Życiowy rollercoaster Kubackiego. "Emocji było pod korek"

 • 2021-03-31 16:45

Dawid Kubacki już po raz czwarty z rzędu zakończył sezon zimowy pośród dziesięciu czołowych skoczków Pucharu Świata. Tym razem sportowiec urodzony w Nowym Targu finiszował ósmy, co dało mu miano trzeciego spośród Biało-Czerwonych. - Najbliżej tego dobrego byłem podczas noworocznych zawodów, tam moje skoki były super. Na pozostałych etapach czegoś brakowało - mówi 31-latek w rozmowie podsumowującej zimę.

- Sezon... w porządku, choć będzie po nim niedosyt. W wielu momentach mogłem spisać się lepiej, było mnie stać na więcej, ale to jest sport. Nie zawsze wszystko układało się po mojej myśli. Skupiam się na radosnych momentach, kończę zimę z drużynowymi medalami mistrzostw świata w lotach i narciarstwie klasycznym. Najjaśniejszym punktem sezonu jest zwycięstwo i rekord skoczni w Garmisch-Partenkirchen, co szczególnie utkwiło mi w pamięci - wskazuje na wydarzenia otwierające 2021 rok.

- Było jeszcze kilka przyjemnych konkursów, może bez wygranej, ale z walką i fajnymi emocjami. Myślę, że miłych momentów było dużo i z nich będę czerpał siłę pod kątem przygotowań do kolejnego sezonu - dodaje Kubacki, który łącznie czterokrotnie wskakiwał na pucharowe podium.

- Przez pandemię był to trudny sezon, podobnie jak i przygotowania do niego. Całe lato pracowaliśmy na treningach, bez żadnej pewności rywalizowania zimą w zawodach. Działo się to wszystko z pewną nutką niepewności - wspomina 31-latek. - Ostatecznie udało nam się przeprowadzić prawie cały sezon, wycięło niewiele konkursów, a to duży sukces - podkreśla skoczek.

- Dużym sukcesem naszego zespołu jest fakt, iż dość skutecznie przez cały sezon udało nam się omijać koronawirusa. W naszej drużynie zaliczył raptem pół punktu, kiedy Klimkowi wyszedł niepewny wynik testu. Wychodzimy zwycięsko z tej zimy - podkreśla członek drugiej ekipy Pucharu Narodów 2020/21, która uległa tylko Norwegom.

Trzecie miejsce Dawida Kubackiego w 69. Turnieju Czterech Skoczni, za sprawą wiktorii Kamila Stocha, przeszło bez większego echa. Jak mistrz świata z 2019 roku traktuje najniższy stopień podium niemiecko-austriackiej imprezy, mając już w swoim dorobku Złotego Orła sprzed roku? - Nie traktuję tego Turnieju jako porażki. Zwłaszcza, że przy okazji inauguracji w Oberstdorfie emocji było już pod korek. Losy naszego startu w tych zawodach były niepewne, a do tego narodziny dziecka w dniu konkursu... Na tamtym etapie trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej brałbym w ciemno, ponieważ w Oberstdorfie nie spisałem się zbyt dobrze. Spokój w głowie pomaga być opanowanym na skoczni i wywiązywać się z zadań zawodnika. Czy miałem wszystko idealnie poukładane? Trudno ocenić, ale radziłem sobie, mimo emocjonalnego rollercoastera - mówi 15. skoczek konkursu na Schattenbergschanze.

- Ten Turniej generalnie był pół na pół w moim wykonaniu. Dwa udane starty i dwa nie najlepsze - kontynuuje Kubacki, który w Bischofshofen, po wygranej w Ga-Pa i trzecim miejscu na Bergisel, znów finiszował 15. - Trzecie miejsce na koniec Turnieju to zawsze sukces i przyjemny moment. Zwłaszcza, że i tak mogłem wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego - nawiązuje do triumfu Stocha.

Cała zima w wykonaniu Kubackiego była poszukiwaniem technicznych rezerw. - Najbliżej tego dobrego byłem podczas wspomnianych zawodów noworocznych, tam moje skoki były super. W Innsbrucku również było nieźle, więc to był okres, kiedy moja dyspozycja była na najwyższym poziomie. Na pozostałych etapach zimy też było blisko, ale czegoś delikatnie brakowało. To mi pokazuje, że nadal jest nad czym pracować - odpowiada. 

- Chętnie zjechałbym do bazy i sobie odpoczął, ale już słyszałem od trenerów o rozpisanym planie treningowym. To się nie uda... Ze trzy dni luzu, a potem znów będą nas próbowali zajechać przed kolejnym sezonem, ale my się nie damy! PESEL-owcy są wytrzymali <śmiech>... - kończy drużynowy medalista olimpijski z Pjongczangu. 

Korespondencja z Planicy, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7704) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • INOFUN99 weteran

  Niby wielkiego potencjału Dawid nie posiada, ale 8 miejsce w jego przypadku, w końcowej klasyfikacji generalnej PŚ odbieram z niedosytem.
  W niektórych skokach był tym nowym Dawidem, a w niektórych tym starym. No cóż problem z dawniejszych lat, trwał tak długo, że zdołał się zakorzenić, więc od czasu do czasu do końca kariery, będzie się pojawiał.
  Oby przyszły sezon również był na plus w wykonaniu Dawida

 • Skokowy Fan skoków początkujący

  To był nawet dobry sezon Dawida .

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Ten sezon w wykonaniu Kubackiego był dobry, ale dwa poprzednie były lepsze.

 • Bocian stały bywalec
  @ironicznie_skikomicznie

  To chyba jednak nie pamiętasz kontekstu tej wypowiedzi, bo on wyraźnie zaznaczał, że Dawid ma taki potencjał i powyżej pewnego poziomu nie podskoczy. I tak z Kruczka trener jest żaden, ale pamiętam, jak mnie tym wpienił. Fakt, że wtedy o Kubackim mówiło się per "worek ziemniaków", bo wysoko wychodził z progu i spadał z wysokości, ale to akurat tylko świadczyło o warsztacie Kruczka i dlatego rzucał takie hasła (żeby nie wyszło na jaw, że to dyletant). Mówił to w momencie, kiedy Kubacki miał problemy z awansem do drugiej serii, więc to nie była jego aktualna dyspozycja, tylko nietrafiona diagnoza Kruczka (że niby ma słaby materiał ludzki poza Stochem).

 • ironicznie_skikomicznie bywalec
  @Bocian

  On to mówił na temat jego aktualnej dyspozycji, przestań szerzyć te bzdury. Kruczek to taki trener, jak z koziej D trąbka, ale pamiętam dokładnie wypowiedź i w jakim kontekście była użyta.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Bocian

  No Kubacki to 3 najlepszy zawodnik Polski.
  MŚ ma, TCS ma, chciałoby się jeszcze KK dla niego, ale o to trudno będzie...

 • Bocian stały bywalec
  @Adam90

  I pomyśleć, że "Kubacki to zawodnik o potencjale maksymalnie na top 15" według Kruczka, gdy ten był trenerem kadry.

 • Adam90 weteran

  Skuteczny jest Kubacki w krótkim czasie ma sporo sukcesów na koncie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).