TCS w Innsbrucku: Triumf Hoerla, Stoch jedenasty, R. Kobayashi nowym liderem

 • 2024-01-03 14:41

Jan Hoerl odniósł drugie w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Austriak triumfował w trzecim konkursie 72. Turnieju Czterech Skoczni na Bergisel (HS128) w Innsbrucku. Reprezentant Austrii oddał skoki na odległość 134 m i 127,5 m. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, który został nowym liderem niemiecko-austriackiej imprezy. Podium uzupełnił Michael Hayboeck. Awans do finału wywalczyło czterech Polaków. Najlepszy z Biało-Czerwonych, Kamil Stoch był jedenasty.

Jan HoerlJan Hoerl
fot. Tadeusz Mieczyński
Ryoyu KobayashiRyoyu Kobayashi
fot. Tadeusz Mieczyński
Michael HayboeckMichael Hayboeck
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii liderem konkursu był Jan Hoerl. Austriak wylądował na 134 metrze i na półmetku zmagań miał 9,9 punktu przewagi nad drugimi ex aequo Lovro Kosem (135 m) i Ryoyu Kobayashim (128,5 m). Czwarte miejsce zajmował Piotr Żyła (131 m), ze stratą 1,6 pkt. do miejsca na podium. Piąty był Andreas Wellinger (132 m), a szósty Michael Hayboeck (131 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Anze Lanisek (124,5 m), Ren Nikaido (126,5 m) i Stefan Kraft (123 m). Czołową dziesiątkę serii zamykał 17-letni Stephan Embacher (126 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze trzech Polaków. Dwudzieste miejsce zajmował Kamil Stoch (121,5 m), dwudziesty piąty był "szczęśliwy przegrany" - Aleksander Zniszczoł (121 m), natomiast dwudziesty dziewiąty - Paweł Wąsek (108 m).

Maciej Kot z wynikiem 117,5 metra nie awansował do finału, kończąc zawody w Innsbrucku na 34. pozycji. Jego los podzielili m.in. Peter Prevc (122 m), Pius Paschke (114 m) oraz Manuel Fettner (108 m).

Oprócz Aleksandra Zniszczoła, awans do serii finałowej z grona "lucky loserów" wywalczyli piętnasty Artti Aigro, dziewiętnasty Halvor Egner Granerud, dwudziesty pierwszy Stephan Leyhe oraz dwudziesty czwarty Johann Andre Forfang.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 11. i 10. belki startowej w zmiennych warunkach wietrznych.

W serii finałowej Jan Hoerl wykorzystał przewagę z pierwszej serii i triumfował na Bergisel po skoku na odległość 127,5 metra. Austriak pokonał o 8,8 punktu Ryoyu Kobayashiego (132 m). Na najniższy stopień podium wskoczył Michael Hayboeck (135,5 m), który wyprzedził Lovro Kosa (129,5 m), Andreasa Wellingera (126,5 m) oraz Stefana Krafta (131 m).

Zwycięzca konkursu w Garmisch-Partenkirchen, Anze Lanisek ostatecznie był siódmy po próbie na 130 metr. Ósmy był Daniel Tschofenig (127,5 m), dziewiąty Clemens Aigner (130,5 m), natomiast dziesiąty Timi Zajc (125,5 m). Na jedenastej pozycji - najwyższej w sezonie - rywalizację w Innsbrucku ukończył Kamil Stoch (130 m).

Miejsca w czołowej dziesiątce nie utrzymał Piotr Żyła, który po finałowej próbie na 115 metr zanotował spadek na czternastą pozycję. Dwudziesty czwarty był Aleksander Zniszczoł (120,5 m), z kolei dwudziesty dziewiąty Paweł Wąsek (121,5 m).

Rundę finałową rozegrano z 11., 12. i 13. platformy. Na dziewięć skoków przed końcem serii nastąpiła kilkuminutowa przerwa z powodu pogorszenia warunków wietrznych.

Nowym liderem Turnieju Czterech Skoczni został Ryoyu Kobayashi (857,6 pkt.). Japończyk wyprzedza o 4,8 punktu Andreasa Wellingera (852,8 pkt.). Na trzecie miejsce awansował Jan Hoerl (834,0 pkt.). Piętnasty jest Kamil Stoch (752,8 pkt.), a osiemnasty Piotr Żyła (729,8 pkt.).

W Pucharze Świata przoduje Stefan Kraft (809 pkt.) przed Andreasem Wellingerem (652 pkt.). Trzecie miejsce zajmują ex aequo Jan Hoerl i Ryoyu Kobayashi (po 511 pkt.). Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła (95 pkt.) jest dwudziesty trzeci.

Nowym liderem Pucharu Narodów zostali Austriacy (2241 pkt.) przed Niemcami (2119 pkt.) i Słoweńcami (1166 pkt.). Polacy z dorobkiem 255 punktów zajmują siódmą lokatę.

Finałowy konkurs 72. Turnieju Czterech Skoczni rozegrany zostanie w Święto Trzech Króli, 6 stycznia w Bischofshofen. Dzień wcześniej na Skoczni im. Paula Ausserleitnera (HS142) odbędą się kwalifikacje.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Turnieju Czterech Skoczni >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>>
Zobacz aktualny ranking WRL >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (96839) komentarze: (668)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Mowik95 bywalec

  TCS DLA RYOYU!! SUPER! :D :D Niemcy znowu pokonani!

 • Arturion profesor
  @King

  Jednak chyba w GA-PA był przekręt. Dziwne, że tylko tu jest o tym mowa

 • King profesor
  @Arturion

  No na pewno w Bischo przyjrzę się też znowu Augmentom. Może wystąpi w krajówce ktoś z nimi i będzie większa baza porównawcza niż tylko 3 nazwiska.

 • Arturion profesor
  @King

  Może to być "loteria Bergisel". Porównaj jeszcze w Bischo.

 • Arturion profesor
  @Pavel

  A skąd, jakiej ujmy? Postawienie Żyły na jednej półce z Benkowicem, to oczywiście obiektywna ocena. ;-)

 • Arturion profesor
  @pazuzu

  W jakim "złym kierunku"? Że top to "weterani"? Normalne, tu się liczy doświadczenie. Po prostu dawniej zbyt łatwo odpuszczano zawodników, którzy zaczynali mieć gorsze sezony.
  Jeśli uważasz, że młodzi powinni skakać dla zasady, to postuluj o oficjalne wprowadzenie przez FIS górnej granicy wieku, dla startujących w PŚ.
  Prawda, że dopiero to byłoby chore?

 • Arturion profesor
  @Kolos

  Jak nie mamy z czego, to cieszmy się z tego. No i z tego, że będzie lepiej. :-)

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @firefly

  Który z tej dwójki by nie wygrał i tak będę bardzo zadowolony, Ryoyu, gdyby wygrał to coraz bardziej budowałby swoją legendę, a zwycięstwo Wellingera tak jak pisałaś byłoby pierwszy zwycięstwem Niemca w tym turnieju od 22 lat.

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @King

  Kto wie, może szczyt formy jest szykowany na MŚwL, bardzo bym chciał widzieć na nich walkę o złoto między Ryoyu, Kraftem, Wellingerem i Prevcem.

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @Seba Aka Krzychu

  Dobry konkurs zaliczyli też Słoweńcy, Kos tuż za podium, cały czas pnie się w górę w generalce PŚ, do TOP10 brakuje mu 66 punktów, jeśli cały czas byłby w tak dobrej formie to nie wykluczone, że do tej dyszki awansuje, aczkolwiek spadek formy po TCS też by mnie nie zdziwił. Lanisek dużo słabiej niż w kwalach, ale konkurs dobry, Zajc również udane zawody, co konkurs to wyżej, ciekawe czy w Bischofshofen to podtrzyma, Pero nadspodziewanie słabo, nie awansował nawet do drugiej serii. Życiowa lokata Nikaido, z takim tempem niedługo powinno być TOP10 w którymś konkursie. Koudelka zaliczył najlepszy konkurs od prawie 4 lat, dobrze, że dzięki Romanowi czeskie skoki jeszcze całkiem nie upadły. Słaby konkurs Norwegów, ilościowo dobrze, bo pięciu w serii finałowej, ale najlepszy Lindvik dopiero na 15 miejscu, na plusik dużo lepsze miejsce Graneruda niż w niemieckich konkursach, może w Bischofshofen będzie w stanie powalczyć o TOP10. Dla Polaków był to najlepszy konkurs w tym sezonie, po pierwszej serii była nawet szansa na podium, bo Żyła był 4, ale w drugiej serii spartolił swój skok co chyba nikogo nie zdziwiło. Bardzo ładnie zaprezentował się Stoch, szczególnie w drugiej serii, ta próba dawała 9 notę tej serii, widać, że u Kamila wszystko idzie w dobrym kierunku, może za niedługo wpadnie jakaś lokata w TOP10. Zniszczoł znowu z punktami, mam nadzieję, że będzie to szło w podobnym kierunku jak w przyszłym sezonie, kiedy się przełamał i prawie co konkurs była seria finałowa z częstymi lokatami w drugiej dziesiątce. Wąsek ledwo awansował po bardzo słabym skoku, ale ten drugi już nie wyglądał tak źle.

 • Seba Aka Krzychu profesor

  Kapitalny konkurs dla Austriaków, Hoerl drugi raz w karierze wygrywa i to teraz przed własną publicznością, wielkie osiągnięcie dla niego. Na dodatek awansował na 3 miejsce w PŚ i TCS wyprzedzając swojego rodaka Krafta, ale przewaga to nieco ponad 10 punktów, jak Kraft będzie miał swój dobry dzień to jak najbardziej jest w stanie to odrobić. Hayboeck wraca na podium po prawie 4 latach przerwy, ale należało mu się, bo już tyle razy był strasznie blisko tego pudła, ale zawsze czegoś brakowało. Kraft znowu na miejscu 6, pierwszy skok był nieco słabszy, drugi już dużo lepszy. Tschofenig wraca do TOP10 po miesiącu przerwy, ciekawe czy to zasługa skoczni czy po prostu wraca do dobrej formy. Aigner pierwszy raz w tym sezonie kończy zmagania w TOP10, ciekaw jestem składu Austriaków na PolSki turniej, pewniakami są na pewno Kraft, Hoerl, Hayboeck no i moim zdaniem powinien być nim też Embacher, który zaliczył bardzo dobry debiut i przecież to on najprawdopodobniej wywalczy dodatkowe miejsce. Zostaje jeszcze trzech kandydatów, Fettner, który ogólnie jest w bardzo dobrej formie, ale tu w Innsbrucku konkurs nie poszedł po jego myśli, no i Tschofenig i Aigner. Gdyby nie ten udany konkurs Tschofeniga to stawiałbym na to, że jego zabraknie, a tak to trzeba poczekać do Bischofshofen. Ale mimo wszystko Fettner chyba też ma pewne miejsce, więc powinno się to rozstrzygnąć między Tschofenigiem, a Aignerem. W walce o zwycięstwo w TCS dalej nic nie jest rozstrzygnięte, Ryoyu objął prowadzenie, ale przewaga to tylko 4,8 punktów nad drugim Wellingerem, kto wie czy Ryoyu nie wygra turnieju zajmując 4 razy drugie miejsce, aczkolwiek nie wykluczone, że Japończyk wygra ten ostatni konkurs, Andi oczywiście też nie jest bez szans, jedno jest pewne, w Bischofshofen na pewno będzie bardzo ciekawie i oby była to walka do ostatniego skoku.

 • King profesor
  @lucca87

  "a ty wywyższasz MŚ Żyły a umniejszasz MŚwL Kranjec, także widzę hipokryzja pełną gębą"

  Co ty mi tu z jakąś hipokryzją wyjeżdżasz. Nie używaj pojęć, których znaczenia nie znasz. Jakbyś nie zauważył ja tylko raz wymieniłem swój punkt widzenia i się jego trzymam, przypomnę:
  "Jak dla mnie sprawa jest prosta: IO (jednak są co 4 lata co prawda tylko 2 skoki) > KK > TCS = MŚ > MŚwL (mimo 4 skoków zdecydowanie najmniejszy prestiż)."

  Kiedyś wyżej stawiałem MŚ, jednak w ostatnim czasie stwierdzam, że z uwagi na wieloletnią tradycję, 8 skoków na 4 różnych skoczniach jednak TCS postawię na równi z MŚ. One są rozgrywane od początków XX wieku. MŚwL na ich tle są imprezą dość młodą.

  Kranjec to jest wybitny lotnik, możliwe że nawet najlepszy w historii. Nikt nie zyskiwał na lotach (będąc bez formy potrafił wygrać na lotach lub stawać na podium) tyle co on. Jednak wciąż jak dla mnie MŚ > MŚwL z uwagi na prestiż i rangę tej imprezy. Gdyby to Kranjec miał 2 złota MŚ, a Żyła MŚwL to bez wahania powiedziałbym, że Kranjec to lepszy zawodnik.

  A ty zupełnie ignorujesz złote medale i medale imprez mistrzowskich skoro masz problem ze stwierdzeniem, że za całokształt kariery Hayboeck jest słabszy od Żyły. I to jest po prostu fakt. Jak zwracam Ci na to uwagę, bo tak wynika z twoich wpisów ty się tego wypierasz. Żeby ten Kranjec miał jeszcze 2 złota za MŚwL to pomimo, że MŚwL uznaję za imprezę mniej prestiżową od MŚwL to z uwagi na wybitność Kranjca w lotach wtedy zastanawiałbym się czy nie jest lepszy od Żyły.

 • lucca87 stały bywalec
  @King

  i widać że nie umiesz czytać

  ja nie stawiałem Uhrmann na równi z Żyłą tylko Hayboecka i Kranjec, i tak wg mnie to podobny poziom, Hayboecka ma zdecydowanie więcej zwycięstw w PŚ, z drugiej strony Żyła ma MŚ, nie widzę więc między nimi znaczącej różnicy nie mówiąc o wciąganiu
  i tak jak pisałem dla MŚ jest dopiero po PŚ, IO i TCS, czyli nie aż tak istotne

  a ty wywyższasz MŚ Żyły a umniejszasz MŚwL Kranjec, także widzę hipokryzja pełną gębą

  teorii - już Ci mówię, pisałeś że dla mnie liczy się tylko KK, a ja Ci udowodniłem że nie, stawiając wyżej Ammann i Weifsslog niż Granerund i Peterka, mimo iż ci drudzy mają 2 KK, ale poza tym nic innego

  argumenty Ci cały czas piszę tylko musisz się nauczyć czytać, ale tego na razie ci brakuje, dlatego piszę jak do ściany bo mam wrażenie że odbiór jest taki sam, czyli nic nie słyszysz i czytać nie umiesz

  teraz już żegnam na dobre

 • Lataj profesor

  Co do mojego podsumowania, to pisałem tam o trzynastce, ale dla Embachera była podwójna (Myślałem, że Nikaido zajął 13. lokatę, ale Żyła spadł niestety na 14.). Numer na plastronie i zajęte w konkursie miejsce. W FC 22/23 w Szczyrku był najpierw trzynasty, a potem 44. Oby i w Bischofshofen miał szczęście. Ww. Embacher w każdym razie blisko top 10, gdzie jeszcze Austriaków było aż 5, w tym Clemens Aigner. Ciekawe, czy jeśli będzie znów porażka Fettnera, to tym razem po Bischo Widhoelzl odważy się go odstawić. Bułgar jednak znów na poziomie Kota.

 • King profesor
  @lucca87

  Skoro jest inaczej niż piszę to dlaczego tak zaciekle wyciągałeś te liczby zwycięstw w pojedynczych konkursach PŚ w kontekście Żyły, Hayboecka, Uhrmanna czy Kranjca.

  "w skrócie to ty nie umiesz czytać:)"
  "żegnam bo mam wrażenie że gadam jak do ściany"
  O już widzę kończą się argumenty :) Stwierdziłem fakt na podstawie twoich wypowiedzi, którego się wypierasz XD Czyli nie ignorujesz innych osiągnięć poza KK i zwycięstwami w PŚ? W takim razie Żyła wciąga nosem takiego Hayboecka za całokształt kariery.

  "a Ammann jak myślisz czemu jest w TOP światowy, albo Weiffslog? bo mają inne wybitne osiągnięcia niż tylko 1KK, ale to rozumiem już do teorii Ci nie pasuje"

  Jakiej to niby teorii? Zamieniam się w słuch. Jaka jest moja teoria?

 • lucca87 stały bywalec
  @King

  w skrócie to ty nie umiesz czytać:)

  a Ammann jak myślisz czemu jest w TOP światowy, albo Weiffslog? bo mają inne wybitne osiągnięcia niż tylko 1KK, ale to rozumiem już do teorii Ci nie pasuje

  no tak bo KK jest ważniejsza niż TCS to raz, MŚ rangą są na pewno mniej ważne niż KK i IO

  każdy Ci to powie że najważniejsze są KK i IO, potem albo TCS albo MŚ, różnie oceniają ja cenię TCS bo trzeba oddać 8 równych skoków

  a ty czepiasz się Kubacki czy Żyła a jakie oni mają wybitne osiągnięcia poza PŚ? czy Kubacki wygrał 5 czy 6 razy TCS? no nie, Żyła to samo

  czy Hannawald ma multum złotych medali IO albo multum TCS (rekordowa ilość) aby go jakoś wyróżnić specjalnie?- no nie
  ja wiem srebrne czy jakieś medale czy 2 miejsce ale na końcu w historii zapisują się przede wszystkim ZWYCIĘZCY

  żegnam bo mam wrażenie że gadam jak do ściany

 • King profesor
  @lucca87

  No w skrócie ignorujesz zupełnie wszystko poza KK, a pojedyncze zwycięstwa w PŚ są dla ciebie ważniejsze niż złote medale mistrzowskie lub wygrane TCS.

 • lucca87 stały bywalec
  @King

  ty nie umiesz chyba czytać

  jasno napisałem ci kategorie

  TOP "światowy"- 2 KK, wyjątki 1 KK i inne wybitne osiągnięcia
  "prawie" TOP światowy - 2 zawodników, napisałem ci czemu
  Bardzo dobrzy - 1 KK lub bardzo blisko KK (kilka razy na podium generalki PŚ) lub dodatkowo inne wybitne osiągnięcia
  Dobrzy - tutaj nie napisałem kryterium ale umieściłbym Kubacki, Wellinger, Eisenbichler, Kofler, Harada itp.
  Solidni - Żyła, Hoeyback, Kranjec itp.

  uczepiłeś się tego Freitaga, dodałem go na szybkości aby bylo TOP 40 a nie TOP 36 jak mi wyszło, a czy byłby on czy ktoś inny w tym TOP40 to kwestia sporna, może jakbym dłużej pomyślał dałbym kogoś innego tam, nie wiem, ale na pewno nie Żyłę

  i Freitag tak miał jeden sezon wybitny - ale takiego jak ci piszę Żyła nigdy nie miał i kilka takich jak Żyła

  a Janda - zdobył KK? tak zdobył więc o co Ci chodzi, wygrał też TCS, tak się czepiasz a czy Hannawald zdobył kiedyś KK, nie 2 razy był blisko, ale mimo wszystko tylko blisko więc stawiam ich podobnie a to czy w zestawieniu jeden byłby 22 a drugi np 30 tego nie porządkowałem już, tylko podałem grupami, trzeba było bawić się wagami (pkt. za poszczególne osiągnięcia)

  wyluzuj chłopie czasami bo generalnie chyba jakoś się zgadzamy a nie chodzi tu o to by się kłócić kto jest lepszy Bardal, Hannawald czy Janda tylko aby mniej więcej uporządkować skoczków w jakieś większe Grupy i tyle

 • Lataj profesor
  @lucca87

  To jednak Gregor dorobił się własnego taksonu wśród dinozaurów? Niesamowite :-)

 • rybolow1 doświadczony

  A jak już bawimy się w statystyki: top 5 wg mnie odkąd oglądam skoki czyli od 13/14
  1. Stoch
  2. Ryoyu
  3. Kraft
  4. Granerud
  5. Pero Prevc

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl