MŚ w lotach 2022 czy Raw Air? Vikersund wciąż walczy o obie imprezy

 • 2020-06-24 16:13

W 2022 roku w kalendarzu skoczków narciarskich znajdują się dwie imprezy mistrzowskie. Pierwszą są Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, drugą - MŚ w lotach narciarskich w Vikersund. Pomimo ogłoszenia wstępnej daty tego wydarzenia, Norwegowie wciąż walczą, aby ich miejscowość gościła w sezonie 2021/2022 zarówno czempionat jak i zawody Raw Air.

Przypomnijmy, iż w 2022 roku Vikersund zorganizuje mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Organizacja tej imprezy przyniosła jednak problem logistyczny dla Norweskiego Związku Narciarskiego. Od 2017 roku mamuci obiekt Vikersundbakken jest bowiem finałowym przystankiem turnieju Raw Air. Lotniczy czempionat wymusiłby zatem na gospodarzach zmiany w programie ich imprezy na 2022 rok.

Wówczas w siedzibie norweskiej federacji narodził się pomysł podwójnej organizacji zawodów przez Vikersund w sezonie 2021/2022. Według zamysłu gospodarzy MŚ w lotach, czempionat miałby się odbyć najprawdopodobniej w styczniu 2022 roku, jeszcze przed igrzyskami w Pekinie. Z kolei dwa miesiące później Vikersundbakken miałaby gościć zawody Pucharu Świata, będące zarazem finałem turnieju Raw Air.

Plany Norwegów wydawały się rosnąć na siłę po ostatnich decyzjach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. W najbliższym sezonie najlepsi skoczkowie świata zawitają dwukrotnie do Planicy. W grudniu na Letalnicy przeprowadzone zostaną MŚ w lotach, przełożone z marca z powodu pandemii koronawirusa, zaś w marcu 2021 roku - finał Pucharu Świata.

Pomysł podwójnej organizacji zawodów w Vikersund w sezonie olimpijskim najprawdopodobniej nie przypadł do gustu włodarzom FIS. Po majowym posiedzeniu Rady FIS odświeżony został kalendarz ważnych wydarzeń federacji w najbliższych latach. Po raz pierwszy wpisany został termin MŚ w lotach w Norwegii, które mają odbyć się w dniach 10-13 marca 2022 roku, w terminie typowym dla turnieju Raw Air.

Komitet organizacyjny zawodów w Vikersund jest świadomy daty imprezy zapisanej w kalendarzu FIS. Norwegowie zapowiadają jednak, iż to jeszcze nie koniec walk o dwa terminy w sezonie 2021/2022.

- Na chwilę obecną nie ma jeszcze oficjalnie zatwierdzonej daty mistrzostw świata w lotach narciarskich w 2022 roku - ucina spekulacje Tone Kjemperud Kristiansen, dyrektor zarządzająca klubem Flying Team Vikersund.

- Wciąż mamy nadzieję, iż w sezonie 2021/2022 będziemy gościć zarówno zawody turnieju Raw Air jak i MŚ w lotach. Sądzę, że decyzja na ten temat zapadnie podczas posiedzenia Kongresu FIS w Zurychu - dodaje Kristiansen.

Zaplanowany na 2020 rok Kongres FIS miał pierwotnie odbyć się w maju w Tajlandii. Z uwagi na pandemię koronawirusa, szczyt władz światowej federacji został przełożony na termin 28 września-4 października do Zurychu.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5000) komentarze: (23)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  @Morgensternowy_

  Do wspomnianych przez Ciebie skoczków warto dodać Kevina Bicknera, który na Vikersundbakken w 2017 roku pobił rekord Stanów Zjednoczonych i zanotował swój najlepszy rezultat w PŚ.

 • Morgensternowy_ doświadczony
  @alo

  Na Vikersundbakken przed korektą zeskoku słabsi skoczkowie również osiągali dobre odległości. By uzyskać dobrą odległość należało się nie za mocno odbić (wyższy tor lotu powoduje utratę prędkości przelotowej, przez co zawodnik szybko spada na ziemię) i jeśli wiał wiatr pod narty, to pomimo niskiej paraboli lotu można było złapać noszenie i pociągnąć do HS.
  Przykładem znakomitych lotów osiąganych przez słabszych była 230 metrowa życiówka Vincenta Decombes Sevoie lub 216,5 m Casey Larsona z 2017 roku.
  Tu wystarczyło znać specyfikę skoczni, by móc odlatywać. Teraz Vikersundbakken tak jak pisałem zeszła na dziady przez korektę zeskoku.

 • W Punkt doświadczony
  @slonzok

  Od przebudowy Oslo jest taka samą królową skoczni jak, dajmy na to, Nysa Łużycka jest królową polskich rzek.
  Napisać, że w każdych rozegranych na niej zawodach rządził wiatr, to nic nie napisać.
  Jedna z najmniej ciekawych (chodzi o rywalizację) i najmniej sprawiedliwych skoczni. A jakby nie polscy kibice, to na tej twojej "królowej" byłyby pustki niczym obecnie na stadionach piłkarskich. Albo niczym w Falun na próbie przedmistrzowskiej w 2014 roku.

 • Oczy Aignera profesor
  @Raptor202

  Na Vikersundbakken przed zmianą profilu można było przekonać się, ile w skokach znaczy wola walki. Zdeterminowany, nisko lecący zawodnik mógł skoczyć przykładowo 230 metrów, natomiast zrezygnowany skoczek, który przybrał podobną trajektorię lotu, mógł wylądować już na 120. metrze.

 • Raptor202 weteran
  @Kolos

  Co jest złego w tym, że bula staje się trochę bardziej wymagająca niż zwykle? Skoro zawodnik nie umie jej przeskoczyć, to chyba jednak nie jest taki bardzo dobry.

 • Kolos profesor
  @Raptor202

  Tamta niska parabola była fatalna - to sprawiało, że nawet bardzo dobrzy skoczkowie (a nie tylko słabeusze) zaliczali bulę w Vikersund.

  Kwindesencją tego był konkurs w 2015 roku gdzie do awansu do II serii wystarczyło 126 metrów skoczyć... na skoczni mamuciej!

 • Raptor202 weteran
  @Kolos

  Najlepsza w tamtej skoczni była ta niska parabola lotu, jaką mogli osiągać zawodnicy. Nie znam drugiego takiego obiektu, gdzie można było sunąć tuż nad zeskokiem przez 250 metrów lotu. Poza tym taka parabola gwarantowała bezpieczniejsze próby, więc tym bardziej nie rozumiem tych pomysłów FIS.

 • Kolos profesor
  @Raptor202

  Jak to jest z tą skocznią mamucią w Vikersund to tak do końca niewiadomo - w końcu po ostatniej modernizacji odbył się tam (jak dotąd) tylko jeden weekend skoków - w 2019 roku.

  Nie jest powiedziane, że faktycznie w dłuższej perspektywie loty tam będą krótsze, choć 2019 rok by na to wskazywał.

 • Raptor202 weteran

  Skoro udało im się zepsuć najlepszą skocznię do lotów, jaka istniała, to w sumie jest mi to obojętne.

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  Można się tylko dziwić FIS-owi, że upiera się przy marcowym terminie MŚL tym samym torpedując Raw Air. Z punktu widzenia ekonomii dla FIS-u lepsza byłaby podwójna organizacja lotów w Vikersund.

 • Kolos profesor

  Chyba każdy by chciał podwójne loty w Vikersund. Oby Norwedzy dopięli swego. Nie rozumiem sceptytyzmu FIS-u...

 • komentator_sportowy bywalec

  Ja uważam że przebudowa Vikersund na plus. Znowu Planica jest mekką lotów a nie Vikersund śmieszne

 • alo profesor
  @Morgensternowy_

  Podpisuje się obiema rękami.
  Teraz Vikersund jest łatwiejsza że tak powiem. Taki Tkachenko czy Learoyd który skoczyl tu poza 200m dwa lata temu mógłby pomarzyć o takim osiągnięciu parę lat wstecz. Obniżając bule pozwolili słabszym zawodnikom skakac nieco dalej ale tym samym zmniejszyli szanse na przekroczenie HS przez tych najlepszych. Stąd tak mała liczba lotow poza 240m tam po przebudowie

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Morgensternowy_

  Masz rację, przez tą przebudowę zeskoku te loty w Vikersund nie robią już takiego wrażenia jak parę lat temu. Co nie zmienia faktu, że dalej jestem za tym żeby Vikersund zorganizowało MŚwL i Raw Air.

 • Żuczek stały bywalec
  @Morgensternowy_

  Racja

 • Żuczek stały bywalec
  @tomek20

  Norwegowie zawsze mają problemy

 • Wojciechowski profesor
  @slonzok

  Skoro koncepcja Raw Air jest taka, żeby trzy pozostałe skocznie były tylko przygrywką do lotów w Vikersund, to wątpię, żeby chcieli teraz tę koncepcję wywracać do góry nogami. Tylko w sumie... mogą nie mieć wyjścia.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).