Raw Air 2021 odwołany!

 • 2021-02-11 19:14

Potwierdziły się najgorsze scenariusze dotyczące najbardziej intensywnego turnieju w skokach narciarskich. Tegoroczna edycja Raw Air nie dojdzie do skutku! Norweski Związek Narciarski poinformował o odwołaniu wszystkich zawodów Pucharu Świata w sportach narciarskich zaplanowanych na marzec.

W środowy wieczór władze Norweskiego Związku Narciarskiego opublikowały komunikat potwierdzający odwołanie wszystkich zawodów Pucharu Świata w sportach narciarskich zaplanowanych w najbliższych tygodniach.

"Z uwagi na ogłoszone dziś nowe obostrzenia rządowe nt. Covid-19, Norweski Związek Narciarski nie będzie w stanie zorganizować zawodów Pucharu Świata do końca obecnego sezonu. Powodem są restrykcje dotyczące podróży oraz organizacji zawodów", czytamy w komunikacie.

Tym samym do skutku nie dojdą marcowe konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn i kobiet w Oslo, Lillehammer, Trondheim oraz Vikersund, rozgrywane w ramach turnieju Raw Air. Odwołany został także PŚ w biegach narciarskich w Oslo i Lillehammer, PŚ w kombinacji norweskiej w Oslo oraz PŚ w narciarstwie alpejskim w Kvitfjell.

Decyzja władz rządowych spowodowała także odwołanie zawodów Pucharu Kontynentalnego w Renie, planowanych na 6-7 marca.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) w ciągu najbliższych kilkunastu dni ogłosi decyzję na temat potencjalnego zastępstwa w kalendarzu Pucharu Świata w terminach zwolnionych przez norweskie konkursy.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (54333) komentarze: (203)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • lukash88 początkujący
  no ta

  teraz każdy prześciga się w jakichś teoriach gdzie by to konkursów nie dało by się zorganizować, a tak naprawdę to zależy od zarządów związków w poszczególnych krajach i można tylko czekać na rozwój wydarzeń. Skoro każdy pisze i swoich koncepcjach napisze i ja. Najbardziej prawdopodobny jak dla mnie jest scenariusz alpejski ;) niedaleko siebie z znanych i doświadczonych w organizacji takich imprez są Predazzo, Villach, Ramsau i Planica (również skocznia duża). Było by bez dalekich przejazdów co dawało by możliwość zorganizować w krótkim czasie podobną ilość konkursów co w niedoszłym Raw Air

 • Kolos profesor
  @MarcinBB

  Przede wszystkim Norwegia i Finlandia to dość duże kraje o dość niskim zaludnieniu. Średnia gęstość zaludnienia Norwegii to 14 osób na km2 a Finlandii 16 osób. Dla porównania w Polsce to 123 osoby na km2. 8 razy więcej.

  Oczywiście do tego dochodzi wiele innych kwestii jak tryb życia, uwarunkowania społeczne, oczywiście też poziom restrykcji, i podejście do nich. Ale też chocby sposób raportowania o chorych i zgonach (kogo uwzględniają a kogo nie).

  Gdyby Norwegia miała tyle ludzi co Polska to pewnie żadne restrykcje by nie pomogły i liczba ofiar byłaby jak u nas.

  To wiele mówi, i qyj

 • zibiszew weteran
  @MarcinBB

  Bronisz czegoś co obronić się nie da. Nawet dyrektor PŚ używa słów których i my użyliśmy!" To szok "- Sandro Pertile

 • Masynfcb bywalec
  @Xenkus

  Pewnie Rosja bądź Turcja, w państwa "zachodu" nie wierzę bo w nich wszystko musi się kalkulować. A tacy rosjanie zrobią to choćby dla prężenia muskulow w stylu "inni pękają, a my damy radę!!"

 • Masynfcb bywalec
  @luki2662

  Są kraje typu Rosja, Kazachstan czy Turcja dla których rachunek ekonomiczny przegrywa z walką o prestiż. I tylko na takie państwa raczej liczyłbym w tym momencie. Austria, Finlandia, Szwecja (!), to mrzonki

 • sheef weteran
  I znowu bez RAW Air

  Ehh... Szkoda przeogromna (w poprzednim sezonie niedokończony, w tym w ogóle bez RA) ale niestety to było do przewidzenia - mówiło się o tym już od dłuższego czasu, do tego należy dołożyć decyzje rządu norweskiego i mamy po zabawie. Mam tylko nadzieję, że jakiś inny kraj/kraje będzie/będą zainteresowane przejęciem praw do tych konkursów bo na ten moment w kalendarzu robi się ogromna dziura.

 • Xenkus profesor
  @luki2662

  Pertille mówił, że kilka federacji jest zainteresowanych i jakoś bardziej wierzę jemu.

 • luki2662 stały bywalec

  Nie będzie żadnego zastępstwa za Raw air bo nie ma chętnych federacji do organizacji konkursów. Ktoś tu pisał o Polsce ale PZN sam ostatnio mówił że nie mają już kasy a te dzisiejsze zawody są jakby na rezerwie. Co do innych federacji. To ani Finlandia ani Austria nie wyrażają póki co zainteresowania przejęciem tych konkursów.

 • Masynfcb bywalec
  @MarcinBB

  Osiągają sukces, ale jakim kosztem? Całe życie kulturalne (w tym sport) zabite. Ile tak można żyć? Poza tym, to dosyć cyniczne zasłaniać się zdrowiem własnych obywateli a jednocześnie bez skrępowania jeździć po świecie na zawody do innych państw i jakoś życiem tamtych obywateli się nie przejmować. Albo jesteśmy solidarni w pewnych sprawach albo siedzimy twardo na tyłkach w domu i chronimy przed wirusem.

 • MarcinBB redaktor

  " bo ich dotyka to w bardzo słabym stopniu mimo iż mają jedne z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na świecie"
  Jeśli pisząc "to" miałeś na myśli pandemię, to przecież to chyba oczywiste, że właśnie DLATEGO ich to dotyka w bardzo słabym stopniu, ponieważ mają jedne z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na świecie.
  Jeśli ekonomię - to faktycznie spadek PKB o 3,5 % to żadna tragedia.
  Tym bardziej opowieści o tym jak to pandemia zamorduje gospodarkę, można między bajki włożyć. Koronakryzys póki co jest nie jest większy od kryzysu sprzed dekady a już widać światełko w tunelu.

 • cms stały bywalec
  @ShinpuTokubetsu2.0.

  Dziwne bo wypowiedź była w kontekście ewentualnego odwołania Raw Air, kiedy były pierwsze głosy, że może zostać odwołany. A Ty podajesz informacje nie podając źródła

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Qrls

  Norwegia raz, że ma normalnych polityków, dwa ma łatwo bo ropa i gaz wspierają gospodarkę, czerpią z niej profity.
  No i Skandynawia nie jest skażona komunizmem

 • ShinpuTokubetsu2.0. początkujący
  @cms Informacje zza kulis

  Chłopcze, informacje o Szczyrku i braku możliwości większej liczby konkursów były przed całą imbą jak to mówisz dot. Raw Air. Wiem, że PZN zaczął działać w tej kwestii.

 • cms stały bywalec
  Zastępstwo za Raw Air

  To moje domysły ale najbardziej prawdopodobny scenariusz to w tej chwili
  13.03,14.03. zawody na Schattenbergschanze w Oberstdorfie - skocznia będzie przygotowana po MŚ, zawodnicy zostaną na miejscu.
  20.03, 21.03 zawody na Bloudkovej Velikance - Słoweńcy już wcześniej zgłaszali chęć przejęcia konkursów za Chiny. I zawodnicy zostaliby na miejscu do ostatniego weekendu na Letalnicy

  Jakoś nie wierzę, że uda się zorganizować konkursy w środku tygodnia w innych miejscowościach. Chyba, że będą to dwa konkursy w jeszcze jednej miejscowości np wtorek, środa w Ramsau. Bo na dwa pojedyncze nikomu nie będzie się opłacało przygotowywać skoczni

 • Arsendis doświadczony

  Smutno bardzo

 • cms stały bywalec
  @ShinpuTokubetsu2.0.

  Skąd te informacje? Jakim sposobem Szczyrk skoro wyraźnie zostało powiedziane, że Polska już żadnych konkursów nie przejmie? Bad Mitterndorf? To już wolałbym aby Niemcy przygotowali mamuta w Oberstdorfie. Co do Seefeld to jakoś niezbyt podobała mi się ta skocznia mimo, że była szczęśliwa dla nas. Jeśli już skreślono Kuopio to szkoda

 • Qrls weteran
  @MarcinBB

  Norwegia to inny świat, społecznie jest inna niż cała Europa. Zawsze tak było. Ważne jest też to że oni nie muszą martwić się o gospodarkę jak wszystkie inne kraje Europy bo ich dotyka to w bardzo słabym stopniu mimo iż mają jedne z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na świecie. Oni nie patrzą na to co inne kraje powiedzą bo mają to centralnie w 4 literach, robią co chcą i kiedy chcą. Nie robią zawodów to nie robią i nie ma wyjątków nikt tam z tego powodu nie upadnie, związek narciarski przetrwa, skocznie przetrwają a politycy dostaną dodatkowe punkty u społeczeństwa bo tam w przeciwieństwie do reszty Europy politycy są szanowani i to co powiedzą jest ważne. Sam jestem sceptyczny do tych obostrzeń i całego covidu, choroba jest ale reakcja jest przesadzona ale to nie zmienia faktu że Norwegowie zrobili to co uważali za słuszne i nie można na nich za to wieszać psów.

 • ShinpuTokubetsu2.0. początkujący
  Pierwsze informacje

  Są pierwsze informacje o możliwym zastępstwie za Raw Air. Z tego co już teraz wiemy - na pewno nie będą to Ałmaty, Kuopio oraz skocznie w Państwach spoza Europy.

  W rozmowach między przedstawicielami FIS pojawiają się przede wszystkim takie miejscowości jak: Szczyrk, Bad Mittendorf , Seefeld. Ponadto w grze są jak zawsze jeszcze Niemcy i powtórzenie zawodów na jakiejś skoczni u nich (np. Willingen) oraz konkurs na dużej skoczni w Planicy.

 • MarcinBB redaktor

  Czy jestem rozczarowany?
  Jestem.
  Norwegia jest jedynym krajem, w którym z powodu pandemii odwołano zawody Pucharu Świata w skokach.
  Owszem, nie odbyły się też w Chinach i w Japonii, ale tam nie ma zakazu przeprowadzania zawodów, tam zawody odwołano z powodu utrudnień związanych z kwarantanną, to jednak trochę co innego.
  Ale czy uważam, że ta decyzja jest głupia, paranoiczna, bezsensowna, przesadna?
  Nie.
  Dlaczego?
  Bo życie ludzkie jest ważniejsze od sportu.
  Raw Air odbędzie się za rok. I w kolejnych latach.
  Dlaczego nie będę krytykował decyzji norweskich władz?
  Bo to co robią Norwegowie, jest po prostu skuteczne. Nie wiem na ile przyczyniają się do tego przepisy odnośnie sportu, ale polityka kiwodowa jako całość jest po prostu skuteczna.
  Oto jak przedstawia się liczba zgonów kowidowych na mln mieszkańców w krajach, gdzie zawody się odbywały, oraz w Norwegii:
  Słowenia: 1776
  Szwajcaria: 1119
  Polska: 1069
  Austria: 904
  Niemcy: 768
  Rosja: 543
  Finlandia: 128
  a Norwegia - 109
  Finlandia była przez kibiców również bardzo mocno skrytykowana po tym, gdy wysłano na kwarantannę całą polską kadrę juniorską po tym, jak jeden zawodnik miał pozytywny wynik testu. Fińskie przepisy również zostały przez wielu uznane za przesadne, głupie, paranoiczne i idiotyczne.
  Jeśli chodzi o liczbę zakażeń, to Finlandia i Norwegia również znajdują się na DWÓCH OSTATNICH MIEJSCACH W EUROPIE.

 • TomekNS stały bywalec

  Norwegowie zawsze byli dziwni ale nie sądziłem że to takie pajace

 • mjKeszely początkujący

  Jeżeli nie znajdzie się zastępstwo to Granerud potrzebuje tylko jednego 2. miejsca i może jechać na Karaiby. Ewentualnie dwa miejsca w pierwszej 6.

 • Marco Gaccio doświadczony

  Ciekawe jak słabo znów wypadnie tu Stoch.

  Pewnie będzie mial problemy jak wszędzie. A Granerud udowodni że jest najlepszy.

  Lepiej żeby tutaj nie wygrał. Ale obawiam się że jutro lub w niedzielę może to się zmienić

 • Robert Johansson252 profesor

  1 Yevhen Marusiak Ukraina
  2 Sergey Tkachenko Kazachstan
  3 Denis Kornilov Rosja
  4 Vitaliy Kalinichenko Ukraina
  5 Ulrich Wohlgenannt Austria
  6 Sabirzhan Muminov Kazachstan
  7 Kevin Maltsev Estonia
  8 Decker Dean USA
  9 Tomasz Pilch Polska
  10 Alex Insam Włochy
  11 Stefan Hula Polska
  12 Vladimir Zografski Bułgaria
  13 Thomas Aasen Markeng Norwegia
  14 Maciej Kot Polska
  15 Daiki Ito Japonia
  16 Timi Zajc Słowenia
  17 Tilen Bartol Słowenia
  18 Naoki Nakamura Japonia
  19 Simon Ammann Szwajcaria
  20 Paweł Wąsek Polska
  21 Jan Hoerl Austria
  22 Evgeniy Klimov Rosja
  23 Domen Prevc Słowenia
  24 Aleksander Zniszczoł Polska
  25 Thomas Lackner Austria
  26 Mikhail Nazarov Rosja
  27 Constantin Schmid Niemcy
  28 Mackenzie Boyd-Clowes Kanada
  29 Klemens Murańka Polska
  30 Severin Freund Niemcy
  31 Ziga Jelar Słowenia
  32 Jakub Wolny Polska
  33 Gregor Deschwanden Szwajcaria
  34 Martin Hamann Niemcy
  35 Philipp Aschenwald Austria
  36 Johann Andre Forfang Norwegia
  37 Michael Hayboeck Austria
  38 Keiichi Sato Japonia
  39 Stefan Kraft Austria
  40 Bor Pavlovcic Słowenia
  41 Andrzej Stękała Polska
  42 Pius Paschke Niemcy
  43 Daniel Huber Austria
  44 Daniel Andre Tande Norwegia
  45 Ryoyu Kobayashi Japonia
  46 Yukiya Sato Japonia
  47 Marius Lindvik Norwegia
  48 Karl Geiger Niemcy
  49 Anze Lanisek Słowenia
  50 Dawid Kubacki Polska
  51 Robert Johansson Norwegia
  52 Piotr Żyła Polska
  53 Kamil Stoch Polska
  54 Markus Eisenbichler Niemcy
  55 Halvor Egner Granerud Norwegia

 • KrzyK_ stały bywalec

  Jestem bardzo ciekawy skoków Deckera Deana w Zakopanem, ostatnio był na podium podczas PK w Willingen, może znów sprawi jakąś niespodziankę i awansuje do drugiej serii?

 • Robert Johansson252 profesor
  @Robert Johansson252 Nie ma

  Pepików

 • Robert Johansson252 profesor
  @Xenkus Już się skończyła

  55 zawodników jest

 • Xenkus profesor
  @Robert Johansson252

  Nie tak zaraz. Odprawa się nawet jeszcze nie zaczęła. :D

 • firefly weteran

  Wielka szkoda, bardzo lubię Raw Air. Przez tydzień codziennie skoki i to nie takie o pietruszkę (czyt. o to, których 3 zawodników odpadnie w kwalach), ale liczące się do klasyfikacji generalnej. Ten turniej, mimo, że dość nowy, ma swój klimat.

 • Robert Johansson252 profesor
  @TimonGames2002 Jak będzie lista to napiszę moje typy kto odpadnie

  Choć może jakiś Horl dostanie dsq

 • TimonGames2002 bywalec
  @Robert Johansson252

  Szkoda, byłyby emocje jak by było co najmniej 60 a tak to to wiadomo kto odpadnie
  Kazachowie
  Sokuo jak pojechał
  Czesi
  Hula i ja daje że kot

 • Robert Johansson252 profesor
  @TimonGames2002 Prawdopodobnie

  56-57 zawodników będzie

 • TimonGames2002 bywalec
  @Robert Johansson252

  Ok czekamy

 • Robert Johansson252 profesor
  @TimonGames2002

  Zaraz się skończy odprawa i będzie lista

 • Robert Johansson252 profesor
  @Qrls No według niektórych proroków w Klingenthal miał być w życiowej formie

  Jest mocny, ale nie tak jak dwa, trzy lata temu. Mimo wszystko myślę, że na Raw Air byłby faktycznie bardzo mocny

 • TimonGames2002 bywalec

  Gdzie lista startowa

 • Qrls weteran
  @Robert Johansson252

  Jochanson już dawno miał wyprzedzić Stocha i Eisenbichlera według proroków tutaj, wątpię by to miało miejsce nawet jak by Raw się odbył.

 • Robert Johansson252 profesor
  @Seba Aka Krzychu No, dla Johanssona, Stocha, Tandego - oni sobie tam naprawdę dobrze radzili

  Oby znaleźli jakieś dobre zastępstwo.

  Gdyby zostało Raw Air, to Johansson mógłby wyprzedzić Stocha i Bichlera w generalce

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Robert Johansson252

  Dokładnie, skocznie z Raw Air są bardzo fajne, szczególnie Vikersund. Dla takiego Johanssona też duża strata, on na tych skoczniach skakał bardzo dobrze.

 • Robert Johansson252 profesor
  Słabo

  Bo skocznie z Raw Air to jedne z moich ulubionych - Holmelkollen, Vikersund, Trondheim... Lilehammer też spoko, ale sporo zawodników tam klepie bulę jak w Sapporo

 • Domiminika07 początkujący

  Skoków narciarskich mężczyzn to nie zaboli, chyba że Norwegów, bo to w ich kraju, ale znajdą się co najmniej dwa konkursy zastępcze. Gorzej ze skokami kobiet, u nich jak zwykle nikt nie będzie chciał organizować i w ten sposób im połowa sezonu przepadnie.

 • Cypek! weteran

  Wygląda na to, że w Norwegii jeszcze większa jest propaganda koronawirusowa niż u nas. Naprawdę kompletnie niezrozumiała decyzja.

 • Qrls weteran
  @luki2662

  Wszystko by się zgadzało gdyby nie jeden szczegół. Mówimy o Norwegii tam po pierwsze nie ucierpią w ogóle z racji tego że coś się nie odbędzie, po drugie nie patrzą raczej na takie rzeczy przez pryzmat "co inni powiedzą" bo patrzą na swoje podwórko a tam nikt złego słowa nie powie na taką decyzję. A ani skoki ani żadna dyscyplina na tym nie ucierpi w Norwegii. Cierpienie to widzę tu na forum bo jak Norwedzy mogą robić sobie co chcą a nie to co my chcemy :D

 • Xenkus profesor
  @Lans

  Granerud z PŚ tak, ale Eisenbichler tego pewnego 2 miejsca nie ma absolutnie.

 • Lans weteran
  -

  Sam turniej niewiele mnie interesuje, w Pucharze Świata też już w zasadzie wszystko rozstrzygnięte - Granerud z PŚ, Eisenbichler z drugim miejscem, więc w sumie czy dołożą kolejne konkursy czy nie to nie robi większej różnicy.

 • ShinpuTokubetsu2.0. początkujący
  Propozycja fachowca

  Proponuje: Szczyrk, Czajkowski, Ałmaty, Kuopio, Bad Mittendorf

 • bart.08@wp.pl początkujący
  @maksymilianpielka@wp.pl

  tak szcyrk

 • nicoz weteran

  PŚ w Zakopanem 16 komentarzy, PŚ w Norwegii 156 komentarzy. Tak to jest jak rządy wsadzają kij w mrowisko.

 • RubenBlanco początkujący

  Mądra decyzja Norwegii. Pokazuje, że sportowcy nie są "świętymi krowami". Skoro nie spełniają wymogów nielicznych wyjątków, w ramach których można wjechać do Norwegii, to nie nagina się prawa. Brawo!

 • .....sieanieskoczy doświadczony

  Organizacja zawodów w Szczyrku nie byłaby chyba aż tak kosztowna, a zainteresowanie widzów przed TV całkiem spore.
  Śnieg jest (widziałem u Wiktora Pękali na YT), infrastruktura chyba też skoro dało się zorganizować tam 10 lat temu LGP.
  Jest domek na górze skoczni, oświetlenie, a i skakać dalej niż 105 metrów można bezproblemowo, więc dla nielubiących normalnych skoczni nie będzie to drugi Rasnov. A dla lubiących kolejne urozmaicenie po Rumunii.

 • maksymilianpielka@wp.pl początkujący
  Zastępstwa

  No to będzie szukanie na gwałt zastępstwa może bad mittendorf, pzn mógłby zaproponować Szczyrk , Rosja Czajkowskiego, a może powrót Kuopio

 • Pavel profesor

  Odwołali nie dlatego, że się boją zakażeń ze strony osób związanych z PŚ, ale dlatego, aby nie robić wyjątków w obostrzeniach i wszystkich traktować równo. Ich święte prawo, u nas jak wiemy, są osoby które śmiało mogą wchodzić na cmentarz jak cmentarze są zamknięte, jeździć po hotelach jak hotele są zamknięte, śmigać po stokach jak stoki są zamknięte czy organizować "imprezy urodzinowe jak tychże organizować nie można, a to wszystko w "majestacie prawa". Tam widocznie mają inne podejście :) Co do ewentualnych strat, Norwegia ma olbrzymie rezerwy finansowe i zapewne część z nich pokryje.

 • 16snake69 początkujący
  Kadra Norwegii

  To może i swoich zawodników wycofają z pozostałych konkursów PŚ i MŚ ?😁

 • Oreo weteran

  szkoda. mam nadzieję, że znajdą jakieś zastępstwa

 • luki2662 stały bywalec

  Czytam komentarze i się zastanawiam czy dobrze czytam. Niektórzy bronią odwołania turnieju. A ja zadam proste pytanie. Czy gdyby odwołali TCS który moim zdaniem jest bardziej prestiżowym turniejem ile osób tutaj by psioczylo? Dla mnie decyzja Norwegów jest jednoznaczna skoki i inne dyscypliny w Norwegii kaput. Kryzys finansowy to dopiero będzie bo brak konkursu to brak kasy od sponsorów a ten turniej miał być lepszy od TCS. Brak kasy może spowodować np zwolnieniem trenera kadry. Co dodawania konkursu w Rumunii to nie ma już na to szansy. Te dwa weekendy po prostu będą puste.

 • Dama_Karmelowa weteran

  Swoją drogą to chyba dobrze świadczy o tym turnieju, że odbyły się zaledwie trzy edycje, a teraz gdy ma go zabraknąć tyle osób żałuje i ma poczucie, że ten sezon będzie niepełny. Ja do nich należę. Polubiłam ten klimat, bieganie z uczelni na złamanie karku żeby zdążyć na skoki w środku tygodnia, to że właściwie nic do końca nie wiadomo, bo mamut.
  Swoją drogą mignęła mi tu teoria o niechęci wydania pieniędzy na organizację. A ja czytałam wypowiedź Stoeckla, że właśnie to że turniej się nie odbędzie ma potencjał na wygenerowanie strat finansowych.
  Szkoda tylko, że FIS wcześniej się nie zabezpieczył na taką ewentualność, ale przygotowanie FISu do covidowej rzeczywistości ogólnie było raczej żadne. I tak szczerze jestem w szoku, że do tej pory ten sezon odbywa się bez większych komplikacji epidemiologicznych.

 • kuzynn początkujący
  @Zatruta Strzała

  No tak, bo cała Norwegia żyje tylko skokami, ludzie ogarnijcie się. Organizatorzy robią co mogą, są elastyczni i starają się załatwić wszystko jak najlepiej, a to że rząd z różnych względów postanawia zamknąć granice to jest zupełnie inna sprawa. Widać przynajmniej po nich, że są gotowi podejmować szybkie decyzje, dopóki jest okazja.

  Naprawdę te komentarze są żałosne, i to jeszcze komentarze od ludzi, którzy żyją w kraju, w którym rząd sam nie stosuje się do swoich zasad i wytycznych ustalonych tydzień, miesiąc czy dwa temu. Już się nie ośmieszajcie...

 • Zatruta Strzała początkujący
  @Kolos

  To jest właśnie dziwne i zaskakujące, że przed chwilą jeszcze dokładali konkursy dla kobiet, a dzisiaj wszystko odwołują. Czyżby tamtejszy związek nie konsultował się z rządem w sprawie wprowadzenia restrykcji? Tak wiele osób narzeka, że to u nas w państwie jest bałagan, a być może tam jest jeszcze większy...

 • zibiszew weteran

  Cztery razy na tydzień sprawdzani skoczkowie są zagrożeniem w rozsyłaniu wirusa ?Dla mnie to chore Czysta Paranoja! Ale co tam, przecież sie nie znam. Taki zaściankowiec jak ja nigdy nie zrozumie tych północnych oświeconych lewaków.

 • Oczy Aignera profesor
  Ważne pytanie

  Czy organizatorzy zawodów w Planicy mogą przenieść je na wcześniejszy tydzień?

 • Kolos profesor

  A do PŚ kobiet jeszcze kilka dni temu dopychali dodatkowe zawody w ramach Raw Air, chociaż szansa ich rozegrania była niewielka...

  Mi najbardziej szkoda odwołanych lotów w Vikersund już drugi rok z rzędu.

  Oby w zamian były inne loty w kalendarzu (choć tu w grę wchodzi chyba tylko Oberstdorf na zastępstwo).

 • Kolos profesor
  @KrzyK_

  Rok temu był większy strach bo nie by) o wiadomo co z tego wyniknie ani jak się zachować i jak leczyć COVID. Po za tym epidemią na większą skalę w Europie wybuchła dopiero początkiem marca.

  Koronowirusa to poważna sprawa której nie można bagatelizować i w sumie się nie dziwię Norwegom, z drugiej strony skoro wszystkie inne konkursy PŚ i nie tylko w skokach się mogły odbyć, to mogło i Raw Air.

  Ale Norwedzy są konsekwentni i nie robią wyjątku dla sportu w swoich restrykcjach.

 • TimonGames2002 bywalec

  Dobrze ze będą szukać zastępcy

 • Joker bywalec
  @wiatrhula111

  Uzylem epitetu, bo komentujacy prezencje premier Norwegii na to zasluzyli, a moderacja w tej dyskusji chyba spi - generalnie staram sie wszedzie trzymac poziom wypowiedzi i takze nikogo z wymienionych przez Ciebie polskich oficjeli nie nazwalbym "maszkara", bo wszyscy ludzie zasluguja na minimum szacunku.

  ---------- moderacja -----------
  Śpi czy nie śpi – dziwna to metoda zwracania na to uwagi. Na przyszłość radzę jednak stosować inne. Pozdrawiam.
  -------------------------------------

 • wiatrhula111 weteran

  Boję się, że turniej może tego nie przetrwać, w dodatku teraz przyjdzie remont skoczni w Trondheim, marnie to wygląd, a szkoda bo super się to oglądało.

 • wiatrhula111 weteran
  @Joker

  Najpierw kogoś pouczasz, a potem sam piszesz o polaczkach, czy aż tak ciężko jest nie być hipokrytą?

 • cms stały bywalec
  Rasnov

  Ciekawe czy jest jeszcze szansa na dodanie jednego konkursu indywidualnego mężczyzn w Rasnovie skoro kobiety mają dodatkowy konkurs. Cały ten wyjazd do Rumunii zyskałby jeszcze większy sens. Tylko w Rasnovie to na razie myślą czy wogóle uda im się zorganizować zawody

 • Joker bywalec
  @Kubalant

  Fakt - jeden jedyny czas w tym sezonie (krotki, bo w sumie z pierwszym T-N to tylko cztery konkursy w caigu 10 dni), kiedy to mysmy miazdzyli. Racja - taki czas byl. Wiec teraz bedziemy zyli tym maksymalnie dlugo, niczym slynnym remisem na Wembley w 1973 w pilce noznej. Rowniez typowo polskie, czyli nasze...

 • cms stały bywalec
  Trondheim

  Odwołanie tegorocznego Raw Air oznacza, że nie zobaczymy już zawodów PŚ na obecnej skoczni w Trondheim, która miała swój klimat mimo niedogodności jak np brak windy. Obecne skocznie mają zostać zburzone i powstaną nowe na MŚ 2025 roku. W przyszłym sezonie nawet nie jest planowany konkurs w Trondheim

 • cuba libre bywalec
  @Cinu

  Ja w demokrację nie wierzę ale wg teorii sami wybrali ten rząd to niech ponoszą konsekwencje. Pozatym ten sam rząd parę tygodni temu dał taryfę ulgową dla skoczków odnośnie kwarantanny.

 • Kubalant stały bywalec
  @Joker

  Już się zapomniało jak nasi skakali na TCS ?

 • Adrian AZ doświadczony
  @Mati2121

  Będzie PŚ kilka dni przed MŚwL.

 • kamilgadomski91@interia.pl początkujący
  @Mati2121 Djd

  Wstępnie w kalendarzu na przyszły sezon jest zaplanowany jeden konkurs indywidualny PŚ w Vikersund we wtorek.I w tym samym tygodniu od czwartku do niedzieli miałyby się odbyć Mistrzostwa w Lotach.

 • cms stały bywalec

  Czyli najpoważniejsi kandydaci jeśli już to:
  Czajkowskij
  Planica na Bloudkowej Velikance
  Oberstdorf na Schattenbergschanze (z racji przygotowania skoczni na MŚ)
  Mniej prawdopodobne:
  Kuopio
  Falun
  Ramsau
  Predazzo

 • Realpany100 stały bywalec

  Może jakiś weekend na skoczni normalnej ? Może powrót do Villach ?

 • Joker bywalec

  Droga Redakcjo, wiele mozna tolerowac typowo polskiej mentalnosci w ponizszych wycieczkach w strone Norwegow po tej decyzji, ale parszywe komentarze pod katem premier tego kraju, niezaleznie jak by wygladala, powinniscie moim zdaniem z obowiazku usuwac i takich komentatorow banowac (macie to chyba nawet w Regulaminie). A do calego grona ponizszych, typowo polaczkowskich frustratow - spojrzcie na dobre strony tej decyzji, na przyklad taka, ze po odwolaniu az szesciu turniejow na norweskiej ziemi polscy skoczkowie unikna jeszcze wiekszego wp...olu ze strony kapitalnych w tej edycji PS Norwegow (i to nie tylko Granerud !), ktorym nasza jakze sympatyczna ekipa moze w biezacym sezonie co najwyzej (nomen-omen...) "skoczyc". I prosze nie pytac mnie, gdzie mozemy im "skoczyc"...

  ---------- moderacja ----------
  Stosowny fragment tej wycieczki w stronę premier Norwegii poszedł do kosza, ale z "polaczkowskim" też szczytów kultury nie osiągnąłeś, więc też radzę powściągnąć konie.
  -----------------------------------

 • KrzyK_ stały bywalec
  @cms

  Nie można porównywać sezonu obecnego do sezonu poprzedniego. W poprzednim sezonie do końca lutego nie było żadnej korona paniki, kibice mogli być pod skocznią, zawody odbywały się normalnie, bo wtedy przeciętny Europejczyk nie wiedział, co to jest korona(ś)wirus. Bardzo wątpię w to, że Finowie zastąpiliby nawet jeden weekend. Prędzej Czajkowskij, tam są nawet spore szanse na rozegranie konkursów.

 • cms stały bywalec
  Kuopio

  Ja bym chciał zobaczyć może Kuopio w weekend 20-21 marca? Finowie w minionym sezonie zgłaszali chęć organizacji zamiast Iron Mountain, ostatecznie ten weekend przyznano Rasnovovi. Dla nich może być to niepowtarzalna szansa, żeby powrócić do kalendarza PŚ. Tylko pytanie czy w tym sezonie bedą chcieli? I co dalej? Dodatkowy weekend w Obestdorfie na Schattenbergschanze tydzień po mistrzostwach? Skocznia będzie przygotowana, Niemcy chyba wyrażają chęć przejęcia zawodów ale mamuta wątpie czy będą przygotowywać. Z drugiej strony PŚ w lotach bardzo ubogi

 • Shinosuke początkujący
  @kwak11234@wp.pl

  Czlowieku, z ktorej planety sie urwales? Sapporo 1 raz jest odwolane od miesiecy, a ty chcesz tam zawody. Nie wiedziales o tym?

 • Karpp weteran

  Może uda się jeszcze jeden weekend po MŚ w Niemczech załatwić z 3 konkursami
  Później przyspieszyć Planice i rozegrać tam 3 indywidualne konkursy plus tradycyjnie drużynówke. I wyjdzie tyle ile miało być.

  Ps. A może dodatkowy w Rasnovie skoro Rumunii tak się napracują przy doprowadzeniu skoczni do ładu. Szkoda byłoby nie wykorzystać tej pracy

 • olokolo początkujący

  Korona Panika pandemio psychoza
  ps. ostatnio tak napisałem i usuneli komentarz pewnie teraz też usuną

  ---------- moderacja ----------
  Nie usunę, bo nie będę robił z Ciebie "męczennika". Ale pewnie napisałeś to pod tekstem, który z koronawirusem nie miał nic wspólnego. Miłego wieczoru.
  ------------------------------------

 • Suave bywalec
  @Adrian AZ

  To był żart. A nawet sarkazm. Wyśmiewający te dywagacje tutaj. To, czy jakikolwiek konkurs odbędzie się w zastępstwie za Raw Air, zależy od władz FIS, władz związków narciarskich danego kraju, jak i władz lokalnych. Oczywiście dochodzą jeszcze finanse. Poczekajmy więc na oficjalne wiadomości.

 • Suave bywalec
  @Mucha125

  To by͟ł͟ żart...

 • Mati2121 bywalec
  @King

  W 2022 r. raczej też nie będzie PŚ, bo wtedy się odbędą mistrzostwa świata w lotach

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @grzmiwuj

  I ciach, nagle Mozambik wychodzi z propozycją do Fisu, że mają skocznie, i to dużą w sam raz na PŚ. Tylko, że to będzie igelit, bo w tej strefie klimatycznej - trudno o śnieg.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Marco Gaccio

  Nie TVP by puściło, tylko to cała plątanina praw i koncesji...

 • Adrian AZ doświadczony
  @Marco Gaccio

  No nie trudno, bo obecnie bez kibiców na trybunach prawa telewizyjne to główne źródło zarobków organizatorów PŚ.

 • Adrian AZ doświadczony
  @Suave

  Jedyna skocznia w Czechach, gdzie dałoby się zorganizować PŚ to skocznia normalna we Frenštacie. Szanse No to, że Czesi wezmą dodatkowe konkursy jest takie same jak No to, że Granerud nie zdobędzie w tym sezonie KK.

 • Mucha125 weteran
  @Tomek88

  Minister sportu chciał organizować ale premier zdecydowała inaczej (ciekawe czy związek narciarski tam to wytrzyma czy padnie)

 • grzmiwuj doświadczony
  @Suave

  Równie dobrze można napisać do Mozambiku. Efekt podobny :) Tak poważnie, to średnio widzę chętnych na organizację czegokolwiek. Chyba tylko ta Bloudkova Velikanka, ale to też ze sporym znakiem zapytania (finanse).

 • Mucha125 weteran
  @Suave

  Fajny żart mają skakać w powietrzu czy jak? Skocznie w Czechach są w opłakanym stanie i pieniędzy nawet nie mają na trenera to co dopiero jakikolwiek konkurs

 • Suave bywalec

  A może cały turniej przenieść do Czech. Piszcie do Doležala - może ma tam jakieś znajomości.

 • Marco Gaccio doświadczony

  Może gdyby ta decyzja była szybciej to daliby radę zrobić konkurs w piątek tutaj.

  A jak nie to niech zrobią 3 konkurs w niedzielę rano. TVP by puściła a jak inne telewizje nie mogą to trudno.

 • Tomek88 weteran

  Jak dla mnie kompletnie absurdalna decyzja. Jesteśmy poza połową sezonu, wszystkie zawody oprócz odwołanych wcześniej konkursów w Azji się odbywają, w trakcie całego sezonu mieliśmy pojedyncze przypadki zakażeń wśród skoczków. Wszyscy są regularnie testowani, zawody odbywają się w reżimie sanitarnym.

  Inne kraje goszczące PŚ w tym sezonie nie miały problemu z przeprowadzaniem zawodów. Polska w listopadzie organizowała PŚ gdy mieliśmy przez cały miesiąc praktycznie codziennie po 20-25 tysięcy zakażeń. Wszystkie kolejne zawody się odbywały zgodnie z planem, oczywiśćie z zachowaniem środków ostrożności.

  A w Norwegii odwalono cyrk. Inaczej tego nazwać nie można. Skoko to sport nie kontaktowy, w dodatku na powietrzu. Te zawody można było na spokojnie rozegrać. Jeśli się tak bardzo bali, mogli wprowadzić jeszcze większe środki bezpieczeństwa. Odwołują Raw Air mając w ostatnim czasie pomiędzy 100-300 zakażeń dziennie. Niestety patrząc na premier Norwegii nie wydaje mi się, żeby miała ona jakiekolwiek styczności ze sportem. Jedyny plus całej sytuacji jest taki, że ogłoszono to dość wcześnie, więc być może FIS znajdzie jakieś zastępstwa.

 • Mucha125 weteran

  I znów nie ma mamuta Norweskiego dla niego cały sezon się czeka ....Polubiłem ten turniej a teraz znów go nie będzie nawet samego początku ....

 • W Punkt doświadczony

  Norwegowie zasłaniaja się, nie pierwszy rok, COVID-em, a chodzi im o to, że wpływów by nie mieli.
  Wyznawcy zasady: "za darmo nic, damo nie ma już nic".

 • kamilgadomski91@interia.pl początkujący

  Oberhof albo Schonach. Tam realnie mogą zastąpić.

 • georgos bywalec
  @Marco Gaccio

  Może rzeczywiście moja kibicowska wiara do końca w przebudzenie Stocha jest zbyt naiwna, ale każdemu wolno marzyć. Jestem tylko kibicem, a nadzieja umiera ostatnia...

 • kwak11234@wp.pl doświadczony

  Koniecznie Sapporo!
  Przecież tam co tydzień skaczą...
  Głupie kwarantanny...

  A jeżeli nie, a wiadomo że nie. To zróbmy TOUR po Finlandii.
  Znów Ruka ( 2 konkursy)
  Kuopio 1 konkurs i Lahti na zakończenie...

  Koniecznie Finlandia

 • King profesor

  No to czekają nas 3 lata przerwy od lotów na Vikersundbakken, bo ostatni raz w 2019 roku mieliśmy tam zawody.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Marco Gaccio

  Pewnie się skończy na tym, że nic nie będzie. Nie widzę chętnych

 • kamilgadomski91@interia.pl początkujący

  Czyli w Zakopanem Granerud zapewnia sobie Kryształową Kulę.

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec

  Może gdyby się tak Japończykom odwidziało i jednak Sapporo wróciło do kalendarza...ale to tylko moje marzenie - Sapporo to moja ulubiona stacja w PŚ.
  Ucieszyłbym się też, gdyby Finlandia w zastępstwie zorganizowała dwa konkursy. Może Kuopio ?
  Potencjalnie Szwajcarzy są najbogatszym krajem w PŚ? W każdym razie na tyle bogatą federacją, że mogliby zorganizować spokojnie dwa dodatkowe konkursy w Engelbergu.
  A Austria?
  Jak myślicie?

 • Marco Gaccio doświadczony
  @georgos

  A co dałby jeszcze jeden dodatkowy weekend w miejsce Raw Air w Polsce?

  I tak byłoby bez kibiców więc traci to sens. A Polacy u siebie to głównie tylko zawodzą. Koszty duże a sens mały.

 • Xander1 profesor

  Stało się to co było pewne od jakiegoś czasu że RA się nie odbędzie. Pytanie tylko czy jakieś zastępstwa uda się znaleźć. Będzie o to bardzo bardzo ciężko. Oczywiście wielu jest tu marzycieli i czego by tu nie widzieli jako zastępstwo. Ale trzeba sobie spojrzeć realnie nie łatwo będzie zastąpić aż tylu konkursow. W [***] mam te nudne drużynówki. Mam nadzieję że nikt nie wpadnie na pomysł by je na siłę nadrabiać. Ale tych czterech indywidualnych bardzo szkoda. Myślę że realny jest jeden dodatkowy konkurs w Planicy na mamucie. Może gdyby informacja była wcześniej to i Rasnov dostałby dodatkowy jeden konkurs. Myślę że realny jest jeden weekend żeby go zastąpić. A kto jako zastępstwo? W grę wchodzą Niemcy i Austria. Inni raczej nie będę ubiegać sie żeby Wydawać kasę na dodatkowe konkursy.

 • Xenkus profesor
  @georgos

  Przecież już mówili, że ze względów finansowych nie ma szans na 4 weekend w sezonie.

 • georgos bywalec

  Teraz czas na lobbowanie PZN-u, aby konkursy norweskie zastąpić Zakopanem lub Wisłą. Jak już wiemy ze styczniowych zawodów, Granerud nie radzi sobie z rozbiegiem Wielkiej Krokwi, co może być już ostatnią szansą Stocha na dogonienie Norwega. Warto pomyśleć w ten sposób i spróbować wywalczyć kolejne konkursy w Zakopanem, licząc, że Granerud nie nauczy się tej skoczni. PZN-ie, do dzieła!

 • bomos doświadczony

  Oby udało się znaleźć zastępstwo chociaż na jeden weekend, bo inaczej będzie bardzo biedna końcówka. Najlepiej by było oczywiście na dwa, ale mówiąc szczerze to ciężko wskazać kogokolwiek kto mógłby przejąć te konkursy. Co do Planicy mam wątpliwości, ewentualnie może doczepią jeden konkurs w czwartek. Inny mamut raczej odpada, może jakaś Finlandia albo Rosja.
  Ale w tym wszystkim dziwne jest to, że dopiero co zdążyli się pochwalić dodatkowymi konkursami kobiet by dzień później wszystko odwołać.

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Szkoda, bo bardzo lubię ten turniej. Mam nadzieję, że uda się znaleźć jakieś zastępstwo.

 • Cinu weteran
  @cuba libre

  To chyba nie wina tamtejszego związku narciarskiego, a rządu.

 • Wąski123 stały bywalec

  Najbardziej szkoda Vikersund. Już drugi rok nie będzie tam skoków...

 • gelsonek bywalec
  Tak na szybko

  A mi zastępstwo pachnie Finlandią... jakieś Kuopio albo znów Kuusamo...

 • bleyz01 bywalec
  @Bocian

  Robi się kur** z logiki. Kina otwarte do 50% pojemności sal, restauracje, siłownie już nie. Hipermarkety po 200 osób włazi każdy na sobie, wszyscy sobie żyjemy normlanie, ale pójść na narty na świeżym powietrzy już nie można. Świat stanął na głowie, z ludzi się robi po prostu idi.o,tó.w, a najgorsze jest to że ludzie wierzą. Śmieszne jest też to swoją drogą, że w niedziele umiera mniej osób, bawią mnie te wskaźniki. W tygodniu po 4-8 tyś zakażonych, umiera 300-400, w niedziele 2000 zakażonych umiera 100 osób. Swoją drogą śmieszne, Rasnov był blizej wykluczenia niż Raw Air się wydywało, a Rasnov jest, Rower odpada.

 • Bocian stały bywalec

  Ale jeszcze większą bekę, niż odwołanie rowera to mam z LM i LE w kopanej. Tam niemcy nie mogą anglików do siebie przyjąć, bo by się od nich zarazili świrusem, ale mogą jechać na Węgry zagrać z nimi mecz, bo na Węgrzech świrus już ich nie może zarazić. Tak samo hiszpanie mogą grać z anglikami w Chorwacji, bo u siebie by się zarazili, ale na Bałkanach już nie. I to jest dopiero prostytuowanie logiki. Rowerek to małe piwo przy tym.
  Także budźcie się ludzie, bo już jest naprawdę ciężko o głośniejszy dzwon absurdu.

  ---------- moderacja ----------
  Na przyszłość nazwy narodów wielką literą, OK?
  -----------------------------------

 • Bocian stały bywalec

  Decyzja zrozumiała, przecież trupy leżą na ulicach i nie ma ich komu sprzątać.
  Przecież to nie tak, że ludzie normalnie chodzą sobie do hipermarketu i robią zakupy z tysiącami innych ludzi pod jednym dachem, a rząd norweski odwołuje zawody dla garstki ludzi na świeżym powietrzu. Rozejrzyjcie się dookoła, to zrozumiecie co tu się robi z logiką.

 • grzmiwuj doświadczony
  @KrzyK_

  Nie jestem przekonany z tą Planicą. I nie wiem, czemu wszyscy uważają to za pewnik. Przecież organizacja PŚ to koszty. Spłukali się już w grudniu na MŚ w lotach bez kibiców. Teraz zorganizują finał PŚ, prawdopodobnie też bez kibiców. Braliby jeszcze oprócz tego jakieś konkursy? Wątpię, i tak bardzo dużo zrobili. Organizowali jeszcze do tego PŚ kobiet w Ljubnie.

 • Marco Gaccio doświadczony

  Zanim zaczniecie spamować jakimiś typami co mogłoby zastąpić to najpierw się dowiedzcie czy dany kraj jest w ogóle zainteresowany organizowaniem dodatkowych konkursów.
  Bo jak ktoś pisze o Kulm czy lotach w Oberstdorfie to tylko się można uśmiechnąć.

 • Shinosuke początkujący
  @kwak11234@wp.pl

  Kwaku napisz kogo zabraklo rok temu w Rasnovie? No slucham.
  Plus, kto odpuszczalby mozliwosc przetestowania małej skoczni przed Mś? Te zawody sa znacznie wazniejsze niz Zakopane.

 • Marco Gaccio doświadczony
  @ps1986

  Napisałem tylko że m.in Oslo byłoby dobrą szansą na wygranie. Stoch był tam blisko wygranej już ze 3 razy.
  Ale psuł zazwyczaj 2 serie.

 • Shinosuke początkujący
  @kibicfinów

  Nie ma takiej miejscowosci jak Zakopanym. Naprawde...

 • Shinosuke początkujący

  Shinosuke bywalec0
  W Norwegii tylko po to by odwolac, bo plandemisci tak postanowili z Raw Air.

  Pisalem wczoraj pod newsem o dodatkowych zawodach. Sprawdzilo sie. Prorok.

 • KrzyK_ stały bywalec

  Najbardziej prawdopodobne opcje ewentualnego zastąpienia konkursów w Oslo i Vikersund (nie liczę Lillehamer i Trondheim, ponieważ żadnego turnieju na wzór Raw Air nikt nie będzie robił, co najwyżej zastąpią właśnie dwa weekendy w Oslo i Vikersund):
  - Planica (Bloudkova velikanka) - według mnie druga najbardziej prawdopodobna opcja, tydzień przed lotami na Letalnicy
  - Planica (Letalnica) - według mnie najbardziej prawdopodobna opcja, możliwe, że nie zrobią dodatkowego weekendu, a np. w czwartek dołożą konkurs indywidualny
  - Czajkowskij - PK został przełożony z Niżnego do Czajkowskiego, PŚ Pań też ma się tam odbyć, to może PŚ?

 • Kubalant stały bywalec
  @cuba libre

  I Zakaz startów Norwegów w jakichkolwiek zawodach międzynarodowych

 • cuba libre bywalec

  Powini zostać ukarani finansowo przez fis. Prawie wszyscy dali radę zorganizować zawody pomimo lockdown tylko Norwegowie mają problem przy zaludnieniu 15 razy mniejszym niż Polska. Nie chcą ponieść kosztów i tyle na ten temat. Jaj mówię kara albo ban na 5 lat z organizacji czegokolwiek

 • Shinosuke początkujący

  Pisałem jako pierwszy, ze odwołane. Szukac? Spoczko. Plandemisci wszystko odwołują.

 • StochMistrz{29465894} profesor
  @Marco Gaccio

  Myślę że w tym sezonie Kamil,wygra jeszcze co najmniej raz gdyż jego forma od pierwszego konkursu we Willingen zwyżkuje i ma jeszcze spore rezerwy które za pewnie wykorzysta podczas MŚ w narciarstwie klasycznym w Obersdorfie.

 • PavloLS bywalec
  @ps1986

  2 razy w Trondheim

 • ps1986 stały bywalec
  @Marco Gaccio

  Ile razy Stoch do tej pory wygrał w Oslo, że tak na pewniaka mu to zaliczyłeś? Ile razy wygrał w Trondheim? XD

 • Mucha125 weteran
  @Sympatyczny_Wąsacz

  Ani Eruzmu ani Falun dlaczego brak zawodników krajowych a tego wymaga FIS Wszyscy nie mają prawa startu. Turniej Słoweński wydaje się być dobry. Rosyjski nie zbyt dużo latania

 • GOTS weteran

  I jeszcze jedno, wczoraj czytaliśmy na łamach skijumping w jednym z artykułów cytowaną wypowiedź przedstawiciela Norweskiego Związku Narciarskiego:
  " W środowy poranek władze Norweskiego Związku Narciarskiego poinformowały o organizacji dwóch dodatkowych konkursów indywidualnych pań w ramach turnieju Raw Air. Federacja otrzymała we wtorek potwierdzenie ze strony FIS."

  Czyli wczoraj rano nie wiedzieli, co planuje rząd? Ludu, kraik z 5.5 mln mieszkańców, a bałagan, żeby nie powiedzieć ostrzej, informacyjny gorszy niż u nas za czasów PRL.
  Wstyd i hańba. Aż sobie zguglałem premier Norwegii. [---]

  ---------- moderacja ----------
  Nie no, bez przesady. Ostrzeżenie za naruszenie dobrych obyczajów i pkt 2. Regulaminu
  ------------------------------------

 • ps1986 stały bywalec

  Niech ten pieprz*ny ogolnoswiatowy cyrk juz sie skonczy.

 • Maradona profesor
  @kibicfinów

  Jakby były jeszcze ze dwa dodatkowe weekendy w Zakopanem to może ktoś by dogonił Graneruda w PŚ :)

 • Maradona profesor
  @KacperM

  Moim zdaniem jedynie dodatkowy konkurs w Planicy wchodzi w grę. Niemcy i Austriacy na 90% nie będą chcieli organizować skoków na swoich mamutach.

 • Sympatyczny_Wąsacz bywalec
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Dlaczego niby nie ?

 • kibicfinów początkujący

  No to co, trzeci weekend w Zakopanym[***] XDD

 • Maradona profesor
  @gelsonek

  Jak czytam komentarze na tej stronie, to odnoszę wrażenie że to polscy kibice zawsze mają z czymś problem. Czy to w kwestiach sportowych czy pozasportowych. Nawet na twitterze już pojawiły się komentarze, że Norwegowie specjalnie odwołali Raw Air, bo Granerud jest liderem PŚ.

 • padu stały bywalec

  Predazzo jest przecież w przebudowie przed IO

 • Robert Johansson252 profesor
  Już parę osób pisze o Erzurum

  Skąd info, że Turcy mają możliwość zorganizowania zawodów?

 • kibicfinów początkujący

  Ci Norwegowie tchórzliwi jak Francuzi w czasie wojny, przy 168 zakażeniach dzisiaj w Norwegii odwołują RAW AIR. PATOLOGIA!!!

 • grzmiwuj doświadczony

  Bardzo szanuję poziom cywilizacyjnego rozwoju krajów skandynawskich, ale tą decyzją (i wieloma innymi związanymi z pandemią) Norwegowie pokazali, że są świrami. To jest kompletne odklejenie od rzeczywistości, którego nie potrafię zrozumieć. Nie wiem, może głupi jestem, ale nie potrafię. Przecież mówimy o PRZETESTOWANYCH sportowcach, skoszarowanych na tydzień w izolacji od otoczenia...

 • Eraktus początkujący

  Oby wjechała dodatkowa Planica

 • Marco Gaccio doświadczony

  Granerud ma szansę utrzymać poziom 50% wygranych w sezonie. 4 konkursy mniej powodują że musi wygrać 2 z 5 konkursów aby mieć 12/24 wygrane konkursy.

  Może sobie to zapewnić już w Zakopanem

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @Sympatyczny_Wąsacz

  Falun i Kuopio? Raczej nie. Tym bardziej Predazzo i Erzurum.

 • Sympatyczny_Wąsacz bywalec

  Moim zdaniem zobaczymy takie zastępstwa za Raw Air :
  1. Turniej Rosyjski ( Niżny Tagił - Czajkowskij )
  2. Turniej Słoweński ( Kranj - Planica )
  3. Turniej Skandynawski ( Falun - Kuopio - Ruka )
  4. Ewentualnie Erzurum czy Predazzo

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @kubson97865

  Wątpię by te obiekty zagościły w PŚ, już prędzej gdzieś w Austrii czy Niemczech

 • Marco Gaccio doświadczony

  No to czyli Stoch nie dogoni Nykanena w liczbie zwycięstw. Zabrali mu 3 dobre szanse Oslo,Lil,Tron

  Czas i tak minie a przecież Stoch już nie ma czasu aby mógł go jeszcze tracić.

  Jest bardzo duża szansa że w tym sezonie już nie wygra ani razu. Sezon może skończyć z 39 wygranymi i 3 w tym sezonie. Te 3 wcale szału nie zrobią jeśli popatrzeć że zdobył je w tydzień a potem długo nic.

 • Kubalant stały bywalec

  Za niedługo się okaże że Granerudowi zabranią startować i każą mu wrócić do kraju. Kryształowej kuli w takim razie nie ma całkowicie zapewnionej jeśli znajdą zastępstwo za Raw air

 • Adrian AZ doświadczony
  @KacperM

  Na 99% nie będzie Kulm, ani mamuta w Oberstdorfie. Nikomu nie będzie się opłacało przygotowywać na ostatnią chwilę mamuta na konkursy bez kibiców. Co najwyżej Planica koże wziąć dodatkowe konkursy, bo tam skocznia będzie gotowa.

 • AAKoch początkujący
  @Nikt_ważny

  Dokladnie ich panstwo ich zarzadzanie, ale dobrze ze dali znac miesiac wczesniej bo wtedy jest wieksza szansa na zastepstwo

 • Sweet doświadczony

  czyli Granerud jako zwyciezca praktycznie PŚ nie zrobi tournee po Norwegii. a przypomne ze w tym roku tylko skoki wyszly az na 25-28 marca weekend, wszystkie inne dysycypliny ktore jeszcze beda w marcu koncza 21 marca, wiec sie nie zdziwic jak Planice przeloza na 18-21.

 • GOTS weteran

  Kompletnie niezrozumiała decyzja, pokazująca kompletną ignorancję rządzących w Norwegii.

  Jesteśmy można powiedzieć praktycznie w 3/4 sezonu. Jak do tej pory bywały tylko i wyłącznie sporadycznie zakażenia wśród sportowców, czy też ludzi zaangażowanych w przeprowadzanie konkursów. Nie było żadnej masówki.
  Zawodnicy są regularnie testowani, poddawani obostrzeniom, podróżują i żyją w reżimie sanitarnym.

  Ponadto przecież zawody odbywają się bez publiczności, skoki to jest sport rozgrywany na wolnym powietrzu, bezkontaktowy, przecież gdyby się uprzeć można zorganizować w jeszcze większym reżimie niż wszystkie zawody dotychczas.

  Kolejno liczba zakażeń w Norwegii spada w styczniu mieli wartości oscylujące w około 500 - zakażeń dziennie, natomiast 10.02 to jest 209, a średnia za pierwszy tydzień lutego to 258 zakażeń.

  Kompletna szajba, dwa lata czekania na Vikersund i wielkie g..... Niech to wszystko trafi jasny szlag!

 • Marco Gaccio doświadczony

  Norwegia jest szurnięta. To najbardziej obs*any kraj w Europie.

  W marcu odwołali sezon przez nich. Teraz prawie odwołują bo na szczęście Słowenia jest normalnym krajem i tam się odbędą skoki.

 • Sweet doświadczony

  CO ZA SZOPKA! Norwedzy niezle jaja robia ale jaja.... Po 20 marca beda kibice na 100% wejdziemy na stadiony, a ci odwoluja juz teraz zawody na marzec nawet bez nich. Proszę panstwa nierząd norweski wygral wyscig o miano najlepszego z najlepszych w show rocznym 03.2020-03.2021! Maksymalnie co sie da zalatwic to po 2 weekendy, czyli Lillehammer czy Trondheim odpadna, wiec do konca zostaly 7 indywidualnych i 3 druzynowe meskie liczac z Zakopanem. Granerud z kula na Oberstdorf moze jechac... to samo w biathlonie, alpejskim, biegach, kombinacji... czyli po MŚ bardzo malo zawodow zostaje.

 • sebastian0112@wp.pl początkujący
  @KacperM

  to byłby dobry pomysł ale jest zbyt mało czasu żeby coś takiego zorganizować

 • Robert Johansson252 profesor
  Zastępstwa możliwe

  - Planica - albo zrobią dodatkowy weekend lotów, albo wykorzystają dużą skocznię
  - Czajkowskij - Ruscy tam dużo konkursów chcą robić, więc nie będzie problemów ze zorganizowaniem PŚ
  - Oberstdorf mamut - Niemcy w sumie daliby radę przygotować tą skocznię po mistrzostwach
  - Jakaś skocznia normalna np. w Austrii

 • gelsonek bywalec
  @Nikt_ważny

  Oni zawsze mają z czymś problem...a granerud jest tylko tego przykładem...

 • Robert Johansson252 profesor
  @pablito Skąd takie słuchy niby chodzą?

  Czy to fejk?

 • pablito doświadczony
  @kwak11234@wp.pl

  pożyjemy zobaczymy

 • KacperM stały bywalec

  Jestem pewny, że w zastępstwo za Vikersund wejdzie jakiś mamut.Bardzo prawdopodobne są skocznie w Kulm, Obersdorf(mamut) lub Planica

 • kwak11234@wp.pl doświadczony

  Wydaje mi się że będzie bez zastępstw.

  Zakopane to mały koniec PŚ, bo Rasnov to jest przez elitę skoków omijany. ( a byc moze i to odwolaja..)

  a po MŚ w Oberdorfie zostaje marcowa Planica

  smutne to

 • semion doświadczony

  Jest jeden plus tej sytuacji - red. Formela nie będzie wrzucał irytujących tweetów o pogodzie!

 • Adam90 weteran

  W sumie i tak sezon całkiem udany pomimo tylu odwołanych konkursów :). Oczywiście szkoda turnieju ale to tam już nie ma co gdybać.

 • ugabanie początkujący
  @kubson97865

  Szwecja i Włochy to mrzonka.
  Może turniej słoweński? Najpierw Kranj, potem duża Planica, a na koniec mamucia?
  Kto jeszcze przychodzi do głowy? Mamut w Oberstdorfie po mistrzostwach? Może Villach? Następny Rasnov? Rosja?

 • tobiaszko stały bywalec

  Ciekawe czy coś znajdą na zastępstwo , może na jeden weekend znajda ale na dwa raczej nie, w tej sytuacji może zrobią 3 indywidualne w Planicy ale zobaczymy jak to będzie

 • Maradona profesor

  A może wpadną na pomysł, żeby dorzucić jeszcze jeden konkurs lotów w Planicy? Już coś takiego miało miejsce w 2016 roku. Tam początkowo też były 2 indywidualne i drużynówka, ale dodano jeszcze zawody w czwartek w miejsce odwołanego kilka dni wcześniej Titisee. Zawsze to by było więcej lotów i jakaś rekompensata za Vikersund.

 • Janeman weteran

  Całe szczęście (w nieszczęściu), że Norwegowie już teraz oficjalnie ogłosili to, co od dawna wydawało się bardzo prawdopodobne. W tej sytuacji jest jeszcze jakaś szansa, żeby znaleźć zastępstwo.
  Jednak kandydatów zbyt wielu nie widać, tak na siłę szukając to może :
  - Bloudkova Velikanka -gdyby to był sezon z kibicami na trybunach to myślę, że Słoweńcy bardzo chętnie by to wzięli, ale w obecnej sytuacji nie bardzo wierzę,że dali by się namówić - i tak już notują potężne straty finansowe w tym sezonie.
  - Rosja - tu bym się nawet nie zdziwił, gdyby chcieli to wziąć, ale w obecnej sytuacji z podróżami nie wiem czy ktoś chciał by się tam jeszcze w marcu wybierać.
  - Austria (trudno o większą bzdurę niż Kulm - chyba, że tutejsi forumowicze zrzucą się na przygotowanie skoczni) - może Sefeld, albo jakaś inna normalna skocznia.
  W każdym razie znalezienie zastępstwa na chociaż jeden wekend będzie dużym sukcesem.
  Mam też nadzieję, że finał będzie odpowiednio o 1-2 tygodnie przesunięty, żeby niepotrzebnie nie czekać (zawsze to oszczędność na przygotowaniu skoczni).

 • kuba.soczewinski@onet.pl bywalec

  Zobaczyłbym Turniej w Rosji który jest rozgrywany w Pucharze Świata Kobiet dokładnie Russian Tour Blue Bird
  2 konkursy w Niznym Tagile oraz 2 w Czajkowskim

 • KacperM stały bywalec

  A może zamiast raw air zrobić turniej skandynawski z Ruką, Lahti, Kuopio i Falun

 • padu stały bywalec

  Może fis przekona Rosję do przeprowadzenia konkursów. Skocznia w Czajkowskim i tak będzie przygotowana dla Pań, a Rosjanie w ten sposób na pewno zyskają w oczach Pertile. Fajnie by było gdyby dwa konkursy wzięła Austria, obejrzeć skoki na Bergisel poza TCS byłoby spoko, czy na jakieś innej skoczni np. Ramsau.

 • Adrian AZ doświadczony
  @Major_Kuprich

  Niemcy brali konkursy PK to i może jeszcze 1 weekend PŚ wezmą. Może Planica weźmie dodatkowe konkursy na finałowy weekend. Chętnie bym zobaczył jakieś skocznie, których nie ma w kalendarzu PŚ

 • Lukkier stały bywalec

  Sezon wiedzie sobie spokojnie, oprócz wcześniej odwołanych konkursów azjatyckich, wszystko idzie zgodnie z planem, w sobotę i w niedziele odbędą się zawody w Zakopanym, a tu Norwedzy jep i Roweru nie ma, bo co bo wirusik sobie grasuje. Chciałbym zauważyć, że nie tylko jest on w Norwegii, lecz jest w tych wszystkich państwach, gdzie wcześniej jakoś nie sprawiał problemów logistycznych (wątpie, że w Norwegii jest go więcej, niż w Niemczech czy Austrii). No ale Norwegia, kraj tak bardzo do przodu technologicznie i finansowo, nie chcę organizować zawodów, które jednak nie spowodują jakiegoś nagłego rozpowszechnienia się wirusa. Nie wiem czemu się tak panicznie go boją, jakoś inne państwa spokojnie jakoś ogarneły sytuację.
  Akurat uważałem Norwegię, za porządny kraj taki trochę do przodu na Starym Kontynencie, jednak te ostatnie zachowania powodują jakąś taką niechęć, wydają się tak cwaniakować, a jak coś to panikują jak nikt inny. Oby to była sytuacja chwilowa w tak porządnym (do tego momentu) państwie.
  Kwestia wirus a sport Niemcy, Austria, Polska >>>>>>>>>> Norwegia

  P.S. Graty dla Halvora za absolutnie zasłużoną (I tak czy siak) KK.

 • kubson97865 weteran

  A może zostaniemy w Skandynawii
  Falun, Kuopio, a potem przed Planicą może Predazzo?

 • pablito doświadczony

  chodza głosy że Erzurum jest chętny

 • ulmar.sport początkujący
  Zakopane 13-14 luty bez kibiców dlaczego ?

  Stoki otwarte, baseny otwarte, kina, otwarte, teatry otwarte wszystko w zamkniętej przestrzeni a Zakopane robi zawody bez kibiców. Nie rozumiem organizatorów. To są czasy kiedy działa się z dnia na dzień. Decyzje podejmuje się szybko.

 • zimowy_komentator profesor

  Jeśli zastąpią je jakimiś konkursami indywidualnymi zamiast bezsensownymi drużynówkami to jestem za. 4 konkursy indywidualne zamiast tego całego cyrku "rowerowego" i jestem happy. Gorzej jeśli niczym nie zastąpią, ale to raczej chyba nie grozi...

 • KacperM stały bywalec

  Przez chore przepisy w Norwegi było to do przewidzenia

 • Adrian AZ doświadczony
  @Xenkus

  Kulm na 99% nie będzie, bo Austriakom nie będzie się opłacało przygotowywać mamuta na konkursy bez kibiców. Jeśli będzie jakiś mamut to tylko Planica może wziąć dodatkowe konkursy w finałowy weekend.

 • nicoz weteran

  A tyle było szumu wokół Raw Air. Teraz ten turniej może zniknąć ze scenariusza skoków narciarskich na wiele lat. Oby FIS się ratował i coś specjalnego wymyślił np. intensywny turniej w Finlandii.

 • J.paqlak@zspnieqo.pl bywalec

  A może rosjanie skoro zrezygnowali z tagiłu i dali czajkowski w pucharze kontynentalnym zamiast tagiłu więc może zrobią jakiś turniej

 • kuba.soczewinski@onet.pl bywalec
  @dervish

  Może taki jak u kobiet który był w poprzednich sezonach

 • Maradona profesor
  @sebastian0112@wp.pl

  Nie wiem czy czegoś nie pomieszałem, ale Planica chyba jakiś czas temu zgłaszała chęci zorganizowania konkursów PŚ na dużej skoczni jakby była potrzeba zapełnić braki w kalendarzu.

 • Adrian AZ doświadczony
  @rubinot42

  Raczej będą zastępstwa. Fis ma miesiąc na to, więc coś znajdą.

 • Pioterek początkujący

  Szkoda, bo to jest mój ulubiony turniej w sezonie zimowym. Tak długo czekałem Na loty w Vikersund, ale niestety Covid pokrzyżował plany. Miejmy nadzieje że będą MŚwL w Vikersund 2022

 • Maradona profesor

  Ale lipa :( Niestety zanosiło się na to od dawna i dobrze że ogłosili to teraz zamiast czekać do ostatniej chwili. Może uda się cokolwiek zorganizować w zamian, pewnie znowu w Niemczech :)

  Najbardziej mi szkoda, że drugi rok z rzędu nie obejrzymy lotów w Vikersund.

 • KrzyK_ stały bywalec

  Ktoś wspominał o tym, że Rosjanie przenieśli PK z Niżnego Tagiłu do Czajkowskiego. Może głupi pomysł, ale czy nie daliby rady upchać konkursów w Czajkowskim tydzień przed tymi zawodami PŚ?

 • dervish profesor

  Może Rosjanie zorganizują jakiś turniej w Tagile?

 • rubinot42 początkujący
  Zastępstwa

  Jeżeli nie będzie zastępstw to heg z kulą 4 ind a markus traci do heg'a bodaj 429 punktów
  EDIT: Sorki, jeszcze 5 konkursów do końca więc jeszcze matematycznie halvor nie zapewnił sobie kuli ale na 99,9% wygra halvor

 • Xenkus profesor

  W sumie obejrzalbym zawody na Kulm

 • StochMistrz{29465894} profesor
  @shymonsky

  Dobrze by było bo to o trzy konkursy mniej dlatego że Oslo zostało już wcześniej odwołane,ale tej skoczni nie żałuję.Natomiast Szkoda Lillehammer,Trondheim i Vikersund.Ciekawe na jakie skocznie będą chętne zorganizować puchar świata zamiast Raw Air.Może 2 konkursy na Letalnicy HS 139.

 • Funegosum doświadczony

  Szkoda, to bardzo fajny turniej!
  I na skoki nie trzeba było czekać tydzień, tylko były co chwila, uczta! A, że gastronomia zamknięta, to się nie posilimy.... :-(

 • J.paqlak@zspnieqo.pl bywalec

  Szkoda że nie ma Raw Air ale chciałbym żeby był konkurs na mniejszej planicy i być może val di fiemme po dwa konkursy i drużynowe raz w val di fiemme i raz w planicy k 125 to by było dobre

 • sebastian0112@wp.pl początkujący
  @Adrian AZ

  nie wydaje mi się że Planica weźmie bo to może być podobna sytuacja jak w Zakopanem że na więcej konkursów bez kibiców ich nie będzie stać

 • Major_Kuprich profesor
  Nie za bardzo

  Jest kogo w to miejsce wsadzić.

  Niemcy chyba już więcej nie wezmą, Tajner ogłosił że lutowe Zakopane to max.

  W teorii pozostało 5 konkursów indywidualnych, drużynówka + mieszany do końca sezonu.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Proponuję

  Planica K125 w zamian na 2 konkursy weekend przed Planicą dużą (nierealne)

 • KrzyK_ stały bywalec

  Bardzo dobrze, że podjęli teraz decyzję a nie później, ponieważ gdyby podjęli powiedzmy tydzień przed startem Raw Air, to wątpię, że ktoś chciałby zorganizować konkursy zastępcze, a tak jest na to spora szansa.

 • kibicsportu profesor

  Szkoda :/
  Liczę, że jednak będą zastępcze konkursy.
  Chciałbym, aby Słoweńcy przejęli ten przedostatni weekend sezonu i zrobili zawody na Bloudkovej Velikance. Może jest to możliwe.
  A weekend za Oslo, to może Austriacy by zrobili?
  Marzy mi się weekend na Bergisel w Innsbrucku, albo weekend w Ga-Pa .

  Jeszcze sobie myślę, a może Oberstdorf i skocznia mamucia?
  Akurat wszyscy i tak będą w Oberstdorfie, więc nie będą musieli nigdzie jeździć.
  Ciekawe czy Niemcy w ogóle chętni będą.

 • Nikt_ważny weteran

  Czyli Zakopane to tak naprawdę będzie taki cichy koniec sezonu PŚ. Rasnov nie jest traktowany poważnie ze względu na terminy i mikst, a Planica... To Planica to już jest zupełnie inny klimat. Taki bardziej nastawiony na imprezę niż rywalizację. Chociaż w tym roku pewnie trochę się to zmieni.

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran

  Decyzja mnie nie zaskakuje, pytanie czy gdzieś odbędą się konkursy zastępcze czy jednak nikt się nie zobowiąza.

 • Adrian AZ doświadczony
  @alo

  Na mamucie na 99% nie dadzą dodatkowych konkursów, bo nikomu nie będzie się opłacało na ostatnią chwilę przygotowywać mamuta na konkursy bez kibiców. No chyba, że Planica weźmie dodatkowe konkursy na finałowy weekend.

 • Nikt_ważny weteran

  Nie można tego nazwać inaczej niż po prostu paranoją. Skoro wszędzie w Europie Sport nie jest problemem, a u nich jest, to naprawdę ciężko to racjonalne wyłumaczyć. No ale cóż... Ich kraj, ich zasady. Mogą sobie nawet mur wybudować dookoła państwa.

 • alo profesor

  Mam nadzieję że dadzą przynajmniej ze 2 konkursy w tym na mamucie bo to gdzie to tak dużo zawodów odwołane. Można było się spodziewać. Norwegia to stan umysłu.
  Granerud niemal pewny KK w takim razie

 • Adrian AZ doświadczony

  Szkoda, bo lubiłem ten turniej. I kolejny sezon, w którym o małej kryształowej kuli za loty zadecydują 2 konkursy. Ale dobrze, że decyzję podjęli wcześniej, przynajmniej jest czas na znalezienie jakiegoś zastępstwa.

 • shymonsky bywalec

  Ciekawe, czy dadzą jakieś konkursy za Raw Air

 • Prekursor Skoczni Vip doświadczony

  Zła wiadomosc dla Graneruda

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl