Ursa Bogataj, czyli Ursa Kriznar. Mistrzyni olimpijska wzięła ślub

 • 2024-06-23 21:30

W Słowenii w najlepsze trwa sezon ślubny pośród reprezentantek kraju w skokach narciarskich. W ostatnich tygodniach za mąż wyszły obie medalistki olimpijskie z Pekinu. Nika Kriznar od teraz będzie startować na arenie międzynarodowej jako Nika Vodan, z kolei Ursa Bogataj stała się… Ursą Kriznar.

Jak informowaliśmy pod koniec kwietnia, tej wiosny jako pierwsza status cywilny zmieniła 24-letnia Nika Kriznar, która wyszła za mąż za Aljaza Vodana – byłego skoczka ze Słowenii. Na początku czerwca w ślady kadrowej koleżanki poszła 29-letnia Ursa Bogataj, która poślubiła... brata Niki Vodan – Sandiego Kriznara. Taki obrót sytuacji sprawia, iż mistrzyni olimpijska z Pekinu została Ursą Kriznar.

Czy Ursa Kriznar zdoła pokazać się na skoczni pod nazwiskiem męża? To pytanie nadal zostaje bez odpowiedzi. 29-latka, która w ubiegłym roku urodziła syna – Tima, aktualnie poświęca się rehabilitacji kontuzjowanego kolana, a także szykuje się do nowego wyzwania w świecie skoków narciarskich – w roli krajowej trenerki na poziomie juniorskim.

– Rehabilitacja została przedłużona ze względu na macierzyństwo, gdyż muszę zwracać uwagę na syna. Teraz jest dla mnie najważniejszy. Mogę powiedzieć, że jestem w początkowej fazie rehabilitacji i przede mną jeszcze dużo pracy, która będzie wymagała także przygotowania mięśni do normalnego funkcjonowania – powiedziała mistrzyni olimpijska z Pekinu w rozmowie z siol.net, pytana o stan zdrowia. Przypomnijmy, iż 29-latka pauzuje od 1 stycznia 2023 roku ze względu na poważny uraz kolana, do którego doszło podczas pucharowych zmagań w Ljubnie.

Dla Ursy Kriznar (z domu Bogataj – przyp. red.) to druga tego typu przerwa w karierze. Pierwszej kontuzji nabawiła się pod koniec 2019 roku w Planicy.

– Teraz jest mi łatwiej, ale głównie z tego punktu widzenia, że ​​igrzyska olimpijskie mam już za sobą. Osiągnęłam część swoich celów. Przed kontuzją nadal chciałam osiągnąć wiele rzeczy i było to o wiele bardziej wyczerpujące psychicznie niż teraz. Wiedziałam, co niesie ze sobą nasz sport. Otaczało mnie już wielu kontuzjowanych przyjaciół ze skoczni. Byłam przy nich, gdy doznawali kontuzji, więc doskonale zdawałam sobie sprawę, że urazy są integralną częścią tej dyscypliny. Patrząc na to z tej perspektywy, moje kontuzje mnie nie zaskoczyły, ale oczywiście zawsze masz nadzieję, że ciebie to nie spotka – podejmuje temat kontuzji w rozmowie z Petrą Mavric.

Skoczkini, która z powodu kontuzji oraz narodzin dziecka zawiesiła sportową karierę, tego lata będzie zbierać doświadczenie w roli trenerki w Narodowym Centrum Nordyckim w Kranju. Wszystko pod okiem szkoleniowego mentora, który doprowadził ją do największych sukcesów na arenie międzynarodowej.

– Zaczynam tam pracę pierwszego lipca. Zostanę wprowadzona przez Zorana Zupancica. Już nie mogę się doczekać. Będzie to początek pracy z młodzieżą. Mam nadzieję, że poradzę sobie z tym dobrze i że będę mogła w przyszłości pracować w tym kierunku. Mam nadzieję, że uda mi się dobrze to skoordynować ze sprawami rodzinnymi – czytamy wypowiedź zawodniczki na siol.net.

Nowym trenerem kadry narodowej Słowenek został 35-letni Jurij Tepes, który zastąpił na tym stanowisku wspomnianego Zupancica. Ursa Kriznar pokusiła się o krótkie podsumowanie ery 48-letniego szkoleniowca, która przypadła na lata 2018-2024.

– Więcej moim zdaniem w ogóle nie dało się osiągnąć. Myślę, że Zoran wprowadził nowy sposób pracy. Każda skoczkini miała pewne rzeczy, które pomogły jej coś osiągnąć, ale on wniósł nowe podejście do skoków kobiet, które zadziałało. Zawsze podkreślał znaczenie ducha zespołowego – wspomina jedna z podopiecznych Zupancica.

Słowenki to nie jedyne skoczkinie, które po zakończeniu sezonu zimowego stanęły na ślubnym kobiercu. Na taki krok zdecydowała się także 27-letnia Anna Rupprecht. Niemka od sezonu 2024/25 prawdopodobnie będzie startować jako Anna Hollandt.


Dominik Formela, źródło: siol.net
oglądalność: (11712) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Skokownik weteran
  @Vow_Me_Ibrzu

  A najlepiej przemyśleć małżeństwo i się nie rozwodzić :)

 • Vow_Me_Ibrzu doświadczony
  @Arturion

  To jest czasem problematyczne nie tylko w przypadku zawodniczek. Ot, znajoma zrobiła chyba jeszcze studia, na pewno doktorat i funkcjonowała ładnych parę lat pod nazwiskiem męża, pozostając przy nim jeszcze długo po rozwodzie. Później przyszedł kolejny mąż, z którym będąc ma... podwójne nazwisko. Chcącemu nie dzieje się krzywda, ale wyjaśnianie, że obecna pani X-Y jest dawną panią Z musi być męczące. Na szczęście teraz jest już przewidująca i po kolejnych rozwodach będzie jej zostawało chociaż to X.

 • Arturion profesor
  @Kolos

  A jakby wróciła i w dodatku miała na imię Nika a nie Ursa, to by dopiero było! ;-)

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony

  Dobra omówmy po kolei:
  Katharina Althaus to Schmid
  Chiara Holzl to Kreuzer
  Nika Kriznar to Vodan
  Ursa Bogataj to Kriznar
  Anna Ruprecht to Hollandt

 • Kolos profesor
  @Lataj

  Z tym, że Ursa już raczej do skoków nie wróci. Póki co jej zmiana nazwiska to ciekawostka której nie trzeba wpisywać do statystyk.

 • Kolos profesor
  @Arturion

  W satystykacj zawsze piszę dwa nazwiska jeśli zawodniczka je zmieniła. Ewentualnie można podać w nawiasie stare, panieńskie nazwisko.

  Kiedyś zrobiłem przez chwilę dwie różne zawodniczki z Chiary Hoezl (Kreuzer po mężu) zanim się zorientowałem, że ona zmieniła nazwisko. W przypadku zawodniczek to skomplikowane, trzeba się pilnować.

 • Lataj profesor

  Rupprecht to teraz Hollandt. N. Kriznar już wiem. A Bogataj to znów Kriznar. Już kręci mi się w głowie...

 • Arturion profesor

  Podtrzymuję swoje dawne zdanie, że zawodniczki z sukcesami powinny startować pod panieńskimi lub łączonymi nazwiskami. Choćby w paszportach miały inne.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl