MŚ w Oberstdorfie: Kraft mistrzem świata na dużej skoczni, Żyła tuż za podium

 • 2021-03-05 17:50

Stefan Kraft został indywidualnym mistrzem świata na dużej skoczni (HS137) w Oberstdorfie. Reprezentant Austrii zwyciężył w piątkowych zawodach na Schattenbergschanze dzięki skokom na odległość 132,5 m oraz 134 m. Srebrny medal zdobył Norweg Robert Johansson, a brązowy Niemiec Karl Geiger. Tuż za podium rywalizację zakończył Piotr Żyła. Polacy w komplecie zameldowali się w serii finałowej.

Stefan KraftStefan Kraft
fot. Tadeusz Mieczyński
Robert JohanssonRobert Johansson
fot. Tadeusz Mieczyński
Karl GeigerKarl Geiger
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Stefan Kraft. Dwukrotny mistrz świata z Lahti poszybował na odległość 132,5 metra i wyprzedzał o 5,7 punktu Roberta Johanssona (129,5 m). Trzeci był Daniel Huber (133,5 m), czwarty Yukiya Sato (134 m), a piąty Piotr Żyła (130,5 m). Reprezentant Polski tracił 9,4 punktu do lidera oraz 3,3 pkt. do miejsca na podium.

Na kolejnych pozycjach uplasowali się gospodarze, Karl Geiger (132 m) i Pius Paschke (129,5 m). Ósmy był Dawid Kubacki (130,5 m) ex aequo z Cene Prevcem (129,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Anze Lanisek (126,5 m).

Polacy w komplecie awansowali do serii finałowej. Dwudziesty drugi na półmetku był Kamil Stoch (120 m), natomiast dwudziesty czwarty - Andrzej Stękała (121,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12. i 10. belki startowej.

W finale Stefan Kraft przypieczętował triumf lotem na 134 metr. Reprezentant Austrii wywalczył tym samym trzeci indywidualny złoty medal mistrzostw świata w swojej karierze. Srebro wywalczył Robert Johansson (135,5 m), który stracił 4,4 punktu do triumfatora. Na najniższym stopniu podium stanął Karl Geiger (132 m), który o 3 punkty wyprzedził czwartego Piotra Żyłę (137 m). Piąty był Anze Lanisek (136,5 m), a szósty Marius Lindvik (131,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Yukiya Sato (130,5 m), Daniel Huber (123,5 m) oraz Cene Prevc (129,5 m). Czołową dziesiątkę zamknął Jan Hoerl z rezultatem 136,5 metra.

Dawid Kubacki w finale wylądował na 119 metrze i spadł na piętnastą lokatę. Dziewiętnasty był Kamil Stoch (129,5 m), a dwudziesty pierwszy Andrzej Stękała (122,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 11., 10. i 9. platformy.

Piątkowe zawody rozgrywane były w zmiennych warunkach wietrznych oraz w nieustannej śnieżycy. Upadki na zeskoku pokrytym świeżym, miękkim "białym puchem" zaliczyli Japończyk Ryoyu Kobayashi (I seria) oraz Niemiec Markus Eisenbichler (II seria).

Ostatnią konkurencją w skokach narciarskich na mistrzostwach świata w Oberstdorfie będzie sobotni konkurs drużynowy na dużej skoczni z udziałem 14 zespołów. Polacy wystąpią w składzie: Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Początek zawodów o 17:00, zaś o 15:45 rozpocznie się seria próbna.

WYNIKI KONKURSU:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (58751) komentarze: (778)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • zaqxsw8 początkujący

  Chore że o mistrzostwie świata decydują dwa skoki, tak zdobyty tytuł jest zupełnie nieadekwatny do dyspozycji skoczków. O mistrzostwie świata powinny decydować co najmniej 4 skoki, a o mistrzostwie olimpijskim co najmniej 6 skoków

 • fridka1 profesor
  @Qrls

  Małysz powiedział ostatnio "kibic nas kochają, ale przekraczają granice i potem my się musimy tłumaczyć". Brąz MŚ jest wielkim sukcesem, ale większym na pewno dla takiego K. Peiera niż dla np. Graneruda w sezonie życia. Co do dominacji w PŚ to po 30 ltach nikt nie pamięta czy to była dominacja czy uciułanie. Ludzie pamiętają, że Nykkanaen miał cztery KK, a nie czy je ledwo zdobył czy dominował jak Prevc w swoim czasie.

 • fridka1 profesor
  @Gerwazy

  Zawodnicy loty biorą z marszu. Na zwykłe Ś potrafią odpuścić zawody pucharowe. Tak zrobił Adam przed Predazzo (BPS, bezpośrednie przygotowanie startowe, odpuścił Willingen i nawet oddał na chwilę plastron lidera Hannawaldowi), tak zrobił Marcus 2 lata temu.

 • King profesor
  @ZwykłyZjadaczChleba

  Ogólnie sezon 2014/15 był dla Kamila dość dobry. Średnia punktów zliczając występy, w których brał udział jest większa niż choćby w sezonie 2019/20. Kamil prawdopodobnie ze swoją średnią punktów zająłby w klasyfikacji generalnej sezonu 2014/15 4 miejsce. Średnia Kamila w 2014/15 - 45,56 pkt/konkurs, a Fannemela 41,46 pkt. Średnia Krafta na 3 miejscu to już było 54,41 pkt. I tak w ogóle to tylko pokazuje jak wyrównany był sezon 2014/15 i na jakim wysokim poziomie był, bo choćby 2013/14 kiedy Kamil wygrywał KK miał średnią 54,62 pkt.

 • Qrls stały bywalec
  @KacperM

  Bo największe wrażenie zostawia seria w PŚ, jak ktoś wygrywa w takim stylu jak Kobayashi, Granerud czy Małysz/Gregor/Prevc wcześniej to pozostaje w pamięci i taka dominacja w PŚ zakrzywia trochę rzeczywistość i często zapomina się o imprezie docelowej i jej wynikach. KK to KK i nie ma to większego znaczenia czy wygrywasz ja jak dominatorzy czy jak Freund na żyletki. Dla kibica dużo lepsze są te sezony z walka do końca.

 • Xenkus profesor
  @Gerwazy

  Złoto MŚwL jest na pewno bardziej miarodajne.

 • Gerwazy doświadczony
  @fridka1

  to też jest ciekawe zjawisko, że MŚwL są dla większości mało istotne. To inny rodzaj skoczni i nic więcej. W czteroletnim cyklu zawodnicy dwa razy walczą o tytuł na skoczni normalnej, dwa razy na skoczni dużej i dwa razy na mamucie.
  Dla mnie, subiektywnie, złoto MŚwL jest tak samo cenne jak złoto klasycznych MŚ

 • ZwykłyZjadaczChleba bywalec
  @Adrian AZ

  Główną imprezą sezonu w przypadku Stocha były IO, w przypadku Koby MŚ.
  Stoch wrócił ze złotem, Kobayashi nie.
  I tu i tu na normalnej skoczni były największe loterie rangi mistrzowskiej ostatnich 20, może nawet 30 lat.

  Stoch stał na podium każdej imprezy w tamtym sezonie. Chyba, że skoki na normalnej liczysz jako oddzielną imprezę to wtedy Kobayashi nie stał na podium na dwóch imprezach a Stoch tylko na jednej..
  Więc wychodzi, że to co sam napisałeś się nie zgadza.

 • dervish profesor

  Startuje najmocniejsza czwórka. Nie mówcie, że Wolny byłby lepszym wyborem niż Stękała (a dlaczego nie Stoch ?) . Tego i tak się nie da stwierdzić. Moim zdaniem Stękała jest pewniejszy. Poza tym to jest nasza sprawdzona w tym sezonie ekipa. Na tę chwile lepszych nie mamy. I nawet jeżeli któryś z nich będzie odstawał od reszty to i tak będzie to najmocniejszy skład jaki obecnie posiadamy.

 • KacperM bywalec
  @Adrian AZ

  Dorobki Stocha w sezonie 2017/2018: KK, TCS, złoto olimpijskie, srebro MŚwl,
  Dorobki Kobayashiego w sezonie w sezonie 2018/2019:KK, TCS, PŚwl
  Przecież widać ewidentnie, że Stoch był lepszy

 • kwak11234@wp.pl bywalec

  Kurs 6.50 na wygraną Polaków.

  Na 5 miejsce. 4.75

  I taka jest prawda, nawet 5 miejsce realne

 • KrzyK_ bywalec

  Warunki podczas skoków kombinatorów bardzo dobre i sprawiedliwe, słoneczko i lekki wiaterek z tyłu. Dalekie skoki, jeden z Austriaków skoczył 140,5m.

 • GOTS doświadczony
  @alo

  Dlaczego lepszą decyzją? Masz jakieś dowody na to, jakieś dane czy tylko własne przypuszczenia osoby która siedzi ponad tysiąc kilometrów od Oberstdorfu? Niezwykłe żeby z taką pewnością mówić o tak złożonej sprawie.

 • Musztarda początkujący
  @Adrian AZ

  Przecież w sezonie 17/18 były MŚwL, a nie MŚ.

 • KrzyK_ bywalec

  Dzisiaj według mnie może wszystko się zdarzyć. Nawet to, że Austria nie byłaby na podium. Nie wyciągam za bardzo wniosków po wczorajszym konkursie, no bo była loteria, oczywiście nie taka jak w Seefeld, ale była, szczególnie Kubacki miał pecha. Najprawdopodobniej los zabrał mu to, co dał w Seefeld. Ciekawe, jak dzisiaj będzie skakał Ukrainiec Kaliniczenko. Wczoraj naprawdę mnie zachwycił, szczególnie tym drugim skokiem, nie spodziewałem się, że wykorzysta tak dobrze te warunki.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).