Piotr Żyła wskoczył na najwyższy poziom. "Odblokowało mnie"

 • 2021-03-31 18:45

Siódme miejsce w końcowej klasyfikacji sezonu, pięć pucharowych podiów i trzy medale mistrzostw świata - w tym z najcenniejszego kruszu w indywidualnym konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie. - To był naprawdę dobry sezon! - mówi o swoich dokonaniach Piotr Żyła, który w Oberstdorfie osiągnął największy sukces w dotychczasowej karierze.

- To była najlepsza zima w mojej karierze. Sezon 2018/19 miałem dobry, ale wydaje mi się, że nie w takim stopniu. Przede wszystkim chodzi o główną imprezę. Przed dwoma laty też była główna impreza, ale nie było głównych skoków <śmiech>... Wtedy zdobyłem więcej punktów do klasyfikacji generalnej, teraz nie startowaliśmy we wszystkich konkursach, natomiast tym razem przeważyły mistrzostwa świata. To był naprawdę dobry sezon! - podkreśla najstarszy mistrz świata w historii skoków narciarskich, który w styczniu skończył 34 lata.

Żyła od listopada do stycznia, nim sięgnął po złoto w Bawarii, pięciokrotnie stawał na pucharowym podium. Pierwsze zwycięstwo w sezonie od razu dało mu tytuł mistrza świata. - Cały czas kręciłem się w czołówce i wskakiwałem na podium. Na mistrzostwach świata udało mi się wszystko fajnie zgrać. Inaczej podszedłem tam do pracy, ponieważ ignorowałem nieco serie treningowe, inaczej niż zwykle. Przed laty nie potrafiłem sobie poradzić z presją tego typu zawodach, bo zawsze jest nieco większa, choć sami ją sobie stwarzamy - uważa.

Co okazało się kluczem do sukcesu? - Tyle razy zepsułem, więc pomyślałem... co mi zależy <śmiech>. Odblokowało mnie i w najważniejszym momencie pokazałem pełen ogień, czego zabrakło w Planicy... - dodaje dwukrotny triumfator zawodów z cyklu Pucharu Świata.

Na Letalnicy Żyła najlepiej spisał się w piątek, kiedy zakończył jednoseryjne zmagania na 7. miejscu, oddając najdłuższy skok dnia. - Długo to wszystko trwało i przegrzałem się <śmiech>. W sobotę wszystko spadło i czułem się "połamany". W niedzielę musiałem na nowo wszystko budować. Dopiero na zakończenie sezonu weszło jak powinno - przyznaje zawodnik, który pożegnał się z zimą lotem mierzącym 230,5 metra.

Korespondencja z Planicy, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5948) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • INOFUN99 weteran
  @Robert Johansson252

  Najsmutniejsze jest to, że Krzak pomimo, bardzo słabego sezonu, pomimo tylko dwóch dobrych występów w zimie, zrobił więcej niż nasi juniorzy, więc jak na razie broni się przed "spadkiem" z Kadry Narodowej. Liczyłem z jego strony na więcej.

 • INOFUN99 weteran

  Ten sezon dla Piotrka był tak magiczny jak jego faza lotu. Ogólnie uważam, że ten sezon był lepszy niż sezon 2018/2019, bo wtedy Piotr spisywał się dobrze tylko w PŚ, bo o MŚ, czy TCS nie ma co mówić, a w tym na każdej imprezie sportowej pokazywał wysoki poziom.
  Skoro przełamał klątwę na MŚwL, notując na nich w końcu dobry rezultat, to może najwyższa pora przełamać się na IO.

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Zgadzam się z Żyłą, że był to jego najlepszy sezon w karierze, co prawda w PŚ lepiej było w sezonie 2018/19, no ale złoto na MŚ mówi samo za siebie.

 • Robert Johansson252 weteran
  Ocena Polaków na przekroju sezonu (kadra A)

  Kamil Stoch - Nierówny początek sezonu, później kapitalny TCS i pierwszy konkurs w Titisee, następnie nierówny styczeń i luty i słaby marzec. Mimo to 3 lokata w generalce robi wrażenie. Ocena 5
  Piotr Żyła - Koło 2018/19 najlepsza zima Żyły. Kilka podiów i przede wszystkim Mistrzostwo Świata. Ocena 5+
  Dawid Kubacki - Najgorszy sezon od trzech lat chyba, w większości skoków tracił wysokość przedwcześnie lądując. Ratuje go wygrana w Garmisch i kilka podium, ale ogólnie trochę zawiódł, bo myślałem że powalczy o KK. Ocena 4+
  Andrzej Stękała - "Od zera do bohatera" - po totalnym dołku Endrju zdobył dwa medale Mistrzostw Świata, stanął na podium, kilkukrotnie uplasował się w Top 10 i jeszcze poleciał 152 m w Willingen. Pojawiały się dołki, ale sezon kapitalny. Ocena 5+
  Kuba Wolny - Nierówno, ale Wolny chyba wraca do dyspozycji z 2018/19. Pojawiają się lokaty w top 10, no i jest mniej bul niż przed rokiem. Ocena 4.
  Klemens Murańka - Najlepszy sezon byłego 13-latka :) Choć dosyć nierówny. Rekord w Willingen robi wrażenie, forma z początku sezonu była jednak zdecydowanie lepsza od późniejszej. Ocena 4+
  Aleksander Zniszczoł - Nierówno, nierówno, nawet cholernie nierówno. Dobry występ w Niżnym, solidne skoki w CoC-u, bomby na treningach i później słabe lokaty w konkursach. Jest potencjał, ale z psychiką coś nie tak. Ocena 4.
  Paweł Wąsek - Jest postęp - zamiast klepania buli pojawiają się skoki za 130 m w Pucharze Świata, a co za tym idzie punkty. Poza kilkoma wpadkami Wąsik może zaliczyć sezon do udanych. Ocena 4+
  Maciej Kot - Gorzej niż przed rokiem. Bardzo nierówne skoki, ciągle problemy z techniką. Słabo. Ocena 2+
  Stefan Hula - Jedynie dwa punkty, później tragiczny występ w Niżnym i dobra dyspozycja w CoC na końcu sezonu. Ocena 3
  Tomasz Pilch - Po obiecującym LGP przyszły problemy zdrowotne i chyba także padła psychika. Mimo to Tomasz prezentował się całkiem nieźle i wybił się z dna, na którym przebył większość sezonu 19/20. Ocena 4.
  Kacper Juroszek - On zamiast progresu robi stale regres - potężne wybicie, słaba faza lotu. Tej zimy nic nie osiągnął. Ocena 1.
  Jarosław Krzak - Został strasznie wypromowany przed startem sezonu i nic nie osiągnął, nierzadko nawet był jednym z zamykających stawkę w zawodach. Jedno podium w Fis Cup go nie broni. Ocena 1+

 • Introverder weteran

  Szkoda że nie ma Okiem Samozwańczego po Planicy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).