Kojonkoski: "To żadna fizyka kwantowa, nie takie cuda w sporcie widziano"

 • 2021-07-19 17:06

Przygoda części reprezentantów Chin, którzy brali udział w weekendowych zawodach w Kuopio, ze skokami narciarskimi rozpoczęła się w tym właśnie fińskim mieście, które do 2016 roku gościło zawody Pucharu Świata. Skocznia Puijo i jej okolice na okres lata znów staną się domem dla skoczków i skoczkiń z Państwa Środka.

W 2018 roku Mika Kojonkoski rozpoczął w Kuopio szkolenie od zera kilkunastoletnich skoczków i skoczkiń z Chin, którzy nie tylko nie skakali nigdy wcześniej na nartach, ale większość z nich nie widziała nawet śniegu na oczy. Podobny projekt przerwany potem w kontrowersyjnych okolicznościach z uwagi na niezadowalający progres młodych sportowców rozpoczął się w Norwegii. Aktywnych na tamten czas skoczków objął z kolei Słoweniec Jure Radelj, a skoczkinie Heinz Kuttin. Dziś działa już tylko jedna grupa, której dowodzi Mika Kojonkoski, a pomaga mu jego rodak Jani Klinga.

Przez ostatnie miesiące cała drużyna skoszarowana była w Layiuan, gdzie zbudowano skocznie bliźniaczo podobne do tych olimpijskich z Zhangjikaou. Letnie miesiące Kojonkoski spędzi jednak bliżej domu, bowiem aż do jesieni cała ekipa pozostanie w Finlandii, choć odbędzie zgrupowania również w innych europejskich krajach. Jesienią skoczkowie i skoczkinie wrócą na chwilę do Chin na domowe skocznie, po czym przyjdzie już czas na zimową rywalizację. Cel numer jeden to oczywiście Pekin 2022.

- Myślę, że zabierzemy na igrzyska cztery dziewczyny i dwóch chłopaków. To jest moje marzenie, w które mocno wierzę - mówił Kojonkoski jeszcze przed konkursami w Kuopio. - To byłoby ogromne osiągnięcie, moglibyśmy wystawić drużynę w zawodach zespołów mieszanych. Szkolenie skoczków od podstaw to nie żadna fizyka kwantowa, nie uważamy tego za najtrudniejsze zadanie na świecie. Nie takie cuda w sporcie widziano. W tle znajduje się strategia państwa związana z sytuacją, w której zostali gospodarzami igrzysk. Twierdzą, że mają zbyt mało sportowców zimowych, ale chcą też, aby ludzie zaczęli się ruszać, by sporty zimowe stały się częścią życia codziennego. 

O ile chińskie skoczkinie od początku lata spisują się wręcz znakomicie w zawodach niższej rangi, o tyle z postawy ich kolegów Kojonkoski nie może być zadowolony. Kilku jego podopiecznych zdołało zapunktować w słabo obsadzonych zawodach FIS Cup w Otepaeae, ale podczas czterech konkursów organizowanych przez Chiński Związek Narciarski w Kuopio, rozegranych w poprzednim tygodniu żaden z tamtejszych skoczków nie zdołał awansować do drugiej serii.  Jaką przyszłość widzi fiński trener dla swojego projektu? - Jeżeli całe przedsięwzięcie zakończy się porażką, kwestia jego kontynuacji może być problematyczna, jeśli wywoła dumę i radość, zapewne będzie kontynuowane.


Adrian Dworakowski, źródło: Iltalehti.fi/Yle.fi
oglądalność: (4173) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Elsa bywalec
  @Skoczek3211

  W Polsce by zarobil. Dla rodziny w Europie by trenowal. Tam poszedł oszukiwac. Widac za mlody jestes.

 • Adrian D. redaktor
  @Kolos

  Nie wszystkie Chinki to zupełnie inne nazwiska. W obecnej grupie jest choćby wielokrotna zdobywczyni punktów PŚ czy dwukrotna triumfatorka konkursów FC z 2019 roku.

 • Kolos profesor

  W ogóle w sprawie męskiej części reprezentacji Chin to Kojonkoski postawił na zaklinanie rzeczywistości i myślenie życzeniowe. No wygląda to źle, ale też trudno było się spodziewać, że Kojonkoski (który najlepsze lata ma za sobą jednak) dokona jakiegoś cudu.
  Szanse na IO bez jakiś nadzwyczajnych ułatwienie że strony FIS/MKOL są znikome.

 • Kolos profesor
  @Lataj

  Po pierwsze chińskie skoki kobiece stały nieźle jeszcze na długo przed obecnymi działaniami Chin w kontekście IO 2022.

  Co prawda teraz to zupełnie inne nazwiska ale co fakt to fakt, że nie najgorsze wyniki Chinek w FC/PK A nawet punkty PŚ nie są żadną sensacją.

  Inna sprawa, że obsada tego LPK (i FC) w Kuopio była jaka była, gdyby tak jak standartowo wystartowały choćby Niemki, Słowenki, Austriaczki czy Norweżki (oczywiście zaplecza tych kadr) to wyniki Chinek nie byłyby już tak dobre.

 • Cinu weteran

  Przypominam, że w 2006 roku Chiny potrafiły wystawić drużynę na igrzyska we Włoszech. A tutaj igrzyska u siebie, tyle włożonych pieniędzy i 2 zawodników będzie sukcesem. To wygląda zatem jak próba wskrzeszenia umarłej dyscypliny. Podejrzewam, że gdyby przygotowania skoczków z Somalii byłyby takie same, efekt również byłby podobny.

 • Lataj doświadczony

  Fenomen wyników kobiet w konkursach niższej rangi polega na tym, że ogólny poziom skoczkiń wciąż jest kiepski, a zaledwie ich garstka odlatuje całej reszcie.

  Zhou powinien mieć największe szanse na wywalczenie prawa startu w PŚ, a Qivu albo po prostu skacze słabo w Europie, albo jest antytalentem w skokach. Może informacja o rekordzie kraju (141,5 m) została podana mediom w celach propagandowych albo faktycznie tyle skoczył, lecz z belki w lesie. Jeśli to drugie to prawda, jego rekord z dużej skoczni i tak zasługuje na gromkie brawa.

  Mam nadzieję, że u mężczyzn się poprawi, jeśli już będą oskakani na terenie Europy, albo będą musieli wystawić maksimum zawodników tam, gdzie mało kto przyjedzie, żeby tylko móc wystawić choć jednego skoczka na IO.

 • Skoczek3211 weteran
  @Elsa

  Ma jaja po poszedł i sobie zarobi dla rodziny.

 • KX_Keytinho stały bywalec

  Myślę, że Xiaoyang Zhou może zdobyć punkty LPK lub COC, był w ten weekend 32 i 38 ale w treningach skakał czasami lepiej. Drugą "nadzieją" miał być Qiwu Song medalista mistrzostw kraju, ale w Europie spisuje się średnio/słabo. To chyba ich dwóch miał Kojonkoski na myśli. Zobaczymy czy złapią formę, byłoby fajnie zobaczyć reprezentantów gospodarzy na IO. I żeby nawet w razie niepowodzenia, kontynuowali.

 • Prekursor Skoczni Vip doświadczony

  Rzeczą jasną było to, że skoczkiniom łatwiej będzie przebić się do czołówki niż mężczyznom. Jako że część tych zawodników trenuje niecałe 3 lata to i tak prezentują się dobrze.

 • Elsa bywalec

  Oszust sie z niego zrobil. Jakby mial jaja trenowalby Polakow, albo Polki.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).