Syn Polaków nadzieją Niemców. Ma imię po Simonie Ammannie

 • 2021-10-11 15:40

- Czuję się Niemcem. Urodziłem się i wychowałem w tym kraju. Babcia i dziadek często wspominają, że mógłbym skakać dla Polski - mówi nam Simon Spiewok, syn Polaków i członek niemieckiej kadry narodowej młodzieżowej na sezon olimpijski. 19-latek minionej zimy zadebiutował na mistrzostwach świata juniorów i wiąże się z nim coraz większe nadzieje.

Dominik Formela (Skijumping.pl): Rozmawiam w języku polskim z reprezentantem Niemiec. Jaka stoi za tym historia?

Simon Spiewok: Moi rodzice pochodzą z Polski. Około 25 lat temu przyjechali do Niemiec, a ja urodziłem się w okolicach Meinerzhagen w Nadrenii Północnej-Westfalii. Tata Piotr jest z Katowic, a mama Joanna z Miasteczka Śląskiego. Od dziecka mówię po niemiecku, natomiast w domu rodzinnym posługujemy się językiem polskim.

Dlaczego znalazłeś się na rozbiegu skoczni narciarskiej?

Ja i mój brat za młodu grywaliśmy w piłkę nożną, ale szybko straciłem do tego zapał. Mój najlepszy kolega skakał na nartach i zaciekawił mnie. Pewnego razu pojechałem z nim na trening, chciałem przyjrzeć się jego poczynaniom. Na miejscu trener dał mi sprzęt i w ten sposób pierwszy raz spróbowałem swoich sił.

Skoki narciarskie były obecne w twojej rodzinie?

Nigdy. Moja babcia i dziadek, którzy do dziś mieszkają w Polsce, lubią oglądać skoki narciarskie. Nie było jednak skoczka w naszej rodzinie, bądź narciarza.

W marcu stałeś się bohaterem materiału zrealizowanego przez ARD. Dziś wideo opublikowane w serwisie YouTube ma prawie 25 tysięcy odsłon. Padają w nim słowa o 150-metrowym locie na Muehlenkopfschanze w Willingen.

W tym roku, w ramach testów skoczni przed Pucharem Świata, udało mi się poszybować na 150. metr. Niestety, nie posiadam nagrania tej próby, natomiast trenerzy uwiecznili mój lot mierzący 148 metrów.

Dlaczego kamery telewizyjne skupiły się akurat na tobie?

Mój stary trener, z czasów zajęć w Meinerzhagen, ma znajomych w ARD. Chcieli zrobić materiał o młodym i utalentowanym skoczku, który w przyszłości może pojawić się w Pucharze Świata. Nie spodziewałem się, że to wideo zbierze tyle wyświetleń w sieci... Być może wynika to z liczby subskrybentów kanału Sportschau?

W ostatnim czasie opuściłeś internat narciarski w Willingen. Stało się to po zdaniu matury. Co dalej?

Od trzech miesięcy żyję w Schwarzwaldzie. Mieszkam i trenuję nieopodal Hinterzarten. Po pierwsze potrzebuję całorocznego dostępu do skoczni, tego latem brakowało mi w okolicy Willingen. Teraz w Hinterzarten też jest problem, ze względu na problemy przy modernizacji, ale za cztery miesiące obiekt ma być oddany do użytku. Z tego regionu pochodzi mój kadrowy szkoleniowiec Andreas Guenter, z którym zawsze dobrze mi się współpracowało. Niedaleko mieszka też trener Stefan Horngacher.

Minionej zimy zadebiutowałeś w Pucharze Kontynentalnym i zadebiutowałeś na mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym w Lahti. W Finlandii indywidualnie wywalczyłeś 26. lokatę, a drużynowo zajęliście 8. miejsce.

Dużo się działo, ale nie byłem w stanie pokazać w zawodach pełni swoich umiejętności. W treningach spisywałem się dobrze, ale podczas konkursów nie potrafiłem tego powtórzyć. Wkradały się nerwy. Marzenia mam duże, z igrzyskami na czele.

Na kim się wzorujesz, kogo podpatrujesz?

Moim idolem jest Simon Ammann. Wiąże się z nim ciekawa historia. Dzień przed moim narodzeniem zaliczył groźny upadek w Willingen. Później, jak pamiętamy, zdobył dwa złota w Salt Lake City. Rodzice usłyszeli o nim i postanowili dać mi imię na jego cześć. Znajomi w Polsce, bądź dziadkowie, nazywają mnie Szymonem, więc muszę to wyjaśniać <śmiech>...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Simon (@simons1201)

Szwajcar to jedyny sportowy autorytet?

Bardzo lubię też podpatrywać Ryoyu Kobayashiego i Kamila Stocha, pięknie skaczą.

Wspomniane Willingen przez wielu jest uważane za niemieckie Zakopane, mając na uwadze liczną publikę i atmosferę pod skocznią.

Moi rodzice rokrocznie pojawiają się na trybunach wraz z przyjaciółmi. Ja po raz pierwszy widziałem Puchar Świata na żywo właśnie w Willingen, sześć-siedem lat temu.

W materiale ARD padają porównania do nieoszlifowanego diamentu.

Często słyszę komentarze dotyczące drzemiącego we mnie potencjału. Od trzech-czterech lat mój wzrost już nie ulega zmianie. Dysponuję dużą siłą w nogach, podobnie jak Piotr Żyła. Technika jednak szwankuje i muszę nad tym pracować.

Czy na jakimkolwiek etapie pojawił się pomysł reprezentowania kraju rodziców? Polscy kibice znają takie historie. Najgłośniejsze to Miroslav Klose czy Lukas Podolski, który tego lata spełnił obietnicę i na koniec piłkarskiej kariery przeszedł do Górnika Zabrze.

Czuję się Niemcem. Urodziłem się i wychowałem w tym kraju. Babcia i dziadek często wspominają, że mógłbym skakać dla Polski, bo wtedy częściej byśmy się widywali <śmiech>... Żyję w Niemczech tak długo, że raczej nie ma sensu o tym myśleć. Chyba nie ma opcji reprezentowania Polski. Za młodu raz czy dwa razy do roku bywałem w Polsce, ale teraz przez szkołę i skoki nie mam tyle czasu, by zawsze jeździć tam z rodzicami. 

Nadchodzący sezon będzie twoim ostatnim w roli juniora. Imprezą docelową są młodzieżowe mistrzostwa świata, które zorganizuje Zakopane?

Tegoroczne lato, za sprawą przeprowadzki, nie było dla mnie łatwe. Do tego kończyłem szkołę, a w planach mam studia związane z zarządzaniem. Pojawiły się problemy na skoczni, ale teraz krok po kroku moja forma znów rośnie. Liczę na to, że zimą będzie dobrze. Za dwa tygodnie mamy zgrupowanie na Średniej Krokwi, by zapoznać się z tą skocznią.

Na których zawodników młodego pokolenia z Niemiec, oprócz Simona Spiewoka, warto zwrócić uwagę?

Tego lata rywalizowaliśmy w Pucharze Alp, gdzie poziom jest naprawdę wysoki. Austriacy i Słoweńcy są  bardzo mocni, ale my również jesteśmy silni. W finale Letniego Pucharu Kontynentalnego w Klingenthal pojawił się jeden junior z naszej grupy, Ben Bayer z 2004 roku. W zawodach nie powiodło mu się, ale podczas treningu skakał bardzo dobrze. Zwróciłbym uwagę też na Lukę Geyera, mojego rówieśnika, który otrzymał miejsce w kadrze na finał Letniego Grand Prix w Klingenthal.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (39608) komentarze: (24)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion doświadczony
  @Kolos

  Jest u nich mizernie, ale w porównaniu z naszą sytuacją, u nich to sport prawie masowy (jak na tę dyscyplinę). Więc teraz jest tak sobie, a potem może być bardzo dobrze. A i Spiewok może się rozwinąć, po polscy skoczkowie rozwijają się później. ;-)

 • Kolos profesor
  @dejw

  Spiewoka uważają za talent chyba na tej podstawie, że załapał się do kadry na MŚJ w Lahti w 2021 i nie był najsłabszym z Niemców. A, że ogólnie jest mizernie wśród Niemieckich juniorów to inna sprawa.

 • Arturion doświadczony
  @dejw

  Zgadzam się. Nie ma co patrzeć na roczniki 2006 i młodsze, bo w ich przypadku może się wszystko zmienić przy dorastaniu. Finowie zwyżkują odrobinę i rezerwy mają. Ale to trochę za mało, by szybko wrócili do czasów świetności.

 • Arturion doświadczony
  @Lataj

  Ale Freund jest rodowitym Niemcem. Śpiewok (bo tak się pewnie z domu nazywa) pewnie lubi galert, rulade i... kluski śląskie z modro kapusto. ;-)
  No i halba piwa, bo jak inaczej?

  A jak pierogów nie lubić? ;-)

 • dejw profesor
  @INOFUN99

  Tak, jasne, mój błąd, chodziło mi oczywiście o ten konkursy w Lahti.

  Nie bardzo jest w czym lepić, nikt tam się nie rzuca w oczy, a jeśli już, to to że kiedy jeszcze chińskie dzieciaki stacjonowały w Europie i mierzyły się w krajowych zawodach, to wypadały nawet lepiej niż Finowie.
  Na tt czytałem jakiś czas temu, że największe nadzieje wiążą z bodajże Kinnunenem z rocznika 05, no ale jego występy międzynarodowe na razie bez żadnego sensownego wyskoku.
  Na razie dobrze byłoby jakby chociaż Kytosaho zaczął się rozwijać lepiej - poprzedni sezon mógłby być dla niego przełomowy; do tego też jakikolwiek progres mógłby wykonać Pohjola.

 • Lataj weteran

  Jemu w Willingen to akurat podwiało. Tyle skoczył również Haare w jednym z oficjalnych treningów w Willingen. Poza tym Spiewok nie jest jakimś szczególnie wyróżniającym się skoczkiem.

  I tak na marginesie, domyślałem się, że ma jakieś związki z Polską. Jego nazwisko brzmi tak swojsko. Ciekawe, jakie polskie dania lubi najbardziej. Szkoda, że o to Simona nie zapytali. Np. Freund mówił, że pierogi są pyszne.

 • INOFUN99 profesor
  @dejw

  Przed MŚJ w Lahti 2021, ostatnimi konkursami FC były te rozgrywane w.......Lahti.
  Wiesz jak przedstawia się sytuacja u fińskich juniorów?
  Są tam jakieś potencjalne talenty?
  Pytam się, bo prowadzisz taką informację o juniorach.

 • dejw profesor

  Poza swojsko brzmiącym nazwiskiem, i jak się okazuje tym że mówi po polsku, to w całej swojej dotychczasowej karierze Spiewok nie wyróżnił się niczym. Najlepsze momenty - końcówka zeszłej zimy i złapanie końca TOP10 w finale AlpenCup, oraz dwukrotnie końcówka drugiej dziesiątki na FC w Kupio, przed MŚJ. "Trochę" ubogo jak na nazywanie go niemiecką nadzieją i to nawet mimo ogólnie z roku na rok coraz niższego poziomu najmocniejszych juniorów. Wynik pod 150m w Willingen też nie robi wielkiego wrażenia - na treningach, testach to z odpowiednio wysokiej belki to i nawet różne Choie i Feldoreany mogłyby tak polatać.
  U Niemców jest teraz wielka posucha juniorska, i możliwe że po ostatnim urodzaju z rocznika 00 następnymi, tak dobrze rokującymi będą dopiero 06 i 07.

  @stajenny
  Mam w życiu naprawdę dużo istotniejsze rzeczy, niż ślęczenie na tym forum 24/7 i kasowanie postów takiego podczłowieka. Samo w sobie to może i nawet byłoby zabawne, widząc jak rozpaczliwie domagasz się atencji i po każdym usunięciu wysyłasz swoje wypociny na nowo, no ale i tak szybko się to znudziło.
  W swoim ostatnim serdecznym pozdrowieniu, które zostało usunięte wytłumaczyłem ci że nie widzę powodów, by ujawniać tutaj swoje dane; jeśli nie zdążyłeś tego przeczytać to napisz do swojej ulubionej redakcji i niech ci to udostępnią.

 • butczan1 weteran
  @Adam90

  W skokach trochę inaczej niż w piłce. W skokach Niemcy i Polska prezentują podobny poziom więc jeśli tam się nie przebije to u nas też raczej nie.

 • Adam90 weteran

  Dopóki reprezentacja Niemiec będzie chciała :D

 • Pavel profesor
  @Oreo

  Toż to poziom Krzaka z Jojkami.

 • Oreo weteran
  @Pavel

  Jakbyśmy mieli jakichś lepszych xd

 • Pavel profesor
  @Oreo

  Tylko co tu rozważać, jak gość póki co jest słabieńki, jakby miał obywatelstwo Luksemburga to chociaż zmiana barw dałaby mu jakąś okazję startu w PŚ, a tak byłby dalej słaby tylko, że kilkaset kilometrów dalej i ot cała roszada.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).