MZIO w Lozannie: Norwegowie ze złotem w nordyckim mikście

• 2020-01-22 10:46

Reprezentacja Norwegii zwyciężyła w nordyckim mikście w ramach III Młodzieżowych Zimowych Igrzysk Olimpijskich Lozanna 2020. Na konkurencję składała się drużynowa seria skoków narciarskich na obiekcie w Premanon (HS90) oraz sztafeta narciarska 4x3,3 km. Srebrny medal wywalczyli Austriacy, a brązowy - Włosi. Polacy nie startowali.

Nordycki mikst to ostatnia konkurencja na Młodzieżowych ZIO, w której biorą udział przedstawciele skoków narciarskich. Konkurencja rozpoczyna się od drużynowej serii skoków, w której występuje po dwóch przedstawicieli kombinacji norweskiej i skoków (kobieta i mężczyzna). Następnie skoczkowie są zastępowani w drużynie przez biegaczy narciarskich i rozgrywana jest sztafeta 4x3,3 km.

Runda skoków zakończyła się zwycięstwem Norwegów. Gyda Westvold Hansen (80 m), Sebastian Oestvold (81,5 m), Nora Midtsundstad (80,5 m) oraz Iver Olaussen (87 m) wyprzedzili o 8,7 punktu Austriaków. Ta różnica przełożyła się na 12 sekund przewagi na trasie biegowej.

Trzecie miejsce zajęli Włosi (strata 42 sekund), czwarte Francuzi (+0:51) piąte Słoweńcy (+1:19), a szóste - Czesi (+1:56).

Sytuacja na pozycjach medalowych po biegu sztafetowym nie uległa zmianie. Po złote medale sięgnęli Norwegowie, którzy wyprzedzili o blisko 80 sekund drugich Austriaków. Walkę o najniższy stopień podium ostateczenie wygrali Włosi, którzy okazali się lepsi o niespełna 9 sekund od Francuzów. Piąte miejsce przypadło Słoweńcom, a szóste Amerykanom.

W środowy wieczór odbędzie się ceremonia zamknięcia igrzysk w Lozannie. IV Młodzieżowe Zimowe Igrzyska Olimpijskie rozegrane zostaną w 2024 roku w południowokoreańskim Gangwonie, zaś rywalizacja skoczków narciarskich zostanie przeprowadzona w Pjongczangu. Będzie to pierwsza edycja młodzieżowych zimowych igrzysk rozegrana poza Europą.