Karl Geiger: Chcemy w końcu sprowadzić Złotego Orła do Niemiec

 • 2021-09-13 18:41

W styczniu tego roku minie okrągłe dwadzieścia lat odkąd Sven Hannawald, zwyciężając po raz pierwszy we wszystkich czterech konkursach Turnieju Czterech Skoczni, wywalczył triumf w jego klasyfikacji generalnej. Od tego czasu z triumfu w narciarskim "wielkim szlemie" mogło cieszyć się sześciu Austriaków, dwóch reprezentantów Polski, Norwegii, a także Fin, Czech, Słoweniec i Japończyk. Żaden zawodnik z kraju-współgospodarza imprezy nie zdołał nawiązać do sukcesu Hanniego.

Z każdym rokiem presja w Niemczech wzrastała, a Orzeł jak zaklęty nie chciał wpaść w ręce któregoś z podopiecznych trenerów Steierta, Rohweina, Schustera czy Horngachera. Wśród pretendentów do wygrania Turnieju wymieniani byli choćby Severin Freund, Andreas Wellinger, Richard Freitag, Markus Eisenbichler, czy Karl Geiger. "Nie dla nas kwitnie ananas" - mógł jedynie gorzko skonstatować każdy z nich. Ostatni z wymienionych przyznaje, że brak triumfu w TCS u naszych zachodnich sąsiadów staje się powoli obsesją. - Najważniejszymi wydarzeniami nadchodzącego sezonu będą dla nas igrzyska olimpijskie i Turniej Czterech Skoczni - przyznaje Geiger w rozmowie z portalem Allgaeuhit.de - Od lat wielkim celem całego zespołu jest sięgnięcie po Złotego Orła. Nie ma wielkiego znaczenia, który z nas go zdobędzie, chcemy po prostu sprowadzić go z powrotem do Niemiec. Nie da się jednak zaplanować formy na konkretną imprezę, musimy po prostu starać się w konkretnym momencie dać z siebie wszystko. 

- Wbrew pozorom skoki nie są sportem wyłącznie indywidualnym. Oczywiście sam odpychasz się od belki i trudno wówczas oczekiwać pomocy od kogokolwiek. Ale tak naprawdę w tym momencie korzystasz ze wsparcia udzielonego wcześniej przez cały zespół, ze wsparcia otrzymanego od swoich kolegów z zespołu i od kibiców. Na ważnej imprezie jesteś jednym z reprezentantów swojego narodu. Jest w tym coś wyjątkowego - uważa Geiger, który zdobywając cztery medale podczas ostatniej edycji mistrzostw świata, dołączył do wąskiego i bardzo elitarnego grona zawodników posiadających taką właśnie liczbę krążków jednej imprezy.

W 2001 roku w Lahti Martin Schmitt wywalczył indywidualnie złoto i srebro, a także złoto i brąz w drużynie. 10 lat później w Oslo Thomas Morgenstern był  pierwszy i drugi w indywidualnych zmaganiach oraz razem z ekipą Austrii najlepszy w dwóch konkursach drużynowych. W 2015 roku w Falun Norweg Rune Velta również kończył mistrzostwa z czterema krążkami - złotym i brązowym indywidualnie oraz złotym w drużynie i srebrnym w mikście. Geiger jednak przebija całą wyżej wymienioną trójkę. Otóż dodając mu dwa medale zdobyte w grudniu podczas Mistrzostw Świata w Lotach w Planicy, złoty i srebrny w drużynie, ma w swoim dorobku łącznie sześć krążków wywalczonych w imprezach rangi mistrzowskiej podczas jednego sezonu. I w takim ujęciu może na długie lata okazać się niedościgniony.

Multimedalista ostatniego sezonu, który tego lata zaprezentował się wyłącznie przez wiślańską publicznością, gdzie na skoczni imienia Adama Małysza zajął szóste i dwudzieste trzecie miejsce, pozytywnie odnosi się do stanu swoich aktualnych przygotowań, których zwieńczeniem będzie olimpijski sezon. - Jak na razie jestem zadowolony. Lato często bywa trudne, bo sporo jest do zrobienia. W tym roku jak zawsze były pewne sprzętowe zmiany do przetestowania. Podczas treningu, zwłaszcza po tak udanych latach, trochę trudno było utrzymać wysoki poziom lub jeszcze bardziej się udoskonalać. Ale jak dotąd ogólnie jestem usatysfakcjonowany przebiegiem przygotowań. 

 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4273) komentarze: (26)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • dervish profesor
  @Julixx05

  A niby dlaczego? Turniej można wygrać nie wygrywając żadnego z konkursów.
  Jeżeli zawodnik jest w formie to łatwiej mu wygrać turniej niż konkretny konkurs zwłaszcza bardzo prestiżowy konkurs. Po prostu w turnieju ma dużo większy margines błędów które może popełnić a mimo to zgarnąć 1 miejsce. W konkursie jeden błąd najczęściej niweczy wszystko. Popatrz na Kamila. Jak był w formie to wygrał wszystkie turnieje w sezonie.

 • dervish profesor
  @Pavel

  W niemieckich realiach medale ze wszystkich wielkich imprez to nic szczególnego. Zwycięstwo w TCS to jest "cóś"!
  Nasz Dodo z Polakami również przywiózł medale ze wszystkich wielkich imprez przy czym w odróżnieniu od Horna (w tym samym czasie z Niemcami) nie pominął złotych orłów. ;)

  Ja nie o tym. Pisałem o niespełnionych obietnicach/ambicjach Horna. To go musi boleć. Zwycięstwo w TCS to pierwsza rzecz którą obiecał Niemcom. Pierwszy raz zrobił to na pierwszej oficjalnej konferencji po objęciu funkcji, zanim jeszcze zaczął treningi z nową kadrą. I nic dziwnego, że Hornowi tak zależy na tych Złotych Orłach dla Niemców. Inne trofea to oni jakoś zdobywają. Nawet olimpijskie złoto Wellingera jakimś cudem im się przydarzyło, a na zwycięstwo w TCS czekają już dwie dekady.

 • Lataj weteran
  @Julixx05

  W takim wyobraźmy sobie, że w polskim turnieju Polacy nie wygrywają przez lata, a Niemcy mają parę zwycięstw. Jak januszy zazdrość musi zżerać!

 • Julixx05 stały bywalec
  @butczan1

  Tylko zwyciężyć turniej a jeden konkurs to różnica. Zwyciężyć turniej, który składa się z kilku konkursów jest trudniej niż jeden konkurs

 • fridka1 profesor
  @butczan1

  Dzisiejsza popularność skoków w Niemczech to zaledwie popłuczyny tej jaka była udziałem Schmitta i Hannawalda 20 lat temu. TCS to tradycja, która mocno się trzyma, ale nie przesadzałabym, że cały naród nie śpi po nocach z powodu 19 lat bez wygranej w tej imprezie. Paradoksalnie początek ery Małysza i przerwanie przez niego dominacji Martina Schmitta, był jednocześnie początkiem zjazdu popularności tej dyscypliny na świecie, poza Polską.

 • Pavel profesor
  @dervish

  Za to zdobył medale wszystkich wielkich imprez, jak dorzuci medal IO to pewnie mu te TCS wybaczą :)

 • dervish profesor

  Brak zwycięstwa w TCS dla Niemców mocno uwiera Horna. Obiecuje to niemieckim kibicom już od dwóch lat i ciągle obietnicy nie spełnił. Prestiżowa sprawa. ;)

 • Arturion stały bywalec
  @butczan1

  To właśnie napisałem. Umie w imprezy. A w przyszłe imprezy już niekoniecznie.

 • butczan1 weteran
  @Arturion

  Ale mistrza świata ma i 2 miejsce w TCS w 2019 więc umie w imprezy.

 • Arturion stały bywalec
  @Kocurello2

  Z tym, drogi włoski kocurze, że Horn nie jest żadnym wybitnym trenerem, tylko kosicielem wyników. Gdybyście nie mieli takiego rozbudowanego sytemu szkolenia, to byście leżeli i kwiczeli, na co zasługujecie (heh). Paru skoczków coś znaczy, ale reszta obija się w niższych ligach i to z marnym skutkiem. Może wam się uda, czego nie życzę, ale raczej TCS niż IO.
  Coś czuję, że to będzie sezon Austriacko-Norweski, czego bym nie chciał, bo wolałbym Polsko-Niemiecki (dla odróżnienia od poprzedniego).

 • Kocurello2 stały bywalec

  Nasi chłopcy to mistrzowie pod względem przygotowywania formy na główne cele sezonu. Więc skoro Karl twierdzi, że skupiają się na Turnieju to znaczy, że będą w tym okresie rzeczywiście mocni. Co prawda Igrzyska też trzeba mieć na uwadze. Aczkolwiek myślę, że taki geniusz trenerski jak Horngacher nie będzie miał problemów z przygotowaniem dwóch szczytów formy w trakcie zimy u chłopaków. Podsumowując, jestem spokojny :)

 • Arturion stały bywalec
  @Lataj

  Nie chcę wyjść na szowinistę, ale... mam nadzieję! ;-)

 • Lataj weteran

  Nie chcę za daleko wybiegać w przyszłość ani być niepoprawny, ale i tym razem Niemiec raczej tego turnieju nie wygra.

 • Arturion stały bywalec

  A teraz poważnie: Fakt, że jeśli jakiś Niemiec ma wygrać, to chyba tylko Geiger. Biśla nie turniejowy.

 • padu bywalec
  @Lataj

  No nagroda pieniężna jak na prestiż i historię tego turnieju jest śmieszna

 • Pavel profesor
  @ironicznie_skikomicznie

  Nie tak to wyglądało. Oczywiście to była atrapa, ale nie odbierał jej Małysz, a jego menago Federer. Ogólnie cała sprawa wyglądała tak, że sprowadzenie samochodu do Polski kosztowało więcej niż zakup nowego (wszelkie cła, podatki itd), dlatego postanowiono samochód sprzedać na miejscu i w Polsce kupić kolejny. Na miejscu okazało się, ze auto dalej znajduje się na tym fikuśnym podeście po skocznią, nie ma nikogo z obsługi, a na menago czekają tylko kluczki. Załatwił dźwig, ściągnął Audi, wsiadł do środka, a tu zdziwko bo to tylko atrapa. Pojawili się miejscowi decydenci, opierdzieli Federera po co on odpierdziela i kazali mu się udać do dealera i zamówić auto.

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Kto jak kto, ale Geiger może tego dokonać.

 • phoffman605 bywalec
  @Kubalant

  Niemcy: Czekają 20 lat na zwycięstwo w TCS.
  Stoch: Hehehe, no to se jeszcze poczeka.
  Też byłbym bardzo zadowolony, gdyby tak się stało :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).