Spełnione marzenie Maren Lundby i gratulacje od Adama Małysza

 • 2020-03-18 14:58

- Kiedy dorastałam, był chyba najlepszym skoczkiem narciarskim. Oglądałam zawody w telewizji i widziałam w nich Adama Małysza. Jest moim idolem - przyznała Maren Lundby na początku sezonu, kiedy zaczynała bój o trzecią z rzędu Kryształową Kulę. Do tej pory takim wyczynem mógł pochwalić się tylko Polak, który jeszcze w Norwegii pogratulował aktualnej mistrzyni olimpijskiej powtórzenia serii trzyletniej dominacji w Pucharze Świata. Dwójka wybitnych sportowców spotkanie w Trondheim uwieczniła pamiątkową fotografią.

Maren Lundby i Sara TakanashiMaren Lundby i Sara Takanashi
Maren LundbyMaren Lundby

Wskutek przedwczesnego finału sezonu, rywalizacja skoczkiń narciarskich w ramach dziewiątej edycji Pucharu Świata kobiet została skrócona aż o pięć etapów. Pandemia koronawirusa spowodowała, iż odwołane zostały zawody w Trondheim, Niżnym Tagile i Czajkowskim. Takiego obrotu sytuacji najbardziej żałować może Chiara Hoelzl.

22-latka rozpoczęła tegoroczny turniej Raw Air w roli liderki cyklu, jednak po konkursie przeniesionym z Oslo do Lillehammer straciła przodownictwo w klasyfikacji generalnej na rzecz Maren Lundby, która dzień później w niecodziennych okolicznościach wygrała wtorkowe zawody na Lysgaardsbakken. Zamieszanie dotyczyło błędnego policzenia punktów, przez co już po ceremonii dekoracji premierową wiktorię w karierze odebrano 20-letniej Silje Opseth, za którą finiszowała jej utytułowana rodaczka. Oznaczało to zamianę kolejności w tabeli i 30. pucharowy triumf mistrzyni świata z Seefeld. Skandynawka tej zimy wygrała pięć spośród osiemnastu przystanków cyklu.

Nagle przerwany Raw Air zakończył się sukcesem Maren Lundby, do której powędrowała też trzecia Kryształowa Kula z rzędu. Ostateczna różnica między nią a Hoelzl wyniosła raptem 65 punktów. Mniejszą dystans dzielił tylko Danielę Iraschko-Stolz i Sarę Takanashi w sezonie 2014/15, gdy Austriaczka wyprzedziła Japonkę o 34 "oczka". Tym samym Norweżka zrealizowała cel, o którym głośno mówiła przed startem zmagań na śniegu. 

- Dorównanie Małyszowi to coś, co naprawdę mnie motywuje. Adam jest żywą legendą i zawsze był wspaniałym wzorem do naśladowania - mówiła w maju ubiegłego roku, nawiązując do serii wiślanina z lat 2000-2003.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Thanks for stopping by for a picture @adammalyszofficial. #legend

Post udostępniony przez Maren Lundby (@marenlundby)

- Niesamowite osiągnięcie Maren Lundby. W tym roku wywalczyła trzecią z rzędu Kryształową Kulę, wyrównując tym samym mój rekord! Moje gratulacje - pisze polski mistrz na swoim profilu instagramowym, gdzie Norweżka opublikowała pamiątkową fotografię zrobioną po osiągnięciu swojego celu na ten sezon. - Maren w skokach kobiet naprawdę jest świetna - dodaje Małysz w odpowiedzi skierowanej do jednego z internautów, który deprecjonuje wyniki skoczkini na tle naszego skoczka.

Jak kolejny rok obfitujący sukcesy, pomimo ofensywy ze strony reprezentantek Austrii, skomentowała Lundby? - Za mną zima wzlotów i upadków, która... nagle się skończyła. Jestem szczęśliwa, że byłam w stanie zrealizować swój cel, którym było ponowne zgarnięcie Kryształowej Kuli. W Trondheim wszystko działo się bardzo szybko, więc potrzebuję nieco czasu, aby to do mnie dotarło. Cieszę się, ale trudno wyrazić mi emocje w takich okolicznościach...

Droga podopiecznej trenera Christiana Meyera nie była usłana różami. Upadki i kontuzje spowodowały przerwy w okresie przygotowawczym, a także odebrały szansę na przerwanie dominacji Sary Takanashi w cyklu Letniego Grand Prix. Mimo tego, Lundby rozpoczęła zimę od wygranej w Lillehammer, a także zakończyła ją sukcesem na tej samej arenie. - Do tej pory tylko Adam Małysz tego dokonał, więc po dwóch Kryształowych Kulach, wygranie trzeciego sezonu z rzędu było moim głównym celem. Raduję się, że dołączyłam do takiej legendy skoków.

- To wyjątkowo dziwna sytuacja, która nie dotyczy tylko nas. Nie tak miało to wyglądać, jednak musimy to zaakceptować - dodała Lundby na temat Pucharu Świata 2019/20, który zakończył się w hotelowym lobby w Trondheim. Dzień wcześniej sportsmenka wygrała prolog na Granaasen - jak się miało okazać wkrótce - zamykający tegoroczną zimę. Jej turniejowa przewaga nad Opseth wyniosła 44,4 pkt. Norweżka pozostaje niepokonana w dwuletniej historii kobiecej edycji tej imprezy.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8523) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Zlotousty bywalec
  @anonim Justyna Kowalczy

  miałaby co najmniej 4 złota olimpijskie, 7 złotych medali MŚ oraz przynajmniej 5 KK. :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).