Markus Schiffner kończy karierę

 • 2022-09-20 16:24

30-letni Markus Schiffner nie pojawi się na starcie sezonu zimowego 2022/23. Reprezentant klubu z Hinzenbach, gdzie w najbliższy weekend odbędą się zawody z cyklu Letniego Grand Prix, postanowił zakończyć karierę skoczka narciarskiego.

- Dzisiaj jest dla mnie wyjątkowy dzień. Żegnam się ze skokami narciarskiego. Może to nieoczywista chwila, ale dla mnie jest to właściwy moment. Jestem niezmiernie wdzięczny za wszystko, co udało mi się osiągnąć i przeżyć. Szczególnie cieszy mnie, że poznałem wielu przyjaciół na tej wyjątkowej drodze - przekazał Markus Schiffner we wtorek za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- Nadszedł czas, abym zrobił coś nowego. Z niecierpliwością czekam na nowe wyzwania, a jednocześnie na możliwość spędzenia większej liczby godzin z rodziną - kontynuuje zawodnik urodzony w Linzu.

- Dziękuję moim kolegom z zespołu za wspaniały czas. Wielkie podziękowania dla moich sponsorów, kibiców i oczywiście mojej rodziny. Bez was nic z tego nie byłoby możliwe - dodaje Austriak.

Schiffner zadebiutował w Pucharze Świata jako członek grupy krajowej podczas Turnieju Czterech Skoczni 2013/14 w Innsbrucku. Na pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej musiał poczekać do grudnia 2015 roku, kiedy sięgnął po nie w Engelbergu. Indywidualnie najlepiej spisał się w 2020 roku, gdy zamknął czołową "10" zawodów w Niżnym Tagile. Dwukrotnie stanął na drużynowym podium Pucharu Świata. Najpierw 11 marca 2017 roku w Oslo, gdzie Austriacy nie mieli sobie równych, a następnie 28 marca 2021 roku w Planicy - na najniższym stopniu podium. Jego rekord życiowy to 218 metrów.

Reprezentant Austrii w 2017 roku znalazł się w kadrze na mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. W Lahti wystartował indywidualnie na dużym obiekcie i zajął 22. pozycję. Wcześniej, bo w 2011 roku, został drużynowym mistrzem świata juniorów. Schiffner to triumfator Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2020/21. Łącznie wygrał pięć konkursów tzw. drugiej ligi.

Decyzja Schiffnera jest dość zaskakująca. 30-latek na początku września uczestniczył w Letnim Pucharze Kontynentalnym w Lillehammer, gdzie zajął kolejno 20. i 26. lokatę. Niewykluczone, że w najbliższy weekend wykona pożegnalny skok na 90-metrowym obiekcie w Hinzenbach.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4009) komentarze: (35)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Jerzy Mrzygłód początkujący
  Niedosyt.

  Lubiłem tego zawodnika. W poprzedniej dekadzie i w sezonie 2020/2021 miewał przebłyski, które kojarzą mi się z wygranym m.in. Pucharem Kontynentalnym. Zawsze był młody, obiecujący, przebijający się do PŚ, a tu nagle trzydziestka na karku i koniec kariery... Czasu nie oszukasz i nie cofniesz. Może facet nigdy nie dostał prawdziwej szansy? Jednak tych skoczków austriackich zawsze są miliardy i trudno się wybić.

 • Lataj profesor
  @Arturion

  Stoch i Żyła częściej skakali na najwyższym poziomie od Fettnera, a Hula jeszcze przed sezonem olimpijskim z Pjongczangiem miał jedną przyzwoitą zimę (czyli tę, po której Kruczek wyleciał z hukiem). Teraz już Stefan nie nawiązuje nawet do tych lat.

 • Lataj profesor
  @Kolos

  Tam mają pełno anomalii. Jedna z nich to Fettner. Do nich zaliczają się również Aigner, który dopiero ostatnio* zaczął się pokazywać w PŚ na dobrym poziomie, i Wohlgenannt z 6. i 4. miejscem w PŚ w Lahti.

  *był jeszcze sezon 2017/2018, ale wiele punktów zawdzięcza incydentalnemu 7. miejscu w Bad Mittendorf.

 • Pavel profesor
  @Adam90

  Stoch akurat dosyć harmonijnie się rozwijał i z roku na rok notował progres. Od 19 roku życia notował sezony z +100 pkt PS, a następnie robił kolejne kroki

 • Adam90 weteran
  @Arturion

  No tak tylko pamiętaj ,ze nie wiadomo jak się potoyczy kariera u takiego 20 latka. Stoch dopiero się rozwinął wieku 23 lat w sensie zaczał wygrywać.Ale faktycznie nam brakuje takich niesetety. A Austria ma takich multum,tak samo Niemcy chyba

 • Kolos profesor
  @Arturion

  Jak wszędzie na świecie. Ale w Austrii jest duża konkurencja wśród innych dyscyplin zimowych (szczególnie narciarstwo alpejskie), prawdopodobnie nawet kontrakty sponsorskie nie są za bogate dla skoczków.

 • Kolos profesor
  @zimowy_komentator

  No mają, mają ale najczęściej to są jednorazowe meteory jak nie przymierzając słynny Mathias Hafele.

  Markus Mueller już podejrzewam do punktów PŚ się nie zbliży.

 • Arturion weteran
  @Oczy Aignera

  Więc w AUT nie zarabia się dobrze na skokach, nawet na tym - przyzwoitym - poziomie.

 • Oczy Aignera profesor
  @znawca_francuskiego

  Moim zdaniem to właśnie powiększenie rodziny zadecydowało o tym, że Markus postanowił zakończyć karierę.

 • znawca_francuskiego doświadczony
  Szkoda

  Cóż...ja akurat Markusowi kibicowałem. Szkoda no ale rozumiem jego decyzję. Ma żonę, dziecko więc to oczywiste że chce z nimi spędzać dużo czasu. Zawsze chciałem żeby ten zawodnik się wybił i skakał jak chociażby Fettner ostatniej zimy. Zaliczył kilka dobrych konkursów i tego można mu pogratulować.
  Powodzenia Markus !

 • Arturion weteran
  @Lataj

  Także Stoch, Żyła, Hula... ;-)
  Stefanek, tylko tak. ;-)

 • Lataj profesor
  @Kolos

  Jednak Fettner to ewenement. Nie powiedziałem, że sezon życia nie mógłby się przytrafić, tylko teraz i tak to mało realne.

 • dejw profesor

  Wychodzi na to, że to pierwsza poważniejsza austriacka ofiara po przejściu w wiek seniora ich przepotwornie mocarnego rocznika 02. A jeszcze rok temu o tej porze był zawodnikiem, który w czterech konkursach GP nie wypadł poza TOP6, a chwilę później zdobył chyba dwa medale na mistrzostwach kraju, czym bezproblemowo zapewnił sobie miejsce na pierwszy zimowy period.
  Ciekawy skoczek, kilka ostatnich lat to był istny przekładaniec: wylatywał z kadr, następnie notował dobre sezony, wracał, miewał słabszy okres, wypadał. Po minionej zimie znowu nie zmieścił się w grupach szkoleniowych (i to mimo spełnienia ich zasadniczego kryterium o posiadaniu punktów PŚ), a tego lata pojawił się tylko na początku września w Lillehammer i wypadł tam bardzo marnie - możliwe że to był ten moment, w którym ostatecznie dał sobie spokój.

 • Arturion weteran

  Czyli należy apelować do dobrych skoczków z TOP-6, którzy chcą kończyć karierę, by poszukali chleba za granicą, niekoniecznie daleką... Wiem, tam może nie być kasy i chęci. I tak naprawdę głównie nad tym boleję w kontekście przedwcześnie kończonych karier zawodników, którzy jeszcze mogliby startować.
  Jakoś trenerzy nie mają z tym (migracją) problemu...

 • Lataj profesor
  @Kolos

  O to mi dokładnie chodziło. Jest więcej słabych nacji obecnych w skokach niż mocarzy.

 • zimowy_komentator profesor
  @INOFUN99

  Ale w tej kategorii jednak prym wiedzie Clemens Aigner :-) Król kontynentala, który w ostatnim sezonie bardzo dobrze sobie radził w PŚ. Z dobrej strony w jednym z konkursów pokazał się również Markus Muller. Oj mają tam skoczków, mają...

 • INOFUN99 profesor
  Typowy skoczek austriackiego zaplecza, czyli mocny w PK, za słaby w PŚ

  Z tego zapamiętałem Markusa. Nie jest żadnym zaskoczeniem fakt, że ten doświadczony Austriak odkłada narty w kąt. Pierwszy raz widziałem go w akcji w Engelbergu w PŚ w sezonie 2015/2016.
  Ilu to już Austriaków było mistrzami w PK, by potem być statystami w PŚ. Pomyśleć, że nie znalazł się w centralnym szkoleniu, pomimo punktowania w ostatnim zimowym sezonie w PŚ. W Polsce sytuacja nie do pomyślenia.
  Powodzenia Markus.

 • zimowy_komentator profesor
  @Kolos

  Ja myślę, że Fettner daje motywacyjnego kopa naszemu poczciwemu Stefkowi Huli. Wiadomo, na Kasai się nie oglądał, na Ammanna też nie, bo to skoczkowie nieco z innej gliny. Ale sukcesy Fettnera - prawie równolatka, który również borykał się z problemami, na pewno podziałały na niego pozytywnie.

 • Arturion weteran
  @zimowy_komentator

  Diethart karierę niewątpliwie jakąś tam zrobił, nawet niemałą, ale odpuścił przedwcześnie, w sensie wieku (tu pomijam casus Schliriego, bo już nie ma co do tego wracać).
  A Lackner skacze dalej. I zobaczymy.
  Choć uważam, że Lackner (i jeszcze paru kolegów z AUT) powinien rozważyć opcje zmiany reprezentacji, bo dla AUT wiele nie zdobędzie, dla "egzotyki" coś tam by mógł. Wątpię, by federacja austriacka mocno się stawiała. I tak mają nadmiar dobrych skoczków.

 • Arturion weteran
  @Adam90

  Właśnie dokładnie o to. Nam akurat 30. letni Schiffner nie zdałby się na nic.
  Ale już takiej Finlandii, Czechom, Francji... Że nie wspomnę o Holandii, Luksemburgu, Szwecji, Danii, Islandii, Chile... Dość, bo atlas wyrecytuję. ;-)))

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl