Johan Eliasch nowym prezydentem FIS

 • 2021-06-04 14:27

Międzynarodowa Federacja Narciarska ma nowego prezydenta. W piątkowych wyborach na Kongresie FIS zwyciężył Szwed Johan Eliasch. Zastąpi on na tym stanowisku Szwajcara Gian Franco Kaspera.

59-letni Eliasch był jednym z czwórki kandydatów ubiegających się o rolę następcy odchodzącego Gian Franco Kaspera, który pełnił funkcję prezydenta FIS przez ostatnie 23 lata. 77-letni Szwajcar był nieobecny na kongresie. W ubiegłym tygodniu został przetransportowany do szpitala z powodu problemów z oddychaniem. W czwartek opuścił oddział intensywnej terapii.

Johan Eliasch uznawany był za głównego faworyta wyborów o stanowisko prezydenta FIS. Szwedzki miliarder jest prezesem oraz dyrektorem generalnym firmy Head, producenta rakiet tenisowych oraz sprzętu narciarskiego.

Głosowanie zakończyło się już po pierwszej turze, w której to Johan Eliasch zebrał wymaganą ponad połowę głosów. Jego kontrkandydatami byli kolejno: była sekretarz generalna FIS - Sarah Lewis, prezydent Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego - Mats Arjes, a także były mistrz świata w narciarstwie alpejskim - Urs Lehmann.

Wyniki wyborów na prezydenta FIS:

Johan Eliasch - 65 głosów

Urs Lehmann - 26 głosów

Sarah Lewis - 15 głosów

Mats Arjes - 13 głosów

- Z wielką pokorą przyjmuję wiadomość o wyborze na prezydenta - stwierdził Szwed krótko po ogłoszeniu wyników głosowania: - Jest wiele osób, którym chciałbym podziękować i jeszcze dziś się z nimi skontaktuję.

- Chciałbym szczególnie podziękować Gian Franco za jego niesamowitą pracę, którą przez pół wieku wyświadczał FIS - dodał nowy prezydent federacji: - Znam Gian Franco od 25 lat. Wiem, że bez niego nie bylibyśmy tam, gdzie jesteśmy teraz. Przy najbliższej okazji, kiedy będziemy mogli spotkać się osobiście, uhonorujemy ciebie tak, jak na to zasługujesz. W imieniu każdego członka rodziny FIS życzę tobie szybkiego powrotu do zdrowia.

- Będę zaangażowany, otwarty, przejrzysty, a także prezydentem wszystkich narodów, wszystkich dyscyplin - zapowiedział Eliasch: - Mamy niesamowite możliwości i musimy teraz przejść do pracy.

Zdaniem środowiska narciarskiego, Johan Eliasch jest prezydentem mogącym wprowadzić rewolucyjne zmiany w sportach narciarskich pod względem marketingowym, telewizyjnym oraz formatu rywalizacji. Jak informuje TVP Sport, jednym z postulatów nowego przewodniczącego FIS jest rozgrywanie co roku narciarskich mistrzostw świata, na wzór między innymi biathlonu.


Adam Bucholz, źródło: FIS
oglądalność: (4737) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor
  @ms_

  Tak szczerze to trudno byłoby wybrać starszego. ;)

  A tak już bardziej na poważnie, to i tak wszyscy poprzedni szefowie FIS byli w dniu wyboru młodsi od Eliascha. Wiadomo, życie i możliwości przeciętnego człowieka mocno się wydłużają.

 • Oreo weteran

  I bardzo dobrze że zmiana na kogoś młodszego.

 • ms_ stały bywalec
  @Kolos

  Olimpijskie już nie są od Soczi chyba, albo Pjongczangu wliczane do PŚ, ale wcześniej były.

 • Kolos profesor

  W sumie w Biathlonie są organizowane i Mistrzostwa Europy i letnie Mistrzostwa Świata. A nawet olimpijskie konkursy są wliczane do kalendarza PŚ w Biathlonie i nikt na to nie narzeka.

  A letnie Mistrzostwa świata i to od 1979 r. są organizowane w narciarstwie alpejskim więc czemu by i nie w klasycznym...

 • Kolos profesor

  Jak już chcą co roku MŚ to niech zrobią Letnie Mistrzostwa Świata na igielicie co drugi rok wypadające pomiędzy cyklem MŚ (czyli jak np. MŚ będą 2023, 2025, 2027 itd. to letni odpowiednik w latach 2024,2026, 2028 itd.). To by miało nawet sens.

 • Kolos profesor

  Ale trzeba przyznać, że jest jedną zasadnicza różnica: MŚ w Biathlonie to zawody w jednej konkurencji, a narciarstwo klasyczne to jednak trzy różne konkurencję. W przypadku biathlonu nie ma znaczenia MŚ czy PŚ ludzi na zawodach mniej więcej tyle samo. W narciarstwie klasycznym po za wyjątkami typu Kuusamo/Ruka Oraz Lahti biegacze, kombinatorzy i skoczkowie nie spotykają się w jednym miejscu. A tu jeszcze dochodzi kwestia kobiet i mężczyzn bo np. w skokach kobiety też nie zaczęsto startują w tym samym czasie z mężczyznami na tych samych obiektach.

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  Mamy Lahti, Kuusamo gdzie jest wszystko zawsze razem w jednym terminie. W paru innych miejscach byłaby kwestia zgrania terminów ale nie byłoby to niemożliwością.

  W teorii MŚ to większe koszty, ale takie coroczne MŚ miałyby oczywiście mniejszych rozmach i prestiż niż obecne, a i FIS musiałby obniżyć wymagania.

  De facto coroczne MŚ byłyby takimi ciut większym Pucharem Świata.

  Ale zgadzam się całkowicie z Pavlem - po co coś takiego robić? Chyba tylko po to żeby FIS jeszcze więcej zarobił...

 • Pavel profesor
  @Wojciechowski

  Będzie jak w Biathlonie kilka miejscowości na zmianę. Problemu nie stanowi "kto" tylko "po co". Z resztą po co to wiadomo, dla pieniędzy, tylko prestiż tego medalu będzie żaden, jak się ogląda Biathlon to jak sobie lecisz w dół listy to prawie każdy jakiś tam medal uciułał. Ogólnie skracanie czasu pomiędzy kolejnymi imprezami mistrzowskimi w światowym sporcie staje się powoli normą, jak nawet FIFA coś plumka o MŚ rozgrywanych co 2 lata, to musi być coś na rzeczy. Wszystko, aby jak najwięcej wycisnąć z danej imprezy.

 • Wojciechowski profesor
  @Kolos

  Są, ale w ilu miejscowościach byłyby do zrobienia naraz? Gdyby to było takie oczywiste, to nie byłoby takich problemów ze znalezieniem chętnych, jakie są teraz.

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @.....sieanieskoczy

  Według mnie konkurs MŚ ma zdecydowanie wyższą rangę niż zwykły konkurs PŚ.

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Jeśli MŚ byłyby co rok to nie miałyby one takiego prestiżu jaki mają obecnie, więc mam nadzieję, zostanie tak jak jest obecnie.

 • Kolos profesor

  W sumie przed II wojną światową rozgrywano MŚ w narciarstwie klasycznym co roku (niby nie w latach olimpijskich, ale długo IO też uważano za MŚ jednocześnie) a chyba z połowa przed wojennych edycji w momencie rozgrywania nie nazywa się Mistrzostwami świata no ale tak czy inaczej coroczne Mistrzostwa już zostały przerobione w przeszłości...

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  Przecież co roku są organizowane zawody PŚ w biegach, kombinacji norweskiej i skokach. MŚ co roku byłyby technicznie do zrobienia. Ale to bez sensu bo ich prestiż spadłby do zera.

 • .....sieanieskoczy stały bywalec

  Sens MŚ w sporcie takim jak skoki narciarskie jest dla mnie niezrozumiały.
  W F1 mistrzem jest po prostu kierowca z największą liczbą punktów w sezonie i tak powinno być w skokach.
  Sens TCSu jak najbardziej rozumiem, bo to zupełnie inne zawody, inne reguły, ale MŚ? Kolejny PŚ tylko, że dostaje się medal.
  Mistrz rodzi skojarzenie z kimś najlepszym, a w tym sezonie był nim H. E. Granerud.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).