Optymizm Pertile, zakaz fluoru i zmiany przepisów FIS

 • 2020-05-19 23:18

Pomimo pandemii koronawirusa, skoczkowie oraz organizatorzy poszczególnych zawodów szykują się do wznowienia rywalizacji. Nowy dyrektor Pucharu Świata – Sandro Pertile – zakłada, iż cały letni sezon zostanie przeprowadzony zgodnie z założonym planem.

Aktualnie główny znak zapytania stanowi termin inauguracji zmagań na igelicie. Nie jest pewne, czy polskie władze zezwolą na przeprowadzanie wydarzeń sportowych wraz z udziałem publiczności w sierpniu. Organizatorzy zamierzają zaczekać do ostatecznej decyzji rządu, by zachować ewentualną możliwość zmiany terminu rywalizacji na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle.

Zobacz także: Wisła z rezerwowym terminem LGP - FIS zaktualizowała kalendarze na sezon 2020/2021

– Na ten moment mamy wiele niewiadomych, ale jesteśmy optymistami w sprawie terminów. Biorąc pod uwagę obecną sytuację mamy świadomość tego, że musimy być elastyczni. Pracujemy też nad planami B i C, lecz nie chcemy o tym teraz mówić. Z każdym dniem sytuacja wygląda coraz lepiej, a w wielu krajach ograniczenia są luzowane. Zorganizowanie cyklu zgodnie z planem jest coraz bardziej realne – stwierdził następca Waltera Hofera, Sandro Pertile.

Międzynarodowa Federacja Narciarska rozważa również wariant, w którym obostrzenia związane z zagranicznymi podróżami mogłyby dotknąć poszczególne zespoły, a co za tym idzie – utrudnić rywalizację na najwyższym szczeblu. – Myślimy o zredukowaniu minimalnej koniecznej liczby drużyn startujących w Pucharze Świata z 8 do 6, abyśmy z powodu obowiązujących zasad nie byli zmuszani do odwoływania konkursów drużynowych – przyznał Pertile.

To nie jedyne zmiany regulaminowe zaproponowane przez FIS. Zapowiedziano zakaz stosowania fluoru jako składnika wosku stosowanego do smarowania nart. Wynika on z decyzji wprowadzonej przez Unię Europejską, która zakazuje stosowania niektórych związków fluoru ze względu na ich rakotwórczość. Odpowiednie przyrządy pomiarowe są aktualnie w fazie rozwoju, dlatego Letnie Grand Prix będzie okresem przejściowym. Restrykcyjne kontrole wprowadzone zostaną dopiero wraz z rozpoczęciem najbliższego sezonu zimowego. Warstwa wosku będzie badana bezdotykowo jeszcze przed skokiem. Jeśli fluor zostanie wykryty na powierzchni nart, spowoduje to dyskwalifikację.

Zaostrzone zostaną również przepisy dotyczące kombinezonów. Zabronione zostanie umieszczanie szwu w obszarze krocza. – Chcemy powstrzymać możliwość „majstrowania” przy strojach, stąd nasza decyzja – poinformował odpowiedzialny za kontrolę sprzętu w zawodach najwyższej rangi Sepp Gratzer. Ubiegły sezon obfitował w dyskwalifikacje, a niejednokrotnie eliminowani z konkursów byli czołowi skoczkowie. Modyfikacja zasad ma na celu ograniczenie niedozwolonych manewrów, które zmuszały sztaby szkoleniowe do balansowania na granicy przepisów.

Kolejną innowacją ma być usystematyzowanie wkładek stosowanych w butach narciarskich. Ich grubość ma wynosić od 4,5 do 5,5 centymetra. Mają być one symetryczne i przymocowane do butów, a nie do kostki zawodnika. Dostosowane mają zostać także kształt i kąt cholewki buta – tak, aby ograniczenia związane z wkładkami nie wpływały zbyt mocno na konstrukcję obuwia. Zmiany te mają na celu zmniejszenie ryzyka kontuzji u zawodników powodowanego nadmiernym wykrzywieniem kolan w momencie lądowania. Minionej zimy urazów kolan doznali m.in. Thomas Aasen Markeng, Stephan Leyhe czy Jacqueline Seifriedsberger.


Piotr Bąk, źródło: FIS/skispringen-news.de
oglądalność: (4333) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  @Funegosum W białostockim stylu

  - "Ale krocze. Trzeba zaglądać do "kroczego"."
  - "Jak trzeba będzie, to "zaglądnę". Nie musisz uczyć mnie. Mam 53 lata."

 • Pavel profesor

  Jakby kogoś interesowało to polska kadra w kombinacji norweskiej przestała istnieć. Cieślar zakończył karierę, a Kupczak będzie trenował z Czechami. Stąd w etacie pana dyrektora brak dopisku "i kombinacji".

 • Raptor202 weteran
  @Bajlando_pl

  no cześć belmondopl

 • Bajlando_pl bywalec
  @Kolos

  To nawet moi koledzy wiedzą (II klasa szkoły podstawowej) więcej o chemii niż ty. Wystarczy papierek nasączony aktywnym roztworem reagującym na pojawienie się jonów fluoru zmianą koloru, z żółtego na niebieski. Mniej więcej tak samo jak to się robi z wodą.

  A same zmiany bardzo interesujące. Zabrakło jedynie określenia koloru majtek, jaki powinni mieć skoczkowie pod kombinezonem i w jakim rozmiarze te majtki.

 • SZCZEPAN44 bywalec

  Same innowacje jak widze. A ja mam dla was kolejna : Wladysław Zukowski. Bo wiasnie Wladysław Zukowski nie ma "INTERNETA" i bedzie musial ogladac tylko w tv zawody a nie w komputerze:-)

 • Funegosum doświadczony

  "Zabronione zostanie umieszczanie szwu w obszarze krocza."
  Hmmm, nie chcę się zbyt wnikliwie przyglądać "majstrowaniu" w tym obszarze, ale jak FIS wyobraża sobie uszycie kombinezonu BEZ SZWU w tym strategicznym miejscu? :-);-)

 • Kolos profesor

  "Pracujemy też nad planami B i C, lecz nie chcemy o tym teraz mówić." - to znaczy, że żadnych planów B i C nie ma i nie będzie, a FIS musi liczyć na większe lub mniejsze cuda tudzież na szczęście żeby cokolwiek się odbyło zgodnie z planem...

 • Kolos profesor

  Ciekawe jak oni chcą badać zawartość fluoru w smarze? To można tylko za pomocą analizy chemicznej a tej nie zrobi się w kilka sekund.

  Już nie mówiąc, że zupełnie bezsensu i głupie jest dyskwalifikowanie skoczka a raczej całej drużyny z danego kraju za to...

 • komentator_sportowy bywalec

  Zamiast zwiększyć grono punktujących do 10, dawać nagrody za wszystkie miejsca w PN żeby drużyny się mobilizowały to oni jeszcze zmniejszają i betonują drużynówki....

 • Kuba123456789 bywalec
  6 najlepszych nacji na sezon 2020 2021 (mój typ) XDDD

  🇵🇱 KADRA A
  - kamil stoch
  - dawid kubacki
  - piotr żyła
  - maciej kot
  - jakub wolny
  - stefan hula
  - klemens murańka/aleksander zniszczoł

  🇩🇪 KADRA A
  - karl geiger
  - severin freund
  - richard freitag
  - andreas wellinger
  - constantin schmid
  - markus eisenbichler
  - stephan leyhe (jak wyleczy kontuzje, a jak nie wyleczy to) - david siegel/pius paschke

  🇸🇮 KADRA A
  - peter prevc
  - timi zajc
  - domen prevc
  - anze lanisek
  - ziga jelar
  - jernej damjan
  - anze semenic/tilen bartol

  🇳🇴 KADRA A
  - daniel andre-tande
  - robert johansson
  - johan andre forfang
  - marius lindvik
  - anders fannemel (jak wyleczy kontuzje a jak nie wyleczy to) - anders haare
  - robin pedersen

  🇦🇹 KADRA A
  - stefan kraft
  - michael hayboeck
  - gregor schlierenzauer
  - phillip aschenwald
  - daniel huber
  - jan hoerl

  🇯🇵 KADRA A
  - ryoyu kobayashi
  - junshiro kobayashi
  - yukiya sato
  - daiki ito
  - keichii sato
  - naoki nakamura/noriaki kasai

 • Oczy Aignera profesor
  Praca serwismenów

  Praca serwismenów stanie się jeszcze bardziej odpowiedzialna.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).