Jak będzie funkcjonować powiększona kadra narodowa?

 • 2020-05-14 19:20

Nowe rozdanie Polskiego Związku Narciarskiego przyniosło rewolucję w postaci fuzji dotychczasowych kadr narodowych A i B, które w sezonie 2020/21 stworzą wspólną reprezentację skoczków narciarskich. Na czele zespołu pozostaje Michal Doležal, który po przyjeździe do Polski podzielił się z nami pierwszymi spostrzeżeniami dotyczącymi tego projektu. Czeski szkoleniowiec zdradził też najbliższe plany naszej drużyny.

Czy przedwczesne przerwanie sezonu wpłynęło na ostateczny układ poszczególnych grup szkoleniowych? - Nie. Jedną z możliwości była trzyosobowa kadra A, z Dawidem Kubackim, Kamilem Stochem i Piotrem Żyłą, a innych czekałyby zajęcia w kadrze B. Dla części skoczków zabrakłoby miejsca w kadrach. Dlatego zdecydowaliśmy się na wariant najlepszy dla wszystkich, którym było połączenie obu zespołów. Wierzymy w potencjał wszystkich tych zawodników. Wielu z nich mogłyby mieć problemy lądując poza kadrą. Wszyscy są świadomi swojej sytuacji i jest to dla nich na pewno zastrzyk motywacji oraz szansa. Mam nadzieję, że postarają się ją wykorzystać. 

Zobacz też: Kadra A i B połączą siły w sezonie 2020/21!

Jak w nowej rzeczywistości może wyglądać podział ról podczas zajęć tak dużej reprezentacji? - Nie mam obaw, a pierwsze tygodnie pracy napawają mnie optymizmem. Dotąd trening był realizowany indywidualnie. Teraz przykładowo w sali gimnastycznej nie będą mogli przebywać wszyscy, więc podzielimy się na trzy-cztery grupy koordynowane przez poszczególnych trenerów. Jeden szkoleniowiec mający pod sobą dwóch-trzech skoczków to bardziej efektywne rozwiązanie od jednego trenera pracującego z dwunastoosobową grupą. Testowaliśmy już to w minionym sezonie, mówiąc też o pracy na skoczni.

Asystentami czeskiego szkoleniowca będą Grzegorz Sobczyk, Maciej Maciusiak i Daniel Kwiatkowski. W sztabie szkoleniowym znaleźli się też dwaj trenerzy techniczni, których rolę będą pełnić Andrzej Zapotoczny oraz Radek Žídek. Czy Doležal nie martwi się możliwą różnicą zdań w spornych przypadkach? - Komunikacja w naszej grupie jest na bardzo dobrym poziomie. Obraliśmy wspólną ścieżkę, a do tego mamy jasną wizję, którą teraz wdrażamy w życie. Będziemy starali się podążać w tym samym kierunku.

Zobacz też: "Duża szansa dla młodych zawodników" - Maciej Kot o wspólnej reprezentacji

Od 18 maja na skoczniach narciarskich będzie mogła przebywać większa liczba osób. Ministerialne rozporządzenie mówi o czternastu zawodnikach i dwóch trenerach. - Będzie łatwiej, bo do tej pory mogło być to sześciu skoczków z jednym szkoleniowcem. W kontekście naszej grupy, liczącej dwunastu zawodników, to ważna zmiana - nie ukrywa 42-latek, który po sezonie 2018/19 zastąpił Stefana Horngachera.

Kiedy nasi rodacy oddadzą pierwsze skoki na polskich obiektach? - Pod koniec maja chcemy wrócić na skocznię w Szczyrku. Po okresie zajęć siłowych czas przejść do techniki, którą zamierzamy powoli przenosić na skocznię. Każdy chce sprawdzić już swój poziom.

W tym tygodniu trener Doležal po raz pierwszy tej wiosny pojawił się w Polsce, a po przejściu testu na obecność koronawirusa i otrzymaniu negatywnego wyniku spotkał się ze swoimi podopiecznymi. Jak ma to wyglądać w kolejnych tygodniach? - Sytuacja jest dynamiczna. Teraz wracam i będziemy przyglądać się przepisom związanym z przekraczaniem granicy polsko-czeskiej. Czy nasz kraj jest w lepszej sytuacji? Trudno powiedzieć, choć w Czechach szybciej zaczęto znosić poszczególne obostrzenia.

Zobacz też: Michal Doležal przyjechał do Polski i przeszedł test na koronawirusa

Już teraz wiadomo, że do skutku nie dojdzie zaplanowana na początek sierpnia inauguracja Letniego Grand Prix w Courchevel. Wedle aktualnych założeń cykl ma rozpocząć się 22-23 sierpnia w Wiśle-Malince. - Dla nas Letnie Grand Prix nie jest szczególne istotne. Niektórzy zawodnicy potrzebują większej liczby startów, z kolei dla innych ważniejszy jest trening pod kątem zimy. Nie mamy wpływu na obecną sytuację i musimy czekać na jej dalszy rozwój. Trudno przewidzieć, co przyniesie przyszłość. Courchevel odwołano, a i Wisła jest pod znakiem zapytania. Teraz możemy tylko gdybać.

- Ważniejszy jest aspekt finansowy. Pandemia odbije się na światowej gospodarce, więc wpłynie to też na sport. Jesteśmy podczas okresu przygotowawczego, więc w tym momencie nie odczuwamy problemów, natomiast niełatwo przewidzieć losy poszczególnych firm inwestujących pieniądze w skoki. Nasze cele pozostają niezmienione. Znamy potencjał grupy i przy okazji każdej imprezy, czy konkursu, będziemy starali się walczyć o możliwie najlepszy wynik. Podstawą jest codzienna praca i koncentracja od zawodów do zawodów. Sukces to efekt wspólnych działań sztabu i skoczków. Szkoda, że odwołano loty wieńczące sezon, bo byliśmy bardzo dobrze przygotowani, również sprzętowo. Nasze rozwiązania funkcjonowały na Kulm, co potwierdzali zawodnicy. Bardzo chcieli polatać w marcu, ale nie było im to dane. Przeniesienie mistrzostw świata w lotach na grudzień wymusza na nas pewne zmiany w przygotowaniach do zimy. Już teraz musimy zaplanować wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem - kończy czeski szkoleniowiec.

18 maja Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) ma zatwierdzić przepisy oraz terminarz na sezon 2020/21. - Czekamy na ten dzień, ponieważ mamy pomysły na pewne rozwiązania sprzętowe. Po potwierdzeniu regulaminów zaczniemy testy.

Zobacz też: LGP w Courchevel oficjalnie odwołane


Tadeusz Mieczyński i Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4937) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kapral Wiaderny bywalec
  @Raptor202 Znowu wygrałeś w cuglach?

  Chcesz za to medal z kartofla?

 • SZCZEPAN44 bywalec
  @Kapral Wiaderny

  O tak pamietam jak cala ta ferajra cieszyla sie z odwolania Mistrzostw Polski do tego to doszlo od tej pory Wolny duzo stracil w moich oczach i bardzo sie na nim zawiodlem. Bal sie ze przegra z jakims bachorem na skoczni bo wtedy byl w beznadziejnej formie i dlatego tak gadal. Najwazniejsze dla niego zeby szalec na twitterze i mieć "INTERNETA" bez tego ani rusz :-)

 • Raptor202 weteran
  @Kapral Wiaderny

  Konkurs na idiotę dnia uważam za zakończony.

 • Kapral Wiaderny bywalec
  @andrzejgirzycki1902@gmail.com A więc życzenia dla Wolnego

  Aby mu się wiodło na Instagramie bo to chyba lubi najbardziej.
  Sportowiec z niego żaden, co udowodnił wraz z Kotem kiedy cieszyli się jak w zeszłym roku odwołano MP.
  Widać w nich tę sportową złość i rywalizację. To nasza przyszłość

 • andrzejgirzycki1902@gmail.com początkujący
  SZANOWNA REDAKCJO

  Pragnę przpomnieć że dzisiaj Jakub Wolny obchodzi swoje 25. urodziny. Warto abyścię to jakoś upamiętnili.

 • Agent99 weteran
  Błąd

  W tekście jest błąd. Powinno być napisane, że Michal zastąpił Horngachera po sezonie 18/19, a nie 19/20.

 • Kolos profesor
  @ZXCVBNM_9999

  Dlaczego Dolezal miałby jechać na jakiś PK, skoro, wszystko z tego wynika (i tak już de facto było), że będzie on głównym trenerem od czołowego trio (Stoch, Kubacki, Żyła), a do reszty będzie tylko (i "aż") koordynatorem.

 • Kuba123456789 bywalec

  No i wszystko dolezal wytlumaczyl ja bym to samo zrobil

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Kolos

  O to właśnie chodzi...

 • Kolos profesor
  @ZXCVBNM_9999

  No i generalnie są tak jakby dwie kadry juniorskie - kadra młodzieżowa i ta grupa "rezerwowa". Pytanie ile tego wsparcia faktycznie ci rezerwowi juniorzy dostaną....

 • Kolos profesor
  @ZXCVBNM_9999

  To już lepsze byłoby podzielić tę połączoną kadrę A i B na trzy małe grupki po 3-4 skoczków każda z innym trenerem i nad tym Dolezal jako kooordynator. Z drugiej strony i tak to mniej więcej będzie pewnie wyglądać: część będzie trenować z Dolezalem, część z Maciusiakiem, część jeszcze z kimś.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Na dobrą sprawę

  To mogłyby być 3 kadry, z tym, że:
  Kadra A - 12 zawodników obecnie przydzielonych
  Kadra B - 8 zawodników - mocniejsi juniorzy i ewentualnie słabsi seniorzy
  Kadra C - 8 juniorów słabszych
  PS: mam dziwne przeczucie, że na niektóre konkursy PK z zawodnikami pojedzie Doleżal zamiast Maciusiaka...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).