Koronawirus burzy wiosenne plany FIS, co z trofeami Polaków?

 • 2020-03-23 11:25

Epidemia koronawirusa wciąż zaburza plany Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Zaplanowane na wiosnę wiosenne posiedzenie podkomitetu FIS ds. skoków narciarskich w Zurychu zostało odwołane. Ważą się także losy kongresu, który ma odbyć się w maju w Tajlandii. O wszystkim zadecyduje pod koniec marca Rada FIS.

Tradycyjnie na przełomie marca i kwietnia w Zurychu dochodzi do posiedzenia podkomitetu FIS do spraw skoków narciarskich. Podczas spotkania prezentowane są wszelkie proponowane nowości w przepisach, zawodach oraz sprzęcie. Przeprowadzana jest także aktualizacja proponowanych kalendarzy Letniego Grand Prix i Pucharu Świata na nowy sezon. Wszystkie decyzje podkomitetu czekają później na akceptację władz światowej federacji podczas majowych kongresów lub konferencji kalendarzowych.

W tym roku będzie jednak inaczej. Podobnie jak w przypadku finału Raw Air i MŚ w lotach w Planicy, powodem jest panująca w Europie epidemia koronawirusa: - Posiedzenia podkomitetów ds. skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej zostały odwołane w pierwotnej formie, a ich temat zostanie skonfigurowany, podobnie jak spotkań innych komisji FIS, które były planowane na wiosnę 2020 roku - informuje Sarah Lewis, sekretarz generalna Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

- Pod koniec marca zbierze się Rada FIS, aby omówić sytuację związaną z nadchodzącym kongresem (17-23 maja w Pattayi w Tajlandii). Podjęty będzie także temat posiedzeń komitetów. Na chwilę obecną spotkania mogą się odbywać wyłącznie w formie on-line - dodaje Lewis.

O odwołaniu klasycznego spotkania podkomitetu opowiadał także Sandro Pertile w rozmowie z Telewizją Polską: - Wkrótce mieliśmy odbyć wiosenne spotkanie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), natomiast już zostało ono odwołane. Jaka będzie przyszłość? Wysłaliśmy pytanie do każdej z federacji o propozycje działań podczas najbliższych miesięcy. Na odpowiedź czekamy do połowy kwietnia. Niebawem czeka nas też wideokonferencja osób decyzyjnych w FIS - mówi nowy dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Jak dodaje Włoch, istnieje scenariusz, w którym nie zostaną rozegrane żadne konkursy rangi FIS podczas zbliżającego się sezonu letniego. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj >>>

Na temat obecnej sytuacji wypowiedział się także Gian Franco Kasper, który ubolewa nad taką formą zakończenia sezonu w sportach narciarskich: - W obecnej sytuacji jedno jest pewne. My, narciarska rodzina, musimy trzymać się razem w najbliższych miesiącach i wspierać siebie nawzajem, aby mieć pewność, że nasz sport i jego infrastruktura powrócą w pełni sił tak szybko, jak to będzie możliwe, aby jak najskuteczniej zminimalizować konsekwencje poniesione przez koronawirusa - mówi prezydent FIS.

- Kolejnym ważnym wydarzeniem w naszym kalendarzu jest Kongres FIS w Tajlandii. Przed końcem marca nie zostaną ogłoszone żadne nowe oświadczenia z uwagi na rozwijającą się epidemię koronawirusa. Zwołałem telekonferencyjne posiedzenie Rady FIS na koniec miesiąca, na której będzie omawiamy temat kongresu, po czym przekażemy decyzję opinii publicznej - zapewnia Kasper: - Wszyscy mamy do czynienia z niespotykaną sytuacją i niezwykłymi czasami. To nie tylko wyzwanie, ale także szansa dla każdej społeczności, w tym naszej narciarskiej rodziny, na pokonanie przeciwności losu. Dopóki znów nie pojawimy się wszyscy na narciarskich stokach, bądźcie cali i zdrowi, a także dobrzy wobec siebie nawzajem.

Podczas majowego Kongresu FIS mają zostać ogłoszeni organizatorzy mistrzostw świata w 2024 oraz 2025 roku. Jedynym kandydatem do goszczenia MŚ w narciarstwie klasycznym 2025 jest norweskie Trondheim. Po rezygnacji Harrachova, na chwilę obecną nie ma natomiast żadnego oficjalnego kandydata na organizatora MŚ w lotach narciarskich w 2024 roku (FIS docelowo czeka na zgłoszenia do końca marca). Ponadto opublikowane zostaną oficjalne kalendarze zawodów na sezon 2020/2021.

Najważniejszą decyzją nadchodzącego kongresu ma być jednak wybór nowego prezydenta FIS. Urząd ten opuści 76-letni Gian Franco Kasper. Jednym z kandydatów do objęcia tej posady jest Johan Eliasch - urodzony w Szwecji brytyjski biznesmen i prezes firmy Head (producent rakiet tenisowych i sprzętu narciarskiego). W roli jego rywala rozważany jest prezes Szwajcarskiego Związku Narciarskiego, Urs Lehmann, który jednak nie zgłosił jeszcze oficjalnie swojej kandydatury. W kręgu możliwych kandydatów wymieniani są także wiceprezydent FIS Mats Arjes, a także sekretarz generalna Sarah Lewis.

Jedną z kwestii pozostałych do zamknięcia sezonu 2019/2020 jest jeszcze sprawa trofeów dla reprezentantów Polski. Na swoje nagrody wciąż czekają Kamil Stoch (triumfator Raw Air 2020) oraz Piotr Żyła (trzeci zawodnik PŚ w lotach narciarskich 2019/2020). Jak informuje "Przegląd Sportowy", w piątek Polski Związek Narciarski otrzymał informację od FIS, iż zaległe trofea mają zostać w najbliższym czasie wysłane do naszego kraju. Nieoficjalnie pojawiają się głosy, iż zawodnicy mogą odebrać je z honorami podczas inauguracji Letniego Grand Prix 2020 w Wiśle (18-19 lipca), o ile wspomniana impreza dojdzie do skutku.


Adam Bucholz, źródło: inf. własna/FIS/ORF/TVP/Przegląd Sportowy
oglądalność: (4046) komentarze: (22)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • wiatrhula111 profesor
  @Bernat__Sola

  Prędzej nie będzie w ogóle LGP w tym roku niż miałyby się odbyć zawody w Libercu (ja już wolałbym Rasnov, albo Erzurum)

 • Bernat__Sola profesor
  @Kolos

  "mało co we wrześniu" No we wrześniu jest tylko jeden wolny weekend, w dniach 5-6 września. Potem Czajkowski, Liberec i któraś ze skoczni austriackich. Chociaż przy bardzo prawdopodobnym wycofaniu się Czechów faktycznie zaczyna się robić miejsce.

 • wiatrhula111 profesor
  @anonim

  Gdzie ci życzył śmierci??
  Twoje komentarze to istna komedia

  Swoją drogą, czemu trzy znaki zapytania są cenzurowane, wiem że był tu użytkownik z takim nickiem, no ale kurczę

 • wiatrhula111 profesor
  @Oczy Aignera

  Tajowie pewnie zadziwieni, że Europejczycy sobie wymyślili by na nartach skakać, zamiast jeździć

 • Oczy Aignera profesor
  @kuba923

  To jest coś w stylu wypraw misyjnych. Zamiast krzyża i Pisma Świętego (chociaż w Tajlandii mogłyby się przydać) jest sprzęt narciarski oraz nagrania z zawodów.

 • kuba923 doświadczony
  @anonim

  Ja nie jestem moderacją ani żadnym organem ścigania i nie muszę na wszystko reagować

 • kuba923 doświadczony
  @anonim

  Wyjdź z tej strony, wyloguj się i nigdy nie wracaj albo nie komentuj najlepiej

 • Kolos profesor
  @szymanek_79

  Kwarantanna to jedyne co nas może uratować. I powinna być jeszcze bardziej ścisła niż jest obecnie.

  Naszym rządzącym trzeba pogratulować szybkiej reakcji.

 • wiatrhula111 profesor

  Johan Eliasch mógłby przynieść do narciarstwa nowych sponsorów, zapewne także większość dyscyplin stała by się bardziej marketingowa, z kolei Lehman mógłby uratować biegi narciarskie od "dominacji" pewnych astmatycznych dwóch narodów, a szanse poszczególnych krajów byłyby bardziej równe.
  Tak na pierwszy rzut oka widzę te dwie kandydatury

 • wiatrhula111 profesor

  Czy panowie działacze, nie mogliby robić tych konferencji online, co prawda szychy z Polski i Rumunii mieliby problem z obsługą komputera, ale po jakimś czasie by sobie poradzili

 • wiatrhula111 profesor
  @anonim

  No kurcze ty akurat jesteś przykładem negatywnych skutków szczepień

 • szymanek_79 bywalec
  @Kolos szymanek79

  podziękujcie tym co narobili tego gnoju z kwarantanną a u nas jest komu podziękować

 • Kolos profesor
  @pawelf1

  4 miesiące to sporo czasu. A LGP to nie IO. Po za tym terminarz. Prawie zero konkursów w sierpniu, mało co we wrześniu, jeden w październiku. Jest pole manewru a nie od razu odwoływanie.

  Co do epidemii koronawirusa to na razie ciągle jest ona w miesiącach zimowych. W lecie powinna ona wygasać, że względu na temperatury.

  Na pewno nie jest czas na gwałtowne ruchy i odwoływania wszelkich imprez sportowych do końca roku...

 • pawelf1 profesor
  Ekskluzywne kongresy ...

  to nic nowego , także w świecie sportu . Z reguły organizuje je na swój koszt ktoś kto ma interes , w tym wypadku z Fisem . np chętny do organizacji imprez mistrzowskich czy główni sponsorzy . Tak samo robią choćby firmy farmaceutyczne organizując w atrakcyjnych lokalizacjach kongresy dla lekarzy itp.

  Jakoś nie wierzę ,że ten kongres dojdzie do skutku .........zwłaszcza jak będą jeszcze ogniska choroby w Europie . Imprezowanie z kolegą , potencjalnym nosicielem, to niezbyt przyjemne......

 • pawelf1 profesor
  @Kolos

  Oj ty naiwny :) Myślisz ,że jak wirus , przy cudzie , zacznie ustępować od jutra to zrobi to w parę dni ?
  Wygaszanie epidemii potrwa z parę miesięcy . Nikt nie zaryzykuje zniesienia wcześniej ograniczeń z obawy na powrót choroby . Ale najważniejsze jest to ,że nic nie wskazuje na to by pandemia osiągnęła szczyt , wręcz przeciwnie.

 • Kolos profesor
  @pawelf1

  LGP 2020 jest nie zagrożone. Przynajmniej na dziś.

  Mamy marzec, trudno przewidywać co się zdarzy do lipca...

 • tik_tak doświadczony
  @DanielBlanco

  O co ci chodzi? Ostatnie trzy lata w pocie czoła kongresowali w Europie, trzeba się otwierać na świat. Za rok może jakieś Acapulco?
  A nie, przecież niedawno byli w Cancun, trzeba trochę urozmaicić.

 • kuba923 doświadczony

  A Polo Tajner nie zgłosił swojej kandydatury? Aż dziwne, coś musi za tym stać...

 • kuba923 doświadczony

  Czemu w ogóle FIS organizuje te kongresy na końcach świata? Np. Meksyk, Tajlandia wiele innych jeszcze było takich egzotycznych państw. To jest kongres czy wakacje działaczy?

 • DanielBlanco bywalec

  Czy żeby zatwierdzić (podjąć) decyzje, trzeba wybrać się do Pattayi na tydzień? Nie wystarczy wynająć sali konferencyjnej, czy to w siedzibie FIS-u czy w jakimś centrum biznesowym w środkowej Europie?
  Taka wycieczka to zapewne koszt kilkuset tysięcy euro, uwzględniając loty klasą biznes (w przypadku pierwszej klasy nawet więcej) i pobyt all inclusive w luksusowym resorcie. Pieniądze wyrzucone w błoto.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).