Puchar Świata kobiet przeniesiony z Hinterzarten do Titisee-Neustadt

 • 2020-10-29 23:10

Błędy popełnione podczas przebudowy Rothaus-Schanze w Hinterzarten wpływają na kształt 10. sezonu Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich. Niemiecki Związek Narciarski (DSV) w porozumieniu z Międzynarodową Federacją Narciarską (FIS) ogłosił, że z powodu przedłużającej się modernizacji styczniowe konkursy najlepszych skoczkiń zostaną przeniesione do pobliskiego Titisee-Neustadt.

Skocznia w Titisee-NeustadtSkocznia w Titisee-Neustadt
fot. Tadeusz Mieczyński

Mały błąd na etapie projektowania, bądź prac budowlanych na Rothaus-Schanze, okazał się bolesny w skutkach dla lokalnego komitetu organizacyjnego. Hinterzarten, które najbliższej zimy miało świętować otwarcie odnowionego obiektu i powrót do kalendarza Pucharu Świata pań, musi stawić czoło poważnemu problemowi. 

Remont wieloletniej areny Letniego Grand Prix rozpoczął się latem ubiegłego roku. Prace miały dotyczyć nie tylko infrastruktury wokół skoczni HS108, ale przede wszystkim przestarzałego i niebezpiecznego dla pracowników rozbiegu, przez który już wcześniej zrezygnowano z użytkowania skoczni w okresie zimowym. Nowy projekt zakładał powiększenie obiektu do HS111, przy zachowaniu dotychczasowego zeskoku. Początkowo prace przebiegały dobrze i zgodnie z harmonogramem, natomiast przed kilkoma tygodniami okazało się, że położenie stalowej konstrukcji najazdu - wznoszonego w miejscu dawnego rozbiegu - nie odpowiada założonym planom. Taki stan rzeczy sprawia, że najazd nie może zostać w bezpieczny sposób połączony z istniejącą już wieżą. Aktualnie trwa dochodzenie w tej sprawie i szukanie winnych.

- To pomyłka, która dotyka wszystkich zaangażowanych w ten projekt. Musimy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli uruchomić ponownie tę skocznię - mówi Tanja Metzler, prezes klubu narciarskiego z Hinterzarten, w rozmowie z berkutschi.com. Wszystko wskazuje na to, że dodatkowymi kosztami obarczona zostanie osoba odpowiedzialna za popełniony błąd. To sprawia, że zamieszanie nie ma dotknąć sektora funduszy publicznych. Co dalej z samą skocznią? Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest demontaż stalowej konstrukcji najazdu i odbudowa na nowych fundamentach, przesuniętych o 60 cm w bok.

Zobacz też: Błędy projektowe opóźniają modernizację skoczni w Hinterzarten

Opisywana pomyłka niemieckich budowniczych jest ciosem dla lokalnej społeczności narciarskiej. Kompleks czterech skoczni w Hinterzarten to jedyna baza federalna w Badenii-Wirtembergii. Niewielkim pocieszeniem w tym kontekście jest gotowość skoczni K-15, K-30 i K-70. Kiedy dołączy do nich największy z tamtejszych obiektów? Opóźnienia mogą potrwać miesiące miesiące, co wyklucza możliwość organizacji zawodów rangi Pucharu Świata, które miały odbyć się w Hinterzarten pod koniec stycznia przyszłego roku.

Niemiecki Związek Narciarski (DSV) i Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) - nie czekając na rozwój wydarzeń w Hinterzarten - zdecydowały się przenieść wspomniane konkursy do oddalonego o 10 km Titisee-Neustadt. Impreza ma odbyć się w dniach 30-31 stycznia. Hinterzarten ma wrócić do terminarza PŚ w sezonie olimpijskim.

Dla kobiet będzie to pierwsza w historii okazja do walki o pucharowe punkty na Hochfirstschanze. Panie miały zawitać na 142-metrowy obiekt do Titisee-Neustadt w grudniu 2018 roku, jednak zawody nie doszły do skutku z powodu braku śniegu i niekorzystnych warunków atmosferycznych w Badenii-Wirtembergii. W dniach 9-10 stycznia na Hochfirstschanze mają odbyć się zawody najwyższej rangi mężczyzn.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (2881) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj weteran

  Skoro skocznia będzie rozmiarem duża, jaki ma być punkt K?

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Kolos

  Ja też lubię skocznie w Titisee-Neustadt, ze względu na to, że można osiągać tam dalekie odległości.

 • Kolos profesor
  @Robert Johansson252

  A ja jakoś lubię skocznię w Nestuadt. Może dlatego, że Polakom zawsze dobrze się tam skakało?

 • Robert Johansson252 profesor
  Nie wiem czemu

  Ale Titisee kojarzy mi się z nijaką skocznią - już sama nazwa nijaka, a skocznia trochę nudna, zwłaszcza jeżeli zawody są tam po TCS, gdzie są 3 bardzo podobne obiekty. Już Klingenthal by dali - znacznie ładniejszy obiekt i lepiej się tam skoki ogląda

 • Kolos profesor

  W sumie dla kobiet zmiana na plus - zamiast skakać na pół-dużym obiekcie w Hinterzartern, będą skakać na całkiem dużej wśród dużych skoczni w Nestuadt.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl