Medaliści MŚ Juniorów z przepustką do Pucharu Świata. Sandro Pertile wyjaśnia

 • 2024-05-13 14:14

Jedną z największych zmian w przepisach, którą podjęto podczas majowego posiedzenia Komisji skoków narciarskich FIS w Portoroz, było wprowadzenie dodatkowych miejsc startowych w Pucharze Świata dla medalistów mistrzostw świata juniorów. Dyrektor cyklu, Sandro Pertile w rozmowie ze Skijumping.pl opowiada o przyczynach zatwierdzenia nowych zasad i zapowiada od kiedy wejdą one w życie.

Stephan EmbacherStephan Embacher
fot. Tadeusz Mieczyński
Erik BelshawErik Belshaw
fot. Tadeusz Mieczyński
Adrian TittelAdrian Tittel
fot. Tadeusz Mieczyński

Majowe posiedzenie Komisji skoków narciarskich w Portoroz przyniosło wprowadzenie dodatkowych miejsc startowych w Pucharze Świata dla medalistów ostatnich mistrzostw świata juniorów. Zgodnie z założeniem FIS, powiększony limit wywalczą zawodnicy, którzy staną na podium konkursu indywidualnego MŚJ, ale każdej nacji przypadnie maksymalnie tylko jedno dodatkowe miejsce. W przypadku większej liczby skoczków z jednego państwa w gronie medalistów, przywilej dodatkowej miejscówki na zawody PŚ nie będzie przechodził na kolejnych skoczków na liście wyników.

O kulisach wprowadzenia przepustki do Pucharu Świata dla medalistów juniorskiego czempionatu opowiedział nam dyrektor cyklu, Sandro Pertile.

- W minionym sezonie wprowadziliśmy redukcję kwot startowych dla czołowych reprezentacji. Głównym powodem było zmniejszenie limitów dla skoków narciarskich mężczyzn na igrzyskach olimpijskich w Mediolanie i Cortinie - z 65 do 50 miejsc. Tym samym każdy kraj będzie mógł wystawić maksymalnie czterech skoczków i tylko kilka nacji osiągnie tę najwyższą kwotę - przyznaje Włoch i dodaje: - Zmniejszenie kwot startowych w Pucharze Świata od razu odniosło skutek w sezonie 2023/2024, gdyż łączna liczba punktów zdobytych przez czołowe sześć reprezentacji [Austrię, Japonię, Niemcy, Norwegię, Polskę i Słowenię - przyp. red.] zmniejszyła się z 95% do 90%. Od dwóch sezonów punkty do Pucharu Narodów zdobywa 18 państw. Z perspektywy międzynarodowej możemy uznać ten krok za pozytywny.

- Istnieje jednak i negatywna strona zmniejszenia limitów. Czołowe reprezentacje nie mogły sobie pozwolić na zgłaszanie do rywalizacji młodych, utalentowanych zawodników. A tym samym zamknęliśmy drzwi tym młodym sportowcom, juniorom, do możliwości zyskania doświadczenia na najwyższym międzynarodowym poziomie - zauważa dyrektor Pucharu Świata.

- Wiosną zaproponowaliśmy wprowadzenie trzech dodatkowych kwot startowych w celu wsparcia juniorów. Dodatkowe miejscówki będą elastyczne. Zostaną one powiązane z zawodnikiem, który ją wywalczył [medaliści konkursu indywidualnego MŚJ - przyp. red.], ale również i z krajowym związkiem. Federacja będzie mogła też wykorzystać dodatkowe miejsce dla innego skoczka, pod warunkiem, że będzie juniorem - zaznacza Pertile.

Nowe przepisy wchodzą w życie wraz z początkiem sezonu 2024/2025. Tym samym FIS weźmie pod uwagę wyniki tegorocznych mistrzostw świata juniorów rozegranych w Planicy.

- W pierwszym sezonie dodatkowe kwoty zostaną przypisane Austrii, Stanom Zjednoczonym oraz Niemcom. Z powiększonych limitów skorzystają Stephan Embacher, Erik Belshaw i Adrian Tittel lub ich koledzy z kadry w wieku juniorskim - stwierdza Sandro Pertile.

Tym samym Austriacy i Niemcy rozpoczną tegoroczny cykl Letniego Grand Prix z siedmioosobową kwotą startową, zaś Stanom Zjednoczonym będzie przysługiwał limit 5 miejsc. Dodatkowe kwoty za wyniki MŚJ 2024 będą obowiązywały aż do weekendu Pucharu Świata w Lake Placid włącznie (8-9 lutego 2025). Tuż po tych zawodach, właśnie w USA, rozpocznie się kolejna edycja mistrzostw świata juniorów, która wyłoni nowych medalistów, a co za tym idzie - państwa, które skorzystają z dodatkowych miejsc startowych w PŚ.

Decyzja o wyborze Lake Placid na organizatora mistrzostw świata juniorów 2025 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej zapadła dopiero podczas posiedzenia w Portoroz. FIS nie ukrywa, że miała trudności ze znalezieniem gospodarza czempionatu.

- Proces wyboru lokalizacji mistrzostw świata juniorów w 2025 roku był trudniejszy niż zazwyczaj. Prowadziliśmy bardzo dobre rozmowy z Polskim Związkiem Narciarskim w sprawie organizacji tej imprezy w waszym kraju. Niestety, z pewnych powodów nie mieliśmy szansy sfinalizować umowy. Musieliśmy poszukać alternatywy - twierdzi Pertile.

- Kiedy w lutym gościliśmy w Lake Placid na zawodach Pucharu Świata, omawiałem możliwość przeprowadzenia tam mistrzostw świata juniorów. Organizatorzy byli entuzjastycznie nastawieni do tej możliwośi, ale musieli najpierw sprawdzić możliwości finansowe do goszczenia tego wydarzenia. Proces trwał do ubiegłego tygodnia, kiedy otrzymaliśmy zielone światło od Amerykanów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej szansy, która wspiera nasz rozwój skoków narciarskich w USA - mówi Włoch.

Jedną z niewiadomych w kwestii nowego sezonu Pucharu Świata pozostaje kwestia finału Raw Air. Norwegowie ponownie chcieliby przeprowadzić trzyseryjny finał turnieju na skoczni w Vikersund. I choć gospodarze zapowiadają, że są duże szanse na ponowne rozegranie specjalnego konkursu, to ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

- Minionej zimy wprowadziliśmy trzyseryjny konkurs indywidualny na potrzeby finału turnieju Raw Air. Jak zwykle, pierwsza próba nie zawsze wychodzi idealnie. Zdawaliśmy sobie sprawę, że przerwy pomiędzy seriami były zbyt długie, zaś kryteria doboru zawodników do kolejnych rund nie były wystarczająco jasne dla wszystkich. Wspólnie z Norweskim Związkiem Narciarskim omówimy dalsze ruchy. Zakładam, że ostateczna decyzja w sprawie trzyseryjnych zawodów w przyszłym sezonie w Vikersund powinna zapaść pod koniec lata - zapowiada Pertile.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4887) komentarze: (41)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Ottesen bywalec

  No tak...przecież trzeba zrobić miejsce Embacherowi po tym jak je zabrali durnymi limitami

 • raffi początkujący
  Lex Embacher

  po co tak długi tytuł

 • King profesor
  @ASJ_212

  No jak dla mnie to nadal żaden konkret. Wiemy tyle ile wcześniej.

 • ASJ_212 bywalec

  Wiem, ale zawsze coś

 • King profesor
  @ASJ_212

  To jest tylko szeroka kadra, która albo zostanie uszczuplona albo jakoś podzielona. Póki co żadnego oficjalnego podziału nie ma tylko same nazwiska.

  Przykładowo Łukaszczyk, Amilkiewicz i Tomasiak są w kilku tabelkach, a przecież nie będą jednocześnie w seniorskiej kadrze i juniorskiej. Po prostu z tych 20 nazwisk, które podali nie będzie w kadrach seniorskich nikogo spoza tego grona.

 • ASJ_212 bywalec
  @znawca_francuskiego

  Już są

 • znawca_francuskiego weteran

  Coś długo czekamy na ogłoszenie polskich kadr. Mamy połowę miesiąca i nadal cisza...

 • fraki stały bywalec
  @King

  Belshaw ma zapewnione miejsce w składzie, o jest i tak jednym z najlepszych 2 zawodników USA, ale może np. Colby (2006) skorzysta z 5 miejsca. Co do Niemców, to ciekawe kto za Tittela będzie tym 7.

 • King profesor
  @fraki

  Jak dla mnie sprawa jest prosta. Bez sensu kompletnie byłyby słowa Pertile o tym, że skorzystają na tym Belshaw czy Tittel. Przecież oni już przestali być juniorami. Jeszcze tego chyba nie ma nigdzie zapisanego żeby mieć pewność, ale bazować na słowach można.

  W skrócie. Ten prawdopodobny limit U-20 nie tyczy się medalistów, ale miejsce wywalczone dla reprezentacji już pewnie musi być dla zawodnika U-20, o ile chcieliby wystawić kogoś innego.

 • fraki stały bywalec

  W sumie zostało to jeszcze bardziej zagmatwane, nie dowiedzieliśmy się czy Tittel (2004), który od lipca już nie będą wchodzić do juniorów będą mogli skakać, czy nie. Belshaw na pewno, bo jest czołowym zawodnikiem, ale czy Tittel wejdzie jako 7 do składu, a czy raczej wejdzie on do składu wyjściowej 6 (5) i jeszcze młodszy o rok lub więcej lat od Niego zawodnik, to jest pytanie bez odpowiedzi.

 • Lataj profesor
  Miejscówki powiązane z nacjami medalistów mistrzostw świata juniorów - plusy i minusy

  + Szansa dla zawodników, którzy są w formie, ale w normalnych okolicznościach by się nie zmieścili w składzie na PŚ
  + W przypadku np. Belshawa zwalnia się miejsce dla seniora, który już ma prawo startu w PŚ
  + Miejsce jest dla U-20 w przypadku innego skoczka od medalisty, ale jednocześnie dla U-21, co da Tittelowi oraz koledze Belshawa więcej szans. W tym układzie zyskuje nie tylko Austria.
  + Uwolnienie i rozwijanie potencjału młodzików
  + W przypadku niedyspozycji np. Embachera w skład może wejść S. Steinberger, o ile będzie w formie na PŚ. Oznacza to, że Austria, USA i Niemcy nie muszą wykorzystywać tego miejsca, ale mogą dać je innemu dysponowanemu juniorowi (albo w przypadku Amerykanów np. Colby'emu, który też by zwolnił miejsce seniorowi).
  + Tittel czy kolejny austriacki junior dadzą większą liczbę zawodników w konkursach z krajówką niż normalnie. Adrian nie musi startować, gdyby na poziomie PŚ pokonywał tylko Rumunów.
  - Nagroda nie przechodzi na nację z zawodnikiem na kolejnym miejscu po medalu w przypadku 2/3 medali dla tego samego kraju. Oznacza to, że np. Austria po komplecie krążków indywidualnie zaorze wszystkie pozostałe państwa. W sytuacji: Austriacy 1, 2, 3, 5, Niemiec 4, Polak 6 nie zyskują juniorzy z Niemiec i Polski ani nawet zawodnicy z tych krajów, którzy w trakcie MŚJ mają rocznikowo 20 lat.
  - Wciąż będzie się kisił szósty/siódmy w hierarchii Norweg w przypadku braku medalu dla tego kraju

 • Kolejski początkujący
  @Lataj

  A nie w 2068?

 • Lataj profesor
  @Kolejski

  W 2069 na pewno

 • Kolejski początkujący

  Kiedy te skoki w Dubaju, na Maracanie i na środku Sahary? Dał już jakiś termin?

 • dervish profesor

  Limit powinien być imienny.
  Ale ja nie o tym.
  Ta decyzja FIS to niejako przyznanie się do błędu jakim było obcięcie kwot. Podjęli probe ratowania która okaże się połowicznym sukcesem.
  Na obcięciu limitów podstawowych z 6 do 5 straciło 6 czołowych nacji, teraz dzięki miejscówkom juniorskim 3 nacje odzyskają to co im obcięto. Zakładam tu, ze juniorskie miejscówki tak czy siak w 90 procentach padną łupem skoczków z tych właśnie 6 czołowych krajów.

  Ogólnie najbardziej zadowoleni z tej zmiany powinni byc Austriacy. W praktyce będą mieli kwotę jak za dawnych czasów czyli 7 miejsc w PŚ bo trudno sobie wyobrazić żeby nie zdobyli ekstra miejscówki w PK i miejscówki dla juniora podczas MŚJ.

 • Kolos profesor
  @King

  Twierdziłeś, że limit jest imienny co jest nieprawdą. Domysł o przedłużonym limicie póki co nie jest usankcjonowany, ani nie wiadomo czy w ogóle będzie.

 • Arturion profesor
  @Avengers123456msciciel

  Ale powódź cię nie naruszyła? Mam nadzieję?

 • Avengers123456msciciel doświadczony
  @Arturion

  Wiem np. youtube, a jeszcze była zorza polarna.

 • Kuba_23 doświadczony
  @Avengers123456msciciel

  Od polityki tą są inne strony

 • Arturion profesor
  @Avengers123456msciciel

  Są też takie portale, gdzie możesz to wszystko pisać.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl