Trwa wielkie zgrupowanie w Lillehammer

 • 2006-06-06 10:42

Mika Kojonkoski zebrał w Lillehammer grupę zawodników, którzy są testowani pod kątem przydatności dla drużyny narodowej oraz "Team Holmenkollen 2011".

Obiekt w norweskim Lillehammer jest wypełniony nowymi oraz znanymi już twarzami. To właśnie na tej skoczni cztery lata temu szansę dostał Sigurd Pettersen i ją wykorzystał. Andreas Stjernen, syn byłego skoczka światowej klasy - Hroara Stjernena - ma nadzieję, że jego losy potoczą się podobnie.

"Zwracamy uwagę przede wszystkim na technikę i ułożenie w locie, a także na warunki fizycznie" - mówi szef sportowy - Clase Brede Braathen do 23 zawodników, którzy walczą o trzy miejsca w drużynie narodowej oraz 6-7 miejsc w nowopowstałej "Team Holmenkollen 2011" (Dawna Team Vancouver). Po tym, jak Norwegia otrzymała prawa do Mistrzostw Świata w 2011 roku postanowiono tę inicjatywę wydłużyć do MŚ, a nie jak wcześniej zakładano - zakończyć na IO w Vancouver.

"Chcę być skoczkiem w pełni tego słowa znaczenia. Igrzyska i MŚ są moimi celami. Chcę dawać z siebie 100 procent" - zapewnia Andreas Stjernen.

Ojciec Andreasa, Hroar (45 lat), który wygrał Turniej Czterech Skoczni w Bischofshofen w 1986 roku, mówi, iż jego syn nie miał wyboru, po prostu musiał iść w ślady ojca.

"Od małego towarzyszyłem ojcu na skoczni, ale skoki narciarskie to jest to czego pragnę sam z siebie" - dodaje Andreas.

Hroar należał do drużyny narodowej Norwegii w latach 1983-1989, następnie piastował stanaowisko szefa sportowego (1982-2002).Tuż przed przyjściem Miki Kojonkoskiego do Norwegii przeżył on trudne chwile.

"Tak były wzloty i upadki. Moją pracę zakończyłem parę miesięcy przed przyjściem Miki do Norwegii" - opowiada Hroar.

Stjernen jako szef sportowy miał spory wpływ na przybycie Kojonkoskiego do Norwegii. To było w planach już długo wcześniej. Obaj panowie znali się jeszcze od czasów, gdy byli zawodnikami i utrzymywali kontakt.

Ale teraz nadszedł czas na nowe pokolenie. Andreas skacze około 84-85 metrów na obiekcie normalnym, ale czuje iż stać go na więcej. Jego trener - Olav Rosseth z "Team Nord" przyjechał wraz z nim na zgrupowanie. "Andreas Jest bardzo poważny. On chce być najlepszy, musi tylko być cierpliwy" - mówi o swoim zawodniku.

Ten młody skoczek ma już trzy brązowe medale Mistrzostw Norwegii i brał dwukrotnie udział w Mistrzostwach Świata Juniorów.

Na skocznię w Lillehammer zagląda wielu turystów. Japończycy, Koreańczycy, Szwedzi czy Norwegowie są bardzo zaciekawieni widokiem skoków na igelicie. Być może oglądają oni przyszłych czołowych skoczków świata. Wszyscy ci młodzi zawodnicy chcą wziąć udział w Mistrzostwach Świata w Oslo w 2011 roku. Pytanie kto z nich otrzyma tę szansę?


Vicktoria Murawska&Tadeusz Mieczyński, źródło: Aftenposten
oglądalność: (5428) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  MIKA KOJONKOSKI JEST NAJLEPSZYM TRENEREM I ZA TO GO CENIE!!TRZYMAM KCIUKI ZA WAS!!DACIE RADE!!!!!!!

 • anonim
  coraz gorsze perspektywy

  Oni chyba naprawdę nie chcą wypuścić Kojo ze swych łap. Coraz czarniej to widzę. A w 2002 roku był wolny....

 • anonim

  Tak to prawda Kojonkoski jest najlepszym trenerem na świecie.

 • anonim

  Norwegowie , zawsze potrafili się pzygotowac do tych najwazniejszych imprez na maksa :)

  sądzę , ze mają bardzo dobrego trenera , dobry sztab szkoleniowy , odpowiednie warunki ,
  i to napewno zaowocuje.

 • goldusia początkujący

  zobaczymy co z tego wyniknie...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).