FIS
fot. Dominik Formela
Kto będzie gościł najlepszych narciarzy klasycznych w ramach mistrzostw świata w 2031 roku? Wbrew zapowiedziom Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS), odpowiedzi na to pytanie nie poznaliśmy podczas 57. Kongresu FIS w Belgradzie. Na temat zaistniałego impasu wypowiedzieli się przedstawiciele obu kandydatur – z Niemiec i Słowenii.
Przypomnijmy, że FIS otrzymała dwie kandydatury do organizacji światowego czempionatu w 2031 roku. Były to aplikacje ze Słowenii oraz Niemiec, a konkretnie z Planicy i Oberstdorfu. W środę o godzinie 18:30 miała rozpocząć się uroczystość, podczas której mieliśmy poznać organizatora mistrzostw świata za niespełna pięć lat. Po dwóch godzinach opóźnienia zakomunikowano, że tak się jednak nie wydarzy.
Przeczytaj także: Vikersund oficjalnie gospodarzem MŚ w Lotach 2030. Impas w sprawie MŚ 2031
– Panie i Panowie, miałem nadzieję zakończyć ten wieczór ogłoszeniem gospodarza mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2031 roku. Jednak posiedzenie Rady FIS, które było przyczyną opóźnienia dzisiejszego wieczoru, wciąż trwało i nie udało nam się podjąć ostatecznej decyzji – powiedział Nick Fellows, dyrektor telewizyjny FIS i prowadzący uroczystość.
– Decyzja ta zostanie podjęta na kolejnym posiedzeniu Rady FIS. Proszę zatem przyjąć moje przeprosiny, że nie byliśmy dziś gotowi. To była część planu. Rada zdecydowała jednak, że nie może rozdzielić dwóch kandydatów – Oberstdorfu w Niemczech i Planicy w Słowenii. Dlatego, niestety, nie ogłosimy dziś wieczorem gospodarza mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2031 roku - dodał.
W czwartek poznaliśmy stanowiska niemieckiej oraz słoweńskiej delegacji w sprawie odroczonego wyboru gospodarza MŚ 2031. Nasi zachodni sąsiedzi opublikowali oświadczenie, którego początek dotyczy zmiany na czele FIS. Nowym prezydentem FIS został Alexander Ospelt z Liechtensteinu, który zastąpi na tym stanowisku Johana Eliascha – zgłoszonego przez gruzińską federację, po odmowach szwedzkiej i brytyjskiej.
Przeczytaj także: Eliasch pokonany, Ospelt nowym prezydentem FIS
„Myślę, że dziś wiele osób może wreszcie odetchnąć z ulgą. Po wszystkim, czym FIS żyła w ostatnich latach, to uczucie jest naprawdę ogromne. Zmiana dokonała się przewagą zaledwie jednego głosu. Trudno wyobrazić sobie bardziej wyrównany wynik. Być może właśnie to najlepiej pokazuje, jak wiele było stawką i jak intensywnie pracowano nad tą zmianą w ostatnich tygodniach i miesiącach.
Jednocześnie liczymy na to, że jak najszybciej uda się wyjaśnić kwestię przyznania organizacji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2031 roku. Sposób, w jaki wczoraj – całkiem wyraźnie – próbowano wpłynąć na proces decyzyjny, wzbudził zdziwienie wielu osób i być może ostatecznie przyczynił się do tego, że dziś większość opowiedziała się za zmianą.
Z naszego punktu widzenia Oberstdorf miał poparcie większości członków Rady FIS. Ze względu na nierozstrzygnięte kwestie finansowe wynik ten nie został jednak oficjalnie zatwierdzony. Tym ważniejsze jest teraz, aby pod przewodnictwem nowego prezesa i nowo wybranej Rady jak najszybciej rozpocząć przejrzysty i zrozumiały proces, który będzie sprawiedliwy dla obu kandydatów, a przede wszystkim będzie służył interesom narciarstwa klasycznego” – przekazał Stefan Schwarzbach, członek zarządu Niemieckiego Związku Narciarskiego ds. komunikacji i dyrektor zarządzający.
Wydarzenia w Belgradzie z ramienia Słowenii skomentował Luka Steiner, prezes Słoweńskiego Związku Narciarskiego (SZS).
„Przede wszystkim chciałbym szczerze podziękować całemu zespołowi, który w ostatnich miesiącach włożył ogrom wiedzy, energii i zaangażowania w przygotowanie kandydatury Planica 2031. Od opracowania dokumentacji po dzisiejszą prezentację zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy, aby jak najlepiej przedstawić członkom Rady FIS Słowenię, Planicę i narciarstwo klasyczne.
Szczególnie dumny jestem z wystąpień Petry Majdic i Petera Prevca, którzy swoją szczerością, sportową klasą i osobistymi historiami doskonale oddali wartości, jakie reprezentuje Planica. Ich prezentacja była odzwierciedleniem tego, czym narciarstwo klasyczne jest dla ludzi w Słowenii, dla sportowców i przyszłych pokoleń.
Szanujemy decyzję Rady FIS o odłożeniu głosowania do następnego posiedzenia. Cieszymy się, że mogliśmy przedstawić naszą wizję i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Wierzymy w siłę naszej kandydatury, nasze doświadczenie oraz dziedzictwo, jakie pozostawiły po sobie mistrzostwa świata w Planicy w 2023 roku” – czytamy na siol.net.
-
maciek0932 profesor
@Arturion
Jeśli odświeżą trochę skocznie, to dlaczego nie. Ja widzę to tak: Oberstdorf 2031, Planica 2033 i szansa dla Liberca lub Austrii będzie w 2035.
-
-
-
Arturion profesor
@ms_
Nowy prezio, więc Sandro będzie mógł opowiadać o Maracanie i Dubaju od nowa! ;-)
(a może Sandro poleci?) -
ms_ profesor
No to ciekawa sprawa, wygląda na to, że Eliasch nalegał, żeby wygrała Planica. No to teraz Oberstdorf już raczej jest niezagrożony bo Eliascha już nie ma, a nowy prezydent jest z sąsiedniego Liechtensteinu więc tym bardziej nie powinni się obawiać ;) a Planica i tak dostanie MŚ w 2033 roku no chyba, że zgłosi się austriacka kandydatura np. Seefeld ;)
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl. na forum będą one kasowane.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania kont użytkowników, których pseudonimy zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).





















Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się