Słoweńcy pracują nad innowacyjnymi wkładkami do butów

 • 2020-05-13 15:55

Od wielu sezonów w świecie skoków jesteśmy świadkami wojny technologicznej. Jednym z państw, które szykuje zmiany przed nowym sezonem, jest Słowenia. Nad innowacyjnym projektem pracuje tamtejszy producent sprzętu narciarskiego – firma Slatnar.

Chodzi o specjalne wkładki do butów, które mają przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa zawodników – szczególnie w momencie lądowania. Produkt tworzony przez słoweńską firmę ma również pomagać w zachowaniu większej kontroli nad nartami.

– Zaczęliśmy rozwijać ten pomysł w połowie ubiegłego lata. Wykonujemy wkładki w zupełnie inny sposób. Były one obecne nawet w czasach, gdy byłem skoczkiem. Są używane od ponad 30 lat – mówi Peter Slatnar w rozmowie z portalem siol.net.

Słoweński biznesmen zaznacza, że w czasie prac wzorowano się na modelu buta, w jakim skakał Noriaki Kasai. Eksperci wykonali później specjalny odlew nogi. Modele wykonywane przez Slatnara były profilowane i szlifowane ręcznie, aby jak najlepiej dopasować wkładkę do buta. Mimo początkowych obaw projekt spotkał się z uznaniem osób testujących wcześniej japoński model, które określiły słoweńską wersję jako bardziej wygodną. Obecnie wkładki są opracowywane przez inżynierów i tworzone przy pomocy technologii trójwymiarowego skanu.

– Inwestujemy w to dużo pieniędzy. Wycinamy modele butów i piłujemy tak, aby uzyskać wewnętrzny kształt buta. Japońska wersja była bardziej uniwersalna, lecz z tego powodu wkładka niekiedy niepotrzebnie ruszała się w bucie. Teraz zrobiliśmy to na nodze. Stworzyliśmy „maszynę” do drewnianych części, za pomocą której wykonujemy model nogi w skali 1:1, zarówno lewej jak i prawej. Następnie wykonujemy wkładkę i dopasowujemy całość – tłumaczy właściciel firmy Slatnar.

W ubiegłym sezonie z nowego sprzętu korzystali Peter Prevc, Anže Lanišek, Timi Zajc czy Žiga Jelar. Wśród reprezentantów Słowenii, którzy nie zdecydowali się na takie rozwiązanie, byli Domen i Cene Prevcowie.

Nowinki technologiczne proponowane przez firmę Petera Slatnara zaczęły jednocześnie wzbudzać obawy o nadmierne ryzyko odniesienia kontuzji podczas lądowania. Szczególnie narażone podczas tego elementu skoku są stawy kolanowe. Wkładki do butów, według nowych ustaleń Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), mogą wkrótce dołączyć do elementów podlegających kontroli sprzętowej podczas zawodów.

– Myślę, że popełniono błąd, ponieważ wcześniej umieszczaliśmy wkładkę z boku buta. Była ona owijana paskiem, aby przymocować ją do nogi. Jeśli chodzi o testy, w jaki sposób będą odbywały się kontrole, został stworzony szablon. Wkładka będzie umieszczana w szablonie, na wzór sprawdzania wymiarów walizki na lotnisku. Drugim testem jest ustawienie wkładki w pozycji pionowej i dokładne sprawdzenie wymiarów. Wyniki tych pomiarów muszą mieścić się w przewidzianych granicach – wymienia Slatnar.

Pomysł słoweńskiej firmy to kolejny projekt związany z butami dla skoczków narciarskich, jaki pojawił się w ostatnich miesiącach. W ubiegłym sezonie reprezentacja Polski korzystała z obuwia stworzonego przez rodzimą firmę Nagaba, natomiast pod koniec zeszłego roku projekt nowych wiązań ogłosił niemiecki producent – Rass.

Zobacz też: Niemcy szykują rewolucyjne buty dla skoczków


Wojciech Skucha, źródło: siol.net
oglądalność: (937) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • W Punkt doświadczony

  Czyli co?
  Mamy uważać, że powrót do czołówki Prevca i wysoka forma Jelara i Laniska to efekt tylko i wyłącznie poprawek sprzętowych? Smutne...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).