Pierwszy obcokrajowiec przetestował skocznie olimpijskie. "Wyłącznie pozytywne emocje"

 • 2021-11-30 18:32

Kazachski skoczek Siergiej Zyrianow jako pierwszy obcokrajowiec dostąpił zaszczytu przetestowania olimpijskich skoczni narciarskich zlokalizowanych Zhangjikaou, które za nieco ponad dwa miesiące staną się areną rywalizacji o medale igrzysk w Pekinie. O tym jak do tego doszło oraz jakie są jego wrażenia po zapoznaniu się ze skocznią opowiedział nam w krótkiej rozmowie.

- Jestem menadżerem drużyny, która będzie pełniła rolę przedskoczków podczas Pucharu Kontynentalnego w najbliższy weekend, a potem w czasie igrzysk olimpijskich. Od roku ściśle współpracuję z Chińskim Komitetem Olimpijskim, dlatego zależało mi na tym, aby zostać pierwszym obcokrajowcem, który skoczy na tych obiektach. To było moje marzenie i cel, który udało się zrealizować - wyjaśnia Zyrianow, który do tej pory nie dał się jeszcze poznać kibicom śledzącym zmagania w Pucharze Świata. Swój kraj reprezentował dotychczas wyłącznie w konkursach z cyklu FIS Cup oraz podczas mistrzostw świata juniorów. Do ostatniego lata miał zresztą ponad trzyletnią przerwę w występach międzynarodowych. 

Jakie odczucia towarzyszą 21-letniemu zawodnikowi po oddaniu pierwszych skoków na kompleksie Snow Ruyi? - Po pierwsze to najpiękniejsze skocznie, jakie widziałem w życiu. Jeżeli chodzi o odczucia podczas lotu, to na podstawie jednego treningu trudno sformułować jakieś myśli. Mogę powiedzieć w ten sposób, że emocje, których doświadczyłem były wyłącznie pozytywne. Jedyny problem to temperatura. Tu jest naprawdę zimno! Termometr pokazuje minus trzynaście stopni, ale odczuwalna temperatura wynosi jeszcze co najmniej dziesięć stopni mniej. 

Konstruktorzy obiektów podczas planowania ich budowy bardzo duży nacisk położyli na zminimalizowanie wpływu wiatru. Ingo Hopfgartner, wybitny austriacki ekspert, przeprowadził wietrzną symulację topografii terenu i stworzył trójwymiarowy model w oparciu o dane klimatyczne i strategiczne punkty planowanego obiektu. Na ile wiatr nadal może być czynnikiem utrudniającym rywalizację? - Ogólnie okolica jest wietrzna, natomiast wiatrochrony świetnie wywiązują się ze swojej roli. Mimo wiatru hulającego dookoła można bezpiecznie skakać ze spokojną głową. 

O czym jeszcze powinni wiedzieć sportowcy, którzy niebawem przybędą na zawody do Państwa Środka? - Trzeba mieć świadomość, że jedzenie jest tu bardzo specyficzne, nie każdemu musi odpowiadać. Ale karmią nas obficie, moja ekipa jest porządnie najedzona (śmiech). Ja akurat, z racji że już wcześniej mieszkałem w Chinach, zdążyłem się przyzwyczaić i nie mam z tym problemów - zakończył z uśmiechem nasz rozmówca.

Trudno jeszcze przewidzieć, jak potoczą się losy zaplanowanych na sobotę i niedzielę zawodów Pucharu Kontynentalnego kobiet i mężczyzn. Aby konkursy mogły zostać wliczone do tego cyklu, na ich starcie muszą pojawić się przedstawiciele minimum ośmiu reprezentacji. Wiadomo już, że kilku czołowych ekip, w tym Polski i Norwegii zabraknie na starcie. Swój udział zadeklarowali na razie m.in. Rumuni, Rosjanie oraz jeszcze przed rozpoczęciem sezonu Czesi z zaplecza pierwszej drużyny. Jedynym naszym przedstawicielem, który będzie miał okazję zapoznać się z olimpijską skocznią, będzie kombinator norweski Andrzej Szczechowicz, o czym pisaliśmy >>>TUTAJ<<<


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6282) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • 330 początkujący
  @Johny Dust

  Potwierdzone sa 2 ekipy, do 8 daleko. Chyba ze masz zrodlo, slucham?
  Czemu Japonii nie uwzgledniasz? Przeciez blisko maja..

 • Johny Dust bywalec

  No i wygląda na to, że będzie 8 państw. Na starcie mają pojawić się Austriacy, Chińczycy, Czesi, Niemcy, Rosjanie, Rumuni, Amerykanie i Szwajcarzy

 • papa_s weteran
  @Alex 21 Przypominam

  że my już wypadliśmy z betonowej szóstki. Zrobiła się betonowa piątka bo Helwetom brak potencjału na taką dominację.

 • Pavel profesor
  @.....sieanieskoczy

  Zależy czy Chińczycy będą mieli parcie na organizację PŚ.

 • .....sieanieskoczy doświadczony

  Ciekawe czy skocznie te zostaną w PŚ/PK po igrzyskach, czy podzielą los innych - olimpijskich.

 • 330 początkujący

  Od kiedy w PK 8 trzeba?
  W Fis cup dalej 5 wystarczy?

  Ten pode mna: no i?

 • Oczy Aignera profesor
  @Prekursor Skoczni Vip Skoki Narciarskie 2002

  - "Widziałeś ten skok?"
  - "Nie. Musiałem na chwilę wyjść."

 • Sweet doświadczony

  gospodarze zrobią wszystko by się zaliczyło do PK, bo punkty PK liczą się do Olympic Quotas a więc można bezpośrednio na olimpijskich obiektach zdobyć sporo punktów potrzebnych do kwalifikacji na IGRZYSKA.

 • Johny Dust bywalec
  @Alex 21

  Cho już nie ma prawa startu w PK zresztą pozostali Kazachowie również. (Poza tymi startującymi w PŚ)

 • Wojciechowski profesor
  @ms_

  W Pucharze FIS nadal tak jest, ale w Kontynentalnym reguła ośmiu reprezentacji jest chyba od bardzo dawna, jeśli nie od zawsze.

 • ms_ stały bywalec

  A nie było jeszcze niedawno tak że wystarczyło 5 reprezentacji żeby zaliczyć zawody, na pewno w Fis Cup kojarzę że było albo nadal jest taki przepis. Myślałem że w PK jest tak samo a tylko w PŚ inaczej.

 • Prekursor Skoczni Vip weteran

  Ale co on może powiedzieć, jeśli klepie bule?

 • Oreo weteran
  @kwak11234@wp.pl

  Mongolia, Indie, Gruzja i Filipiny

 • kwak11234@wp.pl weteran
  @Wojciechowski

  Chińczycy masowo zrobią sobie prawo startu do PŚ :)))
  Na pewno ten Związek ogarnie 8 ekip, żeby zawody zaliczały się do klasyfikacji generalnej.
  Będą mogli jeździć w dwójkę na PŚ i TCS:)
  bo tam jest jeszcze 2 młody perspektywiczny Chińczyk Xiao chyba:)

 • Wojciechowski profesor
  @kwak11234@wp.pl

  Przynajmniej doprecyzowano przepisy i nie można już w zasadzie zgłaszać słupów, jak to było parę miesięcy temu w Czajkowskim...

 • kwak11234@wp.pl weteran
  @Johny Dust

  Oby się odbyły, bo Cacina jedzie tam po 2 miejsce dla Rumunii na ZIO

 • MaciejoS stały bywalec
  PK

  Coś wątpię, żeby zebrało się 8 reprezentacji. Tak jak kwak wspomniał, te cztery reprezentacje to pewniacy. Słyszałem ostatnio o występie Niemców (ich zaplecze). Czyli 5. Kto jeszcze? Kazachstan i Korea być może, czyli 7. Ale w sumie spoko, że wszyscy czołowi zawodnicy pojawią się na skoczni pierwszy raz i od razu będą walczyć o medale (oczywiście wcześniej treningi i kwalifikacje).

 • Qrls weteran

  Fakt że nikt z czołówki wąskiej czy szerokiej nie będzie skakał na tej skoczni przed IO dla mnie daje dodatkowego smaczku. Fajnie że nie było próby przedolimpijskiej. Szybka adaptacja z skocznią której się nie zna to też pewna umiejętność i może być kluczowa :)

 • Johny Dust bywalec
  @kwak11234@wp.pl

  Odbyć się mogą, ale nie będą wliczane do cyklu PK. Widziałem na IG, że Niemcy chyba tu przyjadą.

 • Alex 21 stały bywalec
  @kwak11234@wp.pl

  Kazachstan, może Korea Płd. (ten młody skoczek, co startował w PK sezon temu), niewykluczone że inne kraje z top6 poza Polską i Norwegią.

 • kwak11234@wp.pl weteran

  Ciężko będzie zebrać 8 ekip... Mogą te zawody zostać odwołane.

  Na pewno będą:
  Rumunia
  Czechy
  Rosja
  Chiny (gospodarze)

  I jeszcze 4 ekipy, kto?:)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl