Noriaki Kasai: Moim celem jest powrót do kadry narodowej

 • 2023-05-11 12:26

Trudno być zaskoczonym tą deklaracją, w sytuacji gdy Japończyk nie raz dawał do zrozumienia, że planuje kontynuować swoją karierę nawet do sześćdziesiątego roku życia, niemniej w wypowiedzi dla portalu Hokkaido-np.co.jp Noriaki Kasai oficjalnie odniósł się do swojej najbliższej przyszłości, potwierdzając, że podejmie kolejną próbę powrotu do regularnego udziału w zawodach najwyższej rangi.

- Moim celem jest powrót do Pucharu Świata, chcę znów zostać stałym członkiem kadry narodowej - przyznaje wprost, choć w wyznaczaniu swoich celów jest już znacznie ostrożniejszy niż miało to miejsce jeszcze jakiś czas temu, gdy otwarcie mówił o medalach najważniejszych imprez i doszusowaniu do ścisłej światowej czołówki. - Jeśli moja forma się poprawi, stać mnie będzie na czołową dwudziestkę zawodów najwyższej rangi - uważa.

Kasai, który w czerwcu skończy 51 lat zmienił swoje posezonowe nawyki, by do kolejnej zimy przystąpić z wyższego pułapu. - Zwykle po sezonie przybieram na wadze jakieś 6-7 kilogramów. Wszystko co nadmiarowe zbijam podczas tradycyjnego obozu w Miyakojimie, który odbywa się na przełomie maja i czerwca. Tym razem biegam codziennie, by już przed obozem być dobrze przygotowanym. Dziś zacząłem biegać o 5.30 - napisał Kasai na swoim blogu w jednym z posezonowych wpisów. 

Ostatniej zimy dzięki szczęśliwemu dla Japończyka zbiegowi okoliczności, Kasai powrócił na jeden weekend do Pucharu Świata, startując, po trzech latach przerwy, w kwalifikacjach do konkursów w Sapporo. Udało się to, dzięki temu, iż w ostatniej chwili rozchorował się Rikuta Watanabe i otworzył w ten sposób drogę do startu Noriakiemu, który był pierwszy na liście rezerwowej. Przystępując do udziału w kwalifikacjach weteran liczył sobie 50 lat, 7 miesięcy i 14 dni. Pierwszego dnia zajął 51. miejsce, zabrakło mu ledwie 0,4 pkt, by zaprezentować się w konkursie. Dzień później był 55.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9183) komentarze: (34)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Skokownik weteran

  Dziękuję Panu Redaktorowi za korektę literówki, na którą zwróciłem uwagę we wcześniejszym komentarzu.

 • Adam90 profesor
  @TheDriger

  Ja tu nikogo nie wyśmiewam jak już. Po prostu trzeba podejść do tego rozważnie ;). Dużo konkursów opuszczał dobrze ze ma okazję startować w Japonii ale tylko to mu zostało.

 • TheDriger stały bywalec
  @Adam90

  No nie, lepiej siedzieć i wyśmiewać na forum ludzi z ambicją i pasją w życiu. Rzeczywiście, świetne podejście, brawo

 • ugabanie początkujący

  Noriaki chce po prostu pracować do wieku emerytalnego w wyuczonym zawodzie.

 • Adam90 profesor
  @TheDriger

  Podziwiać, no pewnie jeszcze nazywac ich młodymi chłopcami xd

 • Kolos profesor
  @Lataj

  Amerykanie oprócz tego, że jeżdżą bardzo wąską grupą (4-5 skoczków) to jeszcze stacjonują w Europie w trakcie sezonu.

  Kazschowie mają jednak bliżej niż Japonia, a do tego też jeżdżą wąską grupą.

  Japończycy też sporą część sezonu spędzają w Europie, ale może tną koszty i aż tylu skoczków nie chcą trzymać w Europie?

 • Lataj profesor

  Już lepiej, że marzy o powrocie do kadry na PŚ niż o najwyższych miejscach. Ale miejsca w czołowej "20" to bardzo wysoki próg jak na jego możliwości w tym wieku. Może na mamucie, jak będzie w dobrej formie.

 • Lataj profesor
  @dervish

  Noriaki Kasai w 2043 znów sięga po zwycięstwo w pucharu kraju, pokonując kilku członków kadry na PŚ i adeptów.

 • Lataj profesor

  Po czym poznać, że sezon ogórkowy w pełni?
  - Harrachov? Jest
  - Zapowiedzi powrotu Czechów z przytupem? Są
  - Nowa nacja w skokach? Jest (Litwini)
  - Decyzje FIS na nowy sezon? Są
  - Nowe kalendarze? Są
  - Artykuł o Noriakim? Jest

 • Lataj profesor
  @Kolos

  Słaby argument. Amerykanie nawet jeżdżą na PK, podobnie Kazachowie. Japończycy pojawiają się sporadycznie, a też mogliby gdzieś stacjonować w Europie, jakby była taka możliwość.

 • Adrian D. redaktor
  @FanKamilaStocha

  Mają bardzo rozbudowany system krajowych zawodów, więc się w domu nie nudzą.

 • FanKamilaStocha bywalec
  @Kolos

  Przed pandemią jeździli

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Oczywiście, że to ma wiele wspólnego ze sportem (zawodowym), Noriaki Kasai normalnie trenuje i startuje (choć ostatnio głównie w kraju).

  Rekreacyjnie to skacze taki Kazuyoshi Funaki, chyba dostrzegasz różnicę,?

  Kasai wyraźnie robi to co lubi, (wiem ciężko ci to pojąć, ale nie wszyscy a w sumie mało kto robi tylko to co opłacalne i w pełni sensowne) wciąż nie najgorzej jak na wiek, a to na ile poważnie traktuje własne wypowiedzi to inna sprawa.

  Mimo wszystko mnie bawi, ten regularny na tym forum ból i frustracje na punkcie tego że Kasai (wciąż) skacze i co "gorsza" ma pewne ambicje...

 • Kolos profesor
  @FanKamilaStocha

  Geografia:)

  Weź sobie dowolną mapę świata, zobacz gdzie leży Japonia (zwłaszcza względem Europy) i to będzie odpowiedź.

 • FanKamilaStocha bywalec

  Ktoś mi wytłumaczy dlaczego Japończycy nie jeżdżą na zawody Pucharu Kontynentalnego?

 • Arturion profesor
  @TheDriger

  Naprawdę Miura jeszcze gra? Zaskoczyłeś mnie. Nie byłem pewien, czy żyje... Masz rację z tym hartem ducha.

 • TheDriger stały bywalec
  @pawelf1

  Wydaje mi się, że Polakom może być ciężko zrozumieć mentalność Japończyków - 55-letni Japoński piłkarz Kazuyoshi Miura jest czynnym zawodnikiem Portugalskiego 2-go ligowego klubu Oliveirense. I nawet zagrał w tym sezonie w meczu, także naprawdę nie ma co oceniać takich osób tylko należy je podziwiać choćby za hart ducha i tyle

 • Pavel profesor
  @StaryEmil

  Pytanie ile procent jego kontraktu to rzeczywisty wpływ na rozwój klubu, a ile status maskotki. Chce się bawić w skoczka, ktoś chce mu za to płacić, ich biznes nic mi do tego. Ale powtarzam z sportem ma to niewiele wspólnego.

 • StaryEmil bywalec
  @Pavel

  Tutaj akurat w przypadku Kasaiego akurat faktycznie to jest pasja, bo w ekipie Tsuchiya Home już pełni funkcje menedżera czy bardziej dyrektora sportowego (z japońskiego ciężko się tłumaczy, ale to on zatrudnia sztab między innymi) a nie tylko zawodnika.

 • dervish profesor

  Noriaki nadaje się do memów. W ostatnich sezonach za każdym razem można się pośmiać z jego zapowiedzi, najpierw w sezonie ogórkowym a później przed startem sezonu zimowego.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl