Zielone światło komisji FIS dla inauguracji PŚ w Wiśle na igelicie

 • 2022-05-09 18:20

W poniedziałek miało miejsce posiedzenie online komisji skoków narciarskich Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Podczas spotkania przedyskutowano kwestie poruszone podczas kwietniowych obrad podkomisji. W gronie decyzji znalazła się m.in. zgoda na inaugurację Pucharu Świata na matach igelitowych, którą zaplanowano na 5-6 listopada w Wiśle. Decyzję komisji będzie musiał jeszcze zatwierdzić Kongres FIS.

Kwestie sprzętowe

Komisja podjęła decyzję w sprawie wdrożenia poprawek i zmian w kwestii sprzętu konkursowego zawodników. Zdefiniowane na nowo zostały przepisy dotyczące czuba oraz promienia nart. Podjęto również decyzję o nowej procedurze pomiarowej dla dotychczasowych regularnych pomiarów ciała sportowców. W przyszłości wysokość ciała będzie bowiem określana za pomocą narzędzia laserowego w pozycji leżącej, zaś długość kroku w pozycji siedzącej. O długości kroku w kombinezonie ma z kolei decydować masa ciała.

Kalendarze Letniego Grand Prix i Pucharu Świata

Podczas posiedzenia zatwierdzone zostały kalendarze Letniego Grand Prix oraz Pucharu Świata na sezon 2022/2023. W stosunku do kwietniowej wersji terminarzy zaszły dwie zmiany w letnim cyklu. Zaplanowane na wrzesień konkursy w Kazachstanie zostały odwołane, zaś w niedzielę 18 września w Rasnovie rozegrane zostaną premierowe zawody duetów (tzw. "Super Team").

Potwierdzone zostały konkursy Pucharu Świata w Iron Mountain, które mają się odbyć w dniach 11-12 lutego 2023 roku. Tym samym pucharowa karuzela powróci po 14 latach do Ameryki, zaś po 19-letniej przerwie do Stanów Zjednoczonych.

Zobacz kalendarz Letniego Grand Prix mężczyzn 2022 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Świata mężczyzn 2022/2023 >>

Zobacz kalendarz Letniego Grand Prix kobiet 2022 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Świata kobiet 2022/2023 >>

Zgoda na zawody na torach lodowych i igelicie

Ważną informacją dla kibiców jest decyzja dotycząca inauguracji Pucharu Świata 2022/2023. Po raz pierwszy w historii zawody tej rangi rozegrane zostaną przy kombinacji lodowych torów najazdowych z matami igelitowymi na zeskoku.

Połączenie lodowych torów najazdowych z lądowaniem na igelicie otwiera przed FIS możliwości wcześniejszego niż dotychczas rozpoczęcia sezonu Pucharu Świata bez konieczności produkcji sztucznego śniegu. Ma to być jednocześnie krok w kierunku ustalonych przez FIS zasad zrównoważonego rozwoju. Organizatorzy takich zawodów mają nie tylko zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, ale także i energii.

Zawody na igelicie mają być także zdaniem FIS krokiem w kierunku bezpieczeństwa zawodników. Konkursy na sztucznym śniegu wielokrotnie kończyły się problemami z przygotowaniem skoczni oraz upadkami skoczków.

Historyczny weekend z zawodami Pucharu Świata na igelicie ma zostać rozegrany 5-6 listopada w Wiśle. Na Skoczni im. Adama Małysza (HS134) mają zostać rozegrane po dwa konkursy indywidualne mężczyzn oraz kobiet.

- Musieliśmy zmierzyć się z problemem piłkarskich mistrzostw świata FIFA, które rozegrane zostaną w listopadzie. Dlatego rozpoczniemy sezon bardzo wcześnie, zaś po inauguracji w Wiśle oraz zawodach w Ruce będziemy mieli krótką przerwę - wyjaśnia dyrektor PŚ, Sandro Pertile.

New Star Trophy

Zatwierdzono także nowy cykl zawodów, pod nazwą New Star Trophy (Trofeum Nowej Gwiazdy), które będą organizowane dla dzieci w wieku 11-15 lat. Latem 2022 roku rozegranych zostanie 9 konkursów nowego tworu FIS w pięciu państwach.

Gospodarzami premierowej edycji cyklu będą Rumunia, Włochy, Szwecja, Finlandia oraz Słowacja.

Większe nagrody finansowe

Komisja podjęła także decyzję o zwiększeniu nagród finansowych w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet oraz mężczyzn na przestrzeni najbliższych sezonów.

Puchar Świata kobiet:

Sezon 2022/23 (dotychczasowe reguły)
- 1 punkt PŚ = 38 franków szwajcarskich (CHF)
- Nagrody dla TOP20 zawodów
- Łączna pula: 25.194 CHF

Sezon 2023/24
- 1 punkt PŚ = 40 CHF
- Nagrody dla TOP30 zawodów
- Łączna pula: 28.720 CHF; wzrost o 3.526 CHF

Sezon 2024/25
- 1 punkt PŚ = 42 CHF
- Nagrody dla TOP30 zawodów
- Łączna pula: 30.156 CHF; wzrost o 1.436 CHF

Sezon 2025/26
- 1 punkt PŚ = 45 CHF
- Nagrody dla TOP30 zawodów
- Łączna pula: 32.310 CHF; wzrost o 2.154 CHF

Sezon 2026/27
- 1 punkt PŚ = 50 CHF
- Nagrody dla TOP30 zawodów
- Łączna pula: 35.900 CHF; wzrost o 3.590 CHF

Puchar Świata mężczyzn:

Sezon 2022/23 (dotychczasowe reguły)
Łączna pula: 71.800 CHF na konkurs indywidualny

Sezon 2023/24
Łączna pula: 90.000 CHF na konkurs indywidualny; wzrost o 18.200 CHF

Sezon 2024/25
Łączna pula: 100.000 CHF na konkurs indywidualny; wzrost o 10.000 CHF

- Praca w podkomisjach była w tym roku niezwykle efektywna, również dzięki nowo powołanym grupom roboczym - nie kryje swojego zadowolenia Sandro Pertile: - Jedną z głównych kwestii dla nas wszystkich jest fakt, iż przepaść pomiędzy uznanymi narodami skoków narciarskich i tak zwanymi „małymi nacjami” ulega zmniejszeniu. Również w tym przypadku ważnym instrumentem będzie nowe trofeum - New Star Trophy - kończy włoski działacz.

Wszystkie decyzje komisji muszą zostać jeszcze zatwierdzone na zaplanowanym na 25-26 maja Kongresie FIS w Mediolanie, co najprawdopodobniej będzie tylko formalnością.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (11754) komentarze: (61)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @Arturion

  Niby czemu w psychice? Igielit to obiektywnie bardziej niebezpieczne tworzywo niż naturalny śnieg. Igielit to jednak plastik (tworzywo sztuczne) a śnieg to zmarznięta woda, co prawda mocno ubita na skoczni ale jednak. Po za tym łatwiej się ląduje na śniegu. Do tego de facto nikt nie wie jak się będzie zachowywał igielit w temp. kilku stopni mrozu (oby nie było więcej...).

 • Arturion profesor
  @Brisco

  Ale chyba przyznasz, że większe problemy niż sposób pisowni i wymowy tego tworzywa się zdarzają?

 • Brisco bywalec
  @Kolos

  Nie ma żadnej łamanej, igelit, igelitu, igelicie...

 • Arturion profesor
  @Kolos

  Problem jest w psychice.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Z tą "bezpieczniejszością" igielitu/igelitu bym nie przesadzał - skoczkowie wolą jednak upaść na śnieg niż na taką sztuczną nawierzchnię...

 • Arturion profesor
  @MrRadzio

  Tak to nie działa.

 • MrRadzio doświadczony
  @Brisco

  A może lepiej żebyśmy podniecali się tym Cienciałą i pompowali balonik na pełnej? Patrz - jeden zawodnik pójdzie na zmarnowanie jak Murańka ale cała zgraja innych w podobnym do niego wieku będzie miała medialny spokój i może coś z tego dzięki temu będzie? Przynajmniej takie jest moje zdanie.

 • Arturion profesor
  @Brisco

  Dobrze piszesz. Ale to wszystko nawet niekoniecznie od trenerów zależy. Czasami nawet i od zawodników też nie. Pożyjemy, zobaczymy.
  Faktem jest, że Murańka zapowiadał się fenomenalnie (i coś tam osiągnął, choćby aktualne rekordy prestiżowych skoczni). Faktem jest, że w Cienciałę wielu znawców wątpiło, że niby tato go lansuje ponad miarę. Jednak Cienciała okazuje się naprawdę dużym talentem. Dyduch - jak na razie - też. Podobnie (trochę starsi) Wisełka, Tomasiak i... legion innych.
  A Leja? W Austrii dawno by skończył. W Polsce - trzymam za niego kciuki. Od pewnego momentu zawsze miał pod górę, lecz nie poddaje się. I - zwłaszcza - nie kompromituje.

 • Arturion profesor
  @Tomek88

  Zawracanie głowy. Kiedyś "letnie" imprezy rozgrywano na powietrzu, a dziś na hali. Skandal, nie?

 • Brisco bywalec
  @Arturion

  Chodzilo mi o podniecanie sie Cienciala, jak dawniej Muranka. Bedzie dobry to fajnie, ale rownie dobrze po dojrzewaniu, moze byc tragiczny. Moze miec budowe jak Leja i byc lepszy od Krzaka (to Leja powinien byc w regionalnej, zarowno za Krzaka, jak i Hule, Hule tez by pykal z takim finansowaniem), a rownie dobrze Wiselka, czy Dyduch moga byc legendami tej dyscypliny.

 • Adam90 profesor

  "Zawody na igelicie mają być także zdaniem FIS krokiem w kierunku bezpieczeństwa zawodników. " to jest sport zimowy ,to moze w ogóle niech nie skacza w lotach bo tez niebezpiecznie xD

 • Pavel profesor
  @SaraT

  Do tego jest to palanie pieniędzmi w piecu, aby stworzyć coś zupełnie zbędnego dla skoczka. Co więcej ten sztuczny śnieg jest niezbyt dobrą alternatywą i skoczkowie go nie lubią. Igelit jest lepsza opcja, bezpieczniejsza i tańsza.

 • SaraT stały bywalec

  Poproszę o igelit w kolorze białym.
  Łatwiej będzie można odróżnić zawody zimowe od letnich (na zielonym).
  A swoją drogą przy sztucznym naśnieżaniu, gdy śnieg jest tylko na zeskoku, to zimowego klimatu też nie ma.

 • Tomek88 profesor

  Pomysł organizacji PŚ na igielicie i to na początku listopada jest dla mnie bezsensowny bo skoki to sport zimowy, letnie grand prix to zupełnie co innego. Mam nadzieję, że taki pomysł pojawił się tylko w tym roku ze względu na piłkarski mundial. Nie chciałbym aby takie coś weszło na stałe. Tak samo z tymi dłuższymi przerwami. Liczę na to, że to tylko taki sezon przejściowy a później wróci to co widzieliśmy do tej pory czyli początek około 20 listopada i rywalizacja odbywająca się co tydzień.

 • Arturion profesor
  @Brisco

  Ostatnio Cienciała jest lepszy od Dyducha. A ten zupełnie nieźle się czuje w dwuboju.

 • Wojciechowski profesor
  @Lataj

  Słoweńcy w ogóle mają mało konkursów w obu odmianach PŚ i trudno to na pierwszy rzut oka zrozumieć. Wygląda na to, że w ogóle o to się nie starają.

 • Lataj profesor
  @Wojciechowski

  Szkoda, że się teraz na niej tak rzadko skacze w PŚ. Jakby nie mogło być na niej chociażby przedmistrzowskiej próby albo zastępstwa za RA. Dlatego tym bardziej fajnie by się oglądało mistrzostwa na niej. Jak się odbędą, wielu użytkownikom by się zrobiło żal, że na Bloudkovej Velikance najlepsi skoczkowie nie skaczą częściej.

 • Wojciechowski profesor
  @Lataj

  Nie, nie. Bloudkova velikanka stała od lat 30., to na niej choćby Marusarz bił się o rekord świata. Mamuta dobudowano później obok, ale Bloudkova velikanka stoi do dziś (po kilku przebudowach) i były na niej wielokrotnie zawody PŚ w dawnych czasach (np. fantastyczny finał PŚ w 1998).

 • Kolos profesor
  @Skokownik

  Oczywiście pozostaje pytanie czy kształt tego New Star Trophy został już ustalony z zainteresowanymi i potwierdzony czy to raczej Pertilowe "ogłaszamy, że zawody odbędą się tu i tam, a teraz zaczynamy rozmowy czy wytypowani nam to zorganizują"....

  Znając życie jak dojdzie do konkretów to kalendarz NST zacznie się wykruszać (choć zadeklarowani organizatorzy wydają się mimo wszystko dość pewni - to nie jest Francja czy Turcja gdzie sporo pierwotnie planowanych zawodów w ostatnich latach odwoływano) no ale sam pomysł jest niezły i warty dyskusji a z góry planowanie tych zawodów w Austrii, Niemczech czy Słowenii byłoby bez sensu.

 • Lataj profesor
  @Lataj

  obiekty duże i mamucie w PŚ*

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl