Raw Air 2021 odwołany!

 • 2021-02-11 19:14

Potwierdziły się najgorsze scenariusze dotyczące najbardziej intensywnego turnieju w skokach narciarskich. Tegoroczna edycja Raw Air nie dojdzie do skutku! Norweski Związek Narciarski poinformował o odwołaniu wszystkich zawodów Pucharu Świata w sportach narciarskich zaplanowanych na marzec.

W środowy wieczór władze Norweskiego Związku Narciarskiego opublikowały komunikat potwierdzający odwołanie wszystkich zawodów Pucharu Świata w sportach narciarskich zaplanowanych w najbliższych tygodniach.

"Z uwagi na ogłoszone dziś nowe obostrzenia rządowe nt. Covid-19, Norweski Związek Narciarski nie będzie w stanie zorganizować zawodów Pucharu Świata do końca obecnego sezonu. Powodem są restrykcje dotyczące podróży oraz organizacji zawodów", czytamy w komunikacie.

Tym samym do skutku nie dojdą marcowe konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn i kobiet w Oslo, Lillehammer, Trondheim oraz Vikersund, rozgrywane w ramach turnieju Raw Air. Odwołany został także PŚ w biegach narciarskich w Oslo i Lillehammer, PŚ w kombinacji norweskiej w Oslo oraz PŚ w narciarstwie alpejskim w Kvitfjell.

Decyzja władz rządowych spowodowała także odwołanie zawodów Pucharu Kontynentalnego w Renie, planowanych na 6-7 marca.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) w ciągu najbliższych kilkunastu dni ogłosi decyzję na temat potencjalnego zastępstwa w kalendarzu Pucharu Świata w terminach zwolnionych przez norweskie konkursy.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (55408) komentarze: (203)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • lukash88 początkujący
  no ta

  teraz każdy prześciga się w jakichś teoriach gdzie by to konkursów nie dało by się zorganizować, a tak naprawdę to zależy od zarządów związków w poszczególnych krajach i można tylko czekać na rozwój wydarzeń. Skoro każdy pisze i swoich koncepcjach napisze i ja. Najbardziej prawdopodobny jak dla mnie jest scenariusz alpejski ;) niedaleko siebie z znanych i doświadczonych w organizacji takich imprez są Predazzo, Villach, Ramsau i Planica (również skocznia duża). Było by bez dalekich przejazdów co dawało by możliwość zorganizować w krótkim czasie podobną ilość konkursów co w niedoszłym Raw Air

 • Kolos profesor
  @MarcinBB

  Przede wszystkim Norwegia i Finlandia to dość duże kraje o dość niskim zaludnieniu. Średnia gęstość zaludnienia Norwegii to 14 osób na km2 a Finlandii 16 osób. Dla porównania w Polsce to 123 osoby na km2. 8 razy więcej.

  Oczywiście do tego dochodzi wiele innych kwestii jak tryb życia, uwarunkowania społeczne, oczywiście też poziom restrykcji, i podejście do nich. Ale też chocby sposób raportowania o chorych i zgonach (kogo uwzględniają a kogo nie).

  Gdyby Norwegia miała tyle ludzi co Polska to pewnie żadne restrykcje by nie pomogły i liczba ofiar byłaby jak u nas.

  To wiele mówi, i qyj

 • zibiszew weteran
  @MarcinBB

  Bronisz czegoś co obronić się nie da. Nawet dyrektor PŚ używa słów których i my użyliśmy!" To szok "- Sandro Pertile

 • Masynfcb bywalec
  @Xenkus

  Pewnie Rosja bądź Turcja, w państwa "zachodu" nie wierzę bo w nich wszystko musi się kalkulować. A tacy rosjanie zrobią to choćby dla prężenia muskulow w stylu "inni pękają, a my damy radę!!"

 • Masynfcb bywalec
  @luki2662

  Są kraje typu Rosja, Kazachstan czy Turcja dla których rachunek ekonomiczny przegrywa z walką o prestiż. I tylko na takie państwa raczej liczyłbym w tym momencie. Austria, Finlandia, Szwecja (!), to mrzonki

 • sheef weteran
  I znowu bez RAW Air

  Ehh... Szkoda przeogromna (w poprzednim sezonie niedokończony, w tym w ogóle bez RA) ale niestety to było do przewidzenia - mówiło się o tym już od dłuższego czasu, do tego należy dołożyć decyzje rządu norweskiego i mamy po zabawie. Mam tylko nadzieję, że jakiś inny kraj/kraje będzie/będą zainteresowane przejęciem praw do tych konkursów bo na ten moment w kalendarzu robi się ogromna dziura.

 • Xenkus profesor
  @luki2662

  Pertille mówił, że kilka federacji jest zainteresowanych i jakoś bardziej wierzę jemu.

 • luki2662 stały bywalec

  Nie będzie żadnego zastępstwa za Raw air bo nie ma chętnych federacji do organizacji konkursów. Ktoś tu pisał o Polsce ale PZN sam ostatnio mówił że nie mają już kasy a te dzisiejsze zawody są jakby na rezerwie. Co do innych federacji. To ani Finlandia ani Austria nie wyrażają póki co zainteresowania przejęciem tych konkursów.

 • Masynfcb bywalec
  @MarcinBB

  Osiągają sukces, ale jakim kosztem? Całe życie kulturalne (w tym sport) zabite. Ile tak można żyć? Poza tym, to dosyć cyniczne zasłaniać się zdrowiem własnych obywateli a jednocześnie bez skrępowania jeździć po świecie na zawody do innych państw i jakoś życiem tamtych obywateli się nie przejmować. Albo jesteśmy solidarni w pewnych sprawach albo siedzimy twardo na tyłkach w domu i chronimy przed wirusem.

 • MarcinBB redaktor

  " bo ich dotyka to w bardzo słabym stopniu mimo iż mają jedne z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na świecie"
  Jeśli pisząc "to" miałeś na myśli pandemię, to przecież to chyba oczywiste, że właśnie DLATEGO ich to dotyka w bardzo słabym stopniu, ponieważ mają jedne z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na świecie.
  Jeśli ekonomię - to faktycznie spadek PKB o 3,5 % to żadna tragedia.
  Tym bardziej opowieści o tym jak to pandemia zamorduje gospodarkę, można między bajki włożyć. Koronakryzys póki co jest nie jest większy od kryzysu sprzed dekady a już widać światełko w tunelu.

 • cms stały bywalec
  @ShinpuTokubetsu2.0.

  Dziwne bo wypowiedź była w kontekście ewentualnego odwołania Raw Air, kiedy były pierwsze głosy, że może zostać odwołany. A Ty podajesz informacje nie podając źródła

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Qrls

  Norwegia raz, że ma normalnych polityków, dwa ma łatwo bo ropa i gaz wspierają gospodarkę, czerpią z niej profity.
  No i Skandynawia nie jest skażona komunizmem

 • ShinpuTokubetsu2.0. bywalec
  @cms Informacje zza kulis

  Chłopcze, informacje o Szczyrku i braku możliwości większej liczby konkursów były przed całą imbą jak to mówisz dot. Raw Air. Wiem, że PZN zaczął działać w tej kwestii.

 • cms stały bywalec
  Zastępstwo za Raw Air

  To moje domysły ale najbardziej prawdopodobny scenariusz to w tej chwili
  13.03,14.03. zawody na Schattenbergschanze w Oberstdorfie - skocznia będzie przygotowana po MŚ, zawodnicy zostaną na miejscu.
  20.03, 21.03 zawody na Bloudkovej Velikance - Słoweńcy już wcześniej zgłaszali chęć przejęcia konkursów za Chiny. I zawodnicy zostaliby na miejscu do ostatniego weekendu na Letalnicy

  Jakoś nie wierzę, że uda się zorganizować konkursy w środku tygodnia w innych miejscowościach. Chyba, że będą to dwa konkursy w jeszcze jednej miejscowości np wtorek, środa w Ramsau. Bo na dwa pojedyncze nikomu nie będzie się opłacało przygotowywać skoczni

 • Arsendis doświadczony

  Smutno bardzo

 • cms stały bywalec
  @ShinpuTokubetsu2.0.

  Skąd te informacje? Jakim sposobem Szczyrk skoro wyraźnie zostało powiedziane, że Polska już żadnych konkursów nie przejmie? Bad Mitterndorf? To już wolałbym aby Niemcy przygotowali mamuta w Oberstdorfie. Co do Seefeld to jakoś niezbyt podobała mi się ta skocznia mimo, że była szczęśliwa dla nas. Jeśli już skreślono Kuopio to szkoda

 • Qrls weteran
  @MarcinBB

  Norwegia to inny świat, społecznie jest inna niż cała Europa. Zawsze tak było. Ważne jest też to że oni nie muszą martwić się o gospodarkę jak wszystkie inne kraje Europy bo ich dotyka to w bardzo słabym stopniu mimo iż mają jedne z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na świecie. Oni nie patrzą na to co inne kraje powiedzą bo mają to centralnie w 4 literach, robią co chcą i kiedy chcą. Nie robią zawodów to nie robią i nie ma wyjątków nikt tam z tego powodu nie upadnie, związek narciarski przetrwa, skocznie przetrwają a politycy dostaną dodatkowe punkty u społeczeństwa bo tam w przeciwieństwie do reszty Europy politycy są szanowani i to co powiedzą jest ważne. Sam jestem sceptyczny do tych obostrzeń i całego covidu, choroba jest ale reakcja jest przesadzona ale to nie zmienia faktu że Norwegowie zrobili to co uważali za słuszne i nie można na nich za to wieszać psów.

 • ShinpuTokubetsu2.0. bywalec
  Pierwsze informacje

  Są pierwsze informacje o możliwym zastępstwie za Raw Air. Z tego co już teraz wiemy - na pewno nie będą to Ałmaty, Kuopio oraz skocznie w Państwach spoza Europy.

  W rozmowach między przedstawicielami FIS pojawiają się przede wszystkim takie miejscowości jak: Szczyrk, Bad Mittendorf , Seefeld. Ponadto w grze są jak zawsze jeszcze Niemcy i powtórzenie zawodów na jakiejś skoczni u nich (np. Willingen) oraz konkurs na dużej skoczni w Planicy.

 • MarcinBB redaktor

  Czy jestem rozczarowany?
  Jestem.
  Norwegia jest jedynym krajem, w którym z powodu pandemii odwołano zawody Pucharu Świata w skokach.
  Owszem, nie odbyły się też w Chinach i w Japonii, ale tam nie ma zakazu przeprowadzania zawodów, tam zawody odwołano z powodu utrudnień związanych z kwarantanną, to jednak trochę co innego.
  Ale czy uważam, że ta decyzja jest głupia, paranoiczna, bezsensowna, przesadna?
  Nie.
  Dlaczego?
  Bo życie ludzkie jest ważniejsze od sportu.
  Raw Air odbędzie się za rok. I w kolejnych latach.
  Dlaczego nie będę krytykował decyzji norweskich władz?
  Bo to co robią Norwegowie, jest po prostu skuteczne. Nie wiem na ile przyczyniają się do tego przepisy odnośnie sportu, ale polityka kiwodowa jako całość jest po prostu skuteczna.
  Oto jak przedstawia się liczba zgonów kowidowych na mln mieszkańców w krajach, gdzie zawody się odbywały, oraz w Norwegii:
  Słowenia: 1776
  Szwajcaria: 1119
  Polska: 1069
  Austria: 904
  Niemcy: 768
  Rosja: 543
  Finlandia: 128
  a Norwegia - 109
  Finlandia była przez kibiców również bardzo mocno skrytykowana po tym, gdy wysłano na kwarantannę całą polską kadrę juniorską po tym, jak jeden zawodnik miał pozytywny wynik testu. Fińskie przepisy również zostały przez wielu uznane za przesadne, głupie, paranoiczne i idiotyczne.
  Jeśli chodzi o liczbę zakażeń, to Finlandia i Norwegia również znajdują się na DWÓCH OSTATNICH MIEJSCACH W EUROPIE.

 • TomekNS stały bywalec

  Norwegowie zawsze byli dziwni ale nie sądziłem że to takie pajace

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl