Ciekawostka z historii sportu - skoki narciarskie na Olimpiadzie Robotniczej

 • 2021-07-21 21:50

Idee przyświecające rozpoczynającemu się już lada moment największemu świętu sportu, jakim są igrzyska olimpijskie, ich kształt, forma, przesłanie nie zawsze i nie wszystkim wydawały się słuszne i przekonywujące. W latach 20. XX wieku na przykład w opozycji do nich utworzono imprezę pod nazwą Olimpiada Robotnicza, która miała wprowadzić rywalizację sportową, wypaczoną rzekomo przez tradycyjne igrzyska, na właściwe tory. 

W 1912 roku robotnicze kluby sportowe zjednoczyły się na szczeblu międzynarodowym. Działający w ich ramach socjaldemokraci z różnych krajów prężne funkcjonowanie osiągnęli po zakończeniu I Wojny Światowej, zwanej wtedy Wielką Wojną. Oskarżali powołaną do życia przez Pierre'a de Coubertaina ideę nowożytnych igrzysk olimpijskich o to, że opowiada się de facto za wojną toczoną między narodami, tyle że przy użyciu atletycznych środków. - Burżuazyjne igrzyska olimpijskie długo będą nosić na czole piętno demona nacjonalizmu, ponieważ świat kapitalizmu nie zna prawdziwego pojednania - twierdzili patetycznie.

W kontrze do oficjalnego olimpijskiego nurtu powołali więc do życia Olimpiadę Robotniczą, także posiadającą swoją letnią i zimową odsłonę. By jednak odróżnić swoje igrzyska od kapitalistycznego odpowiednika miały być one organizowane w cyklu sześcioletnim. Wydarzenie to miało stanowić pokaz fizycznej i psychicznej odnowy siły robotniczej, a ponadto służyć wymianie myśli i poglądów socjalistycznych. Czym konkretnie różniły się te zmagania od Coubertain'owskich imprez? Przede wszystkim było tam żadnych flag, hymnów narodowych, klasyfikacji medalowych. Miała to być rywalizacja wewnątrz jednej klasy bez sztucznych podziałów, za jaką uważano konkurowanie ze sobą poszczególnych narodów. 

W latach 1925-37 rozegrano po trzy edycje letnich i zimowych Olimpiad Robotniczych. Przedstawiciele śnieżnych dyscyplin, z czterech tylko krajów, po raz pierwszy spotkali się w jej ramach w dniach 31.01.-02.02 1925 r. w Schreiberhau, czyli na terenie dzisiejszej Polski, w Szklarskiej Porębie. Program obejmował wyłącznie konkurencje narciarstwa klasycznego, tj. skoki, biegi i łączącą je kombinację norweską. W Szklarskiej Porębie w przeszłości znajdowało się co najmniej kilka skoczni, natomiast zawody z 1925 roku rozegrano najpewniej na obiekcie zlokalizowanym obok Wodospadu Kamieńczyka z punktem konstrukcyjnym wynoszącym 32 metry. Skocznia powstała w 1924 roku z inicjatywy Franza Adolpha i była wówczas największą w całych Karkonoszach. Najdalej skakał na niej podczas olimpiady Austriak Adolf Putz, drugie miejsce zajął Ernts Langhammer z Czechosłowacji, a trzecie Niemiec Richard Reinwarth. Narodowość zawodników nie miała jednak znaczenia, bowiem wszyscy i tak startowali pod czerwonym sztandarem ruchu robotniczego. 

O ile pierwsza zimowa socjalistyczna olimpiada była ledwie namiastką wielkiej sportowej imprezy, o tyle drugą, którą zorganizowało austriackie Muerzuschlag, do którego robotnicze zmagania zawitały w 1931 roku, przeprowadzono już z wielką pompą. Sama miejscowość jest wyjątkowym ośrodkiem dla skoków narciarskich, bowiem według wszelkiego prawdopodobieństwa, tu właśnie rozegrano pierwszy konkurs w Europie Środkowej. Norweski pomocnik piekarza nazwiskiem Samson w 1893 roku wygrał tu zmagania na śnieżnej skoczni z odległością sześciu metrów. 

Na przełomie lat 20. i 30. Muerzuschalg był dynamicznie rozwijającym się kurortem narciarskim, od wielu lat cieszącym się dużą popularnością wśród turystów. Lokalni pionierzy dwóch desek, Toni Schruf i Max Kleinoscheg, początkiem XX wieku spopularyzowali technologię rodem ze skandynawskich ośrodków górskich - przebudowali tamtejsze chaty, dostosowując je do warunków zimowych, do wszystkich pensjonatów doprowadzono bieżącą wodę. Program imprezy w porównaniu do poprzedniej edycji został mocno rozbudowany. Oprócz konkurencji rozegranych sześć lat wcześniej znalazły się w nim również: narciarstwo alpejskie, hokej na lodzie, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe oraz pokazowo taniec na lodzie, curling i strzelanie na lodzie.

Do Austrii przyjechało kilkuset sportowców i ponad 10 tysięcy kibiców. To dużo jak na miasteczko liczące sobie 8 tysięcy mieszkańców. Pomogła gościnność tubylców. Każda rodzina przyjmowała do siebie tylu gości, ilu zdołała pomieścić. Największym zainteresowaniem miały cieszyć się skoki narciarskie rozegrane na Ganzsteinschanze, która została przebudowana pod kątem imprezy mimo kończących się funduszy. - Robotnicy pracowali za gulasz na obiad i garść papierosów, ale byli zadowoleni z pracy - opowiadał Fritz Doleschal, prezes miejscowego klubu w rozmowie z Kronen Zeitung. Zmagania na skoczni wygrał Gustav Häusler z Niemiec przed Arvo Talsim z Finlandii i Czechosłowakiem niemieckiego pochodzenia Edwinem Guentherem.

Sześć lat później olimpiadę gościły Jańskie Łaźnie w Czechosłowacji, czyli organizator pierwszych Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym, rozegranych w 1925 roku. Tym razem na starcie stanęli reprezentanci Polski, po raz pierwszy pojawili się także Norwegowie, którzy, co nie może stanowić szczególnego zaskoczenia, całkowicie zdominowali zawody w narciarstwie klasycznym. W skokach narciarskich zwyciężył Trygve Martinsen przed Ingvarem Iversenem i Egilem Tokle. Kolejna edycja imprezy miała odbyć się w 1943 roku. Z powodu toczącej się wojny nie doszła do skutku. Po zakończeniu światowego konfliktu nie wrócono już do pomysłu jej rozgrywania.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (1247) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • janbombek stały bywalec
  @dar06_

  Godne to i sprawiedliwe. Nie z ich winy zbojkotowano te olimpiadę.

 • Kolos profesor
  @bardzostarysceptyk

  Właśnie te igrzyska ludowe z 1936 r. w Hiszpanii to zupełnie co innego.

  Ogólnie ciekawy artykuł.

 • dar06_ weteran

  Ciekawostko jest, że medaliści Polscy z Przyjaźń-84
  Po 23 latach, w 2007 roku prezydent L.K podpisał ustawę
  Zyskali takie same prawa co do emerytury, jak sportowcy którzy wywalczyli medale na igrzyskach

  Dobre i to

 • dar06_ weteran

  Bojkot przez blok wschodni igrzysk w 1984 roku w Los Angeles, a alternatywą było Przyjaźń-84
  A udział wzięło 50 państw, zawody były organizowanie nawet w Polsce

 • Wojciechowski profesor
  @bardzostarysceptyk

  Olimpiada Ludowa w Barcelonie z 1936 to jeszcze inna sprawa, to była konkurencja i dla Igrzysk Olimpijskich, i dla Olimpiady Robotniczej.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Naprawdę ciekawe

  Zawsze interesują mnie informacje o wydarzeniach, o których nic nie wiedziałem.
  O zimowych Olimpiadach Robotniczych nie miałem pojęcia. O letnich owszem. W 1936 odbyła się w Barcelonie i zbiegła
  z wybuchem hiszpańskiej wojny domowej. Właśnie sportowcy z tych zawodów byli pierwszymi ochotnikami tzw Brygad Międzynarodowych.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).