"Brakowało luzu, swobody i pewności siebie" - Apoloniusz Tajner o inauguracji sezonu

 • 2021-11-22 16:31

Niżny Tagił po raz kolejny nie okazał się przyjazdy dla polskich skoczków. Inauguracja sezonu na Uralu nie była taką, o jakiej marzyli polscy kibice. Prezes Polskiego Związku Narciarskie Apoloniusz Tajner jest jednak zdania, że były to złe miłego początki i teraz może być już tylko lepiej.

Pierwsza sprawa to sytuacja Klemensa Murańki. Jak będą wyglądać jego najbliższe dni i kwestia powrotu do kraju?

Z tego co przekazał mi Grzesiek Sobczyk, to jeżeli któregoś dnia dwukrotnie powtórzy się w jego przypadku wynik negatywny, to Klemens zostanie zwolniony z izolacji. A co do kwestii powrotu do Polski, to zostanie od dopasowany do sytuacji. Nie jesteśmy teraz w stanie przewidzieć, jak ta sytuacja się rozwinie. Musimy poczekać najpierw na pomyślne wieści w sprawie Klimka i wówczas zabierzemy się za organizację podróży do kraju. Razem z nim w Rosji został jeden z asystentów Dolezala, Radek Zidek i obaj wrócą do Polski, kiedy tylko pojawi się taka możliwość.

Był Pan zaskoczony wynikami polskich skoczków podczas minionego weekendu?
Ja jak zwykle rozglądam się za pozytywami. Oczywiście był to słaby występ i jest to poza wszelką dyskusją. Ale starałem się na to patrzeć trochę trenerskim okiem. Warunki były chwiejne i to dotknęło też innych dobrych zawodników, a słabszych trochę wypromowało. U Stocha, Kubackiego i Żyły na ten moment, można powiedzieć, że generalnie nie dzieje się nic alarmującego. Jest względnie w porządku, oprócz tego że byli usztywnieni. Mało było u nich luzu i swobody, brakowało pewności siebie. Stoch jest najbliżej swojego poziomu. Te dwa skoki - kwalifikacyjny i drugi sobotni były świetne. Takimi skokami wygrywa się już zawody. W pozostałych wkradały się drobne błędy, ale nie było tego mocnego spóźniania, które w przeszłości często mu się zdarzało. Jeżeli coś może niepokoić to forma Wolnego i Huli, bo w żadnym ze skoków nie pojawiły się u nich przesłanki zwiastujące dobre skakanie.

Skoro brakowało im pewności na skoczni, to może warto było zjawić się na miejscu wcześniej i skorzystać z opcji przeprowadzenia treningu na miejscu, jak zrobiło to kilka zagranicznych ekip?
Być może byłoby to bardziej prawidłowe podejście. Ale ta decyzja została przez sztab podjęta z dużym wyprzedzeniem. Pewności, że ten trening by pomógł też mieć nie możemy. Bo skoro po piątku, po sobocie, kiedy już nasi skoczkowie zapoznali się z obiektem, nie było widać jakiejś zdecydowanej poprawy kolejnego dnia, to być może po czwartku też by jej nie było. Ja się generalnie nie martwię. Przed nami cztery miesiące zawodów i z konkursu na konkurs będzie tylko lepiej. O tym jestem więcej niż przekonany. Niech tylko zawodnicy wskoczą w rytm startowy. Pierwsza część sezonu nigdy nie była naszą mocną stroną. Co prawda Dolezal zapewniał, że nasi od początku będą gotowi do walki na najwyższym poziomie, ale jak widać jeszcze gotowi nie byli. Patrząc na to wszystko z jeszcze innej strony, to trenerom, których zawodnicy już teraz skaczą na najwyższym poziomie, powinna zapalić się lampka i powinni się zastanowić, czy taką formę ich podopieczni utrzymają przez dwa-trzy miesiące do tych najważniejszych wydarzeń. 

Czy Pana zdaniem takie miejsce jak Niżny Tagił to dobra lokalizacja na inaugurację sezonu? Z jednej strony zimowe warunki, z drugiej wietrzna pogoda i daleka wyprawa.
Kalendarz jest układany przez FIS, to ich decyzja i trudno mi ją oceniać. Ale kiedy inauguracja odbywała się w Ruce, warunki też nie były pewne, a i podróż daleka. Jeszcze jako trener przeżyłem tam deszcze, wiatry, mgły, silne mrozy sięgające minus 20 stopni. Generalnie mam inne spojrzenie na kwestię inauguracji. Moim zdaniem sezon powinien zaczynać się od skoczni 90-metrowej, wszystko jedno gdzie. 

Jak długo jeszcze Wisła będzie widnieć w kalendarzu na początku sezonu?
Mamy plan, by Wisła i Zakopane były rozgrywane tydzień po tygodniu w styczniu. Wtedy jeszcze w środku tygodnia moglibyśmy włączyć Szczyrk i mielibyśmy wszystko w jednym czasie. Natomiast to cały czas jest plan. Musimy czekać na sprzyjające okoliczności, żeby wdrożyć go w życie. Niemniej tegoroczny termin Wisły i tak jest już bardziej korzystny niż wcześniejszy. Jest więcej czasu na przygotowania. W tej chwili mamy już do dyspozycji dwa tysiące metrów sześciennych śniegu. Niedługo będziemy go rozprowadzać. Myślę, że w tym roku skocznia będzie przygotowana bardzo dobrze. Jest czas na to, żeby wszystko zrobić idealnie. 

W historii Pucharu Świata tylko raz się zdarzyło, by polski skoczek całkowicie zdominował grudniową część Pucharu Świata. Było to dokładnie 20 lat temu, a dokonał tego Adam Małysz pod Pana okiem. Pamięta Pan tamten czas i to jak doszło do tego, że Małysz był wtedy silny od samego początku?
Trochę stało się to siłą rozpędu. W tamtym czasie często zdarzało się, że zawodnik, który wygrywał Puchar Świata w jednym sezonie był bardzo mocny również w kolejnym, był wręcz taki trend, że najlepsi skoczkowie zgarniali Kryształową Kulę dwa razy z rzędu. No i rzeczywiście w grudniu wszystko szło jak z płatka, włącznie do zawodów w Predazzo, które odbywały się około 20 grudnia. Dopiero na Turnieju Czterech Skoczni coś zaczęło nam się łamać. Ale potem ponownie wyszliśmy na prostą.

Rozmawiał Adrian Dworakowski
 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4200) komentarze: (57)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Mumineiro początkujący
  plus iuvenalis uxor

  Czy w komentarzach można przeklinać po łacinie albo po francusku?

  Nos sauteurs se sont presentes en Russie comme tout a fait putain mevoleurs.

  Swoją drogą, żenienie się z kobietą młodszą o ponad 30 lat to według mnie rodzaj zboczenia.

 • Mumineiro początkujący
  wulgaryzmy

  Swoją drogą, jestem ciekawy, czy gdybym zaczął pisać całe komentarze po łacinie, i używał w nich niecenzuralnych słów- a są takie w łacinie- moderator by to wyłapał. Edukacja klasyczna na coś się przydaje, hehoho! Przy okazji pozdrawiam moją ukochaną Łucję spod Rzeszowa.

  Nie rozumiem, czemu Apoloniusz Tajner rozwiódł się ze swoją żoną. Czyżby ktoś w małżeństwie za późno wszedł w sezon?

  Z perspektywy czasu można stwierdzić, ze Tajner był raczej kiepskim trenerem. Coś sprawiło, że za jego czasów Małysz osiągnął nieprawdopodobnie wysoką formę, jednak pozostali Polacy przez te wszystkie sezony prezentowali się żenująco (z nielicznymi przebłyskami raz na jakiś czas takimi jak szóste miejsce Matei w Sapporo w 2001 roku). Prawdziwym trenerem okazał się dopiero Horngacher.

 • Mumineiro początkujący
  jesień przyszła, zima tuż- palić w piecu trzeba już

  Miejmy nadzieję, że nasi skoczkowie nie zaczną wchodzić w sezon, albo nie odnajdą czucia na progu i w powietrzu, w marcu. Czy stanie się tak czy inaczej, "eksperci" bez wątpienia użyją wielu wspaniałych, mądrych słów na wytłumaczenie rzeczonego stanu rzeczy. Optima verum philosophia Huberti Vagneri est- liczy się tylko pierwsze miejsce, cała reszta jest mało warta. Esto audax, et fortuna tibi adiuvabit Persequere astra et finis tuus erit.

 • Mumineiro początkujący
  związki frazeologiczne

  ciekawym przykładem związku frazeologicznego jest sformułowanie "mieć coś w [***]". Oznacza on "nie przejmować się czymś", "mieć do czegoś lekceważący stosunek", "przechodzić nad czymś do porządku dziennego", "gardzić czymś", "nie zwracać na coś uwagi".
  Gdyby moderator chciał mnie cenzurować, to przypominam, że podobnego związku frazeologicznego użył publicznie Jan Ziobro, i nie został za to ocenzurowany przez TVP1.

  ----------- moderacja -----------
  To akurat już sam skrypt cenzuruje, więc uwagi raczej do Admina. :)
  --------------------------------------

 • Mumineiro początkujący
  moderator najlepszym naszym przyjacielem jest

  skoki_TVN- obojętnie, czy zwrot "oddać skok" jest kalką językową z niemieckiego, rosyjskiego czy mongolskiego, jest on przyjęty jako poprawny w języku polskim, w przeciwieństwie do sformułowania "skoczyć skok", który stanowi rażący błąd gramatyczny. Sprawdź w słowniku związków frazeologicznych.

 • Arturion doświadczony
  @Pavel

  Żeby to tylko Żyły i Kubackiego. Także Wolnego, Stękały (tu jednak nie doleczona kontuzja) i Huli. W sumie... Może być tylko lepiej, albo wracamy do czasów Bobaka-Fijasa.
  Ale wystawiać samych juniorów (prócz trójki emerytów). to pomysł z... powiedzmy niemądry.

 • skoki_TVN bywalec
  @Mumineiro

  [---] pwn "Skoczyć, strzelić - oddać skok, strzał!
  Wyrażenia "oddać strzał, skok" są kalką językową z niemieckiego, dlatego lepiej mówić po polsku, zwyczajnie: "strzelić, skoczyć".

  ===== MODERACJA =====
  Jak wyżej, OSTRZEŻENIE za wycieczki polityczne i żenująco niski styl części komentarza.
  ====================

 • Mumineiro początkujący
  [---]

  skoki_TVN- mylisz się, [---] zwrot "oddać skok" jest całkowicie poprawny. Są czasowniki, które cały sens tworzą dopiero z odpowiednimi rzeczownikami, i to jest właśnie taki przypadek. Można używać potocznego języka, ale należy walczyć z rażącymi błędami, którymi notorycznie popisują się przed kamerami figury publiczne. [---]

  ===== MODERACJA =====
  OSTRZEŻENIE za wycieczki polityczne. Tego tu nie będzie.
  =====================

 • Julixx05 doświadczony
  @Raptor202

  Chodzi o to, że Tomek psychicznie się spala, jakoś nie widzę w nim przyszłego mistrza

 • Raptor202 weteran
  @Julixx05

  Pilch nie ma tego czegoś? A na jakiej podstawie taki wniosek?

 • Julixx05 doświadczony
  @Arianin

  Pilch jak Zniszczoł nie ma tego czegoś do końca, Wąsek może być z niego solidny skoczek, Habdas melodia przyszłości

 • Wiewior bywalec

  https://wiadomosci.ox.pl/jan-kawulok-nie-zyje,72513

 • Arianin początkujący
  @Karpp

  Same gdybania. Zaden Zniszczol i Klemens i Wolny.
  Wasek, Pilch, Habdas, ale to trzeba trenera z najwyzszej polki.

 • Matthias88 stały bywalec

  Chodzi mu o ten luz w d... Ziobry xd?

 • Arianin początkujący
  @JestemMarek

  Szczepan jest kibicem sportu i skokow narciarskich. On i Zkuba to Bogowie. Nigdy ich nie atakuj!

 • skoki_TVN bywalec
  Mumineiro

  Mumineiro skoku nie można oddac skok mozna co najwyzej wykonac jak juz sie czepiasz potiocznego jezyka..

  oddać — oddawać pwn
  1. «zwrócić coś właścicielowi»
  2. «przekazać coś komuś lub gdzieś w jakimś celu»
  3. «dostarczyć coś komuś»
  4. «wyrzec się czegoś na czyjąś korzyść»
  5. «umieścić kogoś gdzieś»
  6. «sprzedać coś»
  7. «odwzajemnić się komuś czymś»
  8. «przedstawić lub wyrazić coś w odpowiedni sposób»
  9. «wydalić coś z organizmu»

 • Karpp weteran

  Myśle, że ws-yscy wiemy, że Kubacki, Żyła i Stoch za chwile będa w tej 10-tce.
  Jesli nie to Dolezal nie bedzie trenował jeszcze kilka lat jak ostatnio powiedział w wywiadzie. Nowy prezes zatrudni kogos innego.
  Gorzej sytuacja ma się z zapleczem. Może Wolny jak w ubiegłym sezonie znajdzie mocne przebłyski ale czy to faktycznie będzie stabilny punkt drużynowki? No nie wiem. Może ten Murańka się zmotywuje po tym co teraz przechodzi? Może Zniszczoł? Choć u nich raczej problemem jest pewność siebie. Oni w ogóle pracuja z psychologiem?
  Wąsek, Pilch? Jeszcze nie
  W Kota i Hule ktoś jeszcze tutaj wierzy?

 • Karpp weteran
  @Kolos

  Biegun wygrał w Ruce?
  Coś nowego :)

 • JestemMarek początkujący
  @SZCZEPAN44

  "Nie ma wyników" iksde raku nie komentuj i się nie ośmieszaj

 • Xander1 profesor
  @Kolos

  Co ty w ogóle za brednie opowiadasz? Jakie źle albo bardzo źle? Skoro Wisła zaciemniała obraz to radzę kolego sobie przypomnieć wyniki z Ruki, czyli drugiego przystanku PŚ w ostatnich latach. Nie pamiętam żebyśmy tam zaliczyli złe konkursy. Może jakoś fenomenalnie nie było, ale zawsze prezentowaliśmy się tam solidnie. Ostatnio tak fatalnie było za Kruczka, czyli mistrza zawalania przygotowań do zimy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).