Voros gotowa do powrotu, Molnar zawiesił treningi

 • 2020-10-14 14:22

Droga węgierskich skoczków narciarskich w czasach pandemii nie jest usłana różami. Od początku września Madziarzy nie wyjechali na żadne zagraniczne zgrupowanie, a Florian Molnar porzucił sportową karierę. Jedynym pozytywem jest stan zdrowia Virag Voros, która otrzymała zielone światło do powrotu na rozbieg.

Virag VorosVirag Voros

Węgrzy z powodu zamknięcia krajowych granic nie wzięli udziału w tegorocznym obozie treningowym organizowanym przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Zgrupowanie przeznaczone dla maluczkich miało miejsce w drugiej połowie września w Villach, gdzie pojawiło się szesnastu zawodników ze Słowacji, Bułgarii oraz Serbii. Powodem rezygnacji Madziarów była chęć uniknięcia obowiązkowej kwarantanny, a także koszty związane z przetestowaniem całej grupy pod kątem COVID-19, co wyliczono na prawie 5 tysięcy złotych w kontekście sześciu osób.

Dodatkowym kłopotem, który pojawił się w 2020 roku, była konieczność wykonania remontu 30-metrowej skoczni w Kőszegu, gdzie trenują Węgrzy. Do ich dyspozycji przez większość lata były tylko skocznie K-10 i K-20. Przed decyzją węgierskiego rządu o ograniczeniach w podróżowaniu po Europie tamtejszym zawodnikom kilkukrotnie udało się potrenować w Austrii i Słowenii, na obiektach w Villach, Kranju, Eisenerz czy Mürzzuschlag.

Poprzednia zima była przełomem w karierze Virág Vörös. 21-latka sięgnęła po pierwsze punkty Pucharu Świata pań, jednak na ostatniej prostej sezonu doznała poważnej kontuzji. Diagnoza lekarzy po upadku w Lillehammer mówiła o zerwaniu więzadeł krzyżowych i uszkodzonej łąkotce. Na dniach sportsmenka urodzona w Szombathely powinna jednak wznowić zajęcia na skoczni. - Jej rehabilitacja przebiega zgodnie z planem. Virag przebywa w Słowenii, więc jej przygotowania do zimy nie są zakłócone. Ponadto mamy kolejnego skoczka, który rozwija się poza granicami Węgier. Mowa o 10-letnim Hugó Weiglu, należącego do SSK Mengeš - mówi János Szilágyi na łamach skihungary.hu, działacz odpowiedzialny za sekcję skoków w związku sportowym z miasta Kőszeg.

- Przeszłam ostatnią kontrolę kolana. Niedługo znów będą mogła skakać! Za mną pierwsze imitacje od czasu kontuzji i wszystko wskazuje na to, że niczego nie zapomniałam - informuje rozradowana zawodniczka za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

First imitations since surgery! Looks like I still remember how to do them ✊🏻😆

Post udostępniony przez Virág Vörös (@vrs_virag)

Szilágyi podaje, że aktualnie skoki narciarskie trenuje dziesięcioro Węgrów, pomijając Virág Vörös. Najmłodsza z dziewczynek ma pięć lat, a najstarszym aktywnym członkiem zespołu jest Dávid Kelemen. 16-latek celuje w przyszłoroczną edycję zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy, który przeniesiono z lutego na grudzień 2021 roku. Organizatorem imprezy ma być Vuokatti w Finlandii. Rywalizacja skoczków ma odbyć się w Lahti. Treningi z reprezentacją zawiesił z kolei Flórián Molnár - aktualny mistrz kraju i uczestnik ubiegłorocznych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Mimo przerwy w czasach pandemii, trenerzy Węgra liczą jeszcze na jego powrót do grupy.

- Pewne jest, że wszystko jest niepewne. Będziemy trenować w kraju nim nie odzyskamy możliwości organizowania zagranicznych obozów. Po Bułgarach jesteśmy w najgorszej sytuacji w dostępie do skoczni... - podsumowuje węgierski działacz, odnosząc się do planów Węgrów pod kątem sezonu zimowego 2020/21. 

Jeśli do drugiej połowy października nie zmienią się przepisy ograniczającego podróżowanie Węgrów, na październik planowane są krajowe zawody w Kőszegu. Jeśli sytuacja się poprawi, wówczas zostaną one zorganizowane na większych obiektach w Planicy, jak miało to miejsce przy okazji ubiegłorocznych mistrzostw Węgier. Następne zawody są planowane na połowę lutego 2021 roku.

Zobacz też: Molnar i Voros bez konkurencji na Węgrzech


Dominik Formela, źródło: skihungary.hu
oglądalność: (960) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Raptor202 weteran
  @Ujfry

  On takimi paździerzami częstuje od początku swojego pobytu na tym portalu.

 • SchwarzerAdler weteran

  Węgry na granicy ze Słowacją mają wcale nie takie małe góry, prawie jak w Wiśle. A jednej większej skoczni nie potrafią utrzymać.
  No ale popatrzmy na górzyste kraje Bałkanów gdzie skoczni jak na lekarstwo albo w ruinie. Raczej be widoków na przyszłość skoki na Węgrzech...

 • Ujfry bywalec
  @Oczy Aignera

  Straszny suchar...
  Możesz iść zastąpić Strasburgera w Familiadzie

 • Oczy Aignera profesor
  @serrospl14

  Nie ma takiego samochodu. Może być Fabia, Octavia itd.

 • serrospl14 bywalec

  Szkoda Molnara

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).