Szef norweskich skoków zdegustowany odwołaniem Raw Air

 • 2021-02-21 13:56

Odwołanie turnieju Raw Air postawiło w bardzo trudnej sytuacji cały świat skoków narciarskich. Przypomnijmy, że norweski turniej posiada również swoją kobiecą odsłonę, a skaczące dziewczyny, którym mocno przerzedzono kalendarz zostały po raz kolejny poszkodowane. Pomimo trwających już jakiś czas spekulacji o tym, że impreza może nie dojść do skutku, wydaje się, że nikt nie był przygotowany na to, że faktycznie może się to wydarzyć.

W ubiegłym tygodniu na wieść o decyzji Norwegów bardzo emocjonalnie zareagował Sandro Pertile, który w rozmowie z telewizją NRK nie przebierał w słowach: - Docierało do nas sporo gorzkich słów z Norwegii, krytykowano, to jak traktujemy skoczkinie. Norweska federacja nie dostała zgody na organizację dodatkowych konkursów pań. Nie chcę zatem więcej słyszeć żadnych uwag, że nie wpieramy skoków kobiet. 

W dziś opublikowanej rozmowie z Dagbladet.no wypowiada się już w sposób bardziej stonowany, nie ukrywa jednak, że decyzja władz norweskich jest dla FIS ogromnym problemem: - Pracujemy nad możliwymi rozwiązaniami, najbardziej prawdopodobne są dwa weekendy rywalizacji w Planicy, ale poradzenie sobie z tą sytuacją jest piekielnie trudne. Największym problemem jest znalezienie sponsorów, którzy chcieliby sfinansować planowane przez nas działania.

Z zaistniałym stanem rzeczy nie może się też pogodzić szef norweskich skoków Clas Brede Braathen: - Musimy zrozumieć, jak trudno jest na tym etapie znaleźć nowych organizatorów. My w tym sezonie nie zorganizowaliśmy żadnych zawodów międzynarodowych, korzystamy jedynie z wysiłków organizatorów w innych krajach. Dla mnie ta sytuacja jest niezrozumiała. Przeprowadzenie imprezy w Norwegii i uczynienie jej tak bezpieczną jak w innych miejscach na świecie nie byłoby dla nas problemem. Osoby ze środowiska światowych skoków są trochę zszokowane takim obrotem sprawy.

Przypomnijmy, że według nieoficjalnych informacji, do których dotarł nasz portal, w tej chwili najbardziej prawdopodobne wydaje się rozegranie dwóch weekendów na Letalnicy kończących sezon. 

 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5151) komentarze: (33)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @wiatrhula111

  To jest też pytanie co znaczy "poważne traktowanie" to na tyle pojemne pojęcie, że chyba każdy to rozumie inaczej...

  Tego typu dyskusja wraca od czasu do czasu - i ja wtedy próbuję robić jakąś klasyfikację państw wg. prezentowanego poziomu i stopnia profesjonalizmu i... okazuje, że się nie da - sposób podejścia do skoków w poszczególnych krajach i realną sytuacją w nich jest tak różna w każdej reprezentacji, że nie sposób wszystkich wrzucić do wora a w zasadzie dwóch: "profesjonalni" oraz "półamatorzy-pasjonaci" istnieje wiele stanowów pośrednich i specyficzne mieszanki sposobów prowadzenia skoków w danym kraju...

 • wiatrhula111 weteran

  Dyskusja znowu odbiegła od tematów, według mnie można spokojnie mówić o 10 krajach w których skoki traktowane są poważnie.
  Rosja, Chiny, Kazachstan i mimo wszystko Finlandię można dorzucić do top 6, ale to jest jednak maksimum o czym można mówić, bo już w takiej Francji to jest traktowane jak u nas kombinacja norweska.

 • Pavel profesor

  Spójrz na ich turnieje krajowe, ilość zawodników i pule nagród :)

 • Marco Gaccio bywalec
  @RubenBlanco

  A co takiego jest niby w tej Japonii, że oni według ciebie skoki traktują poważnie a np. Rosja nie?

  Poza tym, że mają lepsze wyniki i więcej skoczków to nie znaczy, że w kraju są skoki poważnie traktowane. Bo z tego co mi wiadomo to wygrane Kobayashiego tam ludzi nie porwały i tłumów pod Okurayamą nie było rok ani 2 lata temu.

 • Kolos profesor
  @grzmiwuj

  Sytuację, z Polakami na TCS i Kramer w Rasnovie można było przewidzieć na długo przed sezonem, że coś takiego się zdarzy, ale co można było zrobić? Nic, błędne testy się zdarzają, i nic na to poradzić się nie dało. Jak np. mógł FIS sprawdzić nieustępliwość Rumuńskiego sanepidu zanim coś się zadziało?

  Podobnie z Raw Airem - no już w styczniu było wątpliwe, że się odbędzie tylko, że to by niczego nie zmieniło - żadnych chętnych na zastępstwo innych by nie było i tak, niezmieniłoby to też w żaden sposób sytuacji Słowenii czy Polski.

 • Kolos profesor
  @RubenBlanco

  W Szwajcarii istnieje cały system szkolenia, jest infrastruktura, kluby i zawodnicy. W Finlandii wiele rzeczy kuleje ale infrastruktura skokowa nadal tam lepsza niż w Polsce. Czesi jeszcze parę lat temu pod tym względem też nas znacznie wyprzedzali - teraz skoki tam się sypią to fakt.

  Ale mówienie, że po za krajami top 6 skokami zajmuje się garstka zapaleńców to nie prawda, po za Szwajcarią mamy choćby Rosję z bogatą infrastrukturą i całym systemem szkolenia. Jest Kazachstan, Francja, Włochy, Ukraina. Państw które regularnie powołują kadry narodowe i mają sensowne, profesjonalne szkolenie jest trochę. To, że niekoniecznie to widać na poziomie PŚ, to nie znaczy że nie istnieją.

  Po za tym wiadomo, że skoki to nie jest sport masowy i miliony osób go nie uprawiają, ale w ten sposób to nawet skoki narciarskie w Polsce można zredukować do "zajmuje się nim garstka osób" wystarczy odpowiednio (czyli wybiórczo) dobrać punkt odniesienia i liczby...


  Oczywiście w niektórych krajach (nawet tych o wielkich tradycjach) skoki powoli umierają, ale redukowanie całych skoków narciarskich do wielkiej "6" krajów na poważnie zajmujących się skokami i reszty półamatorskiej to gruba przesada.

 • RubenBlanco początkujący
  @Kolos

  "W Szwajcarii, Finlandii i Czechach jak najbardziej na poważnie traktuje się skoki."
  To już melodia przeszłości, i to coraz bardziej odległej. Do tego grona można było swego czasu zaliczyć także Francję, Włochy, Szwecję, a nawet Kanadę i USA, kilkadziesiąt lat temu także ZSRR. Obecnie we wszystkich krajach spoza top 6 skokami zajmuje się garstka zapaleńców i nie ma funduszy. A te są teraz niezbędne, by mieć wyniki. Tam już właściwie nie ma zawodowstwa w skokach, to hobby. Wyników nie ma i nie będzie. Wszystkie wymienione kraje postawiły na inne sporty zimowe, tam się rozwijają i osiągają lub kontynuują sukcesy.

 • Pavel profesor
  @Jannush

  Dokładnie o tym cały czas piszę :) Większa specjalizacja i "wyścig zbrojeń" w skokach spowodował, że ostało się jedynie kilka państw, cała reszta to tło i to tło prócz jednostek, które nie wnosi nic.

 • Jannush profesor
  @Pavel

  Już tak nie przesadzaj. Dawniej startowało niby więcej państw, ale poziom był niższy i łatwiej było zaistnieć. Dziś poziom jest wysoki i nie wszyscy za nim nadążają.

 • Pavel profesor
  @Jannush

  18 państw? :) Pewnie od 11 w dół pół ekip byłoby strach puścić w dół z obawy, że z belek na wysokości PŚ mogą sobie krzywdę zrobić spadając na bulę :)

 • Jannush profesor
  @Pavel

  W drużynówkach mogłoby startować nawet i 18 państw, ale w obecnym systemie który daje punkty jedynie pierwszej ósemce nie każdemu się opłaca wystawiać drużynę. W innych sportach liczba drużyn często jest sztucznie zawyżana kadrami B najsilniejszych państw.

 • Jannush profesor
  @Pavel

  Siatkówkę czy piłkę ręczną też na poważnie traktuje po 6 państw, tylko co to zmienia? Ja wiem, że bardzo pragniesz by skoki były jeszcze bardziej marginalizowane, ale nie masz argumentów. Rozbudowywane są skocznie w Kazachstanie i Chinach. Jest postęp w Rumunii, Turcji i Rosji, we Włoszech i Francji też coś drgnęło. W Szwajcarii zawsze było tylko po kilku skoczków, ale często byli to skoczkowie wybitni i bardzo dobrzy (Steiner, Ammann, Kuettel, Zuend, Freiholz). W Finlandii skacze nadal dużo zawodników, ich poziom powinien również rosnąć. W Polsce też mieliśmy się kończyć w latach 90tych, a jakoś odrodziliśmy się i jesteśmy w Top3 na świecie.

 • Pavel profesor
  @Marco Gaccio

  W Polsce wystarczyło odpalić transmisję TV z zawodów w Zakopcu i każdy miał obraz jakie Polacy mają podejście do skoków :) Co więcej bardziej wnikliwy obejrzałby sobie zestawienie wyników podczas MŚJ, szczególnie konkursów drużynowych i wyklarowałby sobie sytuację :)

 • Marco Gaccio bywalec
  @Pavel

  Jakie znacznie ma to, że skoki są u nich sportem nr 80?
  To źle, że Rosja ma masę dyscyplin w których odnosi sukcesy? Gdyby nie traktowali poważnie to pewnie nie chcieliby organizować PŚ.

  Co do tej rywalizacji w drużynówkach. To tak jakby w latach 2000-2010 zagraniczny kibic powiedział, że Polska nie traktuje skoków poważnie bo w drużynówkach zajmuje 8 lub niższe miejsce. Przecież to byłaby bzdura.

 • Pavel profesor
  @Marco Gaccio

  Dodałeś jakieś 7, gdzie skoki są sportem nr 80, no fajnie, tylko co to zmienia w ogólnym rozrachunku? :)

 • Marco Gaccio bywalec
  @Pavel

  6 państw traktuje tylko skoki poważnie? Wyciągasz ten wniosek tylko na podstawie rywalizacji w drużynówkach. Tak jak mówi Kolos to nie jest żaden wyznacznik.
  Przecież Rosja zdaje się, że nawet byłaby chętna na organizację konkursów w miejsce Raw Air tylko byłby problem z wyrabianiem wiz. Klimow przecież wygrywał nawet konkursy PŚ.

  Przecież Polska przegrała nawet z Rosją w mikście!!! Mają dużo lepsze kobiety niż nasze a jakiś znawca będzie mówił, że skoki poważnie traktuje tylko 6 krajów.

 • grzmiwuj doświadczony

  Wiem, że okoliczności są bardzo trudne, ale to wszystko przyczynia się do dalszej marginalizacji skoków. W świat idzie przekaz, że federacja nie miała żadnego planu B i nie wypracowała żadnych procedur przed sezonem - przypadek Polaków w Oberstdorfie i Marity Kramer w Rasnovie to konsekwencje, których można było spodziewać się już w październiku. Raw Air? Przesłanki ku temu były już na początku stycznia, o ile nie wcześniej. Teraz są gorączkowe poszukiwania zastępstw na ostatnią chwilę, niestety mocno niepoważne. Moim zdaniem Perile oblewa egzamin po całości, a do tego dokłada średnio udane wypowiedzi w mediach. Taki z niego menadżer i organizator, jak ze mnie saksofonista. Hofer przy nim to był ktoś.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Czechy mają gdzieś skoki narciarskie, skocznie im się sypią, olewają organizację PŚ mimo wielu prób wciśnięcia im zawodów, a do tego ich poziom sportowy spadł na poziom dna. Finowie po aferach dopingowych zupełnie odpuścili sobie narciarstwo klasyczne i zredukowali nakłady na szkolenie do absolutnego minimum, co przełożyło się na spadek zainteresowania uprawianiem dyscypliny wśród dzieci, a co w rezultacie dało kolejny kraj, który poziomem sportowym nic nie wnosi do rywalizacji. Szwajcarzy mają problem, aby uzbierać kilkaset tys franków na funkcjonowanie kompleksu w Einsideln, mają kilku zawodników na krzyż, w tym punktujących 3-4. O USA nawet nie wspomnę bo tam skoki opierają się o prywatne inicjatywy i są czymś w rodzaju ekstrawaganckiego hobby pokroju lotów balonem.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).