Trudne przygotowania Turków i Kazachów

 • 2020-09-16 15:42

Zredukowany do minimum międzynarodowy sezon letni zbliża się ku końcowi. Nic dziwnego, że zawodnicy poszczególnych reprezentacji wybiegają już myślami do miesięcy zimowych. Sprawdziliśmy jak wyglądają przygotowania w czasach zarazy u maluczkich, konkretnie u reprezentacji Turcji i Kazachstanu. 

- Nasz główny trener, Nejc Frank od dłuższego czasu przebywa w Słowenii z powodu pandemicznych ograniczeń w przemieszczaniu się. Czekamy na niego. Gdy tylko stanie się możliwy jego przylot do Turcji, będzie bezpośrednio nadzorował nasze przygotowania - tłumaczy lider tureckich skoczków Fatih Arda Ipcioglu w rozmowie z portalem Gazetapusula.net. W tej chwili zawodnicy trenują pod okiem asystentów Słoweńca, Faika Yuksela i Sameta Karty, pierwszego i jedynego jak dotąd zwycięzcy zawodów FIS (FIS Cup w Brattleboro w 2015 roku). 

Brak głównego trenera pod skocznią to nie jedyne uniedogodnienie dla skoczków znad Bosforu. Cały proces przygotowawczy muszą odbyć na swoim kompleksie skoczni. -  Obecnie przebywamy na obozie w Erzurum. Mamy nadzieję, że zimowe zawody będą toczyć się zgodnie z planem, byśmy mogli zbierać tak potrzebne nam punkty FIS. Każdy taki punkt ma wielkie znaczenie w kontekście kwalifikacji olimpijskich. Każdy z nas został poddany testom na Covid-19, na szczęście wszystkie były negatywne. Wspólnie kontynuujemy naszą pracę, przestrzegając zasad dystansu społecznego. Nie planujemy żadnych zagranicznych wyjazdów. Każda taka eskapada może skończyć się podwójną 14-dniową kwarantanną. Nie ma co ryzykować i tracić czasu w ten sposób. W tej chwili treningi w Erzurum muszą być dla nas wystarczające - wyjaśnia chorąży tureckich sportowców podczas igrzysk w Pjongczangu, dodając że jego głowę mocno zaprzątają już zaplanowane na 2022 roku igrzyska w Pekinie: - Kwalifikacja olimpijska to bardzo trudna sprawa. Raz mi się udało, teraz myślę już o drugich igrzyskach. Ciężko pracuję dla tego celu  i wierzę, że po raz drugi będę reprezentantem mojego kraju na tej imprezie.

Z powodu problemów z wyciągiem na skoczniach w Ałmaacie kazachscy skoczkowie przez pewien czas mogli trenować tylko na mniejszych obiektach. We wrześniu kadra wybrała się do Szczuczyńska i dopiero teraz Muminow, Tkaczenko i spółka mogli oddać skoki na obiektach o standardowych dla seniorów rozmiarach i nadrabiać duże zaległości w przygotowaniach. - Zanim zaczęliśmy skakać, musieliśmy przejść siedmiodniową kwarantannę i mogę powiedzieć, że było to najdłuższe siedem dni w moim życiu - śmieje się Sabirżan Muminow, relacjonując przebieg obozu w Szczuczyńsku dla portalu Prosport.kz. - Skocznie są przygotowane na najwyższym poziomie, rozpoczęliśmy od obiektu K-90. Po tak długiej przerwie od prawdziwego skakania, jaka stała się naszym udziałem, pierwszy skok jest czymś niezapomnianym. Zdałem sobie sprawę, jak bardzo za tym tęskniłem. Znów skaczę i to skaczę daleko, prezentuję wysoki poziom, co cieszy mnie i trenerów. Wczoraj przenieśliśmy się na skocznię K-125 i mogę powiedzieć, że ta skocznia jest bombowa. Udało nam się uzyskać naprawdę dobre odległości. 

- W obecnej sytuacji jest za wcześnie, by rozmawiać o planach na zimę. Mam nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie i będziemy mogli wziąć udział w zimowych zawodach, w każdym razie cała pracą, którą wykonujemy jest podporządkowana konkursom Pucharu Świata w sezonie 2020/21. Jednym z moich osobistych celów jest zdobycie kwalifikacji olimpijskiej na Pekin 2022 - zakończył reprezentant Kazachstanu.

Czytaj też: Sabirżan Muminow: Byłem naprawdę zirytowany


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (2886) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Demon Prevc bywalec
  @wiatrhula111

  Komu się kibicuje, jak nie tym, w których wierzymy?

 • wiatrhula111 profesor
  @Demon Prevc

  A to w sporcie kibicuje się tylko tym, którzy mają wyniki?

 • Demon Prevc bywalec
  @Joorny

  Polska ma mnóstwo fanów Muminowa, a często przez naszych akurat Kot jest hejtowany. Ci ludzie powinni się zastanowić nad tym, czy mogliby się znaleźć na 5. miejscu w generalce PŚ. Nawet znienawidzony Mateja zdobywał punkty w PŚ.

 • Joorny bywalec
  Sabirżan

  Sabirżan to ciekawy skoczek - kojarzony przez większość jako słabeusz albo ten który wyleciał za bandę w Insbrucku. Tymczasem w zeszłym sezonie meldował się 10 razy w konkursach - jeżeli zrobi progres to może w końcu złapie punkty.

 • Szybowiec bywalec
  Skoki w Kazachstanie

  Wydaje mi się że pandemia koronawirusa niczego nie zmieniła jeżeli chodzi o przygotowania do sezonu zimowego przez kazachskich skoczków ponieważ Kazachowie rzadko udawali się na zagraniczne zgrupowania i trenowali na własnych skoczniach. Według mnie nie należy spodziewać się że skoczkowie z Kazachstanu zanotują znaczący regres w stosunku do formy prezentowanej przez nich minioną zimą.

 • Oczy Aignera profesor
  @W Punkt

  Clemens Aigner najpierw na siebie zarobi, pracując w policji.

 • W Punkt doświadczony
  tak sie zastanawiam...

  Ile kasy łożą Kazachowie na takiego Muminowa i jak się to ma, na przykład, do wydatków Polaków czy Austriaków na , niech będzie, Hulę czy innego Aignera.

 • janbombek bywalec

  Muminowa odbieram jako bardzo pozytywnego człowieka, zaraża optymizmem. Mam nadzieję, że zyska porównywalną sympatię kibiców jak Eddie Orzeł.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).