Anette Sagen o lotach kobiet: "Willingen? Co to za rodzaj kryterium?"

 • 2021-06-01 14:45

W Norwegii nie milknie temat lotów narciarskich kobiet, na które Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) ponownie nie wyraziła zgody. Tym razem głos zabrała była zawodniczka, Anette Sagen. Rekordzistka Norwegii w długości skoku ma nadzieję, że cała walka o dopuszczenie kobiet na mamucie skocznie nie odbije się negatywnie na formie Maren Lundby.

W 2004 roku Vikersund organizowało jedyne w historii konkursy Pucharu Kontynentalnego na mamuciej skoczni. W gronie przedskoczków na wspomniane zawody znalazło się kilka przedstawicielek skoków narciarskich kobiet. Szansę otrzymała m.in. Anette Sagen, która lotem na odległość 174,5 metra ustanowiła kobiecy rekord Norwegii. Od tamtej pory minęło siedemnaście lat, zaś panie wciąż czekają na debiut w lotach narciarskich.

- Każda z nas dobrze sobie poradziła w roli przedskoczkini podczas zawodów w Vikersund w 2004 roku. Teraz poziom najlepszych zawodniczek jest o wiele wyższy. To, co teraz wyczynia na skoczniach Maren Lundby, to coś kompletnie innego niż za moich czasów - twierdzi Anette Sagen.

- Miałam nadzieję, że w 2021 roku uda nam się wykonać krok naprzód. Z drugiej strony naprawdę niewielu było zaskoczonych kolejną negatywną odpowiedzią. Otrzymujemy taką wiadomość każdego roku - przyznaje brązowa medalistka historycznego konkursu mistrzostw świata w Libercu.

- To smutne, że Maren musi walczyć o to, aby mogła robić to, czego pragnie, zamiast koncentrować się na tym, że jest fantastyczną skoczkinią. Ona jest obecnie w swojej życiowej formie i mam tylko nadzieję, że te wszystkie odmowy jej nie zniechęcą do sportu - martwi się sześciokrotna triumfatorka klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego.

W kwestii lotów narciarskich kobiet władze FIS postawiły na metodę małych kroków: - Ostatni sezon PŚ pań został ograniczony do zaledwie trzech konkursów na dużej skoczni. Nie mieliśmy zbyt wielu okazji do oceny rozwoju skoczkiń. Teraz planujemy wykorzystać nadchodzącą edycję Letniego Grand Prix oraz Pucharu Świata do ocenienia sytuacji. Mowa tu także o zawodach na największej dużej skoczni świata w Willingen - zapowiada dyrektor PŚ mężczyzn, Sandro Pertile.

- Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że przez 17 lat niewiele się zmieniło. Przez ten czas nastąpił duży rozwój skoków narciarskich kobiet. Zawodniczki startują na igrzyskach olimpijskich oraz mają pełny sezon konkursów Pucharu Świata. To są fakty, które potwierdzają poprawę sytuacji skoczkiń - dodaje włoski działacz.

Anette Sagen nie jest przekonana do pomysłu FIS, iż konkursy na skoczni w Willingen mogą zadecydować o losach zawodów pań na mamucich obiektach: - Co to za rodzaj kryterium? Przeciwnicy lotów zawsze będą mogli znaleźć coś, co ich zdaniem nie zadziałało.

- Taka zawodniczka jak Maren może z łatwością przekroczyć 200 metrów w prawidłowych warunkach. Nie widzę powodów, dlaczego kobiety nie byłyby w stanie skakać tak daleko jak mężczyźni. Są w stanie tego dokonać na innych skoczniach, zatem dlaczego nie dadzą im szansy na mamutach? - zastanawia się rekordzistka Norwegii.

Czy częścią problemu wewnątrz FIS mogłaby być sytuacja, w której Maren Lundby lub inna zawodniczka skoczyłaby dalej niż którykolwiek z mężczyzn? - Naprawdę mam nadzieję, że to nie jest jeden z powodów, dla których jesteśmy odprawiane z kwitkiem. Oczywiście są takie spekulacje, ale byłabym zaskoczona, gdyby naprawdę to była dla kogoś jedna z przyczyn negatywnej decyzji - przyznaje Sagen.

Norwegowie wciąż liczą, że uda im się doprowadzić do debiutu lotów narciarskich kobiet w 2023 roku na skoczni w Vikersund. Wszystko będzie jednak zależeć od poziomu rywalizacji zawodniczek w trakcie olimpijskiego sezonu, który dla FIS ma być decydującym aspektem w kwestii zgody na występy pań na mamucich skoczniach.


Adam Bucholz, źródło: Aftenposten+VG
oglądalność: (2371) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @ms_

  Nie przesadzałbym z tą wysoką belką dla kobiet. Mężczyźni skakali w Vikersund po 250 m z prędkością poniżej 100 km/h. Czy ew. prędkość rzędu max. 106-108 km/h byłaby dla kobiet zabójcza? Raczej chyba nie. Gdy kobiety ostatni razem skakały w Vikersund to osiągały takie właśnie prędkości. Co prawda to była stare Vikersundbakken no ale jednak.

  Niestety nie wiadomo jaką prędkość na progu miała Irashko przy swoim skoku na 200 m. To by była ciekawa informacja.

 • Kolos profesor
  @Seba Aka Krzychu

  Dopóki nie skoczy Lundby, nie skoczą inne skoczkinie na skoczni muciej to się nie dowiemy na 100%. Ale jeżeli brać analogie do wyników kobiet na dużych skoczniach to nie ma powodu dla którego Lundby czy inna czołowa skoczkini nie miałaby skoczyć tych np. 240 metrów.

  Dalej niż męski rekord to nie sądzę żeby kobiety skakały. Ale wszystko inne jest jak najbardziej możliwe.

 • ms_ stały bywalec
  @Seba Aka Krzychu

  No możliwe żeby tak było, tego nie wiemy ale może niedługo się dowiemy :) Tylko chodziło mi o to że belka ustawiona by była jednak bardzo wysoko, ale to pewnie uznano by za niebezpieczne, więc raczej by było tak jak mówisz.

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @ms_

  Przy wysokiej belce i sprzyjających warunkach to Lundby skoczyłaby może nieco ponad 200 metrów.

 • ms_ stały bywalec
  @unnameduser

  Dokładnie, owszem jest możliwe że Lundby skoczyła by nawet na nowy rekord świata. Przy dobrych warunkach i bardzo wysokiej belce dlaczego nie. Dość często zdarza się np. gdy podczas wspólnego weekendu dla skoczków i kombinatorów ci drudzy skaczą dalej, ale wiadomo rozbieg mają ustawiony co najmniej kilka belek wyżej, podobnie jak w zawodach PŚ kobiet w skokach czy pucharu kontynentalnego u mężczyzn.

 • unnameduser stały bywalec

  "Czy częścią problemu wewnątrz FIS mogłaby być sytuacja, w której Maren Lundby lub inna zawodniczka skoczyłaby dalej niż którykolwiek z mężczyzn? - Naprawdę mam nadzieję, że to nie jest jeden z powodów, dla których jesteśmy odprawiane z kwitkiem. Oczywiście są takie spekulacje, ale byłabym zaskoczona, gdyby naprawdę to była dla kogoś jedna z przyczyn negatywnej decyzji - przyznaje Sagen."
  Być może byłoby problemem, gdyby kobieta skoczyła dalej niż mężczyzna z tej samej belki w porównywalnych warunkach... ale na to się nie zanosi, chyba że mężczyzna musiałby skoczyć stylem klasycznym, w czapce i na nartach do biegania.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).