak z kamery TV, o ile się nie mylę nie przebudowali tych trybun, więc polecam.

  • Lukasz161017 początkujący

    Sektor C najlepszy jak i najlepsze dojście 😁

  • kibicsportu profesor

    Mam pytanie do osób,które były już na PŚ w Zakopanem, jak to wygląda z widocznością z różnych sektorów?
    Czy, aby dobrze widzieć to trzeba być wcześniej na skoczni, czy wszędzie jest dobra widoczność?

    Na skoczni w Zakopanem już byłem, ale na zawodach nie, więc jestem ciekawy, jak to wygląda z widocznością i, który sektor najlepszy. Mimo, że biletów nie ma w sprzedaży, to nie będę mial problemu na ich kupienie.
    W Wiśle na zawodach byłem już tyle razy, ale w Zakopanem nigdy.

  • DominikFormela redaktor
    @Pavel

    Nie do końca po problemie. Na Hochfirstschanze nie ma igelitu :)

  • Pavel profesor

    Powinni dopuścić możliwość rozgrywania zawodów na igelicie jak nie ma śniegu i po problemie. Nie wiem skąd te opory.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl