"Krok w kierunku przyszłości skoków" - Pertile o Pucharze Świata na igelicie

 • 2022-05-12 11:20

Najbliższa edycja Pucharu Świata będzie najdłuższą w historii. Wyścig o Kryształową Kulę ruszy w pierwszy weekend listopada, a zakończy się pięć miesięcy później - na początku kwietnia. W ostatnich dniach Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) dała zielone światło wiślańskiej inauguracji sezonu zimowego w trybie hybrydowym. - Zawody otwierające sezon zimowy po raz pierwszy w historii odbędą się z lodowym najazdem i igelitowym zeskokiem - przypomina Sandro Pertile, dyrektor Pucharu Świata.

Miniona zima zakończyła czteroletni cykl olimpijski. Skoczkowie o krążki pekińskich igrzysk mierzyli się na zjawiskowym kompleksie w Zhangjiakou. Złote medale w konkursach indywidualnych wywalczyli Ryoyu Kobayashi i Marius Lindvik, a wśród kobiet Ursa Bogataj. Drużynowo brylowali Austriacy, a w kontrowersyjnym mikście triumfowali Słoweńcy.

- Podczas zmagań zespołowych w Pekinie musieliśmy zmierzyć się z pewnymi wyzwaniami, oczywiście zajmujemy się tym. Poza tym nigdy nie zapomnę niesamowitych zawodów na dużej skoczni, których byliśmy świadkami. To było bardzo emocjonujące wydarzenie z ekscytującą rywalizacją aż do ostatniego skoczka. Co za wspaniały moment, aby zaprezentować światu nasz sport - wspomina Sandro Pertile w rozmowie z fis-ski.com.

- W sumie była to ciekawa okazja, aby odwiedzić Chiny, a nasza niesamowita arena była jedną z najważniejszych podczas tych igrzysk. Staramy się i planujemy wrócić do Chin, aby rozwijać nasz sport również w tym wielkim kraju - dodaje włoski działacz.

W minionym roku Pertile i jego ludzie po raz kolejny musieli stawić czoło pandemicznej rzeczywistości.

- Sezon był wyzwaniem. Z powodu pandemii COVID-19 protokoły zawodów zmieniały się prawie w każdy weekend, ale jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się przez to przejść dzięki wspaniałej pracy zespołowej. W tym sezonie mieliśmy wielu różnych zwycięzców, co pokazuje, że nasze zawody są bardzo otwarte i wyrównane. Biorąc to wszystko pod uwagę, to był ekscytujący rok - twierdzi.

Przyszła zima będzie trzecią dla Pertile, podczas której będzie pełnił rolę dyrektora Pucharu Świata w skokach.

- Jestem bardzo zaszczycony, że jestem dyrektorem Pucharu Świata. Mam ogromną pasję do tego sportu. To przyjemność, że mogę pracować z tak wieloma profesjonalistami, zespołami, organizatorami, partnerami oraz kolegami z różnych środowisk i krajów. W końcu jesteśmy wspaniałą rodziną, która stara się dać z siebie wszystko dla naszego wspaniałego sportu - komentuje.

W nadchodzących miesiącach skoczków czeka dokładniejsza weryfikacja sprzętu podczas pucharowej rywalizacji.

- Chcemy wszystkim zaprezentować uczciwy sport. Obecnie bardzo ciężko pracujemy nad przygotowaniem precyzyjnych reguł i systemu kontroli, który będzie bardziej przejrzysty. Zawsze chcemy rozwijać nasz sport i jeśli uda nam się wprowadzić nasze ulepszenia, pójdziemy we właściwym kierunku - uważa 53-latek.

Sezon 2022/23 przyniesie historyczne zmiany.

- Po pierwsze, po raz pierwszy w historii odbędą się zawody w lotach narciarskich kobiet. To ogromny krok dla naszego sportu. Po drugie, chcielibyśmy zaprezentować zupełnie nową koncepcję. Kalendarz na nadchodzącą zimę to krok w kierunku przyszłości skoków narciarskich. Zawody otwierające sezon zimowy 2022/2023 odbędą się po raz pierwszy w historii Pucharu Świata w skokach narciarskich z lodowym najazdem i igelitowym zeskokiem. To bardzo jasny przekaz, że ​​skoki narciarskie są zrównoważoną dyscypliną i mogą być całorocznym sportem - opowiada Pertile.

Puchar Świata kobiet i mężczyzn ma rozpocząć się 4 listopada w Wiśle-Malince na obiekcie im. Adama Małysza (HS134). Panie zakończą rywalizację 24 marca w Lahti, a panowie 2 kwietnia na Letalnicy. Główną imprezą dla wszystkich skoczków będą mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Te odbędą się na przełomie lutego i marca w Planicy.

Przeczytaj także: Zielone światło komisji FIS dla inauguracji PŚ w Wiśle na igelicie


Dominik Formela, źródło: fis-ski.com
oglądalność: (8724) komentarze: (41)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Skokownik stały bywalec
  @Adam90

  Chodzi mu o upadek skoków jako dyscypliny, a nie skoków w Polsce.

 • Adam90 weteran
  @KamilG2

  Ale dopowiedz o co chodzi wiecej ??

  Wiesz prędzej Polacy przestaną wygrywać i trochę zapomną o skokach niż cały ten sport upadnie...bo drugiego Stocha nie będzie ale pojedyncze występy pewnie będą Polacy skakać.

 • Brisco bywalec
  @erobson

  Nie wiadomo, czy dozyjesz. Kolejna plandemia jesienia, Johnson juz szczepionki produkuje by byc gotowym, a z covida sie wycofal.

 • Skokownik stały bywalec
  @dejw

  Można się domyślić pewnych rzeczy(w sensie, że Pertile podobał się konkurs dlatego, że skakali daleko).

 • Wojciechowski profesor
  @Pavel

  Hofer przynajmniej miał charyzmę. U Włocha mam czasem wrażenie, że on nawet nie przekazuje własnych myśli i uwag, tylko przekazuje nam cudze.

 • Pavel profesor
  @Wojciechowski

  Tak czy siak w porównaniu z Pertile to niebo a ziemia ;) A ostatnie wygibasy Włocha z belkami to dopełnienie cyrku ;)

 • Wojciechowski profesor
  @TheDriger

  Ale ma czasem Hofer odloty w dziwne strony, bo z bliżej nieokreślonych przyczyn (być może nawet i z powodu upływu czasu) przypisuje sobie rzeczy, które wprowadzano już zanim został dyrektorem cyrku PŚ. Losowej kolejności na liście startowej nie było już w PŚ od kilku lat, kwalifikacje też weszły kilka sezonów wcześniej. I jeszcze parę innych takich „nieścisłości” można by znaleźć. Czasem można mieć wrażenie, że przed jego nadejściem 137 zawodników skakało w losowej kolejności pod dwa razy w każdym konkursie z odległościami mierzonymi na oko. A tak nie było, to nie on wymyślił wszystko od zera, tylko rozwinął.

 • erobson początkujący
  @TheDriger

  Nie potrafisz wyczuć sarkazmu?

 • TheDriger bywalec
  @erobson

  Pomniki się stawia zazwyczaj sportowcom, a nie dyrektorom. No wiesz co, nie wiem jakie decyzje będziesz podejmował, ale przypuszczam że nigdy nie będziesz do blisko siedemdziesiątki dyrektorem PŚ w skokach.
  @kolos: A co sobie Hofer przypisuje? To ja mu przypisuje w tym momencie, a nie on sobie. Nie słyszałem jeszcze żeby jakieś pieśni na swój temat pisał, raczej jest osobą skromną, ale która zna swoją wartość. I zgadzam się, że tak jak sam napisałem popłynął pod koniec kadencji, ale cóż kadencja powinna trwać maksymalnie 10-lat, a nie do chwili jego odejścia na emeryturę. Naprawdę Wam wszystkim wydaje się to takie proste, a przed jego przyjściem konkursy trwały czasami po cztery godziny i zawodnicy skakali według losowych numerów. Ta dyscyplina była bez ładu i skład i nie dało się tego oglądać - on coś zmienił i powinno się to docenić.

 • Wojciechowski profesor
  @Lataj

  To ja jestem chyba ślepy, bo tego odpisania nie widzę.

 • Arturion weteran
  @Pavel

  A co na to Pertile? Przecież jest optymistą...

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Skończą jak większość skoczni po IO.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Przecież pisałem, że efekty były raczej nikłe. Niemniej jakaś tradycja została zaszczepiona w tych nacjach, a wszędzie w tych wymienionych krajach (po za Holandią) mają porządne obiekty ze skoczniami dużymi włącznie.

  Najlepsze jest działanie dwutorowe - konsolidowanie już istniejących i włączanie nowych w miarę możliwości.

 • Lataj weteran
  @Wojciechowski

  Odpisał, ale nie odpowiedział na pytanie.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Przykład Turcji pokazuję, że przez 15 lat można dorobić się zawodnika, który raz na 5 lat zdobędzie punkty PŚ, z reszta to samo pokazuje nam Rumunia. Niestety nie zachęca to do budowy skoczni i rozwijania dyscypliny w krajach "nowych", bo efekty albo będą żadne, albo mizerne. Z resztą nawet przykłady, które podajesz jasno obrazują, że po początkowym zapale, brak wyników je zabija w Korei został 40 letni Choi, Holandia nie istnieje, a Chiny zapewne zarzucą projekt.

 • Wojciechowski profesor
  @Brisco

  Nie wpadłeś na to, że on po prostu może nie widzieć Twoich komentarzy? Zresztą czego się spodziewasz...

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Pisałem raczej o utrzymaniu obecnych nacji w skokach bo z tym jest kłopot a niekoniecznie szukanie nowych.

  A przykład np. Turcji pokazuje, że można i współcześnie stworzyć skoki narciarskie "9d zera" w jakimś kraju bez tradycji.

  Parę innych nacji też wystartowało od zera nie aż tak strasznie dawno temu (np. Korea, Chiny, Holandia) - efekt raczej nikły ale zawsze. Nie przekreślałbym więc zupełnie tematu nowych nacji w skokach.

 • Brisco bywalec
  @Kolos

  Pertile wydluzyl sezon pewnie przez durna pileczke.
  Poza tym - to jest wlasciwa forma, naucz sie w koncu.

  Ty celowo piszesz ,,igelicie" z bledem. To jakis przejaw buntu, czy bycia na siłę innym niz wszyscy? Wytlumacz raz, a juz nigdy nie zapytam, bo zbywasz pytania, a to niekulturalne. Jako ,,profesor" twoja wiedza powinna byc potezna, a nie ze piszesz o czyms, co nie istnieje. Tak jak Tolkien nie napisal ,,Dwoch Wierz", tylko ,,Dwie Wieze".

  Adam90: dlaczego wyrozniasz sie i wstawiasz spacje przed przecinkami?

 • Adam90 weteran
  @Stajenny_ironiicznie

  zimowe sport i tak wszscy nie będą uprawiać, ale skokach optymalne jest do 20 drużyn. MI się wydaje ,ze on miał na myśli nie cały puchar świata zeby dawać tam 30 druzyn, bo się wydłużył konkurs i jedna seria :d

 • Stajenny_ironiicznie początkujący

  Czytam komentarze i tak sobie myślę, że dajcie Ciepłemu Pertile szanse. On coś mówił o 30 nacjach w skokach na wysokim poziomie, więc obiera dobry kierunek, bo na igelicie można skakać nawet w Mozambiku. Podobno już zobligował FIS w kwestii wsparcia finansowego, mają przekazać 100 euro na każdą nową skocznię. Od tej chwili w Afryce zapanowała euforia, skocznie są już stawiane w tysiącach lokalizacji - od Libii po Botswanę. Najlepsza widokowo jest ta HS-500 przy jeziorze Wiktorii.

  PS. @kolos z tymi 15 osobami z Polski bym nie przesadzał, aż tak dużo osób pokręconych życiowo nawet tu nie ma. :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl