Kalendarze na sezon 2020/2021 zatwierdzone - po posiedzeniu Rady FIS

 • 2020-05-25 20:11

W poniedziałek miało miejsce zebranie online Rady Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Podczas posiedzenia podjęto kilka decyzji związanych z sezonem 2020/2021. Zatwierdzone zostały także kalendarze zawodów.

Kalendarze na sezon 2020/2021 zatwierdzone

Podczas posiedzenia, Rada FIS zatwierdziła proponowane kalendarze na sezon 2020/2021, które przedstawiła przed tygodniem komisja ds. skoków narciarskich. Sezon Letniego Grand Prix ma rozpocząć się 22 sierpnia w Wiśle (zawody w Polsce mogą zostać jednak przeniesione na wrzesień), a zakończyć 3 października w Klingenthal. Z kolei inaugurację Pucharu Świata zaplanowano na 21 listopada w Wiśle, zaś finał na 28 marca 2021 roku w Planicy.

Do 10 czerwca Wisła musi potwierdzić chęć przeprowadzenia zawodów Letniego Grand Prix. FIS pozostawiła organizatorom zawodów możliwość przełożenia konkursów z 22-23 sierpnia na 19-20 września.

Wciąż nieznany jest organizator konkursów LGP w Kazachstanie (5-6 września). W grę wchodzą dwie miejscowości - Szczuczyńsk oraz Ałmaty. Kazachski Związek Narciarski musi przekazać FIS swoją decyzję do 1 lipca.

Zobacz kalendarz Letniego Grand Prix 2020 >>

Zobacz kalendarz Letniego Grand Prix pań 2020 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Świata 2020/2021 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Świata pań 2020/2021 >>

MŚ w lotach w Planicy oficjalnie z nowym terminem


Rada FIS zatwierdziła również decyzje dotyczące mistrzostw świata w lotach narciarskich 2020, których organizatorem jest Planica. Światowa federacja oficjalnie potwierdziła przełożenie czempionatu z marca na grudzień. Rywalizacja o medale na Letalnicy (HS240) ma odbyć się w dniach 11-13 grudnia 2020 roku.

Kandydaci do organizacji MŚ 2025 i MŚ w lotach 2024

Podczas poniedziałkowego zebrania oficjalnie potwierdzono, iż Trondheim jest jedynym kandydatem do organizacji MŚ w narciarstwie klasycznym w 2025 roku. Wybór norweskiej miejscowości musi zostać jeszcze zatwierdzony w głosowaniu, które zaplanowano na 3 października w Zurychu.

W innej sytuacji są losy MŚ w lotach narciarskich w 2024 roku. Po wycofaniu się Harrachova zabrakło ofert do organizacji tej imprezy. Z tego powodu Rada FIS ogłosiła decyzję o wydłużeniu procesu aplikacyjnego kandydatów do przeprowadzenia MŚ do 1 marca 2021 roku.

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa

Rada FIS zatwierdziła plany przedstawione przez komisję ds. skoków narciarskich na temat organizacji zawodów w czasie pandemii koronawirusa, o których informowaliśmy tutaj >>

Utworzony zostanie „Zespół Specjalny ds. organizacji zawodów” - składający się z koordynatora cyklu, przedstawiciela krajowego związku narciarskiego i komitetu organizacyjnego wydarzenia - który w terminie od 40 do 30 dni przed dowolnymi zawodami kobiet i mężczyzn skokach narciarskich na igelicie rangi FIS (LGP, PK, FIS Cup) musi ocenić aktualny stan przygotowań zgodnie z aktualną sytuacją dotyczącą COVID-19.

Podobna grupa zostanie utworzona dla Pucharu Świata. Grupa zadaniowa zostanie tam dodatkowo poszerzona o właściciela praw telewizyjnych i marketingowych, eksperta medycznego, przewodniczącego komisji FIS ds. skoków narciarskich oraz członka zarządu krajowego związku narciarskiego.

Ponadto powołana do życia zostanie grupa zadaniowa FIS, w skład której wejdą Erik Roeste (biegi narciarskie), Roman Kumpost (skoki narciarskie i kombinacja norweska), Michel Vion (narciarstwo alpejskie) oraz Dean Gosper (snowboard).

Dodatkowo FIS przygotuje plany awaryjne dla zawodów Pucharu Świata w przypadku możliwych ograniczeń w poszczególnych państwach.

Zakaz stosowania fluoru

Rada FIS potwierdziła ponadto zakaz stosowania fluoru jako składnika wosku stosowanego do smarowania nart, o czym informowaliśmy tutaj >> Wynika on z decyzji wprowadzonej przez Unię Europejską, która zakazuje stosowania niektórych związków fluoru ze względu na ich rakotwórczość. Odpowiednie przyrządy pomiarowe są aktualnie w fazie rozwoju, dlatego Letnie Grand Prix będzie okresem przejściowym. Restrykcyjne kontrole wprowadzone zostaną dopiero wraz z rozpoczęciem najbliższego sezonu zimowego. Warstwa wosku będzie badana bezdotykowo jeszcze przed skokiem. Jeśli fluor zostanie wykryty na powierzchni nart, spowoduje to dyskwalifikację.


Adam Bucholz, źródło: FIS
oglądalność: (19098) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bajlando_pl początkujący
  @Oczy Aignera

  Tak mistrzu, twoja postać jest barwna jak asfalt:).

 • kibicsportu profesor
  @Adam90

  Dalej się zastanawiam dlaczego Wisła nie mogła by zorganizować też inauguracji dla pań razem z mężczyznami. Np: konkurs kobiet przed konkursem mężczyzn. Na pewno by to dało dużą promocje dla skoków kobiet. Kibice też by byli. Nawet by tvp sport mogło by pokazywać ten konkurs. Myślę, że dużo osób by to oglądało. Choćby i z ciekawości.

  Ja jak bym się wybierał na PŚ do Wisły, to też bym z miłą chęcią obejrzał na żywo konkurs kobiet.

 • Adam90 weteran
  @Domin10

  Masz racje. Brakuje tego u Pań.

 • Domin10 weteran

  Szkoda ze w Polsce nie ma konkursu PŚ pań

 • kibicsportu profesor
  @StochMistrz{29465894}

  Ale mamy do tego MŚwL, MŚ w narciarstwie klasycznym. Sezon się kończy 28 marca. Więc będzie bardzo ciekawie i mam nadzieję, że z Polskimi akcentami.

 • Kuba123456789 początkujący
  👍

  I to jest zaje***ty efekt końcowy.

 • Adam90 weteran
  @Oczy Aignera

  O i to jest fajne :)

 • StochMistrz{29465894} profesor

  28 Konkursów Indywidualnych względnie ale mniej niż było w skróconym sezonie 2019/2020.

 • dervish profesor

  Fluor: czyli jak zapewnić pracę agentowi 007.
  Zakaz stosowania fluoru stwarza pole do stosowania wyszukanych dywersji. Na przykład ktoś wyśle dywersanta ze sprayem zawierającym fluor w celu skrytego "skażenia" nart wybranych skoczków czego następstwem może być DSQ skoczka w konkursie indywidualnym albo drużynowym.
  Teraz będzie trzeba pilnować nart jak źrenicy oka. ;)

  P.S.
  I uwaga na pastę do zębów. :)

 • Oczy Aignera profesor
  Autografy

  Dzisiaj dostałem listy z autografami dwóch "nołnejmów z Zadupia Wielkiego" - Domena Prevca i Łukasza Kruczka. Podpisy Słoweńca są tylko nadrukowane na kartach. Na autograf od naszego trenera przyszło mi czekać zaledwie tydzień.

 • dawid19 początkujący
  @Oczy Aignera

  I to jest fakt

 • Oczy Aignera profesor
  @Bajlando_pl

  Skoki w Stanach Zjednoczonych i tak mają o wiele większe znaczenie niż Twoja obecność na tym portalu.

 • Wojciechowski profesor
  @Elenika

  Wydaje mi się, że Ukochany Prezes Kurski nie ma takiej władzy, żeby przesunąć godzinę konkursu w Finlandii. Przynajmniej mam nadzieję. ;)

 • serrospl14 bywalec

  ale zrobili aktualizacje kadr tylko polski a co z reszta?

 • Elenika początkujący

  Mnie zastanawia o której będzie ten konkurs który ma być 29 listopada skoro tego samego dnia o 16.00 tego samego dnia ma być eurowizja junior. Znowu skoki będą rano (czyli zrobią to tak jak rok temu w Wiśle) czy po południu.

 • serrospl14 bywalec

  Mam nadzieje że bedzie wiecej nacji

 • Tommy675 początkujący
  @Kolos

  To bardzo realne z tego względu że wątpię żeby zrezygnowali z finału Raw Air.

 • Kolos profesor
  @Tommy675

  Nie zdziwiłbym się gdyby Norwedzy - powołując się na casus Planicy z sezonu 2020/2021 chcieliby MŚL w styczniu a dodatkowo jeszcze w marcu normalne konkursy PŚ w Vikersund.

 • Kolos profesor

  No i gdzie te plany B i C o których mówił Pertile? Jeden rezerwowy termin dla LGP we Wiśle oraz ogólne wytyczne koronowirusowe które niewiele dają i nic więcej...

 • Tommy675 początkujący
  @nanus111@onet.pl

  W sezonie 2021/2022 czyli w sezonie olimpijskim będzie tak samo pewnie z lotami dopiero w marcu a w styczniu pewnie zrobią MŚwL w Vikersund a na Kulm czy Oberstdorf poprostu nie będzie miejsca w kalendarzu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl