Li Chao z nowym rekordem Chin w długości skoku

 • 2020-01-15 22:45

Przedstawiciele Państwa Środka, szykujący się w Europie do występu w Pekinie, na początku stycznia zmierzyli się w ramach 14. Chińskich Igrzysk Zimowych (Mongolia Wewnętrzna 2020). W Planicy najlepiej spisali się Li Chao oraz Li Xueyao. Podczas zawodów ustanowiono też nowy rekord kraju w długości skoku narciarskiego.

Xueyao LiXueyao Li

Impreza, w ramach której skoczkowie narciarscy konkurowali na słoweńskim kompleksie, jest jedną z najważniejszych dla Chińczyków uprawiających sporty zimowe. 3 stycznia na obiekcie HS102 odbyły się indywidualnie zmagania kobiet i mężczyzn.

W osiemnastoosobowej stawce pań bezkonkurencyjna okazała się Li Xueyao. 24-letnia uczestniczka czterech edycji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym uzyskała 89,5 oraz 92,5 metra. Drugie miejsce przypadło 15-letniej Ni Xiao Tong (86,5 oraz 87,5 metra), która do tej pory nie wystąpiła w zawodach rozgrywanych pod egidą FIS. Jej strata do triumfatorki wyniosła 31 punktów. Na trzeciej pozycji wylądowała Dong Bing. Wyniki 23-latki to 82,5 oraz 86 metrów. Pierwsza runda pechowo zakończyła się dla Tong Ma. 25-latka, mająca na swoim koncie występy w pięciu sezonach Pucharu Świata, upadła przy lądowaniu przed 90. metrem, przez co nie pojawiła się na starcie finału.

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu kobiet na skoczni normalnej >>>

Starcie panów na skoczni normalnej przyniosło złoto dla Li Chao, a więc reprezentanta Chin z ubiegłorocznego światowego czempionatu w Seefeld. Były kombinator norweski oddał próby mierzące 95 i 93,5 metra, które o włos pozwoliły mu wyprzedzić Yanga Guanga (98,5 oraz 93 metry). Uczestniczek zimowych igrzysk olimpijskich z 2006 roku, po uwzględnieniu not za styl i kompensat za wiatr, stracił do swojego rodaka tylko 0,1 pkt. Po brąz sięgnał 19-letni Zhao Zhihe (93,5 oraz 91 metrów). Do rywalizacji przystąpiło 35 Chińczyków, w tym Tian Zhandong. 36-latek znany z pojedynczych występów w światowej elicie w latach 2003-2010 finiszował szósty po lotach na odległość 94 i 90 metrów. Obrońca tytułu sprzed czterech lat - Sun Jianping - po pierwszej serii był dziewiąty, natomiast w finale nie pojawił się na rozbiegu.

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu mężczyzn na skoczni normalnej >>>

Kolejnym etapem programu zawodów, 4 stycznia, były zawody mężczyzn - drużynowe na skoczni HS102 i indywidualne na obiekcie HS138. Najlepszym zespołem okazała się czwórka z prowincji Jilin, w której składzie znaleźli się Tian Zhadong (92 i 96,5 metra), Chen Zhe (90,5 oraz 89 metrów), Li Chao (93 i 94 metry) oraz Yang Guang (96,5 oraz 97 metrów). Średnia wieku tego zespołu wyniosła 32 lata. Srebro zdobyli skoczkowie repezentujący Henan (Sun Jianping, Zhao Chuan, Hu Jingtao i Zhou Xiaoyang), z kolei skład podium uzupełniła drużyna Xinjiang (Lv Yi Xin, Zhu Hong Lin, Zhen Weijie oraz Wang Rui). Łącznie swoich sił spróbowały ekipy z dziewięciu chińskich prowincji.

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu drużynowego mężczyzn na skoczni normalnej >>>

We wspomnianym konkursie na dużej skoczni raz jeszcze najwyższą notę wywalczył Li Chao. 31-latek rozpoczął rywalizację od mocnego uderzenia. Lot mierzący 128,5 metra to najdłuższy odnotowany skok chińskiego zawodnika w historii. W finale Azjata wylądował na 126. metrze, dzięki czemu ponownie pokonał Yanga Guanga. Tym razem większą różnicą punktową, która wyniosła aż 21 punktów. Na najniższym stopniu podium stanął najstarszy uczestnik wydarzenia - Tian Zhandong (123 i 122,5 metra). Swoich sił spróbowało 24 skoczków.

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu indywidualnego mężczyzn na skoczni dużej >>>

Skoczkowie narciarscy zakończyli 14. Chińskie Igrzyska Zimowe potyczką mikstów na obiekcie normalnym. 5 stycznia następne złoto przypadło sportowcom z prowincji Jilin, choć w dramatycznych okolicznościach. Ma Tong, występująca w pierwszej grupie, zaliczyła groźny upadek wykluczający ją z drugiej rundy. Pomimo dużych strat punktowych, obecność w składzie indywidualnych złotych medalistów - Li Chao oraz Li Xueyao, a także dwukrotnie drugiego Yanga Guanga, pozwoliła zniwelować straty i wypracować bezpieczną przewagą nad resztą stawki. Na pozycjach 2-3 znalazły się zespoły z Heilongjiang oraz Liaoning.

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu drużyn mieszanych na skoczni normalnej >>>


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10585) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kamil G bywalec

  To Chińczycy mają już tylu skoczków i skoczkiń?😱👏

 • Wojciechowski profesor
  @Szymon44

  Jakaś poważna kontuzja, podobno ma wrócić najprędzej na koniec sezonu lub latem.

 • Szymon44 doświadczony

  Czy ktoś wie co się dzieje z Xinyue Chang? Jeszcze niedawno regularnie skakała w PŚ nawet na miarę punktów.

 • Kolos profesor
  @alo

  Przecież wiadomo jaka była belka - nr. 17 wcale nie jakaś arcywysoka no ale wiadomo, że Chińczykom jeszcze bardzo dużo brakuje choćby do poziomu punktów w PK, o więcej nie wspomniwszy.

  Rekord kraju można pobić na dowolnej skoczni,, o ile oczywiście ten rekord nie przekracza 150 metrów, no bo wtedy realnie bić go się da już tylko na skoczni mamuciej :)

 • Wojciechowski profesor
  @alo

  To znaczy tak – żaden Chińczyk nie ma prawa startu w PŚ (Yang Guang nie jest wyjątkiem), jedynie mogą zgłosić się do MŚ w lotach.

 • alo profesor
  @jma

  Myślę że padnie wreszcie ta magiczna granica 200m dla Kazachow. W Vikersund Tkachenko jest w stanie skoczyc.
  A co do Chińczyków to rekord najpewniej ustanowiony z belki w lesie. W międzynarodowych zawodach nie mieliby szans polecieć na 128m. Rekord Chin tylko i wyłącznie można poprawić na mamutach. Prawo startu jak na razie posiada tylko Yang Guang.

 • jma profesor

  Bazując na tabelce z Wiki, tym samym Chiny przeskoczyły 3 kraje - Łotwę, Kirgistan i... RUMUNIĘ! I zajmują obecnie 31 miejsce.

  Z krajów realnie skaczących najstarszy rekord należy do Czech (Antek Hajek) i ma już 10 lat. Romanie Koudelko! Jest robota do zrobienia zanim zawiesisz nart na kołku.

  Drugim rekordem, który aż prosi się o poprawkę to rekord Kazachstanu z ubiegłego roku wynoszący 199,5 metra. Mam nadzieję, że Siergiej Tkaczenko zawita w klubie 200 i wprowadzi do niego Kazachstan.

 • Wojciechowski profesor
  @atalanta

  W konkursie indywidualnym mężczyzn ruszali z 17. belki – z tej samej w ostatnim LGP znacznie dalej skakała większość... dwuboistów. Za to w ostatnim konkursie PK rok temu skakali dalej z 9 i 10 belki.

 • Nowyskoczek5 profesor

  Chińczycy chociaż sie starają i skaczą...nie to co Szwedzi .........

 • atalanta doświadczony

  Rozbiegi były pewnie tak długie jak ten w Bischofshofen.
  Ale wciąż mam nadzieję, że Chińczycy jeszcze się nauczą.

 • zimowy_komentator profesor
  Jakub Wolny niech się strzeże

  bo i jego niedługo przeskoczy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).